W związku z obniżeniem od 1 października wieku emerytalnego w oddziałach ZUS pojawią się doradcy, którzy wyjaśnią m.in. jak jest naliczana emerytura. Mają oni uczynić decyzję o przejściu na emeryturę bardziej racjonalną.
- Środki finansowe są zabezpieczone na dodatkowe emerytury, na 331 tys. dodatkowych świadczeń. Wypłacalność Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie jest w żadnym wypadku zagrożona. Uważamy, że wypadałoby poczekać, co się stanie - powiedział w Sejmie dyrektor Mariusz Kubzdyl z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podczas obrad komisji senioralnej.
Wypłata emerytur
Kubzdyl zwrócił uwagę, że projekt ws. obniżenia wieku emerytalnego jest oparty na założeniu, iż ubezpieczony sam ma podejmować decyzję o zaprzestaniu aktywności zawodowej.
Jak zaznaczył, o tym ile osób skorzysta z obniżonego wieku emerytalnego dowiemy się dopiero po wprowadzeniu ustawy w życie.
Kubzdyl podkreślił, że według wyliczeń resortu 17 proc. ubezpieczonych pracuje, nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zwrócił uwagę, że system emerytalny w Polsce promuje długie pozostawanie na rynku pracy.
- Ta zachęta polega na tym, że emerytura, im dłużej człowiek pracuje, jest wyższa - wyjaśniał. - Efektem opóźnienia przejścia na emeryturę o jeden rok jest świadczenie wyższe o około osiem procent. Jest to bardzo silny bodziec, motywacja, aby pozostawać w zatrudnieniu jak najdłużej - dodał.
Doradcy ZUS
Kubzdyl zapowiedział, że w związku z wprowadzeniem ustawy obniżającej wiek emerytalny w ZUS dostępni będą doradcy.
- Dostępny też będzie specjalny kalkulator emerytalny. Doradcy, nieco mniej niż 600 osób, będą dedykowani do osób, które będą chciały skorzystać z przejścia na emeryturę. Będą służyli radą, informacją, na temat jak są liczone emerytury. Mają tak naprawdę uczynić decyzję ubezpieczonych bardziej racjonalną - stwierdził dyrektor.
Zaznaczył, że prowadzone są działania, które mają zachęcić pracodawców do zatrudniania starszych osób.
- Działania polegają głównie na szkoleniu i podnoszeniu kompetencji osób, będących w wieku przedemerytalnym. Uczynienia ich bardziej konkurencyjnych na rynku pracy i umożliwienia im przedłużenia ich kariery zawodowej - wyjaśniał.
W 2016 aktywizacją zawodową objęto 511 tys. osób bezrobotnych, z czego osoby w wieku 50 i więcej lat stanowiły 78 tys. Jednym ze sposobów aktywizacji bezrobotnych w starszym wieku są prace interwencyjne. Wyjaśniała, że w tym przypadku pracodawcy mogą liczyć na częściowe refundacje wynagrodzeń.
Autor: MS / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN