Moto

Moto

Przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie ostrzejszych wymogów dotyczących emisji spalin w samochodach benzynowych, które mają również obejmować ultradrobne cząsteczki stałe.

Ratuje przyrodę, ale dla ludzi jest niebezpieczny. Mowa o nowym, kontrowersyjnym czynniku do napełniania samochodowych klimatyzacji. To gaz o oznaczeniu R1234YF już teraz jest w użytku, choć eksperci z tego powodu wcale nie klaszczą z zachwytu. Od 2017 roku będzie obowiązkowo trafiał do wszystkich aut. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Gościem Raportu Turbo był pasjonat motoryzacji, który zgromadził wyjątkowo ciekawą kolekcję. Sam też jest znany w środowisku, a mowa o Brunonie Fyrli z Radlina w województwie śląskim.

Polska ma się stać potęgą w dziedzinie samochodów elektrycznych - wynika z rządowych zapowiedzi. Ale skąd pozyskiwać odpowiednich specjalistów? Być może sami ich wykształcimy. Studenci mechatroniki z Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach będą mogli wkrótce wybrać nową specjalność: samochody elektryczne i hybrydowe. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Mogą chronić przed śniegiem i deszczem, ale też zniszczyć lakier, a nawet spowodować korozję auta. Plandeki i pokrowce samochodowe po latach wracają do łask. Materiał z programu "Raport" TVN Turbo.

Bolid zaprojektowany przez Michała Perka, studenta Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wygrał najbardziej prestiżowy konkurs dla młodych polskich inżynierów – Solid Works. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu innowacyjnego, kreatywnego i zaawansowanego technicznie projektu, przy czym temat konkursu pozostawiał dużą dowolność interpretacji i pole do popisu dla wyobraźni. Jedynym warunkiem było wykorzystanie przy pracy oprogramowania CAD Solidworks. Można było zatem przedstawić prace w różnych kategoriach: od designerskich przedmiotów codziennego użytku, przez narzędzia czy meble, po skomplikowane maszyny i pojazdy. Materiał z programu "Raport" TVN Turbo.

MSWiA chce wprowadzić możliwość płacenia za mandat kartą płatniczą. Będzie to dotyczyło zarówno Polaków, którzy muszą dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy, jak i cudzoziemców, którzy mogą opłacić mandat wyłącznie gotówką. Policjanci stopniowo mają być wyposażani w terminale do kart.

Szacuje się, że po polskich drogach jeździ ok. 100 tys. kierowców bez polisy OC. Takich zapominalskich do niedawna mógł namierzyć albo policjant w czasie rutynowej kontroli, albo urzędnik podczas rejestracji auta. Od 2013 roku robi to tzw. wirtualny policjant, czyli specjalny algorytm Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Codziennie przeczesuje ogólnopolską bazę ubezpieczeń komunikacyjnych, w której znajduje się ok. 22 mln polis OC. Co miesiąc typuje kilkadziesiąt tysięcy aut, które potencjalnie mogą mieć nieaktualne ubezpieczenie. Kary za brak OC są bardzo wysokie i z roku na rok rosną. Właściciel samochodu, który spóźni się ponad dwa tygodnie z kupnem polisy, może się spodziewać kary w wysokości 3700 zł. Od stycznia najwyższy mandat będzie wynosił 4 tys. zł.

Amerykański koncern motoryzacyjny General Motors (GM) ogłosił, że rozpoczyna testy drogowe swojego w pełni autonomicznego samochodu. Badania prowadzone są na przedmieściach Detroit w południowo-wschodniej części stanu Michigan w USA.

Już nie tylko słodycze czy napoje. W amerykańskim Houston powstał automat, który sprzedaje samochody. W ośmiopiętrowym budynku mieści się 30 aut w różnych wersjach kolorystycznych. By kupić któryś z nich, potrzebna jest zaledwie jedna moneta. Haczyk? Można ją otrzymać dopiero po uiszczeniu odpowiedniej kwoty przez internet. Wrzuca się ją następnie do automatu, urządzenie odczytuje, który samochód ma wybrać z wystawy i po kilku minutach auto trafia do nowego właściciela. Kluczyki i dokumenty są już w środku. Na pomysł wpadli marketingowcy popularnej w USA sieci serwisów. Automaty dostępne są przez całą dobę.

Jeden z najbardziej utalentowanych polskich kierowców vs jeden z najszybszych droniarzy w Europie w niesamowitym pojedynku w hali magazynowej byłej fabryki FSO. Kto okazał się szybszy? Martin Kaczmarski, kierowca rajdowy w Fieście ST RX, która przyspiesza do setki w 1,8 sekundy, czyli szybciej niż bolidy F1, czy Mac Poschwald, pilot wyścigowego drona, który pilotuje maszynę Rotorace RR 210 zdolną rozwijać prędkość do 150 km/h?

Po III kwartale br. strata ubezpieczycieli w ubezpieczeniach komunikacyjnych OC/AC sięgnęła 806 mln zł, choć ceny polis rosną od ponad roku. Prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń Jan Grzegorz Prądzyński ocenia, że jeśli brak rentowności się utrzyma, to nie można wykluczyć dalszych podwyżek.