Moto

Moto

W niemieckim wyższym sądzie rejonowym w Braunschweig rozpoczęła się w poniedziałek rozprawa dotycząca Volkswagena. Proces jest związany z tzw. aferą spalinową. Inwestorzy instytucjonalni koncernu żądają odszkodowań w wysokości aż 9,2 mld euro. Twierdzą, że producent powinien wcześniej poinformować akcjonariuszy o skandalu związanym z manipulacjami przy badaniach emisji spalin.

Kilka, a nawet kilkanaście - tyle godzin spędzamy za kierownicą auta jadąc na przykład na wakacyjny urlop. Niestety, wielu kierowców już w trakcie jazdy odczuwa nieprzyjemne skutki długotrwałej podróży. Wszystko przez nieprawidłową pozycję za kierownicą, która może powodować bóle pleców, nóg, a nawet brzucha. I choć ustawienie fotela to sprawa indywidualna, to jest kilka zasad, dzięki którym można uniknąć tych dolegliwości. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Milion dolarów, czyli równowartość 3,7 miliona złotych. Taki mandat zapłacił szwedzki kierowca w Szwajcarii, który przekroczył dozwoloną prędkość aż o 170 kilometrów na godzinę. To jeden z najwyższych mandatów w historii. W ostatnich dniach głośno jest również o przypadku piłkarza angielskiego Southampton Mario Leminy, który za wykroczenia drogowe musi zapłacić 96 tysięcy funtów, czyli około 460 tysięcy złotych. Kierowcy na Wyspach Brytyjskich muszą się mieć na baczności. Najwyższe kary za wykroczenia drogowe wynoszą tam bowiem od 125 do nawet 175 procent tygodniowej pensji. O szczegółach mówił Michał Sznajder.

Ponad milion aut wyprodukowanych przez Toyotę trafi do naprawy. Jak pisze agencja Reutera japońska firma chce wezwać ich właścicieli do serwisów po tym, jak wykryto problem z wiązkami kabli elektrycznych w silnikach, co może stanowić zagrożenie pożarowe. Do wypadku z tego powodu, jak wyjaśnia Toyota doszło tylko raz, w Japonii. W wyniku zwarcia samochód zaczął dymić, ale nikomu nic się nie stało.

Nie ma na razie żadnych podstaw, by sądzić, że koncern Volkswagen manipulował pomiarami toksyczności spalin nie tylko w samochodach z silnikami Diesla, lecz również w pojazdach benzynowych - oświadczyło niemieckie ministerstwo transportu.

Nawet dziesięciokrotnie - o tyle gmina Biały Bór w województwie zachodniopomorskim obniżyła podatki dla firm transportowych. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W gminie pojawiło się kilkanaście nowych firm, na czym zyskał nie tylko lokalny budżet, ale także sami przedsiębiorcy. Ich zobowiązania podatkowe spadły nawet o 40 procent. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Kobiety są lepszymi kierowcami niż mężczyźni. Tak przynajmniej mówią wyniki brytyjskiego raportu. Ośmiu na dziesięciu sprawców drogowych wykroczeń to mężczyźni. Jeżdżą za szybko, częściej powodują wypadki i płacą mandaty. Dlatego na Wyspach Brytyjskich to panowie płacą większe składki ubezpieczeniowe. Czy to dyskryminacja? O szczegółach opowiadał w TVN24 BiS Mateusz Walczak.

Droga krajowa numer 8 to jedna z najbardziej obciążonych i najbardziej niebezpiecznych tras w Polsce. Od czasu kiedy w okolicach Wrocławia powstała ekspresówka, sytuacja kierowców znacznie się poprawiła. - Jest lepiej, nocami (na tzw. starej ósemce - red.) jest dużo mniejszy ruch, jest dużo mniej wypadków drogowych - wskazał Roman Hojeński z Pomocy Drogowej Hojeński. - Cały ruch ładnie przeszedł na drogę S8 i nasze drogi lokalne zostały rozładowane - wtórował młodszy brygadier Piotr Mazurkiewicz z Państwowej Straży Pożarnej w Kępnie. Zwrócił jednak uwagę, że w ostatnim czasie można zaobserwować powrót ruchu także na "starą ósemkę". Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Jazda na światłach drogowych, nazywanych także długimi, w ciągu dnia - to jedno z rozwiązań, po które sięga część motocyklistów, by - jak argumentują - poprawić swoją widoczność na drodze. Zdaniem Leszka Śledzińskiego, redaktora naczelnego portalu Jednoślad, mitem jest przekonanie, że długie światła dają pozytywny rezultat pod tym względem. Jak dodaje Piotr Baryła, redaktor naczelny portalu Ścigacz, jeżeli chcemy być bardziej widoczni, możemy założyć kask lub kurtkę w bardziej jaskrawych kolorach. - Długie światła to na pewno nie jest nic dobrego - podkreśla. Dodatkowo taka jazda może uszczuplić stan portfela osoby kierującej motocyklem. Za niezgodne z przepisami włączenie świateł drogowych grozi mandat w wysokości 100 złotych i trzy punkty karne. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Rosyjski koncern Kałasznikow zaprezentował koncept samochodu elektrycznego CV-1. Pojazd został zaprojektowany w oparciu o model Iż-21 252 "Combi" i zdaniem Kałasznikowa, może w przyszłości konkurować z Teslą - poinformowała rosyjska stacja Dożd.