W wyborach do Parlamentu Europejskiego o mandat z pierwszych miejsc list w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim walczą: Paweł Zalewski, Piotr Lisiecki, Urszula Brzozowska, Miłosz Kuziemka, Jacek Protas, Bożena Przyłuska, Maciej Wąsik i Jarosław Galej. Co warto wiedzieć o liderach list z okręgu numer 3?
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Wybierzemy w nich 53 europosłów na kadencję 2024-2029. W okręgu nr 3, obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie, swoich kandydatów wystawiło osiem komitetów wyborczych. Kto znalazł się na czele list i co wiadomo o tych osobach? Oto wszystkie "jedynki" z Podlasia, Warmii i Mazur.
LISTA NR 1. Paweł Zalewski
"Jedynką" na liście Komitetu Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe jest Paweł Zalewski, członek partii Polska 2050. Zalewski był już europosłem w latach 2009-2014. W tamtych wyborach dostał się do PE z list Platformy Obywatelskiej. Zasiadał wówczas w komisji handlu międzynarodowego, której był wiceprzewodniczącym.
Zalewski to także doświadczony poseł - zasiadał w Sejmie I kadencji, do którego został wybrany z list Unii Demokratycznej, w Sejmie V i VI kadencji, gdy startował z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, IX kadencji, gdy został posłem z Koalicji Obywatelskiej oraz jest posłem obecnej, X kadencji, wybranym z list Trzeciej Drogi. W ostatnich wyborach parlamentarnych startował z Warszawy i uzyskał 35 395 głosów. Zalewski w grudniu 2023 roku wszedł również w skład rządu Donalda Tuska i został sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Zalewski urodził się w 1964 roku w Warszawie. Ukończył studia z historii na Uniwersytecie Warszawskim. W działalność polityczną zaangażował się w latach 80., gdy dołączył do podziemnego wydawnictwa Pokolenie, założonego przez kolegów z liceum. Brał udział w pracach zespołu ds. reformy szkolnictwa wyższego Okrągłego Stołu, był też jednym z dwóch pierwszych "solidarnościowych" pracowników Ministerstwa Edukacji Narodowej w 1989 roku.
LISTA NR 2. Piotr Lisiecki
Listę Komitetu Konfederacja Wolność i Niepodległość w okręgu nr 3 otwiera Piotr Lisiecki, członek partii Konfederacja Ruch Narodowy. W ostatnich wyborach parlamentarnych kandydował z okręgu nr 35 (Olsztyn), jednak nie uzyskał mandatu. W kwietniowych wyborach samorządowych kandydował do sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego, również bezskutecznie.
Lisiecki urodził się w 1972 roku, mieszka w miejscowości Naglady w gminie Gietrzwałd. Prowadzi wydawnictwo czasopism i książek dotyczących zagadnień rolniczych. Jest działaczem Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia oraz sędzią strzelectwa sportowego.
LISTA NR 3. Urszula Brzozowska
Na czele listy KWW Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska znalazła się Urszula Brzozowska. Mieszka w Olsztynie, z wykształcenia jest pedagogiem. Z jej mediów społecznościowych można się dowiedzieć, że studiowała na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą.
LISTA NR 4. Miłosz Kuziemka
"Jedynką" Komitetu Wyborczego Polexit został Miłosz Kuziemka, członek Kongresu Nowej Prawicy. Z zawodu jest inżynierem górnikiem, mieszka w Sopocie. 24 maja w rozmowie z Radiem Olsztyn stwierdził, że jego ugrupowanie "nie rozważa innej opcji, jak wyjście Polski z Unii Europejskiej". Powiedział też, że widzi UE jako "federację państw opartą na ideologii komunistycznej".
LISTA NR 5. Jacek Protas
Na czele list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 5 znalazł się Jacek Protas, obecny sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, a także poseł KO z okręgu nr 34 (Elbląg). W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał 35 745 głosów. Protas był także posłem w latach 2015-2019 i 2019-2023. W latach 2000-2006 był starostą powiatu lidzbarskiego, w latach 2006-2014 marszałkiem woj. warmińsko-mazurskiego. Od 2006 roku jest przewodniczącym PO w regionie warmińsko-mazurskim.
Protas urodził się w 1964 roku w Lidzbarku Warmińskim. Ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, studia podyplomowe z zarządzania w administracji publicznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim oraz studia podyplomowe MBA z dyplomacji na Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie.
LISTA NR 6. Bożena Przyłuska
Listę Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica otwiera Bożena Przyłuska. Jest ona współzałożycielką i prezeską Kongresu Świeckości, angażuje się m.in. w działalność na rzecz obrony praw kobiet i osób LGBT. Jednym z jej postulatów jest wprowadzenie Europejskiej Karty Praw Kobiet. W ostatnich wyborach parlamentarnych bezskutecznie ubiegała się o mandat z list Lewicy.
Przyłuska urodziła się w 1976 roku. Ukończyła studia z zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim i socjologii na Collegium Civitas oraz studia podyplomowe z wyceny nieruchomości w Szkole Głównej Handlowej. Pochodzi z Warszawy, a obecnie mieszka w Blankach na Warmii.
LISTA NR 7. Maciej Wąsik
"Jedynką" Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość w okręgu nr 3 został Maciej Wąsik. Polityk PiS w styczniu trafił do więzienia po tym, jak wraz z Mariuszem Kamińskim 20 grudnia 2023 roku został prawomocnie skazany na dwa lata pozbawienia wolności i otrzymał pięcioletni zakaz pełnienia funkcji publicznych. Obaj zostali uznani za winnych w związku z działaniami operacyjnymi podczas tzw. afery gruntowej. Wąsik spędził w więzieniu 15 dni - zakład karny opuścił 23 stycznia po tym, jak wraz z Kamińskim zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Wąsik urodził się w 1969 roku w Warszawie. Skończył studia z archeologii na Uniwersytecie Warszawskim. Był posłem na Sejm VIII, IX i X kadencji. W latach 2006-2009 był zastępcą szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W latach 2015-2019 pełnił funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, będąc zastępcą ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. W 2015 roku został sekretarzem kolegium ds. służb specjalnych, a w 2019 roku również sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Stanowiska te pełnił do grudnia 2023 roku. W przeszłości był też radnym m.st. Warszawy oraz radnym do sejmiku mazowieckiego.
Lista nr 8. Jarosław Galej
W okręgu nr 3 zarejestrowano też listę kandydatów Komitetu Wyborczego Normalny Kraj. "Jedynką" w tym okręgu został Jarosław Galej, członek partii Normalny Kraj. Galej w ostatnich wyborach samorządowych bezskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta Białegostoku. Jego poparcie wyniosło 1,89 proc. (2005 głosów). Jest przedsiębiorcą i mieszka w Białymstoku.
Źródło: PKW, tvn24.pl, radioolsztyn.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP