Według wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, Polak nie zostanie w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego komisarzem ds. energetyki. - Komisarzem ds. energetyki wedle mojej wiedzy będzie dotychczasowy komisarz pan Oettinger - podkreślił Piechociński w TVN24 Biznes i Świat. Dodał, że są to informacje "na wczoraj".
Wicepremier zaznaczył, że "w związku z tym Polska zabiega o trochę innego komisarza". Pytany o którego, Piechociński podkreślił: - Do spraw rynku lub szeroko pojętej konkurencyjności. To są wiadomości na wczoraj - zaznaczył Piechociński.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel chce, aby to właśnie obecny komisarz UE ds. energii, chadek Guenther Oettinger pozostał w składzie Komisji Europejskiej kolejnej kadencji.
Nowy podział w Parlamencie
Na początku lipca Parlament Europejski zatwierdził skład swoich komisji i podkomisji na nową kadencję. Najwięcej europosłów z Polski - po pięcioro - będzie w komisjach: przemysłu, badań i energii, rolnictwa oraz transportu. W tej pierwszej pracować będą Jerzy Buzek i Janusz Lewandowski (obaj PO), którzy podzielą się też funkcją jej przewodniczącego - Buzek będzie szefem przez 2,5 roku, a na drugą połowę kadencji zastąpi go Lewandowski. Do komisji przemysłu weszli także: Adam Gierek (SLD), Marek Gróbarczyk i Dawid Jackiewicz (obaj z PiS). W skład komisji rolnictwa weszli: Czesław Siekierski (będzie przewodniczącym) i Jarosław Kalinowski (obaj PSL), Zbigniew Kuźmiuk, Janusz Wojciechowski i Beata Gosiewska (wszyscy troje z PiS). Z kolei członkami komisji transportu będą: Elżbieta Łukacijewska (PO), Bogusław Liberadzki i Janusz Zemke (obaj SLD), Mirosław Piotrowski i Tomasz Poręba (obaj z PiS). W komisji spraw zagranicznych, liczącej w sumie najwięcej członków (aż 71) pracować będzie czworo polskich eurodeputowanych: Jacek Saryusz-Wolski (PO), Anna Fotyga i Ryszard Legutko (oboje z PiS), a także lider Nowej Prawicy Janusz Korwin-Mikke, który w PE należy do grupy posłów niezrzeszonych. Czterech europosłów z Polski zasiądzie także we wpływowej komisji spraw gospodarczych i monetarnych: Danuta Huebner i Dariusz Rosati (oboje z PO), Stanisław Ożóg (PiS) i Michał Marusik (Nowa Prawica). Taka sama liczba polskich eurodeputowanych weszła w skład komisji zatrudnienia i spraw socjalnych: Danuta Jazłowiecka, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz i Marek Plura (cała trójka z PO) oraz Zdzisław Krasnodębski (PiS). Czworo europosłów z Polski będzie liczyć też komisja ochrony środowiska, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności (Andrzej Grzyb z PSL i troje polityków PiS: Ryszard Legutko, Bolesław Piecha i Jadwiga Wiśniewska). We wszystkich pozostałych komisjach PE zasiądzie po trzech bądź dwóch eurodeputowanych z Polski, z wyjątkiem komisji rybołówstwa, gdzie jedynym Polakiem będzie Jarosław Wałęsa (PO). Komisje zbiorą się na pierwszych posiedzeniach 7 lipca i wówczas wybiorą one swoich przewodniczących i wiceprzewodniczących.
Autor: mn / Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat