Do Parlamentu Europejskiego wybierzemy 53 europosłów z Polski. Głosowanie startuje w niedzielę o godzinie 7:00 i potrwa do 21:00. Jak sprawdzić, na kogo możemy zagłosować w naszym okręgu i jak dowiedzieć się czegoś o kandydatach? Podpowiadamy, co należy zrobić.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca. Polacy wybiorą w nich 53 europosłów, którzy będą reprezentować nasz kraj w tej unijnej instytucji w latach 2024-2029. Lokale wyborcze w Polsce będą otwarte od godz. 7:00 do godz. 21:00, kiedy to poznamy pierwsze sondażowe wyniki exit poll. Przez weekend, od piątku o godz. 24:00, obowiązywać będzie cisza wyborcza. Oto praktyczne informacje tuż przed głosowaniem.
Jak sprawdzić, w którym jestem okręgu?
W eurowyborach Polska podzielona jest na trzynaście okręgów wyborczych, obejmujących obszar jednego lub więcej województw albo ich część:
- okręg nr 1 to województwo pomorskie
- okręg nr 2 to województwo kujawsko-pomorskie
- okręg nr 3 to województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie
- okręg nr 4 to Warszawa i powiaty: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński
- okręg nr 5 to pozostałe powiaty województwa mazowieckiego, które nie wchodzą w skład okręgu nr 4
- okręg nr 6 to województwo łódzkie
- okręg nr 7 to województwo wielkopolskie
- okręg nr 8 to województwo lubelskie
- okręg nr 9 to województwo podkarpackie
- okręg nr 10 to województwo małopolskie i świętokrzyskie
- okręg nr 11 to województwo śląskie
- okręg nr 12 to województwo dolnośląskie i opolskie
- okręg nr 13 to województwo lubuskie i zachodniopomorskie
Jak sprawdzić, kto kandyduje w moim okręgu?
W eurowyborach możemy zagłosować tylko na kandydata z listy zarejestrowanej w naszym okręgu. We wszystkich okręgach w kraju swoje listy zarejestrowało siedem komitetów wyborczych. W niektórych okręgach na karcie wyborczej zobaczymy jednak więcej komitetów. Kto kandyduje w poszczególnych okręgach? Oto pełne listy wszystkich kandydatów:
Okręg nr 1 - kto kandyduje w woj. pomorskim Okręg nr 2 - kto kandyduje w woj. kujawsko‑pomorskim Okręg nr 3 - kto kandyduje w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim Okręg nr 4 - kto kandyduje w Warszawie i okolicznych powiatach Okręg nr 5 - kto kandyduje w woj. mazowieckim (bez Warszawy i okolicznych powiatów) Okręg nr 6 - kto kandyduje w woj. łódzkim Okręg nr 7 - kto kandyduje w woj. wielkopolskim Okręg nr 8 - kto kandyduje w woj. lubelskim Okręg nr 9 - kto kandyduje w woj. podkarpackim Okręg nr 10 - kto kandyduje w woj. małopolskim i świętokrzyskim Okręg nr 11 - kto kandyduje w woj. śląskim Okręg nr 12 - kto kandyduje w woj. dolnośląskim i opolskim Okręg nr 13 - kto kandyduje w woj. zachodniopomorskim i lubuskim
Jak się dowiedzieć czegoś więcej o kandydatach?
Przed oddaniem głosu na daną listę i danego kandydata warto dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat lub porównać swoje poglądy do poglądów danej partii. W tym celu pomocny może się okazać Latarnik Wyborczy, w którym wystarczy odpowiedzieć na 25 stwierdzeń, by przekonać się, do którego ugrupowania może być nam najbliżej. Warto także zajrzeć do programów politycznych danych kandydatów czy partii oraz zestawić je z wypowiedziami medialnymi czy aktywnością w mediach społecznościowych.
W tvn24.pl przygotowaliśmy także krótkie sylwetki kandydatów wszystkich komitetów wyborczych, startujących z pierwszych miejsc list w danych okręgach. Pod poniższymi linkami można znaleźć informacje o "jedynkach":
Okręg nr 1 - "jedynki" z woj. pomorskiego Okręg nr 2 - "jedynki" z woj. kujawsko-pomorskiego Okręg nr 3 - "jedynki" z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego Okręg nr 4 - "jedynki" z Warszawy i okolicznych powiatów Okręg nr 5 - "jedynki" z woj. mazowieckiego bez Warszawy Okręg nr 6 - "jedynki" z woj. łódzkiego Okręg nr 7 - "jedynki" z woj. wielkopolskiego Okręg nr 8 - "jedynki" z woj. lubelskiego Okręg nr 9 - "jedynki" z woj. podkarpackiego Okręg nr 10 - "jedynki" z woj. małopolskiego i świętokrzyskiego Okręg nr 11 - "jedynki" z woj. śląskiego Okręg nr 12 - "jedynki" z woj. dolnośląskiego i opolskiego Okręg nr 13 - "jedynki" z woj. lubuskiego i zachodniopomorskiego
Jak zagłosować w wyborach europejskich?
W Polsce w wyborach europejskich może wziąć udział każdy, kto najpóźniej w dniu głosowania ukończy 18. rok życia, a także nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu ani nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
By oddać ważny głos w wyborach europejskich, należy udać się do swojego lokalu wyborczego, właściwego dla miejsca zameldowania (lub zamieszkania) z dokumentem ze zdjęciem umożliwiającym stwierdzenie tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, mObywatel, legitymacja studencka). W tych wyborach otrzymamy tylko jedną kartę do głosowania. Należy postawić znak X w kratce po lewej stronie przy nazwisku tylko jednego kandydata, na jednej wybranej liście.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Margy Crane/Shutterstock