Unia ma zastrzeżenia do porozumienia klimatycznego. "Zbyt skomplikowane i ma za dużo opcji"

Klimat wciąż się ociepla, eksperci ostrzegają przed katastrofą. Wkrótce światowy szczyt w tej sprawie
UE ma zastrzeżenia do projektu globalnej umowy klimatycznejPAP / EPA

Projekt globalnej umowy klimatycznej wymaga dalszej pracy - oceniła reprezentująca luksemburską prezydencję w UE minister środowiska Carole Dieschbourg. Dodała, że obecne zobowiązania krajów nie wystarczą, by ograniczyć wzrost temperatury na Ziemi do 2 stopni.

W sobotę w Paryżu przedstawiono nowy projekt globalnej umowy klimatycznej ONZ, która ma zostać zawarta na trwającym do 11 grudnia szczycie klimatycznym (COP21). Chodzi w niej o to, by nie dopuścić do wzrostu średniej globalnej temperatury powyżej 2 stopni Celsjusza w porównaniu do poziomu przedindustrialnego. By zrealizować ten cel państwa konwencji klimatycznej ONZ (ponad 180 ze 194) określiły swoje krajowe wkłady, tzw. INDC - Intended Nationally Determined Contributions.

Co trzeba zrobić?

- Poczyniliśmy pewien postęp w pierwszym tygodniu, tekst negocjacyjny jest trochę krótszy i klarowniejszy, jednak wciąż jest dużo pracy do wykonania – powiedziała luksemburska minister na unijnej konferencji prasowej w Paryżu.

- Projekt jest jednak wciąż zbyt skomplikowany i ma zbyt dużo opcji. Pod przywództwem Francji i dzięki zdecydowanej woli politycznej możemy przekształcić ten projekt w solidną i ambitną umowę” – dodała. „Przybyliśmy do Paryża po prawnie wiążącą umowę klimatyczną stosowaną wobec wszystkich stron i jesteśmy zdeterminowani, by to osiągnąć – zapowiedziała Dieschbourg.

Trzy punkty

Minister wymieniła trzy rzeczy, których umowa potrzebuje, by odnieść sukces: "uzgodniony długoterminowy cel, który może wskazać kierunek biznesowi, inwestorom i społeczeństwu obywatelskiemu, dynamiczny proces przeglądu i wzmacniania ambicji z czasem” oraz wspólne zasady przejrzystości.

- To jest ważne, bo już jest jasne, że zobowiązania, które dotąd znalazły się na stole, nie są wystarczające, by osiągnąć cel (ograniczenia wzrostu temperatury) do dwóch stopni Celsjusza. Będzie więc konieczne zwiększanie w przyszłości naszych wspólnych ambicji zgodnie z naszymi możliwościami i najnowszymi osiągnięciami nauki – powiedziała Dieschbourg.

Z kolei komisarz UE ds. klimatu Miguel Arias Canete podkreślił, że UE chce wiążących celów redukcji emisji CO2 w globalnej umowie klimatycznej ONZ, ale - ze względu na ograniczenia polityczne w USA - sygnalizowała gotowość do rozmów o alternatywnych podejściach.

- Tekst, który mamy przed sobą, ma formę międzynarodowej wiążącej umowy. Problemem są wiążące zobowiązania w dziedzinie mitygacji zmian klimatu (tzw. mitygacja to np. redukcja emisji - PAP). I tu UE jasno popiera międzynarodową prawnie wiążącą umowę ze zobowiązaniami mitygacji, które są również wiążące - powiedział podczas konferencji Canete.

Co zrobią najwięksi?

Przyznał jednocześnie, że są kraje, takie jak USA, które będą się spierać o wiążące cele redukcji emisji w paryskiej umowie. - Mocno popieramy cele, które byłyby międzynarodowo wiążące, ale jednocześnie w duchu budowania kompromisu zasygnalizowaliśmy naszą gotowość do dyskusji nad alternatywnym podejściem, przy jednoczesnym zapewnieniu, że paryska umowa dostarczy solidnych prawnych ram i maksymalną pewność realizowania celów przez strony - dodał komisarz.

Zastrzegł, że jeśli USA nie mogą zgodzić się na wiążące cele mitygacji, "muszą zaakceptować pewien język, by zbudować zaufanie wśród pozostałych stron". - By wszyscy mieli zaufanie, że wszyscy spełnimy swoje deklaracje" (INDC) w dziedzinie walki ze zmianami klimatycznymi - podkreślił Canete.

Cele

Przeciwny celom redukcji emisji CO2 jest zdominowany przez Republikanów amerykański Kongres, który musiałby zaaprobować umowę, jeśli będzie miała formę międzynarodowego, wiążącego prawnie traktatu.

- Chcemy Stanów Zjednoczonych na pokładzie, nie chcemy powtórzyć doświadczenia Protokołu z Kioto (USA nie ratyfikowały klimatycznego protokołu - red.). To musi być uniwersalna umowa. Znamy ich (USA) ograniczenia polityczne i chcemy budować kompromisy, ale niepozbawione ambicji - podsumował unijny komisarz.

Odniósł się też do innej kwestii w umowie dotyczącej tego, kto po 2020 roku ma brać udział w zobowiązaniach finansowych na rzecz krajów rozwijających się. Dotąd koszty ponoszą kraje rozwinięte wymienione w odpowiednim aneksie do konwencji, a nie np. gospodarki wschodzące, jak Chiny, które choć wciąż nie są rozwinięte, to jednak mają wysoki wzrost i dochód. Dlatego w projekcie umowy przy zapisach pomocowych poza krajami rozwiniętymi wymieniono też "kraje, które są w stanie" pomóc. Zapis taki jest swego rodzaju kompromisem, bo nie wymienia z nazwy krajów wschodzących i daje im swego rodzaju wolną rękę; nie podoba się on jednak krajom rozwijającym się, bo jest mało precyzyjny.

- To jest umowa na cały wiek. Sześciu najbogatszych w przeliczeniu na mieszkańca krajów nie ma w aneksie pierwszym do UNFCCC (konwencji klimatycznej ONZ). 35 krajów spoza aneksu pierwszego ma wyższe dochody per capita niż najbiedniejszy kraj z aneksu pierwszego. Możliwości finansowe zmieniły się dramatycznie. My, kraje rozwinięte będziemy dalej wspierać, ale każdy kraj, który może, powinien także wspierać kraje rozwijające się - powiedział Canete. - Jak silnego użyjemy języka, to zależy od negocjacji - dodał.

Do 2020 roku

- Musimy zwiększyć liczbę krajów, które będą wspierać najbardziej narażone kraje, by mogły one dokonać transformacji ku dekarbonizacji najszybciej i w najbardziej ekonomiczny sposób - powiedział Canete. - Do 2020 roku spełnimy w pełni zobowiązanie 100 mld dolarów. Po 2020 roku rozwinięte kraje przyjmą swoją odpowiedzialność i z czasem zwiększą poziom wsparcia - dodał. Canete ocenił, że podczas dotychczasowych negocjacji w Paryżu strony pozostały w swoich "sferach komfortu". - Wszystkie trudne polityczne kwestie pozostały nierozwiązane i zajmą się nimi ministrowie (będą w Paryżu od poniedziałku - red.) - powiedział komisarz. - Następny tydzień będzie tygodniem kompromisu - dodał. Podkreślił, że UE będzie budować konsensus, "bo chcemy porozumienia".

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP / EPA

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Zniesienie zasady 10H oraz nowa wzajemna i minimalna odległość między instalacjami lądowej energetyki wiatrowej a zabudową mieszkaniową na poziomie 500 metrów - oto założenia projektu resortu klimatu, które znalazły się w wykazie prac legislacyjnych rządu.

"Gwarancja tańszego prądu". Nowe plany rządu

"Gwarancja tańszego prądu". Nowe plany rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Facebook zablokował post jednego z serwisów ekonomicznych z linkiem do artykułu na temat protestu mediów. Wcześniej na taką samą praktykę serwisu należącego do koncernu Meta skarżyli się lokalni wydawcy prasy. Mamy stanowisko koncernu.

Facebook usunął post kolejnego serwisu. "Jestem ciekawa, jakie standardy łamie mój tekst"

Facebook usunął post kolejnego serwisu. "Jestem ciekawa, jakie standardy łamie mój tekst"

Źródło:
tvn24.pl

Telewizja Polska złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym, oszustwa oraz fałszerstwa faktur przez byłą dyrektor TVP i inne osoby pełniące funkcje kierownicze oraz współpracujące z TVP - napisano w komunikacie.

TVP zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłe kierownictwo Biełsatu

TVP zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłe kierownictwo Biełsatu

Źródło:
PAP

PKO BP opublikował ostrzeżenie przed oszustami, którzy podszywają się pod bank. Jak przekazano, otwarcie załącznika z wiadomości lub kliknięcie w link w niej zawarty może prowadzić do utraty pieniędzy i kontroli nad kontem.

"Możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem"

"Możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem"

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające, czy sieci Biedronka i Dino zawarły nielegalne porozumienie o niekonkurowaniu o pracowników. Chodzi o kierowców firm przewozowych obsługujących sieci. Urząd w lutym i kwietniu, za zgodą sądu i w asyście funkcjonariuszy policji, przeszukał siedziby spółek Jeronimo Martins Polska, Dino Polska oraz firm transportowych. Wskazano, że trwa analiza zebranych materiałów. "Ze spokojem oczekujemy na dalszy rozwój wypadków" - komentuje Biedronka.

Biedronka i Dino zawarły nielegalne porozumienie? Przeszukano siedziby

Biedronka i Dino zawarły nielegalne porozumienie? Przeszukano siedziby

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministra do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz zapowiedziała budowę mieszkań dla osób starszych na terenach pogórniczych w Katowicach. Jak dodała, trwają prace nad odpowiednim programem.

Specjalne mieszkania dla osób starszych. "W imię sprawiedliwości społecznej"

Specjalne mieszkania dla osób starszych. "W imię sprawiedliwości społecznej"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wszczęła w poniedziałek dochodzenie w sprawie sześciu miliardów euro pomocy publicznej udzielonej przez rząd Niemiec Lufthansie w czasie pandemii COVID-19. KE zamierza sprawdzić, czy Berlin udzielił wsparcia liniom lotniczym zgodnie z unijnymi przepisami.

Bruksela wszczęła dochodzenie w sprawie pomocy niemieckiemu gigantowi

Bruksela wszczęła dochodzenie w sprawie pomocy niemieckiemu gigantowi

Źródło:
PAP, Reuters

W Warszawie czerwiec przyniósł spadek średniej ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym o 1 procent, w innych metropoliach również są widoczne symptomy cenowej stabilizacji - wynika z raportu u GetHome.pl. W maju tego roku z rynku wtórnego wycofano około 35 tysięcy unikalnych ofert mieszkań.

"Cenowa stabilizacja" na rynku wtórnym

"Cenowa stabilizacja" na rynku wtórnym

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące partii "napoju piwnego bezalkoholowego ze względu na ryzyko uszkodzenia (wybuchu) butelek". Producent poinformował, że prawdopodobnie doszło do zbyt dużego wysycenia produktu dwutlenkiem węgla.

Ryzyko "wybuchu butelek". Partia wycofana ze sklepów

Ryzyko "wybuchu butelek". Partia wycofana ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 8,8 procent w stosunku do 2022 roku i o 79,8 procent względem 2015 roku - poinformował w poniedziałek GUS. Liczba podpisanych w ubiegłym roku aktów notarialnych dotyczących sprzedaży nieruchomości spadła o 3,8 procent rok do roku.

Tak rosły ceny mieszkań

Tak rosły ceny mieszkań

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli ma zastrzeżenia do zeszłorocznych imprez plenerowych, promujących program 800 plus - donosi "Rzeczpospolita. Pikniki, uznawane przez ówczesną opozycję za element kampanii wyborczej, pochłonęły ponad 8 milionów złotych.

Pikniki 800 plus w ocenie NIK. "Niecelowe i niegospodarne" wydatki

Pikniki 800 plus w ocenie NIK. "Niecelowe i niegospodarne" wydatki

Źródło:
Rzeczpospolita

Rząd pracuje nad wdrożeniem nowych regulacji dotyczących drewna energetycznego. - Nie ma żadnych podstaw do tego, żeby spalać w kotłach elektrowni pełnowartościowe drewno, które może trafić do polskiego przemysłu drzewnego" - wyjaśnił wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Zmiany mają wejść w życie już w najbliższych tygodniach.

Zmiany w spalaniu drewna coraz bliżej. Wiceminister wyjaśnia

Zmiany w spalaniu drewna coraz bliżej. Wiceminister wyjaśnia

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padły dwie szóstki. Jedną trafiono w Gliwicach, a drugą w Warszawie - poinformował Totalizator Sportowy. Wysoką wygraną odnotowano również w piątkowym losowaniu Eurojackpot. Szczęśliwy zakład został zawarty w Skierniewicach.

Dwie szóstki w Lotto. W tych miastach padły wygrane

Dwie szóstki w Lotto. W tych miastach padły wygrane

Źródło:
tvn24.pl

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Piotr Antoni Skiba poinformował, że warszawska prokuratura nadzoruje postępowanie w sprawie zablokowania kontroli NIK na przełomie marca i maja 2022 roku w Orlenie i w Fundacji Orlen.

Jest postępowanie w sprawie zablokowania kontroli NIK w Orlenie

Jest postępowanie w sprawie zablokowania kontroli NIK w Orlenie

Źródło:
PAP

Turyści w Chorwacji mogą skorzystać z kąpieli w najczystszym morzu w Europie - wynika z raportu Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Środowiska, cytowanego w przez telewizję HRT.

Kraj z najczystszym morzem w Europie. "To prawdziwa perła"

Kraj z najczystszym morzem w Europie. "To prawdziwa perła"

Źródło:
PAP

W poniedziałek pracownicy fabryki Samsung Electronics podjęli trzydniowy strajk, żądając podwyżek, dodatkowych premii oraz więcej płatnych urlopów. To druga, a zarazem najliczniejsza akcja protestacyjna w 55-letniej historii giganta technologicznego.

Pracownicy giganta rozpoczęli strajk. Druga taka akcja w historii

Pracownicy giganta rozpoczęli strajk. Druga taka akcja w historii

Źródło:
PAP

Resort sprawiedliwości pracuje nad zaostrzeniem przepisów dotyczących konfiskaty auta nietrzeźwym kierowcom. - Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry, ponieważ nie może tak być, że cacka się z ludźmi, którzy mają ochotę się napić - stwierdził na antenie TVN24 Krzysztof Dowgird z Towarzystwa Dziennikarskiego.

Nowy bat na nietrzeźwych kierowców. "Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry"

Nowy bat na nietrzeźwych kierowców. "Każdy ruch w tym kierunku będzie dobry"

Źródło:
tvn24.pl

1 lipca weszły w życie zmiany w opłatach drogowych w Niemczech. Dotyczą one przede wszystkim kierowców ciężarowych. Polscy i litewscy przewoźnicy odczują je najbardziej, ze względu na największy udział w opłatach drogowych spośród wszystkich przewoźników z zagranicy.

Zmiany w opłatach drogowych w Niemczech. Co oznaczają dla polskich kierowców?

Zmiany w opłatach drogowych w Niemczech. Co oznaczają dla polskich kierowców?

Źródło:
tvn24.pl

Ponad 20 tysięcy osób wzięło udział w centrum Barcelony w proteście przeciwko masowej turystyce. Demonstracja to efekt inicjatywy ponad 100 organizacji obywatelskich.

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Źródło:
PAP

Fałszywe oferty wyjazdów last minute lub publiczne sieci Wi-Fi, "znajomy", który prosi o szybki przelew, bo zgubił telefon - zagrożeń podczas wakacji nie brakuje. Eksperci podają pięć zasad cyberbezpieczeństwa i wskazują, o czym należy pamiętać, aby urlop był bezpieczny. 

Wakacje sprzyjają przestępcom. Pięć zasad cyberbezpieczeństwa

Wakacje sprzyjają przestępcom. Pięć zasad cyberbezpieczeństwa

Źródło:
tvn24.pl

Tokio, Paryż, Nowy Jork - to miasta znane z dobrego jedzenia. Dla miłośników wybornej gastronomii i preferujących mniej oczywiste miejsca stworzono alternatywne zestawienie. W tym rankingu prym wiedzie stolica Malty - Valletta.

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Źródło:
PAP

Otrzymane prezenty, w tym tak zwane koperty traktowane są jako darowizny i o ile nie przekroczą wyznaczonych progów, nie muszą być zgłaszane organom podatkowym - wskazała ekspertka e-pity.pl Monika Piątkowska. Zwróciła uwagę, że otrzymana kwota jest liczona w okresie pięciu lat.

Czy prezenty ślubne są zwolnione z podatku?

Czy prezenty ślubne są zwolnione z podatku?

Źródło:
PAP

W Wenecji turyści dostają ulotki po angielsku z ostrzeżeniami przed grą "w trzy kubki" oraz innymi oszustwami i kradzieżami, na które są narażeni w trakcie zwiedzania. To nowa inicjatywa weneckiej policji.

Ostrzeżenia dla turystów w Wenecji

Ostrzeżenia dla turystów w Wenecji

Źródło:
PAP

Od początku 2026 roku ma wejść podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne - zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji. Wprowadzenie takiego systemu przewiduje dyrektywa o efektywności budynków (EPBD).

Podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne. Jest projekt

Podział budynków mieszkalnych na klasy energetyczne. Jest projekt

Źródło:
PAP

Przed fałszywymi stronami podszywającymi się pod portal rządowy ostrzega zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). Dodaje także, że oszuści "zachęcają do wybrania banku, w którym posiadamy rachunek" i próbują wyłudzić dane logowania.

Podszywają się pod portal rządowy. "Zachęcają do wybrania banku"

Podszywają się pod portal rządowy. "Zachęcają do wybrania banku"

Źródło:
tvn24.pl

Kolonie, obozy i campy pod patronatem popularnych w internecie twórców nie tracą na popularności, choć za tygodniowy wyjazd trzeba zapłacić blisko 3 tysiące złotych. Dzieci mogą nauczyć się między innymi tańców popularnych na platformie TikTok czy zrobić sobie zdjęcie z gwiazdą. Ale specjaliści nie są zachwyceni takim spędzaniem wolnego czasu. Jak mówi psycholożka Natalia Boszczyk "to podsycanie kultury narcyzmu".

"Sprzedawcy przytulasków", czyli 15 sekund na spotkanie z idolem. Jak wyglądają kolonie z influencerami?

"Sprzedawcy przytulasków", czyli 15 sekund na spotkanie z idolem. Jak wyglądają kolonie z influencerami?

Źródło:
tvn24.pl

Kolejowy Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni ma być bezpłatny dla osób do 27. roku życia - podała rzeczniczka prasowa Ministerstwa Infrastruktury Anna Szumańska. Podkreśliła jednak, że pula biletów ma być ograniczona.

Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni. Ministerstwo wyjaśnia

Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni. Ministerstwo wyjaśnia

Źródło:
PAP

Skoro nie ma konkurencji to Google dyktuje warunki w sprzedaży reklamy online, Meta dyktuje warunki sprzedaży reklamy w mediach społecznościowych, a media tradycyjne dostają taki kawałek tego tortu, na jaki muszą się zgodzić, bo nie mają z kim tak naprawdę o tym dyskutować - stwierdziła na antenie TVN24 Sylwia Czubkowska, Techstorie, Tok FM, komentując zmiany w prawie autorskim.

Zmiany w prawie autorskim. "To element większego konfliktu"

Zmiany w prawie autorskim. "To element większego konfliktu"

Źródło:
tvn24.pl