Moto

Moto

Wjazd na rondo bez kierunkowskazu. Orzeczenie sądu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie orzekł, że przy wjeździe na rondo kierowca nie ma obowiązku włączania lewego kierunkowskazu. Sąd uznał, że sam wjazd na rondo nie oznacza zmiany pasa ruchu ani zmiany kierunku jazdy, które należy sygnalizować.

Takimi autami możemy jeździć w przyszłości

Największe firmy technologiczne i motoryzacyjne inwestują miliardy dolarów w rozwój autonomicznych samochodów. Wyścig nabiera rozpędu. Możliwości jest wiele, a wizja przyszłości niezwykle kusząca. Najważniejsze pytanie dotyczy jednak bezpieczeństwa. O szczegółach w TVN24 BiS mówił Łukasz Kijek.

Wygoda, ale nie na każde warunki. Coraz więcej kierowców wybiera takie opony

Coraz więcej Polaków wybiera opony całoroczne. Ich sprzedaż w zeszłym roku wzrosła o 30 procent. - Polscy kierowcy patrzą na wygodę stosowania takich opon, nie trzeba ich zmieniać, nie trzeba stać w kolejce, ale pamiętajmy, że to nie jest opona na każde warunki - podkreśla Piotr Sarnecki z Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Jak skutecznie dbać o lakier? Sposoby na każdą kieszeń

Nowe wodne lakiery, którymi pokrywane są samochody są nietrwałe i szybko się rysują, dlatego o takie samochody powinno się wyjątkowo dbać. Tak często przekonują nas spece od połysku karoserii. Czy rzeczywiście diabeł taki straszny jak go malują? Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Nie tylko na naprawę. Kierowcy mogą otrzymać dodatkowe pieniądze po wypadku

Gdy mamy stłuczkę, to auto naprawiamy zazwyczaj za pieniądze z odszkodowania i uważamy sprawę za zamkniętą. Często należą nam się jednak dodatkowe pieniądze. Ubezpieczyciele powinni również wypłacać z OC sprawcy rekompensatę za to, że nasz samochód, z powodu napraw blacharskich, stracił na wartości. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Fundusz niezgody. Ubezpieczyciele krytykują pomysł Brukseli

Komisja Europejska chce powołać fundusz gwarancyjny, na który miałyby się zrzucić firmy sprzedające komunikacyjne polisy w Unii Europejskiej. W przypadku bankructwa takiej firmy, fundusz płaciłby odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadku, spowodowanym przez kierowców upadającej firmy. Ubezpieczycielom taki pomysł się nie podoba.

Młodzi kierowcy płacą krocie za OC. Co zrobić, by polisa była tańsza?

Młodzi kierowcy to szkodowi kierowcy - taką zasadę wyznają towarzystwa ubezpieczeniowe. W efekcie zdarza się, że za polisy tacy kierowcy płacą krocie. Rozwiązaniem może być zgoda na śledzenie stylu jazdy. - Młodym to się opłaca, bo płacą mniej i jeżdżą bezpieczniej - uważa Maciej Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Polisa droższa niż auto? Młodzi kierowcy płacą krocie

Młodzi kierowcy to szkodowi kierowcy - taką zasadę wyznają towarzystwa ubezpieczeniowe. Dlatego ceny ich polis są zdecydowanie wyższe. Czasem muszą oni zapłacić więcej niż za samochód którym jeżdżą. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Autostrada A2 pod lupą prokuratury

Prokuratura zajmie się sprawą umów na budowę autostrady A2 zawartych z firmą założoną przez Jana Kulczyka – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Śledztwo ma być prowadzone na polecenie ministra sprawiedliwości.

Kierowcy wolą drogę krajową od autostrady. Bo jest darmowa

Droga Krajowa 92 nazywana jest „starą dwójką”. Wszystko przez to, że biegnie przez cztery województwa w większości równolegle do autostrady A2. Kierowcy wybierają starszą drogę, bo mogą w ten sposób sporo zaoszczędzić. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Kolizja samochodu autonomicznego. Kto zapłaci mandat? Eksperci o postępie w motoryzacji

Mandat za kolizję samochodu autonomicznego należy się temu, kto go uruchomił. Tak w programie "Świat" w TVN24 BIS mówi nadkom. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Goście Rafała Wojda rozmawiali o szansach i zagrożeniach związanych z rozwojem motoryzacji, którym prędzej czy później wszyscy będziemy musieli stawić czoła. W studiu programu "Świat" o samochodach przyszłości mówili między innymi Klaudia Podkalicka, Maciej Wisławski, Michał Kościuszko i Adam Klimek.

Wypożyczalnia na dwa samochody. Car sharing w wiejskich gminach

W Niemczech usługa działa w coraz większej liczbie małych miejscowości, a nawet na wsiach. W landzie Szlezwik-Holsztyn wprowadziło ją już 10 gmin. Na tej liście jest między innymi Klixbuell, gdzie dostępne są dwa samochody. Koszt wypożyczenia to 3,5 euro za godzinę. W małych miastach problemem jest wprawdzie opłacalność systemu, ale jego organizatorzy szukają różnych rozwiązań, aby przychody pokrywały koszty. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Prezydent podpisał ustawę o elektromobilności

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę o elektromobilności - podała prezydencka kancelaria. Ustawa zakłada rozbudowę infrastruktury dla aut elektrycznych, zwolnienie ich z akcyzy, zwiększony odpis amortyzacyjny, darmowe parkowanie i możliwość korzystania z buspasów przez kierowców elektrycznych pojazdów.

Powstaną nowe odcinki trasy ekspresowej S19

Via Carpatia to priorytet rządu PiS – powiedział w poniedziałek w Rzeszowie szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk. Minister uczestniczył w uroczystym podpisaniu umowy na wykonanie koncepcji programowej odcinka S19 od węzła Babica do węzła Domaradz. Zapowiedział, że wkrótce też zostaną podpisane umowy na budowę sześciu odcinków tej trasy.