Moto

Moto

Ambasadorowie państw członkowskich Unii Europejskiej zatwierdzili przepisy dotyczące nowego systemu etykietowania opon samochodowych. Dzięki temu kierowcy otrzymają więcej informacji pomocnych w wyborze opon bardziej bezpiecznych, paliwooszczędnych i cichych.

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie nowego systemu etykietowania opon samochodowych - poinformował w czwartek PE. Cel to zwiększenie świadomości konsumentów, oszczędności paliwa, poprawa bezpieczeństwa i zmniejszanie hałasu.

Systemy inteligentnego dostosowania prędkości, monitorujące senność i uwagę kierowcy oraz wykrywania obiektów przy cofaniu. To tylko część elementów, które mają się pojawić od połowy 2022 roku we wszystkich nowych samochodach wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej.

Tworzenie korytarzy życia i jazda na suwak - to nowe obowiązki kierowców, które wprowadza podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 21 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon - radzi Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego. Czekanie na pierwszy śnieg jest nie tylko niebezpieczne, ale także niedobre dla zawartości naszych portfeli.

Tegoroczne wyjazdy związane z dniem Wszystkich Świętych będą tańsze niż przed rokiem - informują analitycy rynku paliw. Najtańsze benzyny oraz diesel są na stacjach województwa śląskiego, a autogaz na Podlasiu. Natomiast najdrożej zatankujemy na Mazowszu.

Koncerny motoryzacyjne Fiat Chrysler Automobiles (FCA) i PSA rozmawiają na temat połączenia - informuje dziennik "Wall Street Journal". W przypadku ich powodzenia powstanie transatlantycki potentat wart około 46 miliardów dolarów i stanowiący czwartą na świecie siłę pod względem liczby sprzedawanych samochodów.

Co dziesiąty samochód ma źle ustawione lampy albo zamontowane niewłaściwe żarówki. Tak wynika z kontroli przeprowadzonych przez policję w ramach kampanii "Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo". Coraz więcej kierowców tradycyjną żarówkę wymienia na zestaw LED-owy, grozi im za to utrata dowodu rejestracyjnego, a także kilkuset złotowy mandat. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.