Premier w Sejmie zaczął od syna. Ostro o UOKIK i ABW

Premier: mam świadomość wątku osobistego
Premier: mam świadomość wątku osobistego
tvn24
Tusk w Sejmietvn24

To nie powinna być polityczna młócka, kto komu lepiej przywali, trzeba wspólnie zastanowić się, co zrobić, aby w przyszłości uchronić ludzi przed pułapkami typu Amber Gold - powiedział premier Donald Tusk podczas sejmowej debaty ws. spółki Marcina P. W wystąpieniu szefa rządu nie zabrakło wzmianki o synu. - Ta sprawa ma wątek osobisty i oczywiście trudno, żebym o tym nie pamiętał - podkreślał Tusk.

Obejrzyj całe wystąpienie premiera

Premier, rozpoczynając swoje wystąpienie, stwierdził, że sprawa Amber Gold wzbudziła wiele społecznych i politycznych emocji, stąd czwartkowa debata. Potem szybko przyznał, że że sprawa ma dla niego też wątek osobisty. Odniósł się w ten sposób do współpracy swojego syna Michała z należącymi do Amber Gold liniami lotniczymi OLT Express.

- Ta sprawa ma wątek osobisty i oczywiście trudno, żebym o tym nie pamiętał. Nie chciałbym, aby nawet przez chwilę powstało wrażenie w Wysokiej Izbie i w opinii publicznej, że premier rządu nie zauważa tego kontekstu, o którym z tak dwuznaczną natarczywością pisze choćby jeden z tabloidów, usiłujący z mojego syna zrobić jednego z antybohaterów całej tej sprawy - stwierdził Tusk.

Premier: mam świadomość wątku osobistego
Premier: mam świadomość wątku osobistego tvn24

"Zabezpieczyć swoje dzieci, państwo"

Podkreślił, że w całej sprawie potrzeba jest refleksja, a on ma ją zarówno jako premier, jak i ojciec.

- Gdy myślę o moim dziecku, także w kontekście tej sprawy, to nie tylko dlatego, że spodziewam się, że będzie nadal przedmiotem dociekliwości niektórych posłów - powiedział Tusk, zaznaczając, że ważniejsza jest inna kwestia.

A mianowicie dylemat, jaki mają wszyscy, którzy decydują się na role polityczne, a są rodzicami. - Na ile zakreślić granice bezpieczeństwa, kontroli i interwencji wobec tych, którzy opieki i pomocy się spodziewają, na ile jest się w stanie zabezpieczyć swoje dzieci, czy państwo (...), pamiętając, że naszym zadaniem jest nie ograniczać zbytnio wolności czy swych dzieci, czy obywateli - mówi Tusk.

Wyjaśnił, że jest to istotne, bo w "debacie nad Amber Gold pojawiają się głosy płynące ze strony osób publicznych, w tym polityków, dotyczące ustroju, zakresu wolności, interwencji państwa, niezależności poszczególnych instytucji". "Prokuratura powinna być niezależna"

Wątkiem przewodnim wystąpienia Tuska była niezależność prokuratury i innych instytucji państwowych. Premier zapewnił, że nawet po sprawie Amber Gold będzie bronił modelu liberalnego państwa, z niezależnymi instytucjami.

Szef rządu: Będę bronił niezależności prokuratury
Szef rządu: Będę bronił niezależności prokuraturyTVN24/Fot. PAP/Radek Pietruszka

Tusk powtarzał, że mimo, iż śledczy narazili się na krytykę za działanie ws. Amber Gold, prokuratura powinna pozostać niezależna, a nie być podporządkowania politykom.

- Z mojej strony jeden wniosek jest oczywisty, wzmocnijmy jeszcze niezależność prokuratury, wyposażmy prokuratora generalnego lub inną instytucję, być może sądową, w instrumenty, które będą w stanie skutecznie dyscyplinować lub egzekwować prawidłowe zachowania prokuratorów - powiedział Tusk.

Zaznaczył jednocześnie, że tych narzędzi nie należy dawać politykom. - Nie dawajmy tych narzędzi politykom, ani Tuskowi, ani Kaczyńskiemu, ani Palikotowi, ani Millerowi - podkreślił.

"Państwo zadziałało"

Tusk dowodził, że niezależna prokuratura, ma też na swoim koncie sukcesy, jeśli chodzi o śledztwa ws. oszustw finansowych na dużą skalę.

Donald Tusk chce informacji ws. przypadków podobnych do Amber Gold
Donald Tusk chce informacji ws. przypadków podobnych do Amber GoldTVN24/Fot. PAP/Radek Pietruszka

- W przypadku piramid finansowych w ostatnim czasie mamy dwa sposoby postępowania prokuratorów, którzy otrzymali informacje właściwie identycznej treści od Komisji Nadzoru Finansowego. Mamy przypadki z Mysłowic, z Wrocławia - toczą się sprawy w sądzie w tych przypadkach, gdzie KNF zawiadamiał prokuraturę i ta podjęła działania, dzięki czemu mechanizm zadziałał sprawnie - powiedział szef rządu, podkreślając jednocześnie, że "w tych przypadkach państwo zadziałało". Tusk dodał także: - Konkretne osoby, konkretni prokuratorzy przejęli się tak, jak powinni informacją z KNF, podjęli działania, co spowodowało nie tylko szybkie wyprowadzenie przed sąd podejrzanych, ale także ograniczyło do absolutnego minimum ich szkodliwą działalność, jeśli chodzi o obywateli lokujących, czy chcących ulokować tam swoje pieniądze.

Te przykłady pokazują - w jego opinii - że model niezależnej prokuratury może zadziałać sprawnie. I dlatego, jak zapowiedział, zwrócił się do prokuratora generalnego o przekrojową informację na temat postępowania prokuratorów w sprawach podobnych do Amber Gold. - Mówię o tym dlatego, żeby jeszcze raz podkreślić, że jest rzeczą w mojej ocenie domagającą się pilnego wyjaśnienia przez prokuratora generalnego i procedury, jakie ma do dyspozycji prokurator generalny, zachowania tego prokuratora, czy tej prokurator, którzy z zaskakującą uporczywością nie reagowali w sposób właściwy na zawiadomienia KNF (ws. AG - red. ) - powiedział premier.

Szef rządu przypomniał, że w zawiadomieniu w sprawie Amber Gold, jakie KNF skierowała do prokuratury w grudniu 2009 r., przywołano artykuł Prawa bankowego, który - w uproszczeniu - zakazuje działalności parabankowej. - Nie ulega wątpliwości, że ten jeden przepis już wystarczył, aby po zawiadomieniu KNF prokuratura wszczęła działania zdecydowanie bardziej energicznie, niż to miało miejsce w tym przypadku - ocenił premier.

"Wyjaśnić wszystkie błędy"

Zadaniem Tuska ws. Amber Gold należy wyjaśnić nie tylko działania prokuratury, ale też wszystkie błędy instytucji państwowych, które spowodowały, że "prawdopodobny oszust, założyciel Amber Gold, oszukiwał przez tak długi czas tak wielu ludzi". - Badania wszystkich instytucji, ich zaniechania, a raczej zaniechania ludzi, którzy te instytucje reprezentowali, muszą być powodem bardzo ostrego i zdecydowanego działania wobec tych ludzi, pilnego szukania korekt i rozwiązań, które usprawnią działanie tych instytucji. I w żadnym wypadku nie powinny być moim zdaniem pretekstem do próby podporządkowania tych instytucji władzy politycznej - oświadczył Tusk.

I dodał: - To jest dla mnie najważniejsza konkluzja polityczna z tej debaty.

"Nie" dla nowych przepisów

"Każdy błąd w tej sprawie musi być wyjaśniony"
"Każdy błąd w tej sprawie musi być wyjaśniony"TVN24/Fot. PAP/Leszek Szymański

Mówiąc o sprawie Amber Gold w Sejmie, premier stwierdził, że nie należy teraz uchwalać nowych przepisów. - Wydaje się, że nie chodzi nam o taki model państwa, w którym będziemy mieli setki kolejnych przepisów, a nie będziemy umieli skłonić organów państwa, w tym przypadku prokuratury, do wykorzystania już istniejących przepisów dla podjęcia energicznego działania - powiedział Tusk.

I dodał: - Zatem tutaj, sądzę, nie ma potrzeby jakiejś nadpobudliwości legislacyjnej w tej konkretnej sprawie.

"Zastrzeżenia do działań prewencyjnych ABW" Tusk, mówiąc o działaniach ABW ws. Amber Gold przypomniał, że pod adresem Agencji pojawiło się wiele uwag. On sam - jak powiedział - uważa, że Agencja działała zgodnie z rutyną. - Nie mam większych zastrzeżeń do działania ABW wtedy, kiedy otrzymała informację, czyli w maju, na temat pewnych zagrożeń czy wątpliwości (wokół Amber Gold - red.) - powiedział Tusk.

Przyznał jednak, że ma uwagi do działań prewencyjnych ABW. - Mam zastrzeżenie co do charakteru działania tej służby, jeśli chodzi o tę część analityczną, informacyjną, tę prewencyjną i wyprzedzającą - powiedział Tusk. Stwierdził, że trzeba szybko zmienić model, w którym "mamy kilka służb państwowych o charakterze policyjnym czy parapolicyjnym o możliwościach śledczych". - Wszystkie te służby są dość ubogie, jeśli chodzi o narzędzia, zdolności ludzi, jeśli chodzi o zdobywanie informacji, ale nie procesowej, nie prowadzenia śledztwa, tylko wyprzedzająco informującej władzę o zagrożeniach pojawiających się na taką skalę, z jakim mieliśmy do czynienia w przypadku Amber Gold - stwierdził Tusk. I jednocześnie zapowiedział, że wnioski organizacyjne, a być może i personalne.

"Premier nie może ingerować w ludzkie decyzje"

Tusk nawiązał też do pytań, dlaczego on jako szef rządu nie ostrzegł publicznie ludzi przed tego typu firmami, skoro nie wyrażał entuzjazmu z powodu współpracy syna z OLT Express.

- Premier polskiego rządu, mając nawet dość dużą władzę polityczną, nie ma możliwości, nie ma prawa i nie powinien ingerować w decyzje ludzkie wtedy, kiedy ludzie chcą lokować swoje oszczędności, kapitały, nadzieje - stwierdził.

Tusk: czy mamy ograniczać możliwości obywateli, gdy chcą podejmować ryzyko?
Tusk: czy mamy ograniczać możliwości obywateli, gdy chcą podejmować ryzyko?TVN24/Fot. PAP/Radek Pietruszka

I dodał: - Doświadczenie innych państw i polskie dzisiejsze doświadczenie mówi mi jedną rzecz z pełną jasnością: bez porównania większym ryzykiem dla obywateli byłoby, gdyby władza polityczna, w tym premier, używała swojego autorytetu czy możliwości politycznych do tego, aby kierować ich energię finansową, lokaty, nadzieje we wskazany punkt. Premier przypomniał, że informacje o tym, że KNF i prokuratura mają zastrzeżenia do Amber Gold pojawiały się w mediach co najmniej na początku 2012 r. i nie przeszkodziło to wielu ludziom lokować swe pieniądze w AG praktycznie do końca. W jego opinii, ludzie idąc do Amber Gold, nie szukali bezpiecznej lokaty, lecz lokaty, która przyniesie wyższy zysk niż bezpieczna lokata w banku. Tusk stwierdził, że taki stan rzeczy może wynikać z tego, że wielu obywateli decydujących się na lokowanie swych oszczędności w "instytucjach dużego ryzyka" ma świadomość tego ryzyka i ważą, czy są gotowi zawrzeć niepewną lokatę z wysokim oprocentowaniem.

Zdaniem szefa rządu, należy się zastanowić, jak lepiej docierać z informacją o zastrzeżeniach KNF do niektórych instytucji finansowych - być może z udziałem mediów. - Ale czy to wyeliminuje oszustów z rynku? - pytał retorycznie Tusk. - W USA - choć do ustroju tego państwa nie mamy istotnych wątpliwości, Bernard Madoff - symbol największej piramidy w dziejach - był możliwy, mimo tak wielkiej świadomości ekonomicznej Amerykanów. Ludzie reprezentujący elity finansowe byli tam gotowi zaryzykować, mając pełną świadomość, że to ryzyko może skończyć się katastrofą - stwierdził.

"UOKiK zabrakło odwagi lub refleksu"

Największa krytyka ze strony premiera spotkała Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który - w jego opinii - nie zadziałał tak jak trzeba. I nie do zaakceptowania - jak stwierdził - jest, że UOKIK uznał za uczciwe reklamy dotyczące lokat w Amber Gold.

Szef rządu stwierdził również, że nie pierwszy raz ma wrażenie, że w wydaniu UOKiK ochrona konsumenta nie zawsze jest tak skuteczna, jak ochrona konkurencji. - Wydaje się, że tu zabrakło albo odwagi, albo refleksu, albo gotowości do działania, może nie standardowego, ale na pewno zgodnego z przepisami - oświadczył Tusk. Wyjaśnił, że ma na myśli instrumenty mogące doprowadzić do zakazu reklamy. - Nawet jeśli ten, którego zakaz reklamy by dotyczył - w tym wypadku Amber Gold - uznałby to za niesprawiedliwe i poszedłby do sądu - powiedział szef rządu. Tusk ocenił też, że działanie UOKiK w sprawie Amber Gold powinno być "zdecydowanie bardziej pryncypialne i zdeterminowane po stronie konsumenta".

Tusk o działalności UOKiK: Zabrakło odwagi, albo refleksu
Tusk o działalności UOKiK: Zabrakło odwagi, albo refleksuTVN24/Fot. PAP/Radek Pietruszka

Autor: mac//kdj / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości
Prokuratura bada zarzuty wobec dyrektora Caritas Polska. Zawiadomienie złożyła kuria

Prokuratura bada zarzuty wobec dyrektora Caritas Polska. Zawiadomienie złożyła kuria

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Burza tropikalna Milton w poniedziałek gwałtownie przybrała na sile i stała się huraganem piątej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Żywioł zmierza w kierunku Florydy i zagraża terenom wcześniej dotkniętym przez huragan Helene. Zdaniem wielu meteorologów Milton jest obecnie najsilniejszą burzą na świecie w tym roku.

Najsilniejsza burza w tym roku. "Ewakuujcie się. Nie czekajcie, zróbcie to teraz"

Najsilniejsza burza w tym roku. "Ewakuujcie się. Nie czekajcie, zróbcie to teraz"

Źródło:
PAP, NHC

958 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. W Bratysławie poinformowano, że do ukraińskich żołnierzy dotarł konwój z amunicją artyleryjską zakupioną dzięki publicznej zbiórce. Zainicjowano ją po tym, jak rząd Roberta Ficy odrzucił udział w czeskiej inicjatywie amunicyjnej. Rosjanie musieli zestrzelić swojego prototypowego drona nad Donbasem, a na Bałtyku doszło do udanej akcji ukraińskiego wywiadu. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Rosjanie trafieni na Mierzei Wiślanej, a potężny dron zestrzelony

Rosjanie trafieni na Mierzei Wiślanej, a potężny dron zestrzelony

Źródło:
PAP

- Wyciągnął dzieci i zaczął celować w moją stronę. Widziałam tylko lufę. Zaczął pytać: "gdzie on jest?" - wspomina tragiczne wydarzenia Anna. Po tym, jak jej były partner Dawid M. doprowadził do kolizji jej auta, zatrzymał się na poboczu i zaczął strzelać w stronę pasażerów - kobiety, jej nowego partnera oraz dwójki jej dzieci. Według relacji pani Anny nie był to pierwszy raz, gdy z jego powodu bała się o zdrowie i życie. W "Uwadze!" TVN nieznane dotąd kulisy tragedii, do której doszło pod Łodzią.

"Cały czas strzelał. Zaczęłam krzyczeć, że w samochodzie jest Jasio, nasze wspólne dziecko"

"Cały czas strzelał. Zaczęłam krzyczeć, że w samochodzie jest Jasio, nasze wspólne dziecko"

Źródło:
"Uwaga!" TVN

Zwierzchnictwo jego kraju nad Gibraltarem i Falklandami nie podlega negocjacjom - powiedział rzecznik brytyjskiego premiera Keira Starmera. Podkreślił, że sytuacja tych terytoriów jest zupełnie inna niż wysp Czagos, które, zgodnie z zawartym w czwartek porozumieniem, zostaną oddane Mauritiusowi.

Co z Gibraltarem i Falklandami? Londyn kolejny raz zabiera głos

Co z Gibraltarem i Falklandami? Londyn kolejny raz zabiera głos

Źródło:
PAP

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat przywrócenia przez Niemcy kontroli na granicach. Decyzję krytykowali polscy europarlamentarzyści. - Nie uczycie się na własnych błędach, ale chcecie, by inni ponosili ich koszty. To niszczy europejską solidarność. Coraz częściej w Parlamencie Europejskim zadajemy sobie pytanie: kto ukradł Europie Niemcy? - mówił Bartłomiej Sienkiewicz (PO).

Sienkiewicz o "pokazie arogancji" Niemiec

Sienkiewicz o "pokazie arogancji" Niemiec

Źródło:
PAP

Portugalska policja poinformowała w poniedziałek, że jeden z pięciu więźniów, którzy miesiąc temu zorganizowali spektakularną ucieczkę z lizbońskiego zakładu karnego o zaostrzonym rygorze, został ponownie schwytany w Maroku. Pozostałych czterech pozostaje na wolności.

Przeprowadzili spektakularną ucieczkę z więzienia. Jeden z nich w końcu zatrzymany

Przeprowadzili spektakularną ucieczkę z więzienia. Jeden z nich w końcu zatrzymany

Źródło:
Reuters

- Jarosław Kaczyński ostrzega przed tym, co sam chciał zrobić. To on skończył III Rzeczpospolitą w takim rozumieniu, że właściwie podważył działanie konstytucji - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezesa PiS, w której ten mówił o potrzebie uchwalenia nowej konstytucji i o "systemie, który nie będzie tak łatwy do podważenia".

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

Źródło:
TVN24

Prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej dwie ustawy dotyczące TK. Poseł PiS Marcin Romanowski nie stawił się na przesłuchaniu. Z kolei w Sztokholmie gremium szwedzkiego Instytutu Karolinska ogłosiło laureatów Nagrody Nobla za 2024 rok w dziedzinie medycyny. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 8 października.

Ustawy o TK skierowane do TK, Romanowski na Węgrzech zamiast na przesłuchaniu, 190 rakiet na Izrael

Ustawy o TK skierowane do TK, Romanowski na Węgrzech zamiast na przesłuchaniu, 190 rakiet na Izrael

Źródło:
PAP, TVN24

Dziennik "Financial Times" ujawnia, że chińskie władze – z obawy przed wpływami Zachodu - konfiskują paszporty nauczycielom i wykładowcom, utrudniając im wyjazdy zagraniczne. W ocenie "FT" to kolejny przejaw zacieśniania kontroli nad społeczeństwem pod przywództwem Xi Jinpinga.

"Edukacja polityczna nauczycieli" rozszerzona. "FT": chińskie władze zacieśniają kontrolę

"Edukacja polityczna nauczycieli" rozszerzona. "FT": chińskie władze zacieśniają kontrolę

Źródło:
PAP

W trzecim kwartale bieżącego roku w sieciach mobilnych przeniesiono ponad 370 tysięcy numerów, natomiast stacjonarnych niemal 60 tysięcy - podał UKE w poniedziałkowym komunikacie. Najwięcej użytkowników straciły Plus oraz T-Mobile.

Te sieci komórkowe straciły najwięcej użytkowników

Te sieci komórkowe straciły najwięcej użytkowników

Źródło:
PAP

Tizi Hodson miała 22 lata, gdy wysłała swoją ofertę pracy, marząc o posadzie kaskadera motocyklowego. - Każdego dnia sprawdzałam skrzynkę - wspomina. Odpowiedź jednak nie nadeszła. Teraz, po 48 latach, wyszło na jaw, co się wydarzyło. - To ma dla mnie ogromne znaczenie - przyznała Brytyjka w rozmowie z BBC.

Nie dostała odpowiedzi na podanie o pracę. Po 48 latach poznała powód

Nie dostała odpowiedzi na podanie o pracę. Po 48 latach poznała powód

Źródło:
BBC

Poniedziałkowe oświadczenie Zygmunta Solorza w sprawie odwołania jego synów z rady nadzorczej ZE PAK nie ma żadnego znaczenia dla istoty sporu, a sukcesja oraz przekazanie im współkontroli nad Solkomtelem i TiVi już się dokonały - przekazał Paweł Rymarz, prawnik reprezentujący dzieci założyciela Grupy Polsat. W poniedziałek synowie Zygmunta Solorza, Tobias Solorz i Piotr Żak, zostali odwołani podczas walnego zgromadzenia.

Solorz odwołuje synów z rady nadzorczej ZE PAK. Ich prawnik: sukcesja już się dokonała

Solorz odwołuje synów z rady nadzorczej ZE PAK. Ich prawnik: sukcesja już się dokonała

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Kanadyjskie władze odpowiedzialne za opiekę zdrowotną poinformowały o śmierci dziecka z powodu wścieklizny. To pierwszy przypadek tej choroby zakaźnej u człowieka w prowincji Ontario od 1967 roku - podkreślił lekarz cytowany przez lokalne media. W Polsce rocznie notowanych jest ok. 8-10 tys. przypadków pogryzienia ludzi przez zwierzęta podejrzane o wściekliznę. - Odnoszę wrażenie, że zapomnieliśmy o tej chorobie, a zagrożenie cały czas jest realne - podkreślała lubelska konsultant ds. chorób zakaźnych dr n. med. Grażyna Semczuk.

Rodzina "obudziła się z nietoperzem w pokoju". Nie żyje dziecko

Rodzina "obudziła się z nietoperzem w pokoju". Nie żyje dziecko

Źródło:
CBC, PAP

Mamy gotowy projekt ustawy, w którym zabronimy saszetek z nikotyną syntetyczną - zapowiada na antenie TVN24 ministra zdrowia Izabela Leszczyna. To odpowiedź na powszechne na polskim rynku groźne środki, które uzależniają młodych ludzi, a które tworzą pozór, że są bezpieczniejsze od zwykłych papierosów. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Nauczyciele zaalarmowali rodziców w sprawie saszetek z syntetyczną nikotyną. Interweniuje resort zdrowia

Nauczyciele zaalarmowali rodziców w sprawie saszetek z syntetyczną nikotyną. Interweniuje resort zdrowia

Źródło:
TVN24

Śmiertelny wypadek na Ursynowie. Kierujący busem 86-latek prawdopodobnie podczas manewru parkowania nie zauważył pieszego i go potrącił. Poszkodowany 75-latek nie przeżył.

86-letni kierowca parkował, przygniótł pieszego. Ranny mężczyzna nie przeżył

86-letni kierowca parkował, przygniótł pieszego. Ranny mężczyzna nie przeżył

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla południowych regionów kraju. W kolejnych dniach mogą pojawić się kolejne alerty.

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. Żółte alerty w części kraju

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. Żółte alerty w części kraju

Źródło:
IMGW

W związku z atakami ukraińskich dronów Władimir Putin boi się latać do Soczi - przekazał rosyjski niezależny serwis Projekt. Poinformował też, że ze zdjęć satelitarnych wynika, iż wyburzono główny budynek rezydencji prezydenta Rosji w tym mieście.

Media: Putin boi się tam latać, główny budynek jego rezydencji wyburzono

Media: Putin boi się tam latać, główny budynek jego rezydencji wyburzono

Źródło:
PAP

W sprawie obniżenia poziomu ochrony wilków istnieje rozdźwięk między jego resortem a ministerstwem klimatu - powiedział minister rolnictwa Czesław Siekierski. Wyraził nadzieję, że decyzja rządu będzie bliższa resortowi rolnictwa, które chce obniżenia ochrony wilków.

"Rozdźwięk" między resortami w sprawie wilków

"Rozdźwięk" między resortami w sprawie wilków

Źródło:
PAP

15-letni Igor miał skierowanie na pilną konsultację kardiologiczną. Najbliższy dostępny termin wizyty na NFZ był za dwa lata. - Sytuacja bulwersująca, właściwie patologiczna. Poprosiłam Narodowy Fundusz Zdrowia o wyjaśnienie tej sprawy - mówiła w "Tak jest" ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

Szefowa MZ: bulwersująca, patologiczna sytuacja

Szefowa MZ: bulwersująca, patologiczna sytuacja

Źródło:
TVN24

Spór między Radosławem Sikorskim a Andrzejem Dudą o obsadzenie stanowisk polskich ambasadorów trwa. Prezydencki minister Andrzej Dera ocenił w "Kropce nad i", że powołanie kandydatów do nowych ról może nastąpić, "jeżeli dojdzie do porozumienia między panem prezydentem a ministrem spraw zagranicznych". Przekonywał, iż chodzi o to, "żeby pan minister spraw zagranicznych skonsultował te wszystkie sprawy z panem prezydentem, czego nie robi".

Co dalej z ambasadorami? "Najpierw trzeba uzgodnić, a potem wysyłać wnioski"

Co dalej z ambasadorami? "Najpierw trzeba uzgodnić, a potem wysyłać wnioski"

Źródło:
TVN24

Skarżyscy policjanci pięciokrotnie interweniowali w weekend w związku z zaginięciami grzybiarzy. Pomogli dziewięciu osobom. Jedno z tych zdarzeń zakończyło się jednak tragicznie. 65-latek z Warszawy zasłabł podczas wędrówki i mimo podjętej reanimacji zmarł.

Tragedia podczas grzybobrania, nie żyje mężczyzna

Tragedia podczas grzybobrania, nie żyje mężczyzna

Źródło:
PAP

Jego ciało miało temperaturę zaledwie 22,4 stopnia Celsjusza. 60-latek trafił do szpitala w Opolu. Lekarze przypominają, że hipotermia nie jest wyłącznie zjawiskiem zimowym, może wystąpić także w innych porach roku.

Miał zaledwie 22,4 stopnia Celsjusza, gdy trafił do szpitala

Miał zaledwie 22,4 stopnia Celsjusza, gdy trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl
Mój ojciec mógł żyć

Mój ojciec mógł żyć

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Ocalałe" można od dziś obejrzeć w TVN24 GO. Bohaterki cyklu, cztery kobiety z Ukrainy, dają świadectwo bestialstwu, jakiego doświadczyły w rosyjskiej niewoli. Dlaczego zdecydowały się opowiedzieć o piekle, przez które przeszły? - Udzielam wielu wywiadów i uczestniczę w wielu wydarzeniach pod jednym warunkiem: że o kobietach, które tam (w niewoli - red.) pozostały, usłyszy cały świat - podkreśla Ludmiła Husejnowa.

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga".  Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga". Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma co się zarzekać, że "moje dziecko to nigdy"

Nie ma co się zarzekać, że "moje dziecko to nigdy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W serwisie Max debiutuje dzisiaj "Franczyza", amerykański serial, który w krzywym zwierciadle ukazuje kulisy pracy nad filmami o superbohaterach. Pomysłodawcą "zabawnej i zapierającej dech w piersiach" produkcji jest Sam Mendes, reżyser znany między innymi z "American Beauty" i dwóch filmów z Jamesem Bondem.

"Zabawny i zapierający dech w piersiach" serial od dziś na platformie Max

"Zabawny i zapierający dech w piersiach" serial od dziś na platformie Max

Źródło:
tvn24.pl, The Wall Street Journal, The Hollywood Reporter