Najnowsze

Najnowsze

Wiceprezes Samsunga nie trafi do aresztu. Jest decyzja sądu

Sąd w Seulu odrzucił w środę wniosek prokuratury o areszt dla wiceprezesa południowokoreańskiego koncernu Samsung Electronics Li Dze Jonga wydany w związku z zarzutami o udział w skandalu korupcyjnym, który doprowadził do impeachmentu prezydent Park Geun Hie.

Rząd rozdaje po 560 euro, ale nie wszystkim się to podoba. "To niesprawiedliwe"

560 euro miesięcznie bez żadnych warunków - takie środki będą trafiać przez dwa lata do dwóch tysięcy losowo wybranych bezrobotnych w Finlandii. - Oni mogą zrobić co zechcą, mogą zostać w domach i nic nie robić, to świadczenie jest dla nich, mogą pójść do pracy, założyć firmę to ich sprawa. Zostawiamy ich w spokoju na dwa lata - mówi Marjuuka Turunen z fińskiego urzędu pomocy społecznej. - Ten eksperyment jest potrzebny, by sprawdzić jak będzie funkcjonowało te świadczenie - dodaje. Dodatek nie podoba się wielu bezrobotnym. - To niesprawiedliwe, napiszę petycję w tej sprawie. To świadczenie powinno być wypłacane do czasu znalezienia pracy - mówi Asta Kokkarinen, bezrobotna. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Seniorzy toną w długach. Średni to już 12,3 tys. zł

Niewystarczające dochody, zapożyczanie się na rzecz młodszych członków rodziny i śmierć współmałżonka - to najczęstsze powody zadłużania się emerytów. W Krajowym Rejestrze Długów figuruje ponad 233 tys. osób w wieku emerytalnym; średni dług to 12,3 tys. zł.

Relfie zalewają internet

Relfie - to słowo, które coraz mocniej wchodzi do anglosaskiego słownika. Oznacza wspólne selfie bliskich sobie ludzi. Takie zdjęcia często lądują na portalach społecznościowych, ale pojawiają się opinie, że to wcale nie musi odzwierciedlać szczęścia osób na zdjęciu. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Jak walczyć ze smogiem? Debata młodych w TVN24 BiS

Problem smogu w Polsce zdominował "Debatę młodych" w TVN24 BiS. Jak skutecznie walczyć z zanieczyszczeniem powietrza zastanawiali się Mateusz Lewicki z Forum Młodych PiS, Piotr Kołomycki z Młodych Demokratów oraz Miłosz Motyka z Forum Młodych Ludowców.

"Bilans", 18.01

Program Rodzina 500 plus - to temat, który zdominował "Bilans" w TVN24 BiS. Gościem Roberta Stanilewicza był wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.

"Biznes dla Ludzi", 18.01

W programie "Biznes dla Ludzi" Robert Stanilewicz i Paweł Blajer mówili o 500 plus, zmianach w dostępie do leków oraz petycji taksówkarzy. Pojawił się również temat eksperymentu w Finlandii, który gwarantuje dochód bezwarunkowy w wysokości 560 euro.

500 plus i kumulacja świadczeń. Marczuk: trzeba tę sytuację zbadać

- Nawet jak pojawi się inflacja, to realna siła nabywcza świadczenia 500 plus wciąż będzie bardzo wysoka - mówi w programie "Bilans" w TVN24 BiS Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jego zdaniem nie można mówić o wpływie 500 plus na dezaktywizację zawodową kobiet. - Natomiast kwestia tego, że jest kumulacja świadczeń, czyli że 500 plus nie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń socjalnych, to tutaj trzeba tę sytuację zbadać - podkreśla gość programu "Bilans".

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Polacy entuzjastami nowych technologii i pojazdów autonomicznych

Polacy są najbardziej otwartymi na innowacje w motoryzacji i przychylni wobec pomysłu wprowadzenia na drogi pojazdów autonomicznych - takie wnioski płyną z najnowszych ogólnoeuropejskich badań kierowców przeprowadzonych przez Goodyear i London School of Economics, które zostały zaprezentowane podczas konferencji Think Good Mobility na Politechnice Warszawskiej.

Sąd zarzucił komisji bezczynność. Ta odpowiada frankowiczom ws. "sprawiedliwego kursu"

Wojewódzki Sąd Administracyjny zarzucił KNF bezczynność w rozpatrywaniu wniosku o udostępnienie informacji publicznej i zalecił jego rozpatrzenie, co nie oznacza zobowiązania do wyliczenia tzw. "sprawiedliwego kursu" przewalutowania kredytów frankowych - twierdzi rzecznik KNF, odpowiadając w ten sposób na stanowisko Stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu".

Spać w małej chatce i cieszyć się życiem - przepis na zwiedzanie Filipin

- Jest stosunkowo tanio. Wiadomo, można spać w drogich hotelach, a można spać w niewielkich chatkach wybudowanych przez Filipińczyków i po prostu razem z nimi cieszyć się życiem - opowiadała podróżniczka i pisarka Małgorzata Szumska w programie TVN24 BiS "Pokaż nam świat". Podróżniczka po raz pierwszy pojechała na Filipiny, by pomagać w odbudowie po tajfunie Haiyan, który w 2013 roku spustoszył kraj. Opowiadała, że Filipiny są wspaniałe, a mieszkańcy potrafią cieszyć się życiem.

Wkrótce wyrok, który może przesądzić o losach Brexitu. Sąd podał datę

Brytyjski Sąd Najwyższy wyda 24 stycznia wyrok w postępowaniu odwoławczym dotyczącym sporu między rządem a grupą obywateli o to, czy zgoda parlamentu jest niezbędna do rozpoczęcia procesu wyjścia z Unii Europejskiej - poinformowały służby prasowe Sądu. Wyrok będzie transmitowany na żywo w internecie. Decyzja sądu może mieć wpływ na termin oraz warunki rozpoczęcia procedury Brexitu.

Końcówka dopłat w tym roku. Limit popularnego programu wykorzystany w 92 proc.

Lada moment skończą się pieniądze z programu Mieszkanie dla Młodych na 2017 rok. Jak poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego, limit ten został wykorzystany w 92 proc. - Możemy się liczyć z tym, że do końca tygodnia nastąpi wstrzymanie przyjmowania wniosków - wskazuje w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl Bogusław Białowąs, z-ca dyrektora w departamencie usług agencyjnych BGK. Ale są jeszcze pieniądze na 2018 r.

Jak wygląda resocjalizacja w teorii a jak w praktyce? Debata Kobiet TVN24 BiS

- Resocjalizacja to jest taki projekt społeczny, który mimo wszystko bazuje na założeniu, że opłaca się przestrzegać norm, opłaca się być przyzwoitym - tłumaczyła prof. Irena Pospiszyl z Akademii Pedagogiki Specjalnej. Wraz z Agnieszką Sikorą z Fundacji Po Drugie i Ewą Kotarbińską, podopieczną Fundacji Sławek rozmawiały w Debacie Kobiet TVN24 BiS na temat tego, jak wygląda resocjalizacja w Polsce i na świecie, w kontekście sprawy Andersa Breivika, który został skazany za zamordowanie 77 osób, a teraz skarży się na złe warunki w więzieniu.

"Stoi tylko na trzech ścianach". Polski projekt domu z prestiżową nagrodą

- Najważniejsza rzecz to to, żeby dom nie kopał się z naturą, tylko żeby był z nią w symbiozie - powiedział Robert Konieczny. Dom jego autorstwa, który stoi w Brennej, na Śląsku Cieszyńskim, zdobył nagrodę Wallpaper Design Award 2017. Architekt opowiadał w TVN24 BiS o pomyśle na projekt oraz o innowacyjnych rozwiązaniach, które zastosował przy budowie, m.in. o tym, że dom de facto jest mostem - stoi tylko na trzech ścianach, a w szczelinie pomiędzy budynkiem, a gruntem może przepływać woda.

Szyszko wymienia zaniedbania samorządów ws. smogu. "Przykładem może być Warszawa"

- Obowiązkiem władz centralnych jest dbanie o bezpieczeństwo ekologiczne państwa, natomiast samorząd jest odpowiedzialny za kulturę współżycia ze środowiskiem - powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska. Dodał, że dotyczy to także problemu smogu i poprawy jakości powietrza w Polsce. Potrzebna jest współpraca na dwóch poziomach.

Powstać może ponad 50 tys. miejsc pracy. Rządowa agencja kusi inwestorów

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych pracuje nad 198 projektami inwestycyjnymi łącznie wartymi 4,3 mld euro, dzięki nim może powstać w Polsce 51 tys. miejsc pracy - podali w środę przedstawiciele agencji, prezentując plany na 2017 r. i lata następne. Jak się okazuje, od 2010 roku agencja nie miała tak dobrych wyników, jak w ubiegłym roku.

Najnowsze prognozy agencji dla Polski. Wzrost cen przyspieszy

Agencja ratingowa Moody's pozostawiła bez zmian szacunki dynamiki PKB Polski oraz relacji deficytu sektora finansów publicznych do PKB na lata 2016-2018 względem prognozy z grudnia - wynika z raportu agencji z 17 stycznia. Moody's zrewidowała natomiast w górę szacunek inflacji.

Powstaje podziemne połączenie między dwiema kopalniami

Do końca tygodnia podziemne połączenie dwóch należących do Katowickiego Holdingu Węglowego kopalń: Wieczorek i Murcki-Staszic stanie się faktem – podał w środę rzecznik KHW Krzysztof Jaros. To część planu zakładającego podniesienie efektywności wydobycia.

Kobieta, która przeprowadza Brexit. Czy Theresa May to nowa Żelazna Dama?

Theresa May na pewno nie lubi być porównywana do Margaret Thatcher i mówi, że nie chce podążać jej linią polityczną. - Ale jeżeli chodzi o jej wizerunek to w internecie jest mnóstwo zdjęć, które pokazują, jakie ma podobne do niej gesty i jak podobnie się ubiera - mówiła w "Otwarciu Dnia" dr Irena Kamińska-Radomska, The Protocol School of Poland. Wiesław Gałązka, doradca ds. wizerunku politycznego uważa, że szefowa brytyjskiego rządu ma "zdecydowany wizerunek" i jest "atrakcyjną 60-latką z poczuciem humoru". - Moim zdaniem jest godną następczynią Margaret Thatcher, ale ma od niej wiele gorze - wyjaśniał.

Trump grozi koncernom wysokim cłem. "To nie takie proste, jak mu się wydaje"

Donald Trump grozi koncernom samochodowym wysokim, 35-proc. cłem na auta importowane z Meksyku, jeżeli producenci będą tam lokowali swoje fabryki. - To nie jest takie proste, jak się Trumpowi wydaje. Pamiętajmy, że są różnego rodzaju uzgodnienia, nie tylko w kwestii stref wolnego handlu ale w ogóle handlu światowego. Pewne wprowadzane przepisy muszą wiązać się z tymi ustaleniami - mówił w "Otwarciu Dnia" ekonomista Marek Zuber. Zdaniem pilota rajdowego Macieja Wisławskiego amerykański przemysł samochodowy "nie miał łatwo" właśnie przez przeniesienie produkcji do Meksyku czy Kanady.

May zapowiada twardy Brexit. "Polacy mogą być spokojni"

Można sobie wyobrazić, że po Brexicie Wielka Brytania będzie próbowała nadal być państwem otwartym i globalnym. Myślę, że Polacy, którzy od kilku lat już tam pracują, mogą być spokojni - mówiła w programie "Otwarcie Dnia" dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. Z kolei mec. Paweł Kowalski, specjalista prawa międzynarodowego uważa, że Wielka Brytania chce zachować sobie przywilej wyboru osób, które tam przyjadą. We wtorek Theresa May wygłosiła przemówienie, w którym przedstawiła swój plan dotyczący Brexitu i przyszłości Wielkiej Brytanii po wyjściu z UE. Zapowiedziała, że Wielka Brytania wraz z wyjściem z Unii Europejskiej opuści także wspólny rynek UE i będzie chciała wynegocjować nowe porozumienie o wolnym handlu, bez zachowania dotychczasowych czterech swobód: przepływu dóbr, usług, kapitału i osób. Zapowiedziała także, że wprowadzone zostaną nowe przepisy imigracyjne, które pozwolą na "kontrolę liczby osób, które przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej".

Z tych lotnisk odlecisz punktualnie. Hanna Lis: tam można się zrelaksować i wyciszyć

Azjatyckie lotniska charakteryzują się świetną obsługą. Tam można się zrelaksować i wyciszyć. Człowiek ma wrażenie, jakby nigdzie się nie spieszył - mówiła w "Otwarciu Dnia" Hanna Lis z TVN Style. Skomentowała w ten sposób wyniki rankingu OAG Punctuality League, z którego wynika, że najbardziej punktualnym lotniskiem na świecie jest tokijski port Haneda. Z kolei najrzadziej spóźniającym się przewoźnikiem na świecie jest Hawaiian Airlines, który w 2016 roku obsłużył 89,9 proc. swoich połączeń na czas (start i lądowanie maksymalnie 15 min po czasie rozkładowym). Sebastian Mikosz, prezes eSKY zwrócił uwagę, że hawajskie linie są bardzo podobne do LOT-u. - Powstały w tym samym roku, bardzo długo były państwowe i też przeszły potężne turbulencje - wyjaśniał.