W wyborach do Parlamentu Europejskiego o mandat z okręgu numer 1 walczą zarówno znani politycy, jak i mniej rozpoznawalne twarze. Z pierwszych miejsc list na Pomorzu startują: Wioleta Tomczak, Przemysław Wipler, Natalia Kruczek, Jakub Perkowski, Janusz Lewandowski, Katarzyna Ueberhan i Anna Fotyga. Co warto wiedzieć o kandydatach?
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Wybierzemy w nich 53 europosłów na kadencję 2024-2029. W okręgu nr 1, obejmującym swoim zasięgiem województwo pomorskie, kandydatów wystawiło siedem komitetów wyborczych. Kto znalazł się na czele list i co wiadomo o tych osobach? Oto wszystkie "jedynki" z Pomorza.
LISTA NR 1. Wioleta Tomczak
Wioleta Tomczak to jedynka na liście nr 1, czyli Komitetu Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe. Tomczak należy do partii Polska 2050. Obecnie jest posłanką wybraną z list Trzeciej Drogi. W wyborach do Sejmu w 2023 roku uzyskała 13 217 głosów.
Tomczak urodziła się w 1988 roku. Mieszka w Gdyni i z zawodu jest specjalistą ds. zdrowia publicznego. Ukończyła studia magisterskie ze zdrowia publicznego oraz doktoranckie z nauk o zdrowiu na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Od początku jego istnienia działała w Stowarzyszeniu Polska 2050. Jak pisze o sobie na swojej stronie, jest "społeczniczką" i "od dziecka angażuje się w działalność charytatywną i społeczną".
LISTA NR 2. Przemysław Wipler
Przemysław Wipler otwiera listę Komitetu Konfederacja Wolność i Niepodległość. Wipler jest członkiem partii Nowa Nadzieja. Obecnie jest posłem - w ostatnich wyborach startował z Torunia i zdobył 13 457 głosów z list Konfederacji. Posłem był również w VII kadencji Sejmu - w wyborach z 2011 roku startował z list PiS i uzyskał 4615 głosów, a następnie pozostał posłem niezrzeszonym. W kwietniowych wyborach samorządowych ubiegał się o prezydenturę Warszawy i uzyskał 4,45 proc. poparcia (34 389 głosów).
Wipler urodził się w 1978 roku w Piekarach Śląskich. Z wykształcenia jest prawnikiem - ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszka w Józefowie. W 2017 roku na kilka lat odszedł z polityki i zajął się prowadzeniem działalności gospodarczej w branży PR.
W przeszłości Wipler miał kłopoty z prawem - w 2013 roku uczestniczył w awanturze z policją na ul. Mazowieckiej w Warszawie. Początkowo twierdził, że został zaatakowany przez funkcjonariusza, potem jednak został skazany. Przed laty był też oskarżony o przywłaszczenie pieniędzy Fundacji Wolność i Nadzieja w kwocie 150 tys. zł w latach 2014-2017. Polityk był jej prezesem, a siedzibą organizacji był jego dom.
LISTA NR 3. Natalia Kruczek
Lista nr 3 to kandydaci Komitetu Wyborczego Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej Europie. Jedynką na tej liście jest Natalia Kruczek, 29-letnia ekonomistka z Gdańska.
Kruczek była koordynatorką okręgową Bezpartyjnych Samorządowców w okręgu nr 25 (Gdańsk i Sopot) na wybory parlamentarne z 2023 roku. W 2024 roku kandydowała do sejmiku woj. pomorskiego, jednak z wynikiem 1 490 głosów nie uzyskała mandatu. Kruczek nie należy do partii politycznej.
LISTA NR 4. Jakub Perkowski
Jedynką Komitetu Wyborczego Polexit jest Jakub Perkowski. Należy do partii Federacja dla Rzeczypospolitej. Z zawodu jest ekonomistą, mieszka w Warszawie. W poprzednich wyborach kandydował do Sejmu z list Bezpartyjnych Samorządowców w okręgu 26 (Gdynia i Słupsk), ale z wynikiem 229 głosów nie uzyskał mandatu.
LISTA NR 5. Janusz Lewandowski
Listę Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej otwiera wieloletni europoseł Janusz Lewandowski. Reprezentował on Polskę w Parlamencie Europejskim w latach 2004-2010 oraz 2014-2024. W tym czasie zasiadał m.in. w Komisji Budżetowej PE, jako jej przewodniczący oraz wiceprzewodniczący. W latach 2010-2014 był unijnym komisarzem ds. budżetu i programowania finansowego.
Lewandowski z wykształcenia jest doktorem nauk ekonomicznych - ukończył studia na Uniwersytecie Gdańskim. Pochodzi z Lublina, mieszka w Sopocie. W latach 80. zaangażował się w działalność NSZZ "Solidarność". W 1988 roku był jednym z twórców Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Był posłem na Sejm I, III i IV kadencji oraz ministrem przekształceń własnościowych w latach 90. Od 2001 roku jest członkiem Platformy Obywatelskiej.
LISTA NR 6. Katarzyna Ueberhan
Listę Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica na Pomorzu otwiera Katarzyna Ueberhan, członkini partii Nowa Lewica. Obecnie jest ona posłanką tego ugrupowania z okręgu nr 39 (Poznań) i wiceprzewodniczącą klubu Lewicy. W wyborach w październiku uzyskała 24 485 głosów. Była też posłanką poprzedniej kadencji - w 2019 roku startowała z list SLD i uzyskała 33 373 głosy.
Z wykształcenia Ueberhan jest filozofem - ukończyła studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest działaczką na rzecz praw kobiet, przeciwdziałania przemocy i równego traktowania. Współorganizowała m.in. wydarzenia w ramach czarnych protestów, demonstracje antynacjonalistyczne i antyrasistowskie oraz Marsze Równości w Poznaniu.
LISTA NR 7. Anna Fotyga
Listę Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość otwiera Anna Fotyga, która sprawowała mandat europosłanki w latach 2004-2005 i od 2014 roku. Przez wiele lat pełniła też inne funkcje publiczne - była wiceprezydentem Gdańska w latach 2002-2004, posłanką na Sejm w latach 2011-2014, a także m.in. ministrem spraw zagranicznych w latach 2006-2007 i szefową Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w latach 2007-2008.
Fotyga urodziła się w 1957 roku w Lęborku, mieszka w Gdańsku. Ukończyła studia z handlu zagranicznego na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 80. i 90. działała w NSZZ "Solidarność", gdzie była m.in. pracowniczką i kierowniczką Biura Zagranicznego. Od 2001 roku należy do Prawa i Sprawiedliwości.
ZOBACZ TEŻ: Wybory do europarlamentu 2024. Okręg nr 1 - kto kandyduje w województwie pomorskim [pełna lista]
Źródło: PKW, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP