Najnowsze

Najnowsze

Fed nadal "cierpliwie" czeka z podwyżką stóp

Amerykańska rezerwa federalna powtórzyła, że w podejmowaniu decyzji o tym kiedy podnieść stopy procentowe wykaże się “cierpliwością”. W komunikacie Fed dodał, że amerykańska gospodarka, pomimo zawirowań na światowych rynkach, jest na dobrej drodze.

"Sposób na franka", 28.01

W programie “Sposób na frank” Paweł Blajer mówił m. in. o wynajmie mieszkanie kupionego za kredyt frankowy, wakacjach kredytowych i o tym, z czego składa się rata kredytu hipotecznego.

Co z niemiecką płacą minimalną? Minister porozmawia o tym w Berlinie

O sytuacji polskich międzynarodowych przewoźników drogowych, w związku ze zmianą przepisów o płacy minimalnej w Niemczech, szefowa Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak będzie rozmawiała w czwartek w Berlinie z niemieckim ministrem transportu i infrastruktury cyfrowej Alexandrem Dobrindtem.

Prezes JSW: "W takiej sytuacji emocje odkłada się na bok". Będzie powrót do mediacji?

W środę rano w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) rozpoczął się strajk. Żądają m.in. odwołania zarządu JSW, który chce wdrożyć plan oszczędnościowy oraz rezygnacji ze zwolnienia związkowców z kopalni Budryk. - Emocje ponoszą wszystkich, a przede wszystkim stronę społeczną, która poprzez tę akcję prowadzi do kolejnych strat w JSW - komentuje wydarzenia Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

Negatywna reakcja greckiej giełdy. Po deklaracjach rządu

Giełda w Atenach zareagowała w środę negatywnie na pierwsze deklaracje zdominowanego przez radykalne lewicowe ugrupowanie SYRIZA rządu Grecji, a jej główny wskaźnik obniżył się od chwili porannego otwarcia do godziny 14 o 8,5 proc., do 716,96 punktów.

PZU 3.0 wzmocni ubezpieczyciela? "Chcemy być fair wobec klienta"

Fair wobec klienta, większa efektywności w kontaktach z klientami i innowacyjność - te trzy filary zakłada nowa strategia polskiego ubezpieczyciela PZU 3.0 - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat prezes PZU Andrzej Klesyk. W jego ocenie “ogromnym obszarem do zagospodarowania” jest służba zdrowia.

Polskie meble rosną w potęgę. Najchętniej kupują Niemcy

Wartość eksportu polskich mebli w 2014 roku wyniosła ponad 8 mld euro - poinformował w środę dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli Marek Adamowicz. Największym ich odbiorcą są Niemcy. Polska jest czwartym na świecie eksporterem mebli.

Rosja ma plan. Na walkę z kryzysem wyda aż 35 mld dolarów

Rosja ogłosiła w środę wart 35 mld dolarów (2,3 bln rubli) plan antykryzysowy, który ma wesprzeć gospodarkę nadwerężoną przez zachodnie sankcje i taniejącą ropę naftową. Prezydent Władimir Putin zarządził, by nie obcinano wydatków socjalnych i na obronność.

"Propozycje rządu to kalka. Nawet jeśli wejdą, nadal nie rozwiązują problemu"

Nawet, gdyby wszystkie z tych propozycji zostałyby przyjęte, to nadal to nie rozwiązuje problemu - ocenił w TVN24 Biznes i Świat Stanisław Kluza, były przewodniczący KNF. Odniósł się w ten sposób do rekomendacji dotyczących kredytobiorców, które przedstawił dziś wicepremier Janusz Piechociński. Z kolei według Przemysława Kwietnia, głównego ekonomisty XTB "w większości pomysły rządu mają sens".

Banki pod specjalnym nadzorem ws. "frankowiczów". "Będziemy patrzyli, co będzie wdrażane w życie"

Rząd oraz niezależne instytucje, w tym KNF i UOKiK, będą dążyły, by obciążenia rat kredytów były dla Polaków jak najniższe - zapewnił w środę szef MF Mateusz Szczurek po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim. - Będziemy zachęcać banki do działań prokonsumenckich - powiedział Szczurek. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o to, by banki uwzględniały "frankowiczom" m.in. ujemne stopy procentowe.

Będą nowe sankcje dla Rosji? Jutro spotkanie na unijnym szczeblu

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, na czwartek zwołała nadzwyczajne posiedzenie ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej w celu omówienia eskalacji przemocy we wschodniej Ukrainie. Projekt dokumentu, który ma zostać przyjęty na jutrzejszym spotkaniu zakłada rozszerzenie sankcji na Rosję.

Rząd chce ulżyć “frankowiczom”. Zobacz co proponuje Piechociński

Ministerstwo Gospodarki przedstawiło swoje propozycje względem kredytobiorców. Część to rekomendacje względem banków, a część to propozycje zmian w prawie. Wicepremier Janusz Piechociński nie doprecyzował od kiedy miałyby one obowiązywać. Wśród zaproponowanych rozwiązań znalazły się m.in. wprowadzenie wakacji kredytowych do 3 lat, dziś banki pozwalają zazwyczaj na miesiąc takiej przerwy. Resort gospodarki rekomenduje też bankom, by umożliwiły kredytobiorcom przewalutowanie kredytu na złotówki po średnim kursie NBP, z dnia kiedy klient podejmie taką decyzję.

Kosiniak-Kamysz: w JSW potrzebny jest dialog. Rada nadzorcza powinna aktywniej się zaangażować

- Górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) powinni rozpocząć rozmowy ze swoim pracodawcą - powiedział w TVN24 minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę w kopalniach JSW rozpoczął się strajk, wstrzymano wydobycie. Szef resortu pracy podkreśla, że sytuacja w Kompanii Węglowej, w której niedawno zakończył się protest, jest inna niż w JSW. - KW realizowała program ogłoszony przez rząd, a tu mamy do czynienia ze spółka giełdową. Warto żeby rada nadzorcza, gdzie są przedstawiciele akcjonariuszy i pracowników, włączyła się w negocjacje - dodał Kosiniak-Kamysz.

Amerykanie dają Ukraińcom kredyt, a Rosjanom grożą dalszymi sankcjami

- Stany Zjednoczone podpisały w Kijowie porozumienie, w którym zgadzają się na przekazanie 2 miliardów dolarów w poręczeniach kredytowych w 2015 roku - powiedziała Natalia Yaresko, ukraińska minister finansów. Ze strony Stanów Zjednoczonych, umowę parafował Jack Lew, sekretarz skarbu.

Energetyka w polskich rękach. Rząd ma plan na konsolidację sektora

Silna elektroenergetyka, to jeden z fundamentów polskiego bezpieczeństwa energetycznego, które od lat konsekwentnie budujemy; zapewniliśmy i chcemy utrzymać kontrolę nad tym segmentem przez polski kapitał - powiedział w środę PAP minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński. Obecnie w Polsce działają cztery grupy energetyczne z udziałem skarbu państwa: PGE (58,39 proc. udziałów), Tauron (30,06 proc.), Energa (51,52 proc.) i Enea (51,5 proc.).