Amerykański koncern General Electric (GE) zaoferował 12,5 mld euro za przejęcie działki energetycznej Alstomu - poinformowała w środę ta francuska firma. Dzień wcześniej złożenie Francuzom oferty zapowiedział niemiecki Siemens, stawiając jednak pewne warunki.
Jak informuje agencja dpa, Siemens wystąpił o rozmowy z członkami kierownictwa Alstomu i o udostępnienie mu na cztery tygodnie danych firmy. Dopiero potem chce wystąpić z konkretną propozycją. Francuski koncern zapewnił w środę, że Niemcy otrzymają dostęp do potrzebnych im informacji.
Analizują ofertę
Rada nadzorcza Alstomu ma przeanalizować ofertę GE do końca maja. Szef francuskiego koncernu Patrick Kron powiedział, że współpraca z Amerykanami może doprowadzić do powstania bardziej konkurencyjnego przedsiębiorstwa. Pozostała część francuskiego koncernu miałaby się skoncentrować na branży transportowej; Alstom jest m.in. producentem szybkich pociągów TGV. Agencja dpa pisze, że Siemens jest gotów przekazać Alstomowi swój departament kolejowy - budowę szybkich pociągów ICE i lokomotyw, jeśli w zamian będzie mógł przejąć od francuskiego koncernu jego biznes energetyczny - elektrownie, odnawialne źródła energii, linie przesyłowe. Wartość interesujących Siemensa części Alstomu szacuje się na 10-11 mld euro.
Rząd krytyczny
Według dpa rząd francuski jest krytycznie nastawiony do przejęcia koncernu Alstom przez GE, ponieważ obawia się o miejsca pracy i o lokalizację ośrodków decyzyjnych. Z kolei szef Alstomu Patrick Kron jest uważany za przeciwnika kontraktu z Niemcami. W przeszłości - przypomina dpa - ewentualne połączenie Alstomu z Siemensem nazwał potworem z Loch Ness. Eksperci są zdania, że pozostawiony sam sobie Alstom praktycznie nie miałby szans utrzymania się na rynku światowym. Krytycy zarzucają głównemu akcjonariuszowi Alstomu - Martinowi Bouyguesowi, szefowi koncernu Bouygues, że nie umożliwił wystarczająco wielkich inwestycji. Alstom jest "za mały i zbyt europejski" - cytuje dpa opinię analityków. Dpa zwraca uwagę, że w ostatnich miesiącach Alstom potajemnie negocjował z GE ewentualne przejęcie. Gdy wyszło to na jaw, rząd francuski zareagował oburzeniem i dał do zrozumienia, że preferuje Siemensa. Amerykańskie i francuskie media wyrażają jednak opinię, że Alstom skłania się ku General Electric, choć szanse Siemensa nie są jeszcze przekreślone.
Autor: mn//bgr / Źródło: PAP