Zmiany w składkach ubezpieczeń komunikacyjnych. "Czy nie będzie zmowy cenowej warsztatów?"

Źródło:
TVN24 Biznes
Stawki ubezpieczenia OC mogą wzrosnąć
Stawki ubezpieczenia OC mogą wzrosnąć TVN24
wideo 2/4
Stawki ubezpieczenia OC mogą wzrosnąć TVN24

Pytanie do jakiego poziomu rynek jest w stanie uciągnąć to zapętlenie. Wzrosty wypłat odszkodowań powodują również wzrost składek. Ubezpieczenia skonstruowane są w taki sposób, że wiele osób składa się na wypłatę dla niewielu. Im wyższe kwoty wypłat, tym więcej muszą się składać ci, którzy wykupują ubezpieczenia - komentował rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego w rozmowie z TVN24 Biznes Łukasz Kulisiewicz z Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wyjaśniamy jakie zmiany czekają kierowców w obszarze likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych od 1 listopada 2022 roku.

Komisja Nadzoru Finansowego podała, że "w celu zapewnienia zgodności działalności zakładów ubezpieczeń z przepisami prawa, zapobieżenia naruszaniu interesów ubezpieczających, ubezpieczonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia oraz ograniczenia ryzyka występującego w działalności zakładów ubezpieczeń", wydaje rekomendacje dotyczące likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych, które mają być wdrożone nie później niż od 1 listopada 2022 roku.

Wprowadzenie pojęcia rynku lokalnego

Łukasz Kulisiewicz z Polskiej Izby Ubezpieczeń wyjaśnił, że w obszarze likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych istotną zmianą dla kierowców jest wprowadzenie pojęcia rynku lokalnego, rozumianego jako obszar gminy lub powiatu, na terenie których znajduje się miejsce zamieszkania albo siedziba uprawnionego lub miejsce uszkodzenia pojazdu. - Lokalny rynek został ograniczony do gminy i powiatu, na którym znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba uprawnionego do odszkodowania i wprowadza to też wątpliwości dotyczące części zamiennych w kontekście rynku lokalnego - zauważył.

- Mamy przecież możliwość zamawiania części z dowolnego miejsca w Europie, w ciągu najdalej 48 godzin. Pytanie więc czy powiat lub gmina, to właściwe ograniczenia, co do tego pojęcia. Rynek lokalny zawarty w rekomendacjach Komisji Nadzoru Finansowego jest mocno zawężony i nie ma podstaw do tego, aby aż tak to ograniczać - powiedział.

Wskazywał, że kolejnym tematem jest naprawa pojazdu. - Rynek lokalny w tej kwestii rozumiany jest w taki sposób, że jeżeli mieszkam w Warszawie, to to jest dla mnie rynek lokalny. Natomiast wskazanie przez zakład ubezpieczeń miejsca naprawy klientowi w Piasecznie albo w Legionowie powoduje, że wychodzimy poza rynek lokalny. Wynika z tego, że klient ma mieć jak najmniej trudności z organizacją naprawy samochodów, żeby jego samochód nie musiał być przewożony do innego miasta, poza jego miejscem zamieszkania lub siedzibą. To są prokonsumenckie regulacje, i one przy okazji organizowania naprawy przez zakład ubezpieczeń mają znaczenie - podkreślił. 

Dodał, że klient może również samodzielnie podjąć się wyboru organizacji naprawy pojazdu.

Kosztorys: nie wiemy w jaki sposób ma być określona stawka za roboczogodzinę

KNF podał, że stawki za roboczogodzinę ustalone są przez zakład ubezpieczeń na podstawie cen stosowanych przez warsztaty naprawcze działające na rynku lokalnym, które są w stanie dokonać naprawy w sposób zapewniający przywrócenie pojazdu do stanu sprzed zdarzenia wyrządzającego szkodę.

- Są takie powiaty czy gminy, w których w ogóle nie ma warsztatów naprawczych. - Albo jest jeden warsztat naprawczy i to jest autoryzowana stacja obsługi, gdzie stawka jest daleko różna od tych, które stosują warsztaty niezależne. Pamiętajmy, że średnia wieku pojazdu w Polsce to 15 lat a im wyższe stawki za naprawę, tym większe ryzyko wystąpienia szkody całkowitej. Ta z kolei wyklucza możliwość naprawienia pojazdu, czego przy dzisiejszym trudnym rynku pojazdów używanych i drożyźnie na rynku aut nowych, nie zawsze jest chętnie akceptowane przez klientów - powiedział Kulisiewicz.

Jego zdaniem rynek nie wie jak się odnieść do kosztorysów. - Na jednym rynku koszt roboczogodziny wynosi 100 złotych, na innym 200 złotych. Mamy stosować średnią, wyższą czy najniższą stawkę? Mamy bardzo duże dysproporcje, bo nawet jak na jakimś terenie jest dużo warsztatów, to ceny w nich mogą się bardzo od siebie różnić - zauważył. 

Wskazał, że problem ma znaczną skalę, bo 50 procent szkód rozliczanych jest kosztorysowo. - Gotówkowo, czyli następuje wyrównanie szkody w pieniądzu. Policzone są koszty naprawy samochodu, czyli przywrócenia go do stanu sprzed wypadku. Jak je policzyć, jakie stawki warsztatowe wykorzystać? Od którego dostawcy i za ile kupić części zamienne? Jak to odnieść do możliwości wyboru miejsca naprawy przez klienta? To są kolejne pytania, które się pojawiają, bo nie wiemy w jaki sposób ma być określona stawka za roboczogodzinę - zaznaczył.

Potencjalna zmowa cenowa

Łukasz Kulisiewicz podkreślił, że "nie mamy pewności czy nie będzie zmowy cenowej warsztatowców, którzy działając na jednym rynku postanowią, że na tym rynku będą bardzo podobne stawki, we wszystkich warsztatach". - I wtedy jeśli stawka kosztorysowa w warsztacie rośnie, to automatycznie to się przekłada na wzrost stawek, które oferują warsztaty później na podstawie faktur - mówił. 

Według niego istnieje również błędne przekonanie, że kosztorys jest zawsze za niski, ale w związku z czym podnoszenie stawek kosztorysowych automatycznie powoduje podwyższenie stawek warsztatowych. 

- Pytanie, do jakiego poziomu rynek jest w stanie uciągnąć to zapętlenie. Wzrosty wypłat odszkodowań powodują również wzrost składek. Ubezpieczenia skonstruowane są w taki sposób, że wiele osób składa się na wypłatę dla niewielu. Im wyższe kwoty wypłat, tym więcej muszą się składać ci, którzy wykupują ubezpieczenia - wskazał dodając, że na te ceny ma również wpływ inflacja ogólnogospodarcza, wzrosty ceny paliw, prądu, opału.

KNF zakazuje stosowania rabatów i upustów

Istotnymi zmianami zaproponowanymi w projekcie rekomendacji są te związane ze sposobem ustalania wysokości szkody z uwzględnieniem rabatów i upustów. - KNF wydał rekomendacje o zakazie rabatów, co jest ingerencją w wolnorynkowe działania i również przełoży się na wzrost kosztów odszkodowań. Jeśli będziemy wypłacać więcej pieniędzy za odszkodowania, to musimy też więcej tych pieniędzy zbierać od klientów - zauważył Łukasz Kulisiewicz.

Jego zdaniem rekomendacja ta doprowadza do nierównego traktowania klientów.

- Jeżeli w sieci warsztatów naprawczych są stosowane upusty, a w rozliczeniu kosztorysowym, które powinno być tożsame z rozliczeniem szkody metodą serwisową takich rabatów nie będzie, to doprowadzimy do sytuacji, w której klient kosztorysowy będzie uprzywilejowany w stosunku do klienta decydującego się na naprawę pojazdu w sposób udokumentowany, w profesjonalnym warsztacie naprawczym - zaznaczył.

W jego ocenia przyjęcie takiego kryterium spowoduje ograniczenie dokumentowanych napraw pojazdów i ryzyko zwiększenia liczby pojazdów, w których usunięcie szkody nastąpiło w sposób niefachowy lub w ogóle nie miało miejsca.

Autorka/Autor:jr/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET