W tym tygodniu na antenie TVN24 BiS kolejne, ciekawe reportaże, wybrane przez Ewę Ewart. Zapraszamy od poniedziałku do piątku o godzinie 22.00.
Poniedziałek, 12.09. - Śladami nielegalnego złota
Złoto to bezpieczna inwestycja i symbol bogactwa. Jego cena nie przekłada się tylko na dolary, jest dużo wyższa niż jakakolwiek waluta.
Rynek złota jest ogromny, ale 70% światowej produkcji należy do jednego kraju : Szwajcarii. Przemysł jest tu chroniony od ponad wieku, a praktyka przymykania oka na wiele spraw jest na porządku dziennym. Pomimo prób reform, nadal pozostaje ogromna luka w prawie i brak przejrzystości nad kontrolą przemysłu złotniczego.
Wtorek, 13.09. - Wojna Obamy
Kiedy prezydent Barack Obama objął urząd w 2008 roku, promował się kampanią o zakończeniu wojny w Iraku i utrzymanie USA z dala od nowych konfliktów zbrojnych. Niestety znalazł się dokładnie tam, gdzie nie chciał być: próbując pokonać brutalną grupę terrorystów w Iraku i Syrii bez wciągania Ameryki do długotrwałego konfliktu regionalnego.
Opierając się na wywiadach z kluczowymi dowódcami wojskowymi i dyplomatycznymi, film daje nowe spojrzenie na gorące debaty w ramach administracji o tym, kiedy i jak się zaangażować w Syrii.
Środa, 14.09. - Jak Chiny zmieniają świat?
Czy to możliwe aby Chiny były rzeczywiście w poważnych tarapatach? Robert Peston z BBC ujawnia, co rzeczywiście wydarzyło się wewnątrz Chin od czasu załamania gospodarczego na Zachodzie w 2008 roku.
Jest to opowieść o wydatkach i inwestycjach na skalę dotąd niespotykaną w historii ludzkości.
Czwartek, 15.09. - Krwawy handel kością słoniową
Obecnie dochód z kości słoniowych wynosi 20 miliardów dolarów rocznie – co powoduje że ten handel jest jednym z najbardziej dochodowych na świecie zaraz po narkotykach i broni.
Dokument zabiera nas w świat hazardu, opartego na wyginających gatunkach - do Kenii, RPA, Wietnamu i Chin. Odkrywamy jakie są mechanizmy handlu światowego, połączonego z terroryzmem. Wyjaśniamy kim są klienci i kto generuje popyt na zagrożone gatunki.
Piątek, 16.09. - Demon terroru. Osama Bin Laden prywatnie
2 maja 2011 roku, Amerykańscy żołnierze zaatakowali kryjówkę Osamy Bin Ladena. W nalocie zginął przywódca jednej z największych organizacji terrorystycznych na świecie, a amerykańska armia świętowała sukces. Cztery lata później, Dyrektor Wywiadu w końcu umożliwia opinii publicznej dostęp do niektórych tajnych dokumentów "Bin Laden".
Ten film maluje zupełnie nowy portret życia prywatnego Bin Ladena w jego ostatnich latach, co kontrastuje z jednoczesną obławą zainicjowaną przez służby specjalne USA.
Autor: red. / Źródło: tvn24bis
Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA 3.0 Wikipedia | freestock.ca