Moto

Moto

Opłata za wjazd do centrów miast. Posłowie dają zielone światło

W miastach liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców będą mogły powstawać strefy czystego transportu, do których wyjazd będzie płatny dla właścicieli samochodów z tradycyjnym napędem silnikowym - wynika z uchwalonej w środę nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Opłata będzie mogła wynieść maksymalnie 2,5 zł za godzinę.

Unijna komisarz wieszczy koniec silników Diesla. Ekspert: pozwolę sobie się nie zgodzić

Pozwolę sobie nie zgodzić się z panią komisarz w sprawie przyszłości silników Diesla - powiedział Alfred Franke, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, o niedzielnej wypowiedzi Elżbiety Bieńkowskiej. - Nie mamy alternatywy w przypadku samochodów dostawczych i ciężarowych - zwracał uwagę gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS. Przypomnijmy, że unijna komisarz do spraw rynku wewnętrznego oceniła w rozmowie z agencją Bloomberga, że "samochody z silnikami Diesla są skończone i za kilka lat całkowicie znikną".

Korek na autostradzie. Dlaczego bramki awaryjne nie zawsze są otwierane?

Po groźnym wypadku na autostradzie A2 w okolicach Słupcy kierowcy utknęli w 10 kilometrowym korku. Niektórzy z nich dziwili się, że służby nie otworzyły bramy awaryjnej, którą kierowcy np. samochodów osobowych mogliby ominąć wypadek. - Mogą być różne przyczyny mówiące o tym, czy można otworzyć bramę awaryjną, czy też nie. Bywa też tak, że na określonych drogach, którędy należałoby poprowadzić objazd prowadzone są prace remontowe i one są nieprzejezdne. Kierujący działaniami ratowniczymi ma możliwość podjęcia decyzji i przekazania jej służbom drogowym, które tą decyzję będą mogły wykonać - wyjaśnia Jan Krynicki z Główniej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Latający samochód. "Za kilka lat może zrewolucjonizować transport"

Ma śmigła i koła. Może jechać i latać. Mowa o maszynie o nazwie Pop.Up Next, która jest zarówno samochodem, jak i helikopterem. - Za kilka lat ma trafić do miast na całym świecie i zrewolucjonizować transport drogowy. W środku nie ma kierownicy, bo samochód jedzie sam. A gdy na przykład utknie w korku i stwierdzi, że szybciej będzie latać, to sam przywoła specjalne drony, które przyczepione do dachu przeniosą nas do celu - mówiła Anna Kowalska z TVN24 BiS.

Dwa razy wyższa cena za więcej mocy. Zapowiedź szefa Tesli

Prezes Tesli Elon Musk ogłosił, że mocniejsza wersja samochodu elektrycznego Model 3 będzie kosztować 78 tysięcy dolarów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż jego podstawowa wersja. Mimo wysokiej ceny pojazd pozbawiony jest funkcji autonomicznej jazdy - Autopilota.

Lew, gepard czy zebra. Jakim typem kierowcy jesteś?

Najwięcej na polskich ulicach jest Lwów. Najmniej jeździ po nich gepardów. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez jednego z producentów olejów silnikowych. Mowa o raporcie "Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownicą". Szczegóły tego zwierzęcego podziału w programie "Raport" w TVN Turbo przedstawił Mateusz Skwirut.

Nowe wyposażenie obowiązkowe w autach. Jak wpłynie na ceny?

Komisja Europejska proponuje zmiany w obowiązkowym wyposażeniu aut. Jeśli zostaną przyjęte, zmuszą producentów, by montowali we wszystkich swoich modelach nowoczesne rozwiązania, które mają zwiększać bezpieczeństwo na drogach. W programie "Biznes dla Ludzi" TVN24 BiS ten pomysł komentowali eksperci rynku motoryzacyjnego.

Przegląd prasy. Rząd nie widzi smogu z używanych aut z importu

Rząd twierdzi, że chce dołożyć do ceny paliw nową opłatę emisyjną, aby walczyć ze smogiem. Ale od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości na polskie drogi wjechało już ponad 2 miliony starych, używanych aut z Zachodu, które nie spełniają norm ochrony środowiska - pisze w piątek "Gazeta Wyborcza".

Rozpędzony rynek nowych aut. W Polsce dwucyfrowy wzrost

Europejski rynek samochodów osobowych wzrósł w ubiegłym miesiącu o 9,6 procent - podało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA). Także w Polsce kupiono o ponad 5 tysięcy nowych pojazdów więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Jest zasilany słońcem i osiąga zawrotną prędkość. Niesamowity bolid polskich studentów

Może jechać z prędkością nawet 140 kilometrów na godzinę, zabrać na pokład pięć osób, a w jego bagażniku zmieści się rower. Mowa o bolidzie "Eagle two", który zbudowali studenci z Politechniki Łódzkiej. Pojazd zasilany słońcem po australijskich drogach przejechał aż trzy tysiące kilometrów. Z Sebastianem Góreckim, jednym z konstruktorów, rozmawiał podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, specjalny wysłannik TVN24 BiS - Mateusz Walczak.

Samochód jak diament. Rolls-Royce zaprezentował pierwszego SUV-a

Może zanurzyć się w wodzie na ponad pół metra, bez problemu porusza się w głębokim śniegu i na pustynnych piaskach. A pasażerowie mogą w tym czasie spokojnie raczyć się szampanem, schłodzonym we wbudowanej lodówce. Rolls-Royce zaprezentował właśnie model Cullinan - pierwszego SUV-a w historii marki.

Sejmowy spór o nową opłatę doliczaną do paliwa. "To antyludzka ustawa, benzyna plus"

Obciążenie związane z opłatą emisyjną doliczaną do ceny paliw mają wziąć na siebie państwowe spółki - zapewniał w środę w Sejmie minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas pierwszego czytania projektu nowelizacji ustawy o biopaliwach. Sceptyczna wobec tych zapowiedzi jest jednak opozycja. - To kolejna danina, która podniesie ceny paliw, ale i innych towarów - uważa poseł Zdzisław Gawlik z Platformy Obywatelskiej. PO, Nowoczesna i Kukiz'15 chcą odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu, rządową propozycję popiera natomiast Prawo i Sprawiedliwość.

BMW wzywa do serwisów ponad 300 tysięcy samochodów

Koncern BMW zapowiedział w środę wezwanie do serwisów ponad 300 tysięcy samochodów z serii 1, serii 3, Z4 i X1 na naprawy fabryczne po śledztwie dziennikarskim, które wykazało ryzyko niebezpiecznych problemów z utratą zasilania - poinformowała telewizja BBC.