Pojedynek "jedynek" w okręgu nr 1. Kto w eurowyborach walczy o mandat z Pomorza?

Źródło:
PKW, tvn24.pl

W wyborach do Parlamentu Europejskiego o mandat z okręgu numer 1 walczą zarówno znani politycy, jak i mniej rozpoznawalne twarze. Z pierwszych miejsc list na Pomorzu startują: Wioleta Tomczak, Przemysław Wipler, Natalia Kruczek, Jakub Perkowski, Janusz Lewandowski, Katarzyna Ueberhan i Anna Fotyga. Co warto wiedzieć o kandydatach?

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Wybierzemy w nich 53 europosłów na kadencję 2024-2029. W okręgu nr 1, obejmującym swoim zasięgiem województwo pomorskie, kandydatów wystawiło siedem komitetów wyborczych. Kto znalazł się na czele list i co wiadomo o tych osobach? Oto wszystkie "jedynki" z Pomorza.

Kandydaci do europarlamentu. Okręg 1TVN24

ZOBACZ TEŻ: Jak głosować w wyborach europejskich 2024? To trzeba wiedzieć

LISTA NR 1. Wioleta Tomczak

Wioleta Tomczak to jedynka na liście nr 1, czyli Komitetu Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe. Tomczak należy do partii Polska 2050. Obecnie jest posłanką wybraną z list Trzeciej Drogi. W wyborach do Sejmu w 2023 roku uzyskała 13 217 głosów.

Tomczak urodziła się w 1988 roku. Mieszka w Gdyni i z zawodu jest specjalistą ds. zdrowia publicznego. Ukończyła studia magisterskie ze zdrowia publicznego oraz doktoranckie z nauk o zdrowiu na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Od początku jego istnienia działała w Stowarzyszeniu Polska 2050. Jak pisze o sobie na swojej stronie, jest "społeczniczką" i "od dziecka angażuje się w działalność charytatywną i społeczną".

ZOBACZ TEŻ: Wybory do europarlamentu 2024. Kandydaci Trzeciej Drogi - lista "jedynek"

LISTA NR 2. Przemysław Wipler

Przemysław Wipler otwiera listę Komitetu Konfederacja Wolność i Niepodległość. Wipler jest członkiem partii Nowa Nadzieja. Obecnie jest posłem - w ostatnich wyborach startował z Torunia i zdobył 13 457 głosów z list Konfederacji. Posłem był również w VII kadencji Sejmu - w wyborach z 2011 roku startował z list PiS i uzyskał 4615 głosów, a następnie pozostał posłem niezrzeszonym. W kwietniowych wyborach samorządowych ubiegał się o prezydenturę Warszawy i uzyskał 4,45 proc. poparcia (34 389 głosów).

Wipler urodził się w 1978 roku w Piekarach Śląskich. Z wykształcenia jest prawnikiem - ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszka w Józefowie. W 2017 roku na kilka lat odszedł z polityki i zajął się prowadzeniem działalności gospodarczej w branży PR.

W przeszłości Wipler miał kłopoty z prawem - w 2013 roku uczestniczył w awanturze z policją na ul. Mazowieckiej w Warszawie. Początkowo twierdził, że został zaatakowany przez funkcjonariusza, potem jednak został skazany. Przed laty był też oskarżony o przywłaszczenie pieniędzy Fundacji Wolność i Nadzieja w kwocie 150 tys. zł w latach 2014-2017. Polityk był jej prezesem, a siedzibą organizacji był jego dom.

ZOBACZ TEŻ: Wybory do europarlamentu 2024. Kandydaci Konfederacji - lista "jedynek"

LISTA NR 3. Natalia Kruczek

Lista nr 3 to kandydaci Komitetu Wyborczego Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej Europie. Jedynką na tej liście jest Natalia Kruczek, 29-letnia ekonomistka z Gdańska.

Kruczek była koordynatorką okręgową Bezpartyjnych Samorządowców w okręgu nr 25 (Gdańsk i Sopot) na wybory parlamentarne z 2023 roku. W 2024 roku kandydowała do sejmiku woj. pomorskiego, jednak z wynikiem 1 490 głosów nie uzyskała mandatu. Kruczek nie należy do partii politycznej.

LISTA NR 4. Jakub Perkowski

Jedynką Komitetu Wyborczego Polexit jest Jakub Perkowski. Należy do partii Federacja dla Rzeczypospolitej. Z zawodu jest ekonomistą, mieszka w Warszawie. W poprzednich wyborach kandydował do Sejmu z list Bezpartyjnych Samorządowców w okręgu 26 (Gdynia i Słupsk), ale z wynikiem 229 głosów nie uzyskał mandatu.

LISTA NR 5. Janusz Lewandowski

Listę Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej otwiera wieloletni europoseł Janusz Lewandowski. Reprezentował on Polskę w Parlamencie Europejskim w latach 2004-2010 oraz 2014-2024. W tym czasie zasiadał m.in. w Komisji Budżetowej PE, jako jej przewodniczący oraz wiceprzewodniczący. W latach 2010-2014 był unijnym komisarzem ds. budżetu i programowania finansowego.

Lewandowski z wykształcenia jest doktorem nauk ekonomicznych - ukończył studia na Uniwersytecie Gdańskim. Pochodzi z Lublina, mieszka w Sopocie. W latach 80. zaangażował się w działalność NSZZ "Solidarność". W 1988 roku był jednym z twórców Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Był posłem na Sejm I, III i IV kadencji oraz ministrem przekształceń własnościowych w latach 90. Od 2001 roku jest członkiem Platformy Obywatelskiej.

ZOBACZ TEŻ: Wybory do europarlamentu 2024. Kandydaci KO - lista "jedynek"

LISTA NR 6. Katarzyna Ueberhan

Listę Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica na Pomorzu otwiera Katarzyna Ueberhan, członkini partii Nowa Lewica. Obecnie jest ona posłanką tego ugrupowania z okręgu nr 39 (Poznań) i wiceprzewodniczącą klubu Lewicy. W wyborach w październiku uzyskała 24 485 głosów. Była też posłanką poprzedniej kadencji - w 2019 roku startowała z list SLD i uzyskała 33 373 głosy.

Z wykształcenia Ueberhan jest filozofem - ukończyła studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest działaczką na rzecz praw kobiet, przeciwdziałania przemocy i równego traktowania. Współorganizowała m.in. wydarzenia w ramach czarnych protestów, demonstracje antynacjonalistyczne i antyrasistowskie oraz Marsze Równości w Poznaniu.

ZOBACZ TEŻ: Wybory do europarlamentu 2024. Kandydaci Lewicy - lista "jedynek"

LISTA NR 7. Anna Fotyga

Listę Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość otwiera Anna Fotyga, która sprawowała mandat europosłanki w latach 2004-2005 i od 2014 roku. Przez wiele lat pełniła też inne funkcje publiczne - była wiceprezydentem Gdańska w latach 2002-2004, posłanką na Sejm w latach 2011-2014, a także m.in. ministrem spraw zagranicznych w latach 2006-2007 i szefową Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w latach 2007-2008.

Fotyga urodziła się w 1957 roku w Lęborku, mieszka w Gdańsku. Ukończyła studia z handlu zagranicznego na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 80. i 90. działała w NSZZ "Solidarność", gdzie była m.in. pracowniczką i kierowniczką Biura Zagranicznego. Od 2001 roku należy do Prawa i Sprawiedliwości.

ZOBACZ TEŻ: Wybory do europarlamentu 2024. Kandydaci PiS - lista "jedynek"

ZOBACZ TEŻ: Wybory do europarlamentu 2024. Okręg nr 1 - kto kandyduje w województwie pomorskim [pełna lista]

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: PKW, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl