Józef Oleksy nie żyje

Oleksy - polityk w PRL i III RP
Oleksy - polityk w PRL i III RP
tvn24
Józef Oleksy walczył z rakiem tvn24

Po długiej chorobie w piątek nad ranem zmarł Józef Oleksy, były premier, marszałek Sejmu, polityk lewicy. Miał 68 lat.

Polityk SLD od dziewięciu lat zmagał się z rakiem. Ostatnio stan Józefa Oleksego bardzo się pogorszył. Polityk schudł około 20 kg, miał trudności z mówieniem i nie opuszczał domu.

Kilka dni temu trafił do stołecznego Centrum Onkologii na Ursynowie

W grudniu ub. roku udzielił wywiadu "Rzeczpospolitej", w którym szczerze mówił o swojej chorobie.

- Nic mi nie jest poza tym, że jestem bardzo słaby. Nawet całkiem dobrze się czuję - mówił były premier. Dodawał, że lekarze "wszystko ustabilizowali i mówią, że jest dobrze", ale on im nie wierzy.

W wywiadzie przyznał też, że chce mieć kościelny pogrzeb. - Tak mi się spina tradycja mojego życia - tłumaczył. Zaznaczył, że sam nagra przemówienie. - A co, wyjdzie mi ktoś i będzie pieprzył nieszczerze? - pytał. - Nie przesadzę, ale przedstawię się we właściwym świetle - dodał.

Zawsze wracał do łask

Józef Oleksy był jednym z tych, którzy polityczną karierę zaczynali w PRL, ale kontynuowali ją z powodzeniem także w III RP, dochodząc do najwyższych stanowisk państwowych. W PRL Oleksy był m.in. I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Białej Podlaskiej, a także ministrem w rządzie Mieczysława Rakowskiego. W III RP był premierem, dwukrotnie marszałkiem Sejmu, przez pewien czas stał na czele Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Na jego politycznej karierze mocno zaważyły sprawy lustracyjno-szpiegowskie. Nie tylko został posądzony przez ministra własnego rządu o szpiegostwo na rzecz Rosji, co przypłacił dymisją ze stanowiska premiera, ale także został uznany przez sąd za kłamcę lustracyjnego, co z kolei przypłacił odejściem ze stanowiska marszałka Sejmu, a potem szefa SLD. W efekcie było to jednym z powodów zmierzchu jego kariery politycznej. Kilkakrotnie na światło dzienne wydostawały się też potajemne nagrania jego poufnych i szczerych wypowiedzi na temat politycznych współpracownikach, w wyniku czego Oleksy był obejmowany przez kolegów towarzyską i polityczną anatemą. Zawsze jednak wracał do łask.

Kariera w PRL

Oleksy urodził się 22 czerwca 1946 r. w Nowym Sączu, w wielodzietnej rodzinie. Jak wspominał w grudniowym, rozliczeniowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", wychowanie zawdzięcza głównie matce, która zajmowała się szyciem strojów góralskich. Ojciec był stolarzem. Po szkole podstawowej Oleksy trafił do niższego seminarium duchownego.

Matury jednak nie udało mu się tam zrobić, bo niższe seminaria zostały rozwiązane. Sam musiał szukać szkoły, w której mógł zdać maturę. - Byłem ofiarą komuny - mówił w wywiadzie.

Po maturze, w połowie lat 60., rozpoczął studia na elitarnym wtedy Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie SGH). Podczas studiów został działaczem Zrzeszenia Studentów Polskich, przekształconego w 1973 r. w Socjalistyczny Związek Studentów Polskich. Po zakończeniu studiów pozostał na uczelni. W 1969 r. zapisał się do PZPR. W latach 70. był w ogólnopolskich władzach SZSP, a w 1977 r. został pracownikiem jednego z wydziałów KC PZPR. Po IX nadzwyczajnym zjeździe PZPR w 1981 r. Oleksy został kierownikiem Biura Centralnej Komisji Rewizyjnej - nowej struktury, utworzonej na fali "odnowy" w partii. Wcześniej krótko pracował w Biurze Prasowym Rządu. Kierownikiem Biura CKR przestał być po X zjeździe PZPR, w lecie 1986 r., kiedy komisja w dotychczasowym kształcie została rozwiązana. Jak sam wspominał po latach, było to przejawem zwycięstwa sił zachowawczych w PZPR na X zjeździe. W 1987 r. Oleksy został skierowany do Białej Podlaskiej, gdzie objął stanowisko I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Na tym stanowisku dotrwał do przemian 1989 r. W marcu tego roku został powołany w skład rządu Mieczysława Rakowskiego, gdzie został ministrem bez teki odpowiedzialnym za kontakty ze związkami zawodowymi. W tej roli uczestniczył w końcowej fazie rozmów Okrągłego Stołu, który podjął decyzję o ponownej legalizacji NSZZ "Solidarność".

W Sejmie

Posłem PZPR w Sejmie kontraktowym został tylko dzięki upadkowi - 4 czerwca 1989 - "listy krajowej". Objął jeden z 33 mandatów koalicji rządowej, obsadzonych w nadzwyczajnym trybie w drugiej turze wyborów, 18 czerwca 1989 r.

Wejście do tamtego Sejmu otworzyło nowy rozdział w jego karierze politycznej. Szybko stał się jednym z czołowych posłów PZPR, a potem powstałej na jej miejsce w styczniu 1990 r. Socjaldemokracji RP. Znalazł się we władzach SdRP, kierowanej przez Aleksandra Kwaśniewskiego i Leszka Millera. W 1991 r. został posłem SLD (wtedy koalicji SdRP i mniejszych ugrupowań lewicowych) w Sejmie I kadencji, po raz pierwszy wybranym w pełni demokratycznych wyborach. Po kolejnych, przedterminowych wyborach w 1993 r. jego pozycja gwałtownie wzrosła. Wybory te SLD wygrało, a Oleksy został po raz pierwszy w swojej karierze marszałkiem Sejmu. W marcu 1995 r. nieoczekiwanie stał się kandydatem SLD na premiera. W ramach koalicyjnego sporu między rządzącymi SLD i PSL ludowcy zaproponowali, by to Oleksy objął fotel premiera w miejsce krytykowanego, kierującego rządem od 1993 r. ich lidera Waldemara Pawlaka. PSL liczyło, że Sojusz odrzuci ten pomysł, bo będzie chciał, by premierem został jego lider Aleksander Kwaśniewski. SLD jednak to zaakceptował - Oleksy stanął na czele rządu, a na fotelu marszałka Sejmu zastąpił go Józef Zych z PSL. Od początku jego stosunki z ówczesnym prezydentem Lechem Wałęsą nie układały się najlepiej. Największy spór między nimi wybuchł wiosną 1995 r., gdy Oleksy wbrew woli Wałęsy udał się do Moskwy na uroczystości z okazji 50-lecia zakończenia II wojny światowej. Wałęsa był przeciwny obecności przedstawiciela Polski tego szczebla - rok wcześniej prezydent Rosji Borys Jelcyn nie przyjechał na organizowane przez Wałęsę uroczystości z okazji 50-lecia Powstania Warszawskiego.

Oleksy stał się wtedy bohaterem utworu Kazika - "Łysy jedzie do Moskwy". Artysta w ten sposób skomentował jego decyzję o wizycie w Moskwie na obchodach 50. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

O Oleksym krążyła też wtedy anegdota: Oleksy wsiada do samochodu. - Dokąd jedziemy? - pyta kierowca. - Wszystko jedno. Wszędzie jestem potrzebny.

Sylwetka Józefa Oleksego
Sylwetka Józefa Oleksego tvn24

Sprawa "Olina"

Oleksy był premierem niespełna rok. Jego urzędowanie zbiegło się z kampanią prezydencką, w ramach której doszło do dramatycznego boju między urzędującym prezydentem Lechem Wałęsą a liderem SLD Aleksandrem Kwaśniewskim. Minimalnie wygrał ten ostatni, ale tuż przed jego zaprzysiężeniem, 19 grudnia 1995 r., związany z Wałęsą szef MSW Andrzej Milczanowski skierował do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez Oleksego przestępstwa szpiegostwa na rzecz Rosji.

21 grudnia tego roku powiedział o szczegółach sprawy z trybuny sejmowej. Wywołało to gwałtowny polityczny kryzys, a Oleksy w styczniu 1996 r., po wszczęciu śledztwa przez wojskową prokuraturę, ustąpił z fotela szefa rządu. W kwietniu 1996 r. prokuratura umorzyła śledztwo, nie widząc podstaw do postawienia Oleksemu zarzutów. W styczniu 1996 r. Oleksy objął po Kwaśniewskim stanowisko przewodniczącego Socjaldemokracji RP. Przestał kierować SdRP po jesiennych wyborach parlamentarnych w 1997 r. W wyborach tych SLD uzyskał więcej głosów niż w 1993 r., przegrał jednak z Akcją Wyborczą Solidarność. Umożliwiło to wielkiemu politycznemu rywalowi Oleksego - Leszkowi Millerowi - obarczenie go odpowiedzialnością za porażkę i zajęcie jego fotela na kongresie SdRP w grudniu 1997 r. Dwa lata później Miller doprowadził do rozwiązania tej partii i przekształcenia jej w nowe ugrupowanie, nazwane tak jak dotychczasowa koalicja wyborcza - Sojusz Lewicy Demokratycznej. Oleksy początkowo nie znalazł się we władzach nowego SLD.

Proces lustracyjny

W 1999 r. zaczęły się kłopoty lustracyjne Oleksego. Ówczesny Rzecznik Interesu Publicznego Bogusław Nizieński skierował do sądu wniosek o uznanie go za kłamcę lustracyjnego. Sprawa ciągnęła się potem latami, kolejne wyroki sądów lustracyjnych to pogrążały polityczne Oleksego, to go oczyszczały. Chodziło o to, że - jak po latach ujawniły media - w latach 1970-78 Oleksy był współpracownikiem wojskowych służb PRL w ramach tzw. Agenturalnego Wywiadu Operacyjnego. Nie przyznał się jednak do tego w oświadczeniu lustracyjnym, jakie kandydaci na posłów mieli obowiązek składać po uchwaleniu w 1997 r. ustawy lustracyjnej. Ostatecznie Sąd Najwyższy w 2007 r. uznał, że Oleksy co prawda skłamał w swoim oświadczeniu, ale działał w stanie "nieświadomości". Po wielkim zwycięstwie SLD w 2001 r. Oleksy nadal przebywał na politycznym uboczu. Został posłem, ale Leszek Miller zgodził się jedynie, by objął stanowisko szefa sejmowej Komisji Europejskiej i delegata do tzw. konwentu, pracującego nad Traktatem Konstytucyjnym UE. Wielki powrót Oleksego na polityczne salony nastąpił w 2004 r. Najpierw, w styczniu 2004, został przez Millera powołany do rządu na stanowiska wicepremiera i szefa MSWiA. Oleksy, jak mówił Miller, wprowadzając go do MSWiA, objął gabinet, w którym dziewięć lat wcześniej przygotowane zostało "haniebne oskarżenie" wobec niego. Już w kwietniu 2004 r. Oleksy odszedł jednak z rządu i objął po raz kolejny stanowisko marszałka Sejmu. Zastąpił Marka Borowskiego, który stracił rekomendację SLD, bo opuścił tę partię i z grupą zwolenników założył Socjaldemokrację Polską. Szczęśliwy dla Oleksego rok 2004 kończył się wybraniem go, na grudniowym kongresie SLD, na szefa tej partii. Dość nieoczekiwanie pokonał on urzędującego przewodniczącego Krzysztofa Janika, choć ten ostatni miał poparcie prezydenta Kwaśniewskiego. Jednak zaledwie kilka dni później Oleksego spotkał kolejny lustracyjny cios - sąd I instancji uznał go za kłamcę lustracyjnego. Spowodowało to konieczność ustąpienia ze stanowiska marszałka Sejmu. W maju 2005 r. przestał też być szefem SLD. Przed kolejnymi wyborami w 2005 r. nie znalazł się na listach wyborczych SLD, zresztą podobnie jak Miller. Rozpoczął się okres chudych politycznie lat Oleksego, choć cały czas starał się być aktywny jako komentator medialny.

Rozmowa z Gudzowatym

Głośno o nim zrobiło się w znowu marcu 2007 r., gdy tygodnik "Wprost" ujawnił nagrania jego rozmowy z Aleksandrem Gudzowatym z jesieni 2006 r. Oleksy pogardliwie wypowiadał się podczas tej rozmowy o niektórych kolegach z SLD (np. o Jerzym Szmajdzińskim), podawał też w wątpliwość legalność majątku byłego już wtedy prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Jego słowa stały się pośrednią przyczyną rozpoczęcia przez CBA akcji związanej z tzw. willą w Kazimierzu, która zdaniem Biura miała być faktyczną własnością Kwaśniewskich. Oleksy aferę z "taśmami Gudzowatego" przypłacił zawieszeniem w prawach członka SLD i ostatecznym opuszczeniem szeregów tej partii. Wrócił do niej dopiero w lutym 2010 r., a w 2012 r. został nawet wiceprzewodniczącym Sojuszu, kierowanego znów przez Leszka Millera. Planował nawet start w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. Przeszkodził temu jednak rozwój choroby nowotworowej, na którą, jak powiedział w niedawnym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", cierpiał od ok. 2005 r.

Autor: MAC//rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Reżim Kim Dzong Una wysłał Rosji najlepiej wyszkolone jednostki sił specjalnych "Burza", lecz już w pierwszych bitwach ponad tysiąc żołnierzy zginęło lub zostało rannych - przekazał w poniedziałek dziennik "The New York Times". Łącznie - podał prezydent Ukrainy - na froncie miało zginąć już ponad trzy tysiące Koreańczyków. Jak wskazuje amerykański dziennik, takie straty wynikają ze złego przygotowania żołnierzy Kima do walki w takich warunkach, jak te panujące na froncie rosyjsko-ukraińskim. Problemem jest choćby ukształtowanie terenu, czy nawet nieznajomość języka i problemy z komunikacją z Rosjanami.

Walczą w nieznanych sobie warunkach, nie znają języka. Idą "z nadzieją na zyski", giną ich tysiące

Walczą w nieznanych sobie warunkach, nie znają języka. Idą "z nadzieją na zyski", giną ich tysiące

Źródło:
PAP, Reuters, New York Times

Prezydent Polski staje po stronie człowieka, na którym ciąży jedenaście zarzutów? Przecież to jest coś niesamowitego - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 minister Marcin Kierwiński. Skomentował wypowiedź Andrzeja Dudy w sprawie posła PiS Marcina Romanowskiego, który dostał ochronę międzynarodową na Węgrzech.

Kierwiński: dziwię się, że prezydent nie korzysta z okazji, żeby nic nie mówić

Kierwiński: dziwię się, że prezydent nie korzysta z okazji, żeby nic nie mówić

Źródło:
TVN24, PAP

Te siedem przypadków to jest wola mieszkańców wyrażona przez tamtejsze rady gmin. Chcą być miastami, jest to udokumentowane zgodą społeczną - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, pytany o korzyści związane z uzyskaniem praw miejskich.

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Oficerowie izraelskiego wywiadu opowiedzieli dziennikarce amerykańskiej stacji CBS News o kulisach wrześniowej akcji z wybuchającymi pagerami Hezbollahu. Jak udało się doprowadzić do tego, że organizacja kupiła broń przeciwko sobie, która następnie trafiła do kieszeni tysięcy bojowników? 

Jak Hezbollah kupił od Izraela broń przeciwko sobie. Oficerowie o kulisach akcji z wybuchającymi pagerami

Jak Hezbollah kupił od Izraela broń przeciwko sobie. Oficerowie o kulisach akcji z wybuchającymi pagerami

Źródło:
CBS News

Reżim Orbana w coraz większym stopniu charakteryzuje się tym, że przyjmuje upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - powiedział w telewizji ATV lider węgierskiej opozycji Peter Magyar. Według niego premier Węgier Viktor Orban "wciąga kraj w międzynarodowe skandale, dając azyl Marcinowi Romanowskiemu".

"Orban wciąga nas w międzynarodowe skandale". Lider opozycji o azylu dla Romanowskiego

"Orban wciąga nas w międzynarodowe skandale". Lider opozycji o azylu dla Romanowskiego

Źródło:
PAP

Prokuratura Krajowa poinformowała o zwolnieniu z aresztu youtubera Kamila "Buddy" L. oraz jego partnerki Aleksandry "Grażynki" K. Tymczasowe aresztowanie zostało zamienione na poręczenie majątkowe.

Uchylono areszt "Buddzie" i "Grażynce". Dzień przed wigilią wrócili do domu

Uchylono areszt "Buddzie" i "Grażynce". Dzień przed wigilią wrócili do domu

Źródło:
tvn24.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed obfitymi opadami śniegu. Obowiązują też alarmy przed gęstymi mgłami i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie zrobi się ślisko i niebezpiecznie.

Drogi skute lodem, obfite opady śniegu. Alarmy w dziewięciu województwach

Drogi skute lodem, obfite opady śniegu. Alarmy w dziewięciu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Bilans ofiar śmiertelnych cyklonu Chido, który uderzył w Mozambik, wzrósł do 120 osób - podały w poniedziałek lokalne władze. Żywioł wyrządził też ogromne zniszczenia na Majotcie, francuskim terytorium zamorskim. W związku z tą katastrofą poniedziałek został ogłoszony dniem żałoby narodowej we Francji.

Rośnie bilans ofiar cyklonu, we Francji żałoba narodowa

Rośnie bilans ofiar cyklonu, we Francji żałoba narodowa

Źródło:
PAP, Reuters

Nie patrzcie na ceny, mówcie o jakości. Na końcu kupujemy jakość. To jest najważniejsze w hematologii i onkologii - powiedział w TVN24 szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. Odnosił się do selekcji sprzętu kupowanego przez WOŚP za zebrane w czasie Finału pieniądze.

Orkiestra zagra po raz 33. Owsiak: nie zatrzymujemy się, gramy na zdrowie

Orkiestra zagra po raz 33. Owsiak: nie zatrzymujemy się, gramy na zdrowie

Źródło:
TVN24

Trasa S8 na wysokości miejscowości Budykierz w powiecie wyszkowskim została zablokowana w kierunku Warszawy. Kierowca auta osobowego wjechał w samochód, który ciągnął przyczepę z jachtem. Łódź spadła na jezdnię.

Rozbite auta i jacht zablokowały trasę ekspresową

Rozbite auta i jacht zablokowały trasę ekspresową

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nowelizacja ustawy o sporcie została skierowana przez prezydenta Andrzeja Dudę do Trybunału Konstytucyjnego. Jak poinformowała kancelaria, jego wątpliwości wzbudził sposób wybierania części nowych członków zarządów polskich związków sportowych oraz proponowane przez ustawodawcę kary. Według resortu sportu celem nowych przepisów jest między innymi "zrównoważona reprezentacja płci we władzach polskich związków sportowych".

Prezydent zdecydował w sprawie ustawy o sporcie

Prezydent zdecydował w sprawie ustawy o sporcie

Źródło:
PAP

Prokurator zablokował 328 rachunków bankowych prowadzonych przez różne banki na rzecz spółki Cinkciarz.pl – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokurator Anna Marszałek.

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Źródło:
PAP

Kolejne nieruchomości trafiły do fundacji rodzinnej Daniela Obajtka. To willa oraz domki letniskowe nad morzem - pisze "Newsweek". Tygodnik zaznacza, że może być to sposób na ucieczkę byłego prezesa Orlenu przed ewentualnymi roszczeniami. Pytany o to, dlaczego przepisuje nieruchomości na rodzinę i na fundację, Obajtek odparł w poniedziałek: "Bo mi wolno".

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Źródło:
"Newsweek", tvn24.pl

W połowie grudnia w Cieśninie Kerczeńskiej doszło do awarii dwóch tankowców i wycieku mazutu. Rosyjskie władze - które cytuje "The Guardian" - podały, że "nawet 200 tysięcy ton gruntu mogło zostać skażone".

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Źródło:
PAP, Reuters

Premier Grenlandii Mute Egede oświadczył, że należąca do Danii wyspa nie jest na sprzedaż i nigdy nie będzie. Dzień wcześniej prezydent elekt USA Donald Trump napisał w mediach społecznościowych, że "posiadanie" Grenlandii to dla Waszyngtonu "absolutna konieczność".

"Grenlandia jest nasza. Nie jesteśmy na sprzedaż". Premier odpowiada na słowa Trumpa

"Grenlandia jest nasza. Nie jesteśmy na sprzedaż". Premier odpowiada na słowa Trumpa

Źródło:
PAP

Zmarł krokodyl, który zagrał w największym australijskim przeboju wszechczasów - filmie "Krokodyl Dundee". O śmierci ponad 90-letniego gada poinformowało herpetarium Crocosaurus Cove, w którym mieszkał.

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

Źródło:
PAP, BBC
"Nie dam rady się dźwignąć, nie ma szans, jak nie będzie pomocy z gminy, z rządu"

"Nie dam rady się dźwignąć, nie ma szans, jak nie będzie pomocy z gminy, z rządu"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na trasie S7 w rejonie węzła Opacz doszło do zderzenia czterech samochodów osobowych i autobusu miejskiego. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Kierowców czekały utrudnienia przy wyjeździe ze stolicy. Korek utworzył się także na autostradzie A2 między Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim. Powodem była kolizja trzech aut.

Karambol na wyjeździe z Warszawy, kolizja na autostradzie A2

Karambol na wyjeździe z Warszawy, kolizja na autostradzie A2

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci mężczyzny konwojowanego przez policję na przesłuchanie. Trwa wyjaśnianie, w jaki sposób 42-latek doznał obrażeń, które doprowadziły do jego śmierci. Na tym etapie postępowania śledczy wykluczyli udział osób trzecich.

Mężczyzna zmarł podczas policyjnego konwoju. Pierwsze ustalenia

Mężczyzna zmarł podczas policyjnego konwoju. Pierwsze ustalenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryszard Petru (Polska 2050) poinformował w poniedziałek, że w Wigilię przez kilka godzin będzie pracował w jednym z dyskontów Biedronki w Warszawie. Jego zdaniem to pewien gest, który ma otworzyć dyskusję o tym, że każda praca jest ważna. - Tu nie chodzi o politykę - przekonywał.

Petru w Biedronce. Podał stawkę

Petru w Biedronce. Podał stawkę

Źródło:
PAP

- Chcemy, żeby projekt CPK był w pełni polską inicjatywą i był zarządzany przez Polskie Porty Lotnicze - przekazał minister infrastruktury Dariusz Klimczak. PPL i CPK podpisały w poniedziałek list intencyjny w tej sprawie.

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Źródło:
PAP

Warszawski sąd nie uwzględnił zażalenia obrońcy Michała Wosia na postanowienie prokuratora o zastosowaniu środków zapobiegawczych - przekazał rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak. W sierpniu prokurator postawił posłowi PiS zarzuty oraz zastosował dozór policji i zakaz kontaktowania się z kilkudziesięcioma osobami. W ocenie rzecznika Prokuratury Krajowej sąd "potwierdził skuteczność przedstawienia zarzutów" oraz "prawdopodobieństwo, iż Woś popełnił zarzucane mu przestępstwo".

Zażalenie w sprawie Wosia odrzucone. "Sąd potwierdził skuteczność przedstawienia zarzutów"

Zażalenie w sprawie Wosia odrzucone. "Sąd potwierdził skuteczność przedstawienia zarzutów"

Źródło:
TVN24

Asma al-Asad, żona obalonego syryjskiego dyktatora, który znalazł schronienie w Rosji, nie jest zadowolona z życia w Moskwie - poinformował portal telewizji Al Dżazira. Arabskie i tureckie media przekazały, że złożyła też w Rosji pozew rozwodowy. O małżeństwie Asadów postanowił w tej sytuacji wypowiedzieć się sam rzecznik Kremla, który wszystkiemu zaprzeczył.

Media: Żona Asada chce rozwodu. Rzecznik Kremla: żona Asada nie chce rozwodu

Media: Żona Asada chce rozwodu. Rzecznik Kremla: żona Asada nie chce rozwodu

Źródło:
PAP, Meduza, Interfax

Lekarze pogotowia ratunkowego w Wielkiej Brytanii wydali w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące plastikowych kulek, znanych też jako kulki hydrożelowe czy koraliki wodne. Specjaliści zalecają, by nie wręczać ich na święta dzieciom poniżej piątego roku życia. Dlaczego kolorowe kulki mogą być niebezpieczne?

Taki prezent jest niebezpieczny. Lekarze medycyny ratunkowej ostrzegają

Taki prezent jest niebezpieczny. Lekarze medycyny ratunkowej ostrzegają

Źródło:
BBC, The Guardian
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jan Wojciech Krzyszczak, aktor teatralny i filmowy, zmarł w wieku 82 lat. Był założycielem i dyrektorem Teatru Kameralnego w Lublinie.

Aktor Jan Wojciech Krzyszczak nie żyje

Aktor Jan Wojciech Krzyszczak nie żyje

Źródło:
PAP

Służby w Gwatemali uwolniły z rąk fundamentalistycznej żydowskiej sekty Lev Tahor 160 dzieci i nastolatków. Operację przeprowadzono po ucieczce z sekty czwórki nieletnich osób, które zaalarmowały władze.

160 dzieci i nastolatków uwolnionych z fundamentalistycznej żydowskiej sekty

160 dzieci i nastolatków uwolnionych z fundamentalistycznej żydowskiej sekty

Źródło:
PAP, "New York Times"

Uczniowie szkoły zawodowej w Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie) wrzucili do sieci dwa filmiki, na których pokazują ciasta w formie swastyk, wykonują nazistowskie gesty i odpalają petardy. Jak tłumaczy dyrektorka placówki, do zdarzenia doszło po wigilii klasowej, podczas chwilowej nieobecności nauczyciela.

Ciastka w formie swastyk i nazistowskie pieśni w szkole. Uczniowie nagranie wrzucili do sieci

Ciastka w formie swastyk i nazistowskie pieśni w szkole. Uczniowie nagranie wrzucili do sieci

Źródło:
Gazeta Wyborcza/TVN24
Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Znikające miliony. Ani ksiądz, ani zakon się nie przyznają. To dla kogo te przelewy?

Znikające miliony. Ani ksiądz, ani zakon się nie przyznają. To dla kogo te przelewy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rumuński parlament zaakceptował skład nowego rządu Marcela Ciolacu. Lider Partii Socjaldemokratycznej (PSD) stanął na czele poprzedniego gabinetu w czerwcu 2023 roku, a obecny rząd został wyłoniony w wyniku wyborów parlamentarnych z 1 grudnia.

Rumunia ma nowy rząd. "Być może są gotowi poświęcić urząd prezydenta"

Rumunia ma nowy rząd. "Być może są gotowi poświęcić urząd prezydenta"

Źródło:
PAP

Nad ranem deweloper, ignorując zakaz prowadzenia robót, zburzył kamienicę przy Łuckiej - poinformował w poniedziałek stołeczny konserwator zabytków. Budynek został jesienią wykreślony z rejestru zabytków, ale trwa postępowanie o objęcie ochroną konserwatorską jego murów obwodowych. "Zabytkowej kamienicy przy Łuckiej w zasadzie już nie ma" - przyznali urzędnicy.

"Zabytkowej kamienicy przy Łuckiej w zasadzie już nie ma"

"Zabytkowej kamienicy przy Łuckiej w zasadzie już nie ma"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP