W TVN24 Biznes i Świat śledzimy rozwój sytuacji na Ukrainie i w Rosji. Dzisiaj Władimir Putin zwrócił się do wyższej izby rosyjskiego parlamentu, by uchyliła wydane mu 1 marca zezwolenie na użycie Sił Zbrojnych FR na Ukrainie. Sprawdzamy też, co pisze zagraniczna praca i portale internetowe, głównie w kontekście działań szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Amerykański Departament Stanu dyplomatycznie skomentował publikację "Wprost". Jego rzeczniczka stwierdziła, że sojusz USA i Polska jest bardzo silny.
Zapytana przez reportera "Faktów" TVN Marcina Wronę czy współpraca z ministrem Sikorskim jest jeszcze możliwa po takich wypowiedziach, rzeczniczka odparła, że nie jest w stanie potwierdzić autentyczności nagrań, ale Departament Stanu ma bardzo silne relacje z ministrem Sikorskim. W TVN24 Biznes i Świat przyjrzymy się też międzynarodowym aferom m. in. Wikileaks.
Przełom na Ukrainie?
Prezydent Rosji Władimir Putin zwrócił się dzisiaj do Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, by uchyliła wydane mu 1 marca zezwolenie na użycie Sił Zbrojnych FR na Ukrainie - poinformował we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Rzecznik uzasadnił to dążeniem do "normalizacji i uregulowania sytuacji we wschodnich regionach Ukrainy", a także "rozpoczęciem trójstronnych rozmów na ten temat". Pieskow przekazał, że Putin przesłał już stosowny wniosek na ręce przewodniczącej Rady Federacji Walentiny Matwijenko. Zastępca szefa Komisji Spraw Zagranicznych Rady Federacji Andriej Klimow poinformował, że izba rozpatrzy wniosek prezydenta w środę na plenarnym posiedzeniu. 1 marca Rada Federacji zezwoliła Putinowi na użycie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. O zgodę taką zwrócił się prezydent, uzasadniając to potrzebą normalizacji sytuacji społeczno-politycznej w tym kraju.
Sytuacja w Iraku
W TVN24 Biznes i Świat powiemy także o sytuacji w Iraku. Sekretarz stanu USA John Kerry wezwał rządzących w Iraku szyitów, aby przekazali więcej władzy politycznym oponentom w kraju ogarniętym sunnicką rebelią. Zapewnił też, że pomoc Waszyngtonu dla Bagdadu w walce z rebeliantami będzie "mocna i trwała". Islamistyczni sunniccy rebelianci przejęli w tym miesiącu kontrolę nad znacznymi obszarami północnego Iraku, deklarując zamiar obalenia rządu Malikiego. Radykalny ISIL opanował najpierw dwumilionowe miasto Mosul, a następnie położony bardziej na południe Tikrit i szereg innych miejscowości. Ofensywę ISIL wspierają działacze dawnej partii rządzącej Baas z czasów dyktatury Saddama Husajna i bojownicy plemienni.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat