Najnowsze

Najnowsze

Zmiany w ważnym urzędzie. Dwaj wiceszefowie odwołani

Wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak i Lesław Gajek zostali odwołani. Na ich miejsce premier Beata Szydło powołała z dniem 16 lutego Filipa Świtałę i Marcina Pachuckiego - podał Urząd w komunikacie prasowym.

Smolar: dzisiejsza wojna to nie są czołgi na ulicach

Zdaniem gościa „Rozmowy Poranka” komentatora TVN24BiS Aleksandra Smolara, nie ulega wątpliwości, że Europa jest teraz przedmiotem rozgrywek Rosji, a za przykład można przyjąć wybory prezydenckie we Francji. - Próbuje się przy pomocy elektronicznych środków, różnych pomówień zdyskredytować Macrona. Dwoje kandydatów, których Moskwa popiera, tzn. Le Pen i Fillon - o nich nie ma żadnych plotek czy pomówień. Natomiast o Macronie mówi się, że to homoseksualista, że jest zaangażowany w afery finansowe - to jest mordowanie charakteru, tożsamości. I tu Rosja współdziała - to jest element nowoczesnej wojny, oblicze dzisiejszej wojny to nie są czołgi na ulicach - komentował Smolar na TVN24BiS.

Cel: dron. Tresowane orły łapią maszyny na niebie

Drony coraz częściej są utrapieniem. Francuzi walczą z tym zjawiskiem, a tamtejsze siły powietrzne przyjęły niekonwencjonalną metodę. W bazie Mont-de-marsan tresują do zwalczania dronów orły przednie. Jeszcze zanim się wyklują, jajeczka z pisklętami umieszczane są przy dronach. Wczesne oswajanie sprawia, że gdy orły dorosną, nie tylko nie boją się maszyn, ale i postrzegają je jako potencjalne ofiary. Za każde przejęcie nagradzane są kawałkiem mięsa. Ptaki walczą z dronami, które pojawiają się w okolicach takich miejsc jak bazy wojskowe czy obiekty rządowe. Francuzi nie są jednak pierwszymi Europejczykami, którzy użyli orłów do walki z dronami, wcześniej praktykowali to także Holendrzy.

Antarktyda zmienia się z dnia na dzień

O tym, co grozi Antarktydzie, jeśli nie zadbamy o środowisko naturalne, opowiada reporter telewizji CBS News, Mark Philips. Amerykańska baza naukowa drobiazgowo bada zmiany na przestrzeni ostatnich 50 lat. Naukowcy przyznają, że zauważają, iż miejsce przeobraża się niemal z dnia na dzień. Przykładem na to może być chociażby malejąca w ogromnym tempie populacja pingwina Adeli.

Żeglarski wyścig zbrojeń. Oto jacht, który niemal lata

Na świecie mamy do czynienia z żeglarskim wyścigiem zbrojeń. Jachty już teraz budowane są z materiałów typowych bardziej dla lotnictwa czy przemysłu kosmicznego, niż szkutnictwa. Co więcej, jachty regatowe zamiast pływać po powierzchni wody, coraz częściej unoszą się nad jej powierzchnią. Zdaniem ludzie z ekipy Oracle - USA jest to sposób na zwycięstwo w zawodach. We współpracy z Airbusem zbudowali łódkę, która ma dać im zwycięstwo w tegorocznym cyklu zawodów o Puchar Ameryki.

Przegląd prasy: Urzędnicy wynajmą informatyków

Koniec z gigantycznymi kontraktami IT. Administracja będzie informatyzować się sama, zatrudniając cudzych fachowców na godziny. Dla niektórych firm to dramat, dla innych rynkowa szansa - pisze czwartkowy "Puls Biznesu".

Korea Północna oczami korespondenta CNN

Korespondent CNN Will Ripley zabrał widzów w podróż do Korei Północnej, samodzielnie dokumentując ją smartfonem. Do kraju wyruszył jedyną północnokoreańską linią lotniczą. Dziennikarz dotarł tam w dniu narodowego święta - 75. rocznicy urodzin Kim Dzong Ila, któremu hołd oddaje wówczas cały kraj.

Niemal połowa Japończyków nie uprawia seksu. Rząd bije na alarm

Japońscy naukowcy zajmujący się dzietnością i demografią wzięli pod lupę życie seksualne swoich rodaków. Wynik badań jest alarmujący - z miłości rezygnuje aż 47,2 proc. z nich. Tendencja jest rosnąca i nic nie wskazuje poprawy. Najczęściej problem dotyczy ludzi powyżej 45. roku życia, a jego źródeł eksperci doszukują się w przepracowaniu.

"Biznes dla Ludzi", 15.02

W programie "Biznes dla Ludzi" była mowa o nowym pomyśle Ministerstwa Finansów, który ma obniżyć ryzyko dla kredytobiorców, sposobach pracodawców na omijanie stawki minimalnej, a także co z emeryturami dla osób, które płaciły składki przez okres krótszy niż 15 lat.

"Bilans", 15.02

W programie "Bilans" Robert Stanilewicz mówił o zakazie spożywania alkoholu w londyńskim oddziale firmy Lloyd, nowym pomyśle Ministerstwa Finansów w kwestii kredytów hipotecznych oraz o ratyfikowaniu umowy CETA przez Parlament Europejski. Ze swoimi gośćmi - Jeremim Mordasewiczem z Konfederacji Pracodawców Lewiatan oraz Piotrem Lewandowskim - prezesem Instytutu Badań Strukturalnych rozmawiał o tym, czy prawo do emerytury powinno być uwarunkowane wymogiem 15-letniego okresu składkowego.

Ile kosztują nas dzieci? "Jedno dziecko to jeden dom"

Według szacunków Centrum im. Adama Smitha na wychowanie dziecka w Polsce przeznaczyć trzeba ok. 179-190 tys. złotych (do 18 roku życia). OECD wyliczyła zaś, że odsetek rodzinnych budżetów przeznaczanych na pociechy różni się także w zależności od tego, z jakim krajem mamy do czynienia - w Polsce jest to zaledwie 5,6 proc. zasobów gospodarstw domowych, Brytyjczycy wydają zaś 33,8 proc. swoich środków. O koszcie opieki nad dziećmi oraz sposobach na jego obniżenie dyskutowały Anna Wdowińska z Fundacji Edukacyjnej ”Perspektywy” oraz Roma Keister z Instytutu Badań Strukturalnych.

Żadnego alkoholu w godzinach pracy. Pracownicy oburzeni nowym zakazem

Londyński oddział jednej z firm z branży ubezpieczeniowej Lloyds wprowadził zakaz picia alkoholu w godzinach pracy. Pracownicy, którzy między godziną 9.00 a 17.00 uraczą się jednak alkoholowym trunkiem, mogą stracić posadę. - Problem nadużywania alkoholu dotyczy różnych osób - przyznał przedstawiciel firmy w rozmowie z „Financial Timesem”, dodając, że jest to dopasowanie do wymogów rynku, a nie reakcja na alkoholizm pracowników. Pracownikom takie restrykcyjne ograniczenia się nie podobają. Argumentują, że jest to sposób na utrzymywanie relacji biznesowych i przytaczają historie brokerów, którzy w pubach finalizowali ważne kontrakty.

Austria i Niemcy chcą ograniczyć zasiłki na dzieci. Polacy dostaną mniej?

Współrządzący w Austrii konserwatyści z OeVP zapowiedzieli w środę obniżenie wysokości zasiłków na dzieci obcokrajowców z innych krajów UE, które nie mieszkają z rodzicami w Austrii, lecz pozostają w kraju pochodzenia. Podobne plany ma rząd Niemiec. Jak podał w piątek dziennik "Bild", obywatel Polski otrzyma po zmianie przepisów miesięcznie 92 euro zamiast - jak obecnie - 192 euro.

Śląska spółka zapowiada duży program walki ze smogiem

Tauron do 2022 r. chce wydać ok. 250 mln zł, w tym połowę ze środków UE, na przyłączenia odbiorców ciepła sieciowego w konurbacji katowickiej. O pomoc unijną mogą się starać zarządcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Kryzys sałatowy na południu Europy. Ceny idą w górę także w Polsce

Ceny sałaty w Europie rosną, a winien temu jest kryzys upraw na południu Europy. - W sytuacji, w której produkcja we Włoszech niemal całkowicie została zniszczona, a w Hiszpanii mocno się zmniejszyła, to normalne, że ceny idą trochę w górę - mówi Fernando Gomez z Federacji Producentów i Eksporterów Warzyw w Hiszpanii. Z kolei plantator Jose Atonio Canovas Martinez aktualną sytuację na rynku produktów rolnych porównuje do tej z 1983 roku. - Najpierw były ulewy, potem przyszła fala zimna i w końcu spadło dużo śniegu. Myślę, że będziemy mogli wrócić do normalnej produkcji pod koniec marca albo a początku kwietnia. Do tego czasu jednak nie będzie można rozwiązać problemu, bo pola są w opłakanym stanie - dodaje.

Tabletka "dzień po" w Europie. Sprawdź, jakie są przepisy i kto ją kupuje

"Tabletkę po" nabywają w Polsce zazwyczaj pacjenci w przedziale wiekowym 25-30 lat. Choć najczęściej kupują ją kobiety (51 proc.), to zaskakująco często zgłaszają się po nią i mężczyźni (44 proc.) - wynika z badań przeprowadzonych przez Millward Brown. Według analiz, osoby niepełnoletnie stanowią 2 proc. wszystkich nabywców.

Ukraina wprowadza stan wyjątkowy w energetyce

Rząd Ukrainy wprowadził w środę stan wyjątkowy w sektorze energetycznym. Przyczyną jest poważny deficyt węgla odmiany antracyt, który używany jest w elektrociepłowniach i zakładach metalurgicznych.

Burza wokół decyzji rządu ws. pigułki "dzień po". Debata Kobiet w TVN24 BiS

Hormonalne leki antykoncepcyjne będą mogły być sprzedawane jedynie na receptę - przewiduje projekt przyjęty przez rząd. Czy to dobra inicjatywa dyskutowały uczestniczki "Debaty Kobiet" w TVN24 BiS: Katarzyna Kądziela z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, Inicjatywa Feministyczna, Anna Kiljan z Fundacji "Pro-prawo do życia" oraz Antonina Lewandowska z Grupy Edukatorów Seksualnych "Ponton".

Smog uderza w nasze zdrowie i bije po kieszeni. Ten raport jasno pokazuje, co robić

Jakość powietrza w Polsce nadal stanowi poważną podstawę do obaw - pisze w swoim raporcie Komisja Europejska. Jak poinformowano, w 2013 roku ok. 48 270 przedwczesnych zgonów mogło być wynikiem stężeń drobnych cząstek stałych, z czego 1 150 zgonów było spowodowanych stężeniem ozonu, a ponad 1 610 stężeniem dwutlenku azotu. Według szacunków, smog rocznie kosztuje Polskę 26 miliardów euro.

Bez 15 lat stażu emerytura przepadnie? Minister komentuje

Nie ma planu, aby pozbawić emerytur tych ludzi, którzy płacili składki emerytalne do ZUS krócej niż 15 lat - uspokaja Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i społecznej. Skomentowała w ten sposób słowa wiceministra MRPiPS, który powiedział, że "wkład emerytalny to nie rachunek oszczędnościowy na starość".

Rewolucja w unijnym budżecie? "Teraz będziemy wpłacać więcej niż dostawać"

Europosłowie komisji gospodarczej i monetarnej oraz kontroli budżetowej Parlamentu Europejskiego przegłosowali raport, który postuluje utworzenie osobnego budżetu dla strefy euro. - Przed Polską rysuje się problem marginalizacji w Unii - uważa Michał Kamiński, poseł klubu Europejscy Demokraci. Zdaniem Marka Jakubiaka, posła Kukiz'15, "skończyły się złote czasy". - Teraz będziemy wpłacać więcej niż dostawać - dodaje gość programu "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS.