W sektorze usług dla biznesu (Business Services Sector - BSS) pracuje już ok. 193,5 tys. Polaków; to obecnie najszybciej rozwijający się i generujący najwięcej miejsc pracy obszar polskiej gospodarki - wynika z najnowszego raportu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Raport „BSS in Poland” zaprezentowano w poniedziałek w Katowicach, które - wraz z aglomeracją górnośląską - są wśród liderów zatrudnienia w centrach usług dla biznesu. W zlokalizowanych tu 71 placówkach pracuje ponad 16 tys. osób, co stanowi 8,4 proc. ogólnego zatrudnienia w sektorze i plasuje aglomerację na czwartym miejscu w Polsce, za Krakowem, Warszawą i Wrocławiem.
Mocna pozycja Katowic
- Najnowszy raport PAIiIZ potwierdza silną pozycję Katowic i aglomeracji górnośląskiej na mapie sektora nowoczesnych usług biznesowych. O naszej pozycji świadczy również m.in. czwarte miejsce pod względem liczby osób zatrudnionych w centrach BSS. Działania skierowane na wzmocnienie atrakcyjności inwestycyjnej Katowic przynoszą rezultaty - skomentował w poniedziałek wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula. Według raportu, obecnie w 852 ośrodkach tego typu w Polsce, zlokalizowanych w 27 miastach, pracuje w sumie ok. 193,5 tys. osób. - To ludzie wyjątkowi, 90 proc. z nich ma wyższe wykształcenie. Co ważne, nikt nie przenosi już do Polski prostych procesów, Polacy są zaangażowani w ambitne międzynarodowe projekty - zaznaczył prezes PAIiIZ Bartłomiej Pawlak. Średnie zatrudnienie w pojedynczym centrum to 227 osób; aż w 36 centrach (z których 16 jest w Krakowie) zatrudnienie przekracza tysiąc pracowników. Usługi świadczone są w 40 językach, a liczba rozmaitych procesów biznesowych, obsługiwanych ze zlokalizowanych w Polsce biur, przekracza 1,7 tys. Dominują zadania związane z rozwojem oprogramowania i usługami IT, a także usługi w sferze finansów i księgowości, obsługi klienta, zarządzania infrastrukturą, kadrami itp. W Polsce jest 14 lokalizacji centrów BSS (wśród nich Katowice), gdzie działa powyżej 10 tego typu centrów. W ubiegłym roku takich miejsc było 11. W siedmiu miastach zatrudnienie w sektorze BSS przekracza 10 tys. osób. Po Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Katowicach, najwięcej pracowników sektor BSS zatrudnia w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Bydgoszczy i Toruniu, Rzeszowie, Szczecinie i Lublinie.
Amerykanie lubią Górny Śląsk
268 spośród 852 centrów BSS w Polsce to spółki z kapitałem polskim. Kolejne miejsca zajmują inwestorzy z USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Aglomerację górnośląską najchętniej wybierają firmy z kapitałem amerykańskim (15 centrów) oraz niemieckim (7 centrów). W regionie działają również centra usług z kapitałem angielskim, holenderskim (po 5 centrów) oraz francuskim (4 centra). Przedstawiciele PAIiIZ oceniają, że dla inwestorów z sektora BSS kluczowym czynnikiem przy wyborze lokalizacji centrum usług jest dostęp do wykwalifikowanych pracowników o określonych kompetencjach językowych i technicznych. Dlatego Polska z 415 uczelniami wyższymi jest z tego punktu widzenia najatrakcyjniejszym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej. - Można śmiało mówić, że w sektorze BSS nastały czasy rynku pracownika, a wręcz studenta. Firmy rekrutują swoich przyszłych pracowników, zwłaszcza do centrów IT już na drugim, trzecim roku studiów - wskazał Pawlak, uznając zaplecze akademickie aglomeracji górnośląskiej za duży atut przy pozyskiwaniu inwestycji w sektorze BSS.
Ważne czynniki
Wśród innych ważnych czynników zachęcających do realizacji projektów w danym mieście inwestorzy wymieniają m.in. dobrą infrastrukturę komunikacyjną, zaplecze IT, dostępność nowoczesnej powierzchni biurowej, dobrą współpracę z władzami lokalnymi, atrakcyjny system zachęt oraz wysoką jakość życia. Jedną z działających w Katowicach firm sektora BSS jest międzynarodowy koncern Capgemini. Jego śląskie biuro powstało w 2006 r., początkowo obsługując klientów w zakresie wsparcia technicznego. Dziś należące do Capgemini Centrum Cloud Infrastructure Services, bazując na najnowocześniejszych technologiach, prowadzi projekty IT mające strategiczne znaczenie dla działalności wielu międzynarodowych firm. - W Katowicach stworzyliśmy centrum, w którym projektujemy i testujemy usługi, które dzięki rozwiązaniom IT Cloud są implementowane globalnie u naszych klientów - poinformował dyrektor zarządzający Cloud Infrastructure Services Eastern Europe Capgemini, Marcin Nowak.
Wicepremier Morawiecki o inwestycji Daimlera w Polsce:
Autor: tol/gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock