Moto

Moto

Nawet kilkaset złotych - tyle trzeba było dotychczas zapłacić za odholowanie samochodu przed odbiorem pojazdu. W życie weszły jednak nowe zasady. Zgodnie z nimi, auto musi zostać oddane kierowcy nawet w przypadku braku uiszczenie tej kwoty. Dla właścicieli samochodów to oczywiście ulga, ale dla miast niekoniecznie. Materiał programu "Polska i Świat" w TVN24.

Wprowadzenie dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy, a także dodanie obowiązku zapłacenia akcyzy w przypadku "przerobienia " samochodu ciężarowego na osobowy. To tylko część zmian, które znalazły się w projekcie przygotowanym przez Ministerstwo Finansów. Rząd chce w ten sposób uszczelnić system opodatkowania samochodów osobowych.

Nawet kilkanaście groszy na litrze - takie podwyżki, zdaniem ekspertów, mogą pojawić się w najbliższym czasie na stacjach paliw za sprawą rosnących cen ropy po atakach na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej. W razie uspokojenia sytuacji na Bliskim Wschodzie w kolejnych dniach, zmiany cen będą jednak mniejsze.

Nawet 15 milionów złotych - o tyle może być tańsza budowa kilometra ekspresówki od autostrady. W przypadku dróg typu S wyższe są również unijne dofinansowania, ponieważ ekspresówka nie generuje dodatkowych przychodów. Różnice między autostradami a ekspresówkami przedstawiono w materiale programu "Raport" w TVN Turbo.

Elektryczna syrena - taki samochód powstał w Łodzi. Na razie istnieje tylko jeden egzemplarz na bazie słynnej 105, ale nie jest powiedziane, że nie będzie więcej. - Syrena to w zasadzie jedyne w pełni polskie auto. Poza tym wszystkim się dobrze kojarzy ten model. Dlatego wybraliśmy syrenę - wyjaśnia konstruktor Paweł Adamski. Materiał "Raportu" w TVN Turbo.

Targi motoryzacyjne we Frankfurcie zdominowały premiery samochodów elektrycznych. Wśród zaprezentowanych nowości są Porsche Taycan czy przeznaczony dla masowego odbiorcy hatchback Volkswagena - ID.3. Na targach zabrakło jednak kilku dużych producentów, takich jak Toyota czy Fiat Chrysler Automobiles.

Kod kluczyka złodzieje mogą zeskanować nawet z odległości kilku metrów, a ukraść auto w kilka sekund - ostrzega zielonogórska policja, która otrzymała w minionych tygodniach kilka zgłoszeń o usiłowaniu kradzieży tak zwanych bezkluczykowych samochodów. Funkcjonariusze apelują o zachowanie ostrożności i odpowiednie zabezpieczenie kluczyków.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, wprowadzający przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak - poinformowało w czwartek Ministerstwo Infrastruktury. Projekt trafi teraz pod obrady Sejmu.

Ponad 54 tysiące nowych samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony zarejestrowano w sierpniu. Oznacza to spadek o 12,4 procent w ujęciu rocznym - wynika z najnowszego raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Mimo głębokiego spadku to drugi po sierpniu ubiegłego roku najwyższy rezultat w historii dla analogicznego miesiąca.