Moto

Moto

Kolejne opłaty za autostrady w Europie. Zobacz, gdzie i ile zapłacisz

Od 2,5 do nawet 25 euro - tyle najmniej będzie trzeba zapłacić za przejazd autostradami w Niemczech. Sprawdziliśmy, jak kwestia opłat za podróże drogami wygląda w Europie. Z drugiej strony w Europie nie brakuje także krajów, w których podobnie jak dotychczas w Niemczech, korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne

Karambole na drodze. "Jeżeli nie mamy AC, to zaczynają się schody"

- Jeżeli nie mamy ubezpieczenia AC, to zaczynają się schody. Dlatego że w karambolu nie ma reguły, ile jest osób poszkodowanych, a ilu jest sprawców - mówił w programie "Bilans" Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń. W czwartek na autostradzie A1 doszło do dwóch karamboli, w których uczestniczyło 76 pojazdów.

Koniec z drogim holowaniem. Sąd stanął po stronie kierowców

Stawki za holowanie źle zaparkowanych aut nijak mają się do rzeczywistości. Naczelny Sąd Administracyjny wydał właśnie wyrok, który oznacza ulgę dla portfeli kierowców. Chodzi o to, że wiele miast, zamiast różnicować stawki w zależności od odległości, zawsze stosuje maksymalne kwoty, czyli prawie 500 złotych. NSA dał zielone światło do skarżenia takich uchwał.

Niepewna przyszłość fabryk samochodów po Brexicie

Konsekwencje Brexitu, czyli m.in. wprowadzenie ceł czy ograniczenie swobody przepływu osób, są zagrożeniem dla brytyjskiej branży motoryzacyjnej - ocenił szef stowarzyszenia branży motoryzacyjnej SMMT Mike Hawes po publikacji rocznych statystyk ws. brytyjskiego rynku motoryzacyjnego.

Bezpłatne, elektryczne i autonomiczne. Nowy pomysł na autobus w Paryżu

Zabierają na pokład sześciu pasażerów, jadą z prędkością 20 km/h i łączą dwa ogromne paryskie dworce: Gare d'Austerlitz i Gare de Lyon. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak zwykłe autobusy, ale są elektryczne i autonomiczne, czyli jeżdżą bez kierowcy. Nowe pojazdy testowane są przez paryskie Przedsiębiorstwo Transportu Publicznego (RATP). Dzięki specjalnym czujnikom nie wyjeżdżają poza wyznaczoną trasę, a na dodatek same zatrzymują się przed przejściami dla pieszych i przeszkodami. Testy potrwają do 7 kwietnia. Jeżeli projekt się przyjmie, połączenie zostanie utrzymane. Materiał korespondentki TVN24 BiS Anny Kowalskiej.

Na ulice Paryża wyjechały autonomiczne minibusy

Na zatłoczone drogi stolicy Francji wyjechały w poniedziałek dwa elektryczne minibusy, które kursują między dwiema stacjami kolejowymi w centrum Paryża. Pojazdy poruszają się autonomicznie, bez kierowcy, a pasażerowie mogą nimi podróżować za darmo. Materiał programu "24 Godziny".

Śliska nawierzchnia drogowym horrorem? Ci kierowcy modlą się o śnieg

Jedni kierowcy narzekają na zimę i śliską nawierzchnię, inni wręcz modlą się o śnieg. Po co? Chcą poszaleć i pobawić samochodem. Niektórzy nawet specjalnie kupują na tę okazję samochody z napędem na cztery koła. Motoryzacyjne wyczyny połączone są jednak z podnoszeniem umiejętności. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Zmiany w kontroli drogowej. Nowy pomysł na walkę ze smogiem

Dokumentacja wyników pomiaru jakości spalin przez diagnostów podczas badania technicznego - to jedno z rozwiązań proponowanych przez rząd w walce ze smogiem. - Do tej pory nieuczciwi diagności mogli przepuszczać te auta. Teraz będą musieli archiwizować dokumentację i to może poprawić jakość badań - wskazuje Łukasz Nagraba ze stacji kontroli pojazdów Auto Complex. Rząd proponuje także, by w przyszłości policjanci sprawdzali spaliny podczas każdej rutynowej kontroli drogowej. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Obywatelskie zatrzymania aut. "Nie pozwolę na to, żeby jakiś pijany kierowca zrobił krzywdę"

Co to jest zatrzymanie obywatelskie doskonale wie Marek Durdyn z Gliwic. Już cztery razy zatrzymywał bowiem pijanych kierowców i oddawał ich w ręce policji. - Tak robiłem, robię i będę reagował. Nie pozwolę na to żeby jakiś pijany kierowca zrobił krzywdę mojemu bliskiemu, komukolwiek z otoczenia - mówi. Jak wskazuje nadkom. Marek Słomski z KMP w Gliwicach, takich działań jest coraz więcej. - Na Śląsku prowadzimy akcję "Nie reagujesz-akceptujesz!" i zachęcamy osoby, które widzą, że ktoś dopuszcza się przestępstwa, aby reagować - dodaje. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Koniec śledztwa ws. wypadku z autopilotem Tesli

Tesla nie będzie musiała wycofać z rynku w USA swoich samochodów z systemem półautonomicznej jazdy - zdecydował amerykański nadzór bezpieczeństwa transportu (NHTSA). W czwartek zamknięto śledztwo w sprawie śmiertelnego wypadku z udziałem Tesli Model S.

UOKiK wszczyna postępowanie ws. Volkswagena. Firmie grozi kara

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciw Volkswagen Group Polska w sprawie manipulowania wskaźnikami emisji spalin - podał Urząd w komunikacie. VW Polska grozi kara sięgająca 10 proc. obrotów firmy. Firma w odpowiedzi na te informacje zapewniła, że realizuje plan mający na celu wyeliminowanie problemu.

Znana marka zapłaci miliony. W ramach ugody ws. korupcji

Koncern Rolls-Royce zapłaci 671 mln funtów w ramach ugody z władzami Wielkiej Brytanii, USA i Brazylii kończącej dochodzenia dotyczące korupcji - podał portal BBC News. Ugodę musi zatwierdzić jeszcze brytyjski wymiar sprawiedliwości.

W czasie mrozu uważaj na opony. Łatwo ich nie naprawisz

Zimą koła są bardziej narażone na uszkodzenia. Brak koła zapasowego podczas dużych mrozów może oznaczać problemy. Przy ujemnych temperaturach, popularne w ostatnim czasie zestawy naprawcze i spreje do kół działają słabo, albo w ogóle. W mrozie substancją w spraju gęstnieje, zostaje w pojemniku i nie nadaje się do użytku. Zalepienie nawet małej dziury jest wtedy kłopotem. Szczegóły w materiale Łukasza Byśkiniewicza.

Ostrzejsze kary za łamanie przepisów. Ministerstwo chce przykręcić śrubę kierowcom

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje przykręcić śrubę nieodpowiedzialnym kierowcom, którzy łamią przepisy. Zaostrzenie kar ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany przed nami? Zgodnie z nowym projektem, jaki poparł rząd, to m.in. surowsze kary dla kierowców, którzy jeżdżą pod wpływem alkoholu lub prowadzą samochód, mimo orzeczonego przez sąd zakazu. O szczegółach opowiada reporter TVN Turbo Krystian Plato.

Jedziesz na ferie? Zobacz, jak nie dostać za granicą mandatu

Rozpoczął się sezon ferii zimowych, a co za tym idzie - wyjazdów na narty - często za granicę. W "Raporcie" TVN Turbo przypominamy przydatne informacje na temat tego, co może nas spotkać u południowych sąsiadów, gdzie obowiązują np. winiety. W Austrii zabronione jest używanie kamerek pokładowych, a w dalszej drodze w Alpy nieprzyjemne niespodzianki mogą czekać na kierowców we Włoszech. Eksperci radzą, jak nie zapłacić wysokich mandatów.