Józef Oleksy nie żyje

Oleksy - polityk w PRL i III RP
Oleksy - polityk w PRL i III RP
tvn24
Józef Oleksy walczył z rakiem tvn24

Po długiej chorobie w piątek nad ranem zmarł Józef Oleksy, były premier, marszałek Sejmu, polityk lewicy. Miał 68 lat.

Polityk SLD od dziewięciu lat zmagał się z rakiem. Ostatnio stan Józefa Oleksego bardzo się pogorszył. Polityk schudł około 20 kg, miał trudności z mówieniem i nie opuszczał domu.

Kilka dni temu trafił do stołecznego Centrum Onkologii na Ursynowie

W grudniu ub. roku udzielił wywiadu "Rzeczpospolitej", w którym szczerze mówił o swojej chorobie.

- Nic mi nie jest poza tym, że jestem bardzo słaby. Nawet całkiem dobrze się czuję - mówił były premier. Dodawał, że lekarze "wszystko ustabilizowali i mówią, że jest dobrze", ale on im nie wierzy.

W wywiadzie przyznał też, że chce mieć kościelny pogrzeb. - Tak mi się spina tradycja mojego życia - tłumaczył. Zaznaczył, że sam nagra przemówienie. - A co, wyjdzie mi ktoś i będzie pieprzył nieszczerze? - pytał. - Nie przesadzę, ale przedstawię się we właściwym świetle - dodał.

Zawsze wracał do łask

Józef Oleksy był jednym z tych, którzy polityczną karierę zaczynali w PRL, ale kontynuowali ją z powodzeniem także w III RP, dochodząc do najwyższych stanowisk państwowych. W PRL Oleksy był m.in. I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Białej Podlaskiej, a także ministrem w rządzie Mieczysława Rakowskiego. W III RP był premierem, dwukrotnie marszałkiem Sejmu, przez pewien czas stał na czele Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Na jego politycznej karierze mocno zaważyły sprawy lustracyjno-szpiegowskie. Nie tylko został posądzony przez ministra własnego rządu o szpiegostwo na rzecz Rosji, co przypłacił dymisją ze stanowiska premiera, ale także został uznany przez sąd za kłamcę lustracyjnego, co z kolei przypłacił odejściem ze stanowiska marszałka Sejmu, a potem szefa SLD. W efekcie było to jednym z powodów zmierzchu jego kariery politycznej. Kilkakrotnie na światło dzienne wydostawały się też potajemne nagrania jego poufnych i szczerych wypowiedzi na temat politycznych współpracownikach, w wyniku czego Oleksy był obejmowany przez kolegów towarzyską i polityczną anatemą. Zawsze jednak wracał do łask.

Kariera w PRL

Oleksy urodził się 22 czerwca 1946 r. w Nowym Sączu, w wielodzietnej rodzinie. Jak wspominał w grudniowym, rozliczeniowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", wychowanie zawdzięcza głównie matce, która zajmowała się szyciem strojów góralskich. Ojciec był stolarzem. Po szkole podstawowej Oleksy trafił do niższego seminarium duchownego.

Matury jednak nie udało mu się tam zrobić, bo niższe seminaria zostały rozwiązane. Sam musiał szukać szkoły, w której mógł zdać maturę. - Byłem ofiarą komuny - mówił w wywiadzie.

Po maturze, w połowie lat 60., rozpoczął studia na elitarnym wtedy Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie SGH). Podczas studiów został działaczem Zrzeszenia Studentów Polskich, przekształconego w 1973 r. w Socjalistyczny Związek Studentów Polskich. Po zakończeniu studiów pozostał na uczelni. W 1969 r. zapisał się do PZPR. W latach 70. był w ogólnopolskich władzach SZSP, a w 1977 r. został pracownikiem jednego z wydziałów KC PZPR. Po IX nadzwyczajnym zjeździe PZPR w 1981 r. Oleksy został kierownikiem Biura Centralnej Komisji Rewizyjnej - nowej struktury, utworzonej na fali "odnowy" w partii. Wcześniej krótko pracował w Biurze Prasowym Rządu. Kierownikiem Biura CKR przestał być po X zjeździe PZPR, w lecie 1986 r., kiedy komisja w dotychczasowym kształcie została rozwiązana. Jak sam wspominał po latach, było to przejawem zwycięstwa sił zachowawczych w PZPR na X zjeździe. W 1987 r. Oleksy został skierowany do Białej Podlaskiej, gdzie objął stanowisko I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Na tym stanowisku dotrwał do przemian 1989 r. W marcu tego roku został powołany w skład rządu Mieczysława Rakowskiego, gdzie został ministrem bez teki odpowiedzialnym za kontakty ze związkami zawodowymi. W tej roli uczestniczył w końcowej fazie rozmów Okrągłego Stołu, który podjął decyzję o ponownej legalizacji NSZZ "Solidarność".

W Sejmie

Posłem PZPR w Sejmie kontraktowym został tylko dzięki upadkowi - 4 czerwca 1989 - "listy krajowej". Objął jeden z 33 mandatów koalicji rządowej, obsadzonych w nadzwyczajnym trybie w drugiej turze wyborów, 18 czerwca 1989 r.

Wejście do tamtego Sejmu otworzyło nowy rozdział w jego karierze politycznej. Szybko stał się jednym z czołowych posłów PZPR, a potem powstałej na jej miejsce w styczniu 1990 r. Socjaldemokracji RP. Znalazł się we władzach SdRP, kierowanej przez Aleksandra Kwaśniewskiego i Leszka Millera. W 1991 r. został posłem SLD (wtedy koalicji SdRP i mniejszych ugrupowań lewicowych) w Sejmie I kadencji, po raz pierwszy wybranym w pełni demokratycznych wyborach. Po kolejnych, przedterminowych wyborach w 1993 r. jego pozycja gwałtownie wzrosła. Wybory te SLD wygrało, a Oleksy został po raz pierwszy w swojej karierze marszałkiem Sejmu. W marcu 1995 r. nieoczekiwanie stał się kandydatem SLD na premiera. W ramach koalicyjnego sporu między rządzącymi SLD i PSL ludowcy zaproponowali, by to Oleksy objął fotel premiera w miejsce krytykowanego, kierującego rządem od 1993 r. ich lidera Waldemara Pawlaka. PSL liczyło, że Sojusz odrzuci ten pomysł, bo będzie chciał, by premierem został jego lider Aleksander Kwaśniewski. SLD jednak to zaakceptował - Oleksy stanął na czele rządu, a na fotelu marszałka Sejmu zastąpił go Józef Zych z PSL. Od początku jego stosunki z ówczesnym prezydentem Lechem Wałęsą nie układały się najlepiej. Największy spór między nimi wybuchł wiosną 1995 r., gdy Oleksy wbrew woli Wałęsy udał się do Moskwy na uroczystości z okazji 50-lecia zakończenia II wojny światowej. Wałęsa był przeciwny obecności przedstawiciela Polski tego szczebla - rok wcześniej prezydent Rosji Borys Jelcyn nie przyjechał na organizowane przez Wałęsę uroczystości z okazji 50-lecia Powstania Warszawskiego.

Oleksy stał się wtedy bohaterem utworu Kazika - "Łysy jedzie do Moskwy". Artysta w ten sposób skomentował jego decyzję o wizycie w Moskwie na obchodach 50. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

O Oleksym krążyła też wtedy anegdota: Oleksy wsiada do samochodu. - Dokąd jedziemy? - pyta kierowca. - Wszystko jedno. Wszędzie jestem potrzebny.

Sylwetka Józefa Oleksego
Sylwetka Józefa Oleksego tvn24

Sprawa "Olina"

Oleksy był premierem niespełna rok. Jego urzędowanie zbiegło się z kampanią prezydencką, w ramach której doszło do dramatycznego boju między urzędującym prezydentem Lechem Wałęsą a liderem SLD Aleksandrem Kwaśniewskim. Minimalnie wygrał ten ostatni, ale tuż przed jego zaprzysiężeniem, 19 grudnia 1995 r., związany z Wałęsą szef MSW Andrzej Milczanowski skierował do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez Oleksego przestępstwa szpiegostwa na rzecz Rosji.

21 grudnia tego roku powiedział o szczegółach sprawy z trybuny sejmowej. Wywołało to gwałtowny polityczny kryzys, a Oleksy w styczniu 1996 r., po wszczęciu śledztwa przez wojskową prokuraturę, ustąpił z fotela szefa rządu. W kwietniu 1996 r. prokuratura umorzyła śledztwo, nie widząc podstaw do postawienia Oleksemu zarzutów. W styczniu 1996 r. Oleksy objął po Kwaśniewskim stanowisko przewodniczącego Socjaldemokracji RP. Przestał kierować SdRP po jesiennych wyborach parlamentarnych w 1997 r. W wyborach tych SLD uzyskał więcej głosów niż w 1993 r., przegrał jednak z Akcją Wyborczą Solidarność. Umożliwiło to wielkiemu politycznemu rywalowi Oleksego - Leszkowi Millerowi - obarczenie go odpowiedzialnością za porażkę i zajęcie jego fotela na kongresie SdRP w grudniu 1997 r. Dwa lata później Miller doprowadził do rozwiązania tej partii i przekształcenia jej w nowe ugrupowanie, nazwane tak jak dotychczasowa koalicja wyborcza - Sojusz Lewicy Demokratycznej. Oleksy początkowo nie znalazł się we władzach nowego SLD.

Proces lustracyjny

W 1999 r. zaczęły się kłopoty lustracyjne Oleksego. Ówczesny Rzecznik Interesu Publicznego Bogusław Nizieński skierował do sądu wniosek o uznanie go za kłamcę lustracyjnego. Sprawa ciągnęła się potem latami, kolejne wyroki sądów lustracyjnych to pogrążały polityczne Oleksego, to go oczyszczały. Chodziło o to, że - jak po latach ujawniły media - w latach 1970-78 Oleksy był współpracownikiem wojskowych służb PRL w ramach tzw. Agenturalnego Wywiadu Operacyjnego. Nie przyznał się jednak do tego w oświadczeniu lustracyjnym, jakie kandydaci na posłów mieli obowiązek składać po uchwaleniu w 1997 r. ustawy lustracyjnej. Ostatecznie Sąd Najwyższy w 2007 r. uznał, że Oleksy co prawda skłamał w swoim oświadczeniu, ale działał w stanie "nieświadomości". Po wielkim zwycięstwie SLD w 2001 r. Oleksy nadal przebywał na politycznym uboczu. Został posłem, ale Leszek Miller zgodził się jedynie, by objął stanowisko szefa sejmowej Komisji Europejskiej i delegata do tzw. konwentu, pracującego nad Traktatem Konstytucyjnym UE. Wielki powrót Oleksego na polityczne salony nastąpił w 2004 r. Najpierw, w styczniu 2004, został przez Millera powołany do rządu na stanowiska wicepremiera i szefa MSWiA. Oleksy, jak mówił Miller, wprowadzając go do MSWiA, objął gabinet, w którym dziewięć lat wcześniej przygotowane zostało "haniebne oskarżenie" wobec niego. Już w kwietniu 2004 r. Oleksy odszedł jednak z rządu i objął po raz kolejny stanowisko marszałka Sejmu. Zastąpił Marka Borowskiego, który stracił rekomendację SLD, bo opuścił tę partię i z grupą zwolenników założył Socjaldemokrację Polską. Szczęśliwy dla Oleksego rok 2004 kończył się wybraniem go, na grudniowym kongresie SLD, na szefa tej partii. Dość nieoczekiwanie pokonał on urzędującego przewodniczącego Krzysztofa Janika, choć ten ostatni miał poparcie prezydenta Kwaśniewskiego. Jednak zaledwie kilka dni później Oleksego spotkał kolejny lustracyjny cios - sąd I instancji uznał go za kłamcę lustracyjnego. Spowodowało to konieczność ustąpienia ze stanowiska marszałka Sejmu. W maju 2005 r. przestał też być szefem SLD. Przed kolejnymi wyborami w 2005 r. nie znalazł się na listach wyborczych SLD, zresztą podobnie jak Miller. Rozpoczął się okres chudych politycznie lat Oleksego, choć cały czas starał się być aktywny jako komentator medialny.

Rozmowa z Gudzowatym

Głośno o nim zrobiło się w znowu marcu 2007 r., gdy tygodnik "Wprost" ujawnił nagrania jego rozmowy z Aleksandrem Gudzowatym z jesieni 2006 r. Oleksy pogardliwie wypowiadał się podczas tej rozmowy o niektórych kolegach z SLD (np. o Jerzym Szmajdzińskim), podawał też w wątpliwość legalność majątku byłego już wtedy prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Jego słowa stały się pośrednią przyczyną rozpoczęcia przez CBA akcji związanej z tzw. willą w Kazimierzu, która zdaniem Biura miała być faktyczną własnością Kwaśniewskich. Oleksy aferę z "taśmami Gudzowatego" przypłacił zawieszeniem w prawach członka SLD i ostatecznym opuszczeniem szeregów tej partii. Wrócił do niej dopiero w lutym 2010 r., a w 2012 r. został nawet wiceprzewodniczącym Sojuszu, kierowanego znów przez Leszka Millera. Planował nawet start w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. Przeszkodził temu jednak rozwój choroby nowotworowej, na którą, jak powiedział w niedawnym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", cierpiał od ok. 2005 r.

Autor: MAC//rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Robert F. Kennedy Jr. otrzymał nominację na sekretarza Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej - napisał w mediach społecznościowych Donald Trump. Dodał, że jego rywal w wyścigu po prezydenturę startował początkowo jako kandydat niezależny, ale zawiesił kampanię i poparł Trumpa w zamian za funkcję w administracji. Robert F. Kennedy Jr. wzbudza w USA duże kontrowersje między innymi ze względu na antyszczepionkowe poglądy i inne medyczne fake newsy, jakie do tej pory rozpowszechniał - podkreśla Reuters.

Nominacja Donald Trumpa. Antyszczepionkowiec Robert F. Kennedy Jr. na czele resortu zdrowia

Nominacja Donald Trumpa. Antyszczepionkowiec Robert F. Kennedy Jr. na czele resortu zdrowia

Źródło:
CNN, Reuters

Mamy najsilniejsze w historii polsko-amerykańskie stosunki. Patrzę bardzo optymistycznie na sprawy Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Dodał, że bezpieczeństwo naszego kraju jest dla USA "kluczowe". - Przemyśleliśmy każdy możliwy scenariusz z punktu widzenia wojskowego co do tego, jak Polski bronić - podkreślił.

Ambasador Brzezinski: przemyśleliśmy każdy możliwy scenariusz dotyczący tego, jak Polski bronić

Ambasador Brzezinski: przemyśleliśmy każdy możliwy scenariusz dotyczący tego, jak Polski bronić

Źródło:
TVN24

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk usłyszał zarzuty w ramach śledztwa dotyczącego podejrzenia przestępstw i nieprawidłowości w Collegium Humanum - informuje Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Krajowej.

Prezydent Wrocławia usłyszał zarzuty

Prezydent Wrocławia usłyszał zarzuty

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Kilkanaście ostatnich dni upływało nam pod znakiem stabilnej chłodnej i pochmurnej pogody. Od czasu do czasu padał deszcz, miejscami sypał także drobny śnieg. W świetle najnowszych prognoz już niedługo "sypnąć ma konkretnie". O nadchodzącym przedzimiu pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Sypnąć ma konkretnie". Model pokazuje, że do Polski zbliża się śnieżyca

"Sypnąć ma konkretnie". Model pokazuje, że do Polski zbliża się śnieżyca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Smog drastycznie ograniczył widoczność w północno-zachodnich Indiach, zasłaniając między innymi widok na mauzoleum Tadź Mahal w Agrze i powodując opóźnienia lotów. Ponadto sprawił, że do lekarzy zgłasza się coraz więcej osób mających problemy z drogami oddechowymi. W Nowym Delhi zamknięto szkoły do odwołania, lekcje będą odbywać się zdalnie.

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, IndiaToday, BBC

Robert Fico i Donald Tusk spotkali się nieformalnie w Jaworzynie Tatrzańskiej przy granicy słowacko-polskiej. Kancelaria słowackiego szefa rządu poinformowała, że premierzy rozmawiali między innymi o zbliżającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Nieformalne spotkanie premierów. Trzy godziny Tuska na granicy

Nieformalne spotkanie premierów. Trzy godziny Tuska na granicy

Źródło:
PAP

- Każdy, kto sprzedaje truciznę osobom, które nie są do tego przeszkolone, moim zdaniem ma krew na rękach tych osób, tych dzieci - mówił w rozmowie z Magdą Łucyan wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Jego zdaniem sklepy internetowe nie weryfikowały osób kupujących środki do zwalczania gryzoni. Powiedział, że złożył zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury. Później po południu wiceminister przekazał, że rozmawiał z platformami OLX i Allegro, i te zgodziły się na wycofanie ze sprzedaży internetowej środków do deratyzacji. Śledczy nadal ustalają, czy powodem śmierci i zatruć wśród dzieci w ostatnich dniach był środek do zwalczania gryzoni.

Nie żyje troje dzieci, dwoje jest w szpitalu. Wiceminister zawiadamia prokuraturę. Portale aukcyjne reagują

Nie żyje troje dzieci, dwoje jest w szpitalu. Wiceminister zawiadamia prokuraturę. Portale aukcyjne reagują

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Delegacja współpracowników Donalda Trumpa spotkała się w czwartek z prezydentem Andrzejem Dudą i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Według ministra obrony i wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza to sygnał, że "Polska jest ważnym partnerem". - Uważam, że Polska może odegrać bardzo ważną rolę jako łącznika pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Mamy ogromne zaufanie Amerykanów - mówił w "Kropce nad i" szef MON.

Szef MON: mamy ogromne zaufanie Amerykanów

Szef MON: mamy ogromne zaufanie Amerykanów

Źródło:
TVN24

Putinowski reżim nazywa swoich przeciwników zagranicznymi agentami i jednocześnie represjonuje osoby nieheteroseksualne pod przykrywką walki z "propagandą". Teraz wprowadza kolejne narzędzie cenzury. Rosyjska Duma Państwowa jednogłośnie przyjęła projekt ustawy o zakazie "propagandy bezdzietności" w internecie, mediach, reklamie i filmach. Nowe prawo zakłada wysokie grzywny dla obywateli, a obcokrajowcom, oprócz grzywny, grozić będzie areszt do 15 dni i wydalenie z Rosji.

Grzywny, areszt, a nawet wydalenie. Po "propagandzie LGBT" Rosja bierze się za "propagandę bezdzietności"

Grzywny, areszt, a nawet wydalenie. Po "propagandzie LGBT" Rosja bierze się za "propagandę bezdzietności"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Przedstawiciele służby zdrowia z Kolumbii Brytyjskiej potwierdzili pierwszy przypadek zakażenia ptasią grypą w Kanadzie. Zainfekowanym jest nastolatek. W ubiegłym tygodniu dziecko przyjęto do szpitala w Vancouver. Jego stan jest krytyczny. Źródło infekcji pozostaje nieznane.  

Nastolatek w stanie krytycznym z powodu ptasiej grypy. Źródło zakażenia nieznane 

Nastolatek w stanie krytycznym z powodu ptasiej grypy. Źródło zakażenia nieznane 

Źródło:
CNN, NBC News, tvn24.pl

Jeden ze składów tramwajowych linii 15 najpierw na ulicy Władysława Andersa uczestniczył w kolizji z autobusem, a kiedy zjeżdżał do zajezdni, na placu Bankowym zderzył się z samochodem osobowym.

Pechowy tramwaj. Dwie kolizje jedna po drugiej

Pechowy tramwaj. Dwie kolizje jedna po drugiej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec 13 państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym Polski ze względu na nieprzedłożenie aktualnych planów klimatycznych (KPEiK). Wezwane kraje mają dwa miesiące na odpowiedź, inaczej grozi im skierowanie sprawy do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Polska w niechlubnym gronie. Bruksela wszczęła postępowanie

Polska w niechlubnym gronie. Bruksela wszczęła postępowanie

Źródło:
PAP

Tej nocy w części kraju na drogach może tworzyć się gołoledź. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed ryzykiem wystąpienia marznących opadów. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Niebezpieczna aura w części kraju. IMGW ostrzega

Niebezpieczna aura w części kraju. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na polecenie Prokuratury Krajowej zatrzymali Grzegorza W. - ustalił reporter "Czarno na białym" Artur Warcholiński. Mężczyzna jest podejrzewany w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Informację potwierdził rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński. "Obecnie trwają czynności procesowe z zatrzymanym" - napisał. Firma W. opłacała reklamy Dariusza Mateckiego, szczecińskiego posła PiS, w mediach społecznościowych - wynika z materiałów, które zgromadziła prokuratura.

Kolejne zatrzymanie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Kolejne zatrzymanie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez CBA i usłyszał zarzuty w związku ze sprawą Collegium Humanum. 46-latek urząd prezydenta miasta sprawuje już drugą kadencję. Co warto wiedzieć o Jacku Sutryku?  

Jacek Sutryk z zarzutami. Kim jest prezydent Wrocławia?

Jacek Sutryk z zarzutami. Kim jest prezydent Wrocławia?

Źródło:
PAP, Radio ZET, tvn24.pl, wroclaw.pl

Na terenie wrocławskiego lotniska zatrzymano kolejną osobę w sprawie nieprawidłowości w nieistniejącym już Collegium Humanum. Prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska z biura prasowego Prokuratury Krajowej potwierdziła, że chodzi o Mariana Dymalskiego, przewodniczącego rady nadzorczej portu lotniczego we Wrocławiu.

Kolejne zatrzymanie w sprawie Collegium Humanum

Kolejne zatrzymanie w sprawie Collegium Humanum

Źródło:
tvn24.pl/PAP

W czwartek agenci CBA zatrzymali prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, którego w wyborach samorządowych poparły Koalicja Obywatelska i Nowa Lewica. Mariusz Witczak z KO powiedział, że "w tej kwestii nie może być świętych krów". Szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska przekazała, że jest zaniepokojona tym, że polityk z poparciem jej ugrupowania "być może parał się działalnością o charakterze korupcyjnym". Do sprawy odnieśli się też Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Sławomir Mentzen (Konfederacja) oraz Cezary Tomczyk (KO).

Prezydent Wrocławia zatrzymany przez CBA. "W tej kwestii nie może być świętych krów"

Prezydent Wrocławia zatrzymany przez CBA. "W tej kwestii nie może być świętych krów"

Źródło:
TVN24, PAP

W czwartek przed południem Łukasz Ż. został przekazany polskim służbom na granicy z Niemcami. Mężczyzna jest podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej. W piątek ma zostać przesłuchany przez prokuraturę.

Ekstradycja Łukasza Ż. Został przekazany polskim służbom

Ekstradycja Łukasza Ż. Został przekazany polskim służbom

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

U wybrzeży Wysp Salomona na Pacyfiku znaleziono największy koralowiec na świecie - twierdzą badacze z ekspedycji National Geographic Society’s Pristine Seas. Zdaniem odkrywców, liczy on sobie co najmniej 300 lat i jest w doskonałej kondycji.

Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Źródło:
PAP, BBC

Wiele wydatków podkomisji Antoniego Macierewicza budzi zdumienie. Jeden z członków podkomisji miał przejechać samochodem w sumie 314 tysięcy kilometrów. Tytułem zwrotu kosztów podróży pobrał z państwowej kasy, czyli z pieniędzy podatników, prawie 240 tysięcy złotych. Zresztą nie tylko on, bo wysoki zwrot otrzymała także sekretarz podkomisji i jej rzeczniczka prasowa.

Podkomisja Macierewicza wydała fortunę na przejazdy i hotele. Jeden z członków niemal osiem razy okrążył Ziemię

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były wicemarszałek województwa śląskiego Bartłomiej Sabat pozostanie w areszcie. W czwartek zdecydował o tym katowicki sąd. Samorządowiec został aresztowany w związku z zarzutami korupcji. Ze stanowiska zrezygnował, jednak do przyjmowania łapówek się nie przyznał i złożył zażalenie na decyzję o areszcie.

Aresztowanie Bartłomieja Sabata. Jest decyzja sądu

Aresztowanie Bartłomieja Sabata. Jest decyzja sądu

Źródło:
PAP

Ryan Borgwardt, zaginiony przed trzema miesiącami kajakarz, może przebywać w Europie Wschodniej – informują służby Green Lake w stanie Wisconsin. Zdaniem śledczych istnieje prawdopodobieństwo, że mógł sfingować własną śmierć i uciec z kraju. Świadczyć o tym mogą m.in. rejestry straży granicznej.  

Policja: poszukiwany od miesięcy kajakarz mógł upozorować własną śmierć i uciec do Europy Wschodniej

Policja: poszukiwany od miesięcy kajakarz mógł upozorować własną śmierć i uciec do Europy Wschodniej

Źródło:
CNN, BBC

Rafał Trzaskowski "w Dzień Niepodległości pojechał po rogale do Poznania" - twierdzi poseł PiS Jacek Sasin. Gdy ogłosił to na swoim profilu, wielu zaprzeczało, na co on opublikował rzekomy "dowód". Co naprawdę 11 listopada robił prezydent Warszawy?

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Delegacja współpracowników Donalda Trumpa, w tym były sekretarz do spraw armii oraz dwóch emerytowanych generałów, przybyła do Warszawy, gdzie spotkała się w czwartek z prezydentem Andrzejem Dudą, a także Rafałem Trzaskowskim. Jak ocenił wcześniej wiceszef Cezary Tomczyk, ta wizyta "pokazuje, że Amerykanie są bardzo dalekowzroczni".

Ludzie Trumpa w Warszawie. Rozmowy z Dudą i Trzaskowskim

Ludzie Trumpa w Warszawie. Rozmowy z Dudą i Trzaskowskim

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Tulsi Gabbard służyła w Iraku, zasiadała w Kongresie, a teraz ma zostać szefem amerykańskich służb wywiadowczych. "Nikt się nie spodziewał, że zostanie wybrana na to stanowisko" - wskazuje agencja Reutera, pisząc o jej niewielkim doświadczeniu w pracy wywiadowczej. Były ambasador Polski w USA Marek Magierowski widzi w tym "bardzo niepokojący sygnał". Kim jest Gabbard i dlaczego budzi kontrowersje?

Tulsi Gabbard ma być szefem Wywiadu Narodowego USA. "Bardzo niepokojący sygnał"

Tulsi Gabbard ma być szefem Wywiadu Narodowego USA. "Bardzo niepokojący sygnał"

Źródło:
Reuters, CNN, PAP, tvn24.pl

Były dziennikarz Fox News Pete Hegseth ma zostać sekretarzem obrony w nowej administracji Donalda Trumpa. Nominacja ta wywołała konsternację w Waszyngtonie. Niektórzy urzędnicy nie mieli pojęcia, kim jest Hegseth i przyjęli tę decyzję ze sporym zaskoczeniem. Zauważa się, że wybór Hegsetha może budzić niepokój wśród europejskich sojuszników z powodu jego stanowiska wobec NATO.

NATO-sceptyk, Amerykę nazwał "numerem alarmowym Europy". Pete Hegseth ma być szefem Pentagonu

NATO-sceptyk, Amerykę nazwał "numerem alarmowym Europy". Pete Hegseth ma być szefem Pentagonu

Źródło:
CNN, Reuters, Politico, tvn24.pl

W środę w miejscowości Jedlińsk koło Radomia dachowała karetka pogotowia ratunkowego. W wyniku wypadku na miejscu zginął ratownik z pogotowia w Białobrzegach, a kierowca ambulansu trafił do szpitala. W mediach społecznościowych tragicznie zmarłego pożegnali koledzy po fachu.

Zginął w wypadku karetki pod Radomiem. "Setki osób przeszkolił, tysiące uratował"

Zginął w wypadku karetki pod Radomiem. "Setki osób przeszkolił, tysiące uratował"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Oficerowie ABW i nielegalna inwigilacja za rządów PiS. Mamy kluczowe nagrania

Oficerowie ABW i nielegalna inwigilacja za rządów PiS. Mamy kluczowe nagrania

Źródło:
tvn24.pl, Onet
Premium