Moto

Moto

Od 7 listopada w życie wchodzi rozporządzenie, które nakłada na kierowców i kontrolujących dodatkowe obowiązki i uprawnienia - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Część przepisów będzie jednak stosowana dopiero od nowego roku.

Jeszcze w tym roku pojawią się nowe obowiązki dla kierowców, dotyczące tworzenia korytarzy życia i jazdy na suwak. - Dzięki nim poprawi się bezpieczeństwo na polskich drogach - ocenił w piątek rano podczas konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Po południu zielone światło nowelizacji dał Senat.

Złamanie zakazu jazdy ciężarówką może słono kosztować. Mandat w wysokości nawet 3,5 tysiąca złotych może dostać firma transportowa, ale ukarani mogą zostać także kierujący pojazdem, jak i osoba zarządzająca transportem. Dlatego tak ważna jest, przy planowaniu trasy przejazdu, znajomości przepisów obowiązujących w kraju i za granicą.

Czy darowizna samochodu musi być obciążona podatkiem? Czy umowa przekazania pojazdu musi być w formie aktu notarialnego? Poniżej znajdziesz odpowiedź na te pytania i nie tylko. Będziesz też mógł pobrać wzór umowy darowizny samochodu.

Ponad 39 tysięcy nowych samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony zarejestrowano we wrześniu - wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. W porównaniu do ubiegłego miesiąca to spadek o 27,2 procent. We wrześniu zmieniła się też pozycja lidera, jeżeli chodzi o najpopularniejsze marki.

Krajowe i zagraniczne firmy transportowe mogą już rejestrować się w nowym systemie poboru opłat drogowych w Czechach. Zacznie on obowiązywać od 1 grudnia na autostradach, a od 1 stycznia 2020 roku na drogach pierwszej kategorii. Sposób uiszczania opłat dla kierowców samochodów osobowych pozostaje bez zmian.