Moto

Moto

Wysoka kultura jazdy, stop piractwu drogowemu i tworzenie tak zwanych korytarzy życia. O to zaapelował w piątek do kierowców premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości z okazji oddania do użytku fragmentu autostrady A1 od Pyrzowic pod Częstochowę. Wcześniej projekt dotyczący obowiązku tworzenia "korytarzy życia" przygotował resort infrastruktury.

Miał być milion, a według najnowszych szacunków będzie co najwyżej 300 tysięcy. Taką prognozę liczby aut elektrycznych w Polsce w 2025 roku formułuje w swoim raporcie Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych. Na razie po polskich drogach jeździ niecałe cztery tysiące pełnych elektryków, kolejne dwa tysiące to ładowane z gniazdka hybrydy (typu plug-in).

Na polskich drogach wkrótce pojawią się nowe znaki drogowe. Będą informowały o odcinkowym pomiarze prędkości. Rozporządzenia w tej sprawie zostały już opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Milion samochodów elektrycznych na polskich drogach to cel, który założono w rządowym Planie Rozwoju Elektromobilności. Według ekspertów jego osiągnięcie jest nie tylko trudne ze względu na dotychczasowy poziom sprzedaży, ale wiązałoby się także z wyzwaniem dla branży energetycznej. Więcej aut elektrycznych to bowiem więcej ładowarek i większe zapotrzebowanie na prąd. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Około 100 tysięcy samochodów specjalnych zarejestrowano w Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Na liście znalazły się między innymi mobilne biblioteki, wystawy na kołach, czy pojazdy do czyszczenia toalet. Zdecydowanym liderem tej kategorii są jednak samochody pomocy drogowej - wynika z informacji podanych przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Maksymalnie 30 procent ceny zakupu, ale nie więcej niż 37,5 tysiąca złotych. Tyle ma wynieść dopłata do pojazdu napędzanego wyłącznie energią elektryczną. Maciej Mazur, szef Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, zwraca uwagę, że "takiego maksymalnego limitu jak w Polsce nie spotkamy nigdzie w Europie". - To jest dopłata, która dobrze brzmi, gdy postawimy kropkę po słowie dopłata i nie zgłębimy żadnych szczegółów - dodał. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Nissan do marca 2023 roku zlikwiduje 12,5 tysiąca miejsc pracy w związku z malejącą sprzedażą i koniecznością cięcia kosztów - poinformował w czwartek japoński koncern motoryzacyjny. Szczególnie mocno na wynikach firmy odbija się słabnący popyt na kluczowych rynkach.

Ośmiu chętnych zgłosiło się do przetargu na przebudowę 22-kilometrowego fragmentu drogi numer 18 z Olszyny do Golnic, tak aby spełniał wymogi autostrady. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że złożone oferty zawierają ceny niższe niż kwota zaplanowana na ten cel przez drogowców.

Maksymalnie 25 kilometrów na godzinę - z taką prędkością będą mogły się poruszać hulajnogi elektryczne w Polsce. Tak wynika z zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury, które opublikowało założenia do projektu w tej sprawie. Jak dodano, urządzenie transportu osobistego będzie traktowane jak rower, dlatego też kierujący będzie mógł korzystać ze ścieżek rowerowych. Ministerstwo zaproponowało także wprowadzenie ograniczeń wiekowych.

W piątek na czterech skrzyżowaniach w Szczecinie pojawiły się "yellow boxy". Żółte pasy tworzące kraty mają poprawić płynność przejazdu i zapobiegać blokowaniu ruchu. Pilotażowy program został wprowadzony na prośbę ministerstwa infrastruktury.

Rwanda, Sri Lanka, Burundi, a nawet wyspy na południowym Atlantyku. To tylko niektóre nietypowe kierunki, z których ściągnięto do Polski pojazdy w ostatnich dziesięciu latach. Tak wynika z analizy Ministerstwa Cyfryzacji przeprowadzonej na podstawie informacji dostępnych w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

945 - tyle elektrycznych samochodów osobowych zarejestrowano w Polsce w pierwszym półroczu 2019 roku. Jak wynika z analizy Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, to o 651 pojazdów więcej (221,4 procent) niż w analogicznym okresie przed rokiem. Sprzedaż elektryków opiera się jednak głównie na firmach.

Wprowadzenie jazdy "na suwak" poprawi relacje między kierowcami - ocenił w programie "Wstajesz i weekend" w TVN24 Mariusz Podkalicki z Akademii Bezpiecznej Jazdy. Jak wskazał, obecnie często dochodzi do rywalizacji komu pierwszemu uda się ominąć korek. Nowe przepisy mają również wprowadzić obowiązek formowania "korytarza życia".