Kapitał początkowy ma wpływ na wysokość przyszłej emerytury - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych i apeluje, aby już dzisiaj składać wnioski o jego przeliczenie. - Im szybciej, tym lepiej - podkreśla zakład, bo już od października obowiązuje niższy wiek emerytalny. Szacuje się, że w tym roku na emerytury może przejść nawet pół miliona osób.
Od 1 października 2017 roku obniżony wiek emerytalny wyniesie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
"Jeśli planujesz przejść na emeryturę po wprowadzeniu powyższych zmian, już dziś złóż wniosek o kapitał początkowy. Pamiętaj - im szybciej, tym lepiej, ponieważ kapitał początkowy ma wpływ na wysokość Twojej przyszłej emerytury" - apeluje ZUS.
Czym jest kapitał początkowy?
Kapitał początkowy stanowi sumę składek odprowadzonych na ubezpieczenie społeczne dla osób, które z tytułu zatrudnienia opłacały składki na ubezpieczenie społeczne lub pozostawały w zatrudnieniu i ubezpieczeniu przed 1999 rokiem.
"Jeśli już wcześniej zadbałeś o wyliczenie swojego kapitału początkowego, pamiętaj, że na przestrzeni ostatnich lat ustawodawca wprowadzał zmiany prawne w tym zakresie, które mogą spowodować konieczność jego przeliczenia. Oczywiście przy ustalaniu wysokości emerytury ZUS z urzędu dokona weryfikacji wysokości kapitału początkowego, jednak zachęcamy do złożenia wniosku o jego przeliczenie już teraz. Usprawni to i przyspieszy obsługę przyszłego wniosku o emeryturę" - zaznacza ZUS.
Od 1999 roku każdy ma własne konto w ZUS-ie i może sprawdzić jego stan oraz spodziewaną wielkość emerytury. Ale wcześniej tak nie było. Składki płacone przez pracodawców nie były rozdzielane na indywidualne konta, zmieniła to reforma emerytalna.
Informacja o tym, ile przed 1999 rokiem wyniosły składki poszczególnych osób może być trudna do ustalenia - potrzebne są świadectwa pracy, a czasami nawet świadkowie, jeśli dokumenty zaginęły.
Minister Rafalska o emeryturach:
Autor: tol/ms / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock