Najnowsze

Najnowsze

Ławka, która naładuje telefon. Wynalazek polskich studentów

Rozładowany tablet czy telefon to koszmar niejednego z nas. Innowacyjna ławka studentów z Politechniki Śląskiej pomoże jednak rozwiązać ten problem. Zasilana energią słoneczną ławka jest bowiem również ładowarką. Być może ich większą liczbę kupią władze Gliwic, na razie jej wynalazcy świętują wygraną w konkursie "Mój pomysł na biznes". Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Astronomiczne zarobki sportowców. "Skoro płacą, to zasługują"

Cristiano Ronaldo jest pierwszym piłkarzem z pensją 100 mln euro rocznie. - Skoro tyle mu płacą, to znaczy, że zasługuje. Wywalczył to sobie na boisku. Jego sukces wynika z ogromnej pracy - mówiła w TVN24 BiS Paulina Czarnota-Bojarska z NC+. - Nie jest łatwo stać się topowym zawodnikiem. Najlepsi muszą mieć poukładane w głowie i życiu, aby nie ulec pokusom - mówił Mariusz Czerkawski, były hokeista NHL.

Tajemnice wschodniego Kaukazu. Co warto zobaczyć w Gruzji?

- Warto się wybrać do Gruzji dla dwóch rzeczy: niesamowitych widoków i ludzi, którzy są gościnni, dają serce na dłoni żebyśmy czuli się tam jak w domu - mówi Magdalena Konik, autorka bloga Migawkizpodrozy.com. Jak dodaje podróżniczka, Gruzja jest bardzo bezpiecznym miejscem dla turystów, a Polacy mogą tam liczyć na wyjątkowe traktowanie. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

13 miliardów popłynęło do rodzin. Rafalska: nie sprawdziły się obawy

Ok. 3 mln 800 tys. dzieci, wśród nich 220 tys. dzieci z niepełnosprawnościami zostało objętych programem 500 plus. W sumie do rodzin trafiło już ponad 13 mld zł - mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, podsumowując rok pracy gabinetu Beaty Szydło. O działaniach rządu nakierowanych na rodzinę mówili też inni ministrowie.

Gospodarka hamuje. Resort uspokaja i mówi, że będzie lepiej

W 2017 roku absorpcja funduszy UE nabierze rozpędu, inwestycje publiczne i sektor budownictwa powrócą na ścieżkę wzrostową; założenia makroekonomiczne do przyszłorocznego budżetu są nadal realne - poinformowało Ministerstwo Finansów w komentarzu do wtorkowych danych GUS.

Efekt Trumpa. Kanadę czeka fala imigracji?

- Kanadyjczycy są dumni z tego, że są narodem ludzi otwartych, tolerancyjnych i gościnnych - mówiła w TVN24 BiS Joanna Gierak-Onoszko z "Polityki". Po wyborze Donalda Trumpa wielu Amerykanów myśli, czy nie wyemigrować do Kanady. Ten kierunek jest też atrakcyjny dla wielu Polaków. Richard Krzyżewski, Kanadyjczyk mieszkający w Polsce podkreślał, że w Kanadzie nie ma problemy ze znalezieniem pracy, a pensje są na wysokim poziomie.

Przegląd prasy: Nie płacisz podatków lub mandatów? Trafisz na czarną listę

Każdy, kto nie zapłaci podatków, składek na ZUS, cła albo mandatów czy grzywien na kwotę powyżej 5 tys. zł trafi na czarną listę dłużników - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Resorty finansów i rozwoju, które wspólnie przygotowały projekt w tej sprawie, utrzymują, że zależy im na poprawie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Lista dłużników podatkowych ma zostać uruchomiona z początkiem 2018 roku.

Rozczarowujące dane z gospodarki. Jest sporo gorzej od oczekiwań

Polska gospodarka hamuje. Produkt krajowy brutto wzrósł w III kwartale o 2,5 proc., w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku - podał GUS w tzw. szybkim szacunku. To tempo znacznie mniejsze niż szacowali analitycy. Na tak słaby wzrost miało wpływ przede wszystkim budownictwo.

Rząd Wielkiej Brytanii "nie ma planu" na Brexit. Wyciekła notatka

Rząd nie ma ogólnego planu dotyczącego Brexitu a opracowanie wspólnej strategii wyjścia z Unii Europejskiej może potrwać jeszcze sześć miesięcy, bo w gabinecie Theresy May istnieją głębokie podziały - takie informacje znalazły się notatce, która wyciekła do brytyjskich mediów. BBC twierdzi, że to rządowy dokument, ale rzecznik gabinetu Theresy May dystansuje się do zawartych w nim tez.

Więcej wolności, mniej procedur. Rząd szykuje "Konstytucję dla biznesu"

To co nie jest zabronione prawem będzie dozwolone - to jedno z głównych założeń "Konstytucji dla biznesu", którą przygotowuje Ministerstwo Rozwoju. We wtorek rząd wysłucha informacji na ten temat. Konstytucja ma być serią rozwiązań prawnych, które dadzą nowy impuls do rozwoju polskiej przedsiębiorczości.

Zmiany klimatu gorsze niż wojny

Globalne ocieplenie postępuje. Jego skutki to fale groźnych upałów, powodzie i wyższy poziom wód w jednych miejscach a w innych susze. Przez klęski naturalne domy w tym roku musiało upuścić więcej ludzi niż z powodu wojen. Ale te katastrofy nie do końca powinno się nazywać naturalnymi. Za wszystko odpowiada człowiek.

Obama i Biden robią psikusy Trumpowi. Internauci walczą z traumą

Amerykanie, którzy nie mogą pogodzić się z wyborem Donalda Trumpa na prezydenta USA w różny sposób poprawiają sobie humor. Jeden z ostatnich sposobów to... tworzenie dialogów, które mogłyby się odbyć między ustępującymi przywódcami - Barackiem Obamą i Joe Bidenem. Ten ostatni ma proponować różnego rodzaju psikusy wobec prezydenta elekta, gdy ten będzie się wprowadzać do Białego Domu. O szczegółach w programie "24 Godziny" opowiadał Michał Sznajder.

Wahania na Wall Street. Mieszane uczucia inwestorów

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła mieszane nastroje. Grupujący blue-chipy DJI zakończył sesję szósty raz z rzędu na historycznych maksimach. Na minusie znalazły się S&P 500 i Nasdaq.

"Biznes dla Ludzi", 14.11

W programie "Biznes dla Ludzi" Robert Stanilewicz dyskutował ze swoimi gośćmi o wizycie Andrzeja Dudy w Szwajcarii, o "efekcie Trumpa" na rynkach i o zwrocie w podejściu prezydenta-elekta do reformy zdrowotnej Obamacare. Wspomniano także najnowsze komentarze premier Beaty Szydło o jednolitym podatku, ponieważ premier stwierdziła, że "nic nie jest przesądzone, a dyskusje trwają".

Kwieciński: wiele krajów chce mieć taki wzrost, jak Polska

- Po tym pierwszym zaskoczeniu widać wyraźnie, że rynki amerykańskie, ale również rynki światowe bardzo pozytywnie reagują na tę amerykańską prezydenturę - stwierdził Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju w rozmowie z Robertem Stanilewiczem w programie "Bilans".

Kanada przyjmie pod swoje skrzydła Amerykanów? Debata Młodych

Rząd Kanady przyjmuje coraz więcej uchodźców i imigrantów, którzy nie uciekają przed wojną, a raczej wyruszają tam "za chlebem". O polityce migracyjnej Kanady - także w kontekście wyborów w Stanach Zjednoczonych dyskutowali Magda Zdyra z Forum Młodych Socjaldemokratów, Mateusz Rojewski z Forum Młodych Pis oraz Krystian Kotlarczyk z Forum Młodych Ludowców.

Duże przejęcie Samsunga. Koncern idzie w nowym kierunku

Samsung Electronics Co. Ltd. za 8 mld dolarów przejmie spółkę Harman International Industries Inc, producenta sprzętu audio. Południowokoreański koncern chce ograniczyć w ten sposób swoją zależność od spowalniającego rynku smartfonów.

Cyberżołnierze nadchodzą. "Wyobraźmy sobie, że zostaje sparaliżowany ZUS"

- MON zaznaczyło kilka obszarów, które chciałoby doinwestować. To nie tylko ludzie, to nie tylko cyberarmia, ale również technologia, która pozwala i atakować, i się bronić - mówił w TVN24BiS Sebastian Małycha, prezes Media Recovery w odniesieniu do zapowiedzi resortu obrony, które w poprawionym Planie Modernizacji Technicznej Wojska Polskiego uwzględniło także "działania w cyberprzestrzeni", na które ma zamiar wydać miliard złotych.

"Bilans", 14.11

Czy wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Szwajcarii przyniesie przełom w sprawie pomocy frankowiczów? Jak Polska wydaje środki z Unii Europejskiej? Na te pytania, w programie "Bilans" starał się odpowiedzieć Robert Stanilewicz.

Kwota wolna od podatku. Jest decyzja sejmowej komisji

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się w poniedziałek za utrzymaniem w przyszłym roku kwoty wolnej od podatku w obecnej wysokości. Posłowie opozycji krytykowali projekt za to, że jest niezgodny z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Wątpliwości zgłosiło także sejmowe biuro legislacyjne. Ale wiceminister finansów Leszek Skiba tłumaczył, że wyrok TK jest trudny do zinterpretowania.

Pracownicy zostali bez wypłat. Alma przeprasza, ale pieniędzy nie ma

Grupa byłych i obecnych pracowników sklepów Alma Market protestowała w poniedziałek przed siedzibą firmy w Krakowie. Domagali się wypłaty zaległych wynagrodzeń za październik i odpraw. Zarząd spółki przyznaje, że problem jest i deklaruje, iż robi wszystko, by pracownicy jak najszybciej otrzymali pieniądze. „Obecnie Spółka stara się o wypłatę środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych” - napisano w komunikacie przesłanym tvn24bis.pl.

Cukier najdroższy od czterech lat. Zawiodły zbiory w Brazylii

W październiku br. indeks cen żywności FAO zyskał 0,7 proc., wzrastając do 172,6 punktów, i był najwyższy od marca 2015 r. W skali roku ceny żywności poszły w górę o 9,1 proc. Podrożały produkty mleczne, cukier i zboża, a potaniały oleje i mięso.