Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Polska z jednym mandatem więcej
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Polska z jednym mandatem więcejTVN24
wideo 2/7
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Polska z jednym mandatem więcejTVN24

W wyborach europejskich Polacy wybiorą 53 europosłów na kolejną kadencję Parlamentu Europejskiego. Co warto wiedzieć przed głosowaniem? Oto przewodnik, który w prosty sposób wyjaśnia, jak przebiegają wybory w Unii Europejskiej.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się we wszystkich państwach Unii Europejskiej w dniach od 6 do 9 czerwca. Głosowanie ma charakter bezpośredni - wziąć w nim udział mogą wszyscy uprawnieni do tego obywatele UE. Wybranych zostanie łącznie 720 europosłów na kadencję 2024-2029. W Polsce w eurowyborach zagłosujemy w niedzielę, 9 czerwca. Wybierzemy 53 europarlamentarzystów.

ZOBACZ TEŻ: Jak głosować w wyborach europejskich 2024? To trzeba wiedzieć

Data wyborów - dlaczego państwa UE głosują w różnych terminach?

Unijne przepisy precyzują, że eurowybory muszą się odbyć w ciągu czterech dni, od czwartku do niedzieli. Konkretne daty zostały dobrane zgodnie z krajowymi zwyczajami. W czwartek, 6 czerwca, zagłosują Holendrzy, a w piątek, 7 czerwca, Irlandczycy. W sobotę, 8 czerwca, wybory odbędą się na Łotwie, Malcie i Słowacji. Czesi będą głosować dwa dni - w piątek i sobotę, a Włosi - w sobotę i w niedzielę. Pozostałe 20 państw głosuje tylko w niedzielę, 9 czerwca.