Zmiany w składkach ubezpieczeń komunikacyjnych. "Czy nie będzie zmowy cenowej warsztatów?"

Źródło:
TVN24 Biznes
Stawki ubezpieczenia OC mogą wzrosnąć
Stawki ubezpieczenia OC mogą wzrosnąć TVN24
wideo 2/4
Stawki ubezpieczenia OC mogą wzrosnąć TVN24

Pytanie do jakiego poziomu rynek jest w stanie uciągnąć to zapętlenie. Wzrosty wypłat odszkodowań powodują również wzrost składek. Ubezpieczenia skonstruowane są w taki sposób, że wiele osób składa się na wypłatę dla niewielu. Im wyższe kwoty wypłat, tym więcej muszą się składać ci, którzy wykupują ubezpieczenia - komentował rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego w rozmowie z TVN24 Biznes Łukasz Kulisiewicz z Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wyjaśniamy jakie zmiany czekają kierowców w obszarze likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych od 1 listopada 2022 roku.

Komisja Nadzoru Finansowego podała, że "w celu zapewnienia zgodności działalności zakładów ubezpieczeń z przepisami prawa, zapobieżenia naruszaniu interesów ubezpieczających, ubezpieczonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia oraz ograniczenia ryzyka występującego w działalności zakładów ubezpieczeń", wydaje rekomendacje dotyczące likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych, które mają być wdrożone nie później niż od 1 listopada 2022 roku.

Wprowadzenie pojęcia rynku lokalnego

Łukasz Kulisiewicz z Polskiej Izby Ubezpieczeń wyjaśnił, że w obszarze likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych istotną zmianą dla kierowców jest wprowadzenie pojęcia rynku lokalnego, rozumianego jako obszar gminy lub powiatu, na terenie których znajduje się miejsce zamieszkania albo siedziba uprawnionego lub miejsce uszkodzenia pojazdu. - Lokalny rynek został ograniczony do gminy i powiatu, na którym znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba uprawnionego do odszkodowania i wprowadza to też wątpliwości dotyczące części zamiennych w kontekście rynku lokalnego - zauważył.

- Mamy przecież możliwość zamawiania części z dowolnego miejsca w Europie, w ciągu najdalej 48 godzin. Pytanie więc czy powiat lub gmina, to właściwe ograniczenia, co do tego pojęcia. Rynek lokalny zawarty w rekomendacjach Komisji Nadzoru Finansowego jest mocno zawężony i nie ma podstaw do tego, aby aż tak to ograniczać - powiedział.

Wskazywał, że kolejnym tematem jest naprawa pojazdu. - Rynek lokalny w tej kwestii rozumiany jest w taki sposób, że jeżeli mieszkam w Warszawie, to to jest dla mnie rynek lokalny. Natomiast wskazanie przez zakład ubezpieczeń miejsca naprawy klientowi w Piasecznie albo w Legionowie powoduje, że wychodzimy poza rynek lokalny. Wynika z tego, że klient ma mieć jak najmniej trudności z organizacją naprawy samochodów, żeby jego samochód nie musiał być przewożony do innego miasta, poza jego miejscem zamieszkania lub siedzibą. To są prokonsumenckie regulacje, i one przy okazji organizowania naprawy przez zakład ubezpieczeń mają znaczenie - podkreślił. 

Dodał, że klient może również samodzielnie podjąć się wyboru organizacji naprawy pojazdu.

Kosztorys: nie wiemy w jaki sposób ma być określona stawka za roboczogodzinę

KNF podał, że stawki za roboczogodzinę ustalone są przez zakład ubezpieczeń na podstawie cen stosowanych przez warsztaty naprawcze działające na rynku lokalnym, które są w stanie dokonać naprawy w sposób zapewniający przywrócenie pojazdu do stanu sprzed zdarzenia wyrządzającego szkodę.

- Są takie powiaty czy gminy, w których w ogóle nie ma warsztatów naprawczych. - Albo jest jeden warsztat naprawczy i to jest autoryzowana stacja obsługi, gdzie stawka jest daleko różna od tych, które stosują warsztaty niezależne. Pamiętajmy, że średnia wieku pojazdu w Polsce to 15 lat a im wyższe stawki za naprawę, tym większe ryzyko wystąpienia szkody całkowitej. Ta z kolei wyklucza możliwość naprawienia pojazdu, czego przy dzisiejszym trudnym rynku pojazdów używanych i drożyźnie na rynku aut nowych, nie zawsze jest chętnie akceptowane przez klientów - powiedział Kulisiewicz.

Jego zdaniem rynek nie wie jak się odnieść do kosztorysów. - Na jednym rynku koszt roboczogodziny wynosi 100 złotych, na innym 200 złotych. Mamy stosować średnią, wyższą czy najniższą stawkę? Mamy bardzo duże dysproporcje, bo nawet jak na jakimś terenie jest dużo warsztatów, to ceny w nich mogą się bardzo od siebie różnić - zauważył. 

Wskazał, że problem ma znaczną skalę, bo 50 procent szkód rozliczanych jest kosztorysowo. - Gotówkowo, czyli następuje wyrównanie szkody w pieniądzu. Policzone są koszty naprawy samochodu, czyli przywrócenia go do stanu sprzed wypadku. Jak je policzyć, jakie stawki warsztatowe wykorzystać? Od którego dostawcy i za ile kupić części zamienne? Jak to odnieść do możliwości wyboru miejsca naprawy przez klienta? To są kolejne pytania, które się pojawiają, bo nie wiemy w jaki sposób ma być określona stawka za roboczogodzinę - zaznaczył.

Potencjalna zmowa cenowa

Łukasz Kulisiewicz podkreślił, że "nie mamy pewności czy nie będzie zmowy cenowej warsztatowców, którzy działając na jednym rynku postanowią, że na tym rynku będą bardzo podobne stawki, we wszystkich warsztatach". - I wtedy jeśli stawka kosztorysowa w warsztacie rośnie, to automatycznie to się przekłada na wzrost stawek, które oferują warsztaty później na podstawie faktur - mówił. 

Według niego istnieje również błędne przekonanie, że kosztorys jest zawsze za niski, ale w związku z czym podnoszenie stawek kosztorysowych automatycznie powoduje podwyższenie stawek warsztatowych. 

- Pytanie, do jakiego poziomu rynek jest w stanie uciągnąć to zapętlenie. Wzrosty wypłat odszkodowań powodują również wzrost składek. Ubezpieczenia skonstruowane są w taki sposób, że wiele osób składa się na wypłatę dla niewielu. Im wyższe kwoty wypłat, tym więcej muszą się składać ci, którzy wykupują ubezpieczenia - wskazał dodając, że na te ceny ma również wpływ inflacja ogólnogospodarcza, wzrosty ceny paliw, prądu, opału.

KNF zakazuje stosowania rabatów i upustów

Istotnymi zmianami zaproponowanymi w projekcie rekomendacji są te związane ze sposobem ustalania wysokości szkody z uwzględnieniem rabatów i upustów. - KNF wydał rekomendacje o zakazie rabatów, co jest ingerencją w wolnorynkowe działania i również przełoży się na wzrost kosztów odszkodowań. Jeśli będziemy wypłacać więcej pieniędzy za odszkodowania, to musimy też więcej tych pieniędzy zbierać od klientów - zauważył Łukasz Kulisiewicz.

Jego zdaniem rekomendacja ta doprowadza do nierównego traktowania klientów.

- Jeżeli w sieci warsztatów naprawczych są stosowane upusty, a w rozliczeniu kosztorysowym, które powinno być tożsame z rozliczeniem szkody metodą serwisową takich rabatów nie będzie, to doprowadzimy do sytuacji, w której klient kosztorysowy będzie uprzywilejowany w stosunku do klienta decydującego się na naprawę pojazdu w sposób udokumentowany, w profesjonalnym warsztacie naprawczym - zaznaczył.

W jego ocenia przyjęcie takiego kryterium spowoduje ograniczenie dokumentowanych napraw pojazdów i ryzyko zwiększenia liczby pojazdów, w których usunięcie szkody nastąpiło w sposób niefachowy lub w ogóle nie miało miejsca.

Autorka/Autor:jr/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rosyjska "flota widmo" przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik "Corriere della Sera". Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Źródło:
PAP

Eksperci nie są zgodni co do tego, jak powinien zostać zrealizowany komponent kolejowy planowany w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Koncepcji "piasty i szprych" broni między innymi jej twórca Patryk Wild. Przeciwnego zdania jest Piotr Rachwalski, ekspert w zakresie transportu publicznego, który wskazuje głównie na potrzebę budowy "igreka".

Piasty, szprychy, igreki. "Tak to wygląda, kiedy się rysuje kreski na mapie"

Piasty, szprychy, igreki. "Tak to wygląda, kiedy się rysuje kreski na mapie"

Źródło:
PAP

PGNiG, jako spółka Skarbu Państwa, nawet rozumiejąc specyfikę działań rynkowych, powinna brać na cel ochronę interesów odbiorców - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. W ten sposób odniósł się do sytuacji Spółdzielni Mleczarskiej w Łużnej, której sprawę wysokich rachunków za gaz opisaliśmy. Wiceszef MKiŚ przekazał też, że rząd chce zamrozić cenę błękitnego paliwa dla małych i średnich firm.

"Drastyczna podwyżka rachunku, jesteśmy kompletnie pod krechą". Wiceminister zabiera głos

"Drastyczna podwyżka rachunku, jesteśmy kompletnie pod krechą". Wiceminister zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano najnowsze oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Znalazły się w nim informacje o oszczędnościach i dochodach, a także polisy na życie premiera według stanu na koniec 2023 roku.

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

Podatek wyrównawczy może objąć maksymalnie siedem tysięcy podmiotów – powiedział wiceminister finansów Jarosław Neneman. Projekt ustawy w tej sprawie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakłada wprowadzenie unijnych przepisów przewidujących minimalny poziom opodatkowania dla międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Źródło:
PAP

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP

Jedna z najbardziej niezwykłych kolekcji monet trafi na sprzedaż. Owiana mgłą tajemnicy, bowiem niewiele osób miało do niej dostęp, a potomkowie duńskiego przedsiębiorcy, który kolekcję stworzył, musieli czekać ponad 100 lat, by móc nią dysponować. Teraz mogą wzbogacić się o dziesiątki milionów dolarów.

Najcenniejsza kolekcja monet, jaka trafi pod młotek. Czekano 100 lat

Najcenniejsza kolekcja monet, jaka trafi pod młotek. Czekano 100 lat

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. To jeden z wyjątków przewidzianych w ustawie.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

W Chile skrócono tydzień pracy z 45 do 44 godzin. To pierwszy etap rozłożonego na pięć lat procesu mającego ostatecznie doprowadzić do 40-godzinnego tygodnia pracy w 2028 roku – podał wydawany w Santiago dziennik "La Tercera".

Skracają tydzień pracy. "Pięć lub sześć lat temu to wydawało się niemożliwe"

Skracają tydzień pracy. "Pięć lub sześć lat temu to wydawało się niemożliwe"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO Bank Polski zwraca uwagę na fałszywe wiadomości, w których oszuści podszywają się pod tę instytucję. Nie należy otwierać załącznika, możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem - przestrzega bank.

Wielki bank ostrzega przed oszustami. "Możesz stracić pieniądze"

Wielki bank ostrzega przed oszustami. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Alior Bank ma nowy skład rady nadzorczej. Zmian dokonali w piątek akcjonariusze banku. Z rady nadzorczej odwołano między innymi byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę.

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

Cezary Kocik ma zostać nowym prezesem mBanku. Rada nadzorcza w piątek przyjęła rekomendację Komisji do spraw Wynagrodzeń i Nominacji w tej sprawie - podał mBank w raporcie giełdowym. Kocik miałby objąć stanowisko po zakończeniu pełnienia funkcji przez obecnego prezesa - Cezarego Stypułkowskiego.

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, do końca kwietnia należy złożyć wniosek o 800 plus. Pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu.

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Warszawa-Radom przez miniony rok obsłużyło ponad 130 tysięcy pasażerów. Jak poinformowała rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych Anna Dermont, port pracuje nad zwiększeniem oferty i rozwinięciem siatki połączeń lotniczych.

Lotnisko w Radomiu podsumowało rok działalności

Źródło:
PAP

Janina Goss jako członkini rady nadzorczej Orlenu w 2023 roku zarobiła 157 tysięcy złotych. Tak wynika ze sprawozdania rocznego płockiego koncernu. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl

Wczorajszy wyrok Sądu Najwyższego dotyczący kredytów frankowych sprawi, że znajdzie się jeszcze więcej chętnych do dochodzenia swoich praw przed sądami - przewiduje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl radca prawny Mateusz Płudowski. Dodał, że dotyczy to przede wszystkim klientów, którzy już spłacili swoje zobowiązania i nie mogą liczyć na ofertę ugody ze strony banków. Najważniejszą kwestią uregulowaną przez SN jest określenie daty przedawnienia roszczeń zarówno banków, jak i konsumentów. - Wiele spraw będzie się kończyło brakiem możliwości odzyskania przez bank wypłaconego kapitału - ocenia.

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Źródło:
tvn24.pl

Bon energetyczny i ceny prądu w drugiej połowie 2024 roku, rewizja Krajowego Planu Odbudowy oraz wieloletni plan finansowy państwa. To trzy projekty, którymi już w przyszłym tygodniu może się zająć rząd. Tak wynika z zapowiedzi Macieja Berka, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów.

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Poczty Polskiej zamierza w tym roku zmniejszyć liczbę stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Dodał, że kończące się umowy zlecenia, czy umowy o pracę na czas określony, nie będą przedłużane.

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Źródło:
PAP

Największe sieci paliwowe w Polsce ruszają ze specjalnymi promocjami z okazji zbliżającej się majówki. Z obniżek skorzystamy między innymi na stacjach Orlen, BP, Moya, Shell, Circle K, a także MOL. Ile wyniosą majówkowe rabaty i jak z nich skorzystać?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski oraz Bank Pekao zaplanowały prace serwisowe w najbliższy weekend. Klienci muszą przygotować się na przerwy w dostępie do niektórych usług.

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku luka VAT ponownie wzrosła do dwucyfrowego poziomu - przekazał na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, szczegółowe dane za ubiegły rok zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Źródło:
PAP