W wyborach do Parlamentu Europejskiego na Śląsku swoich kandydatów wystawiło aż dziesięć komitetów. Na pierwszych miejscach list znaleźli się między innymi: Michał Gramatyka, Marcin Sypniewski, Janusz Korwin-Mikke, Borys Budka, Jadwiga Wiśniewska, Małgorzata Grzywa i Maciej Konieczny. Co warto wiedzieć o liderach list z okręgu numer 11?
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Wybierzemy w nich 53 europosłów na kadencję 2024-2029. W okręgu numer 11, który obejmuje obszar województwa śląskiego, kandydatów wystawiło dziesięć komitetów wyborczych. Kto znalazł się na czele list i co wiadomo o tych osobach? Oto wszystkie "jedynki" ze Śląska.
LISTA NR 1. Michał Gramatyka
"Jedynką" na liście Trzeciej Drogi jest Michał Gramatyka, obecnie sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, a także poseł Polski 2050. W wyborach parlamentarnych w 2023 roku startował z okręgu nr 31 (Katowice) i uzyskał 32 251 głosów. Posłem był także w poprzedniej kadencji Sejmu - w 2019 roku został wybrany z list Koalicji Obywatelskiej, uzyskując 9304 głosy.
W przeszłości Gramatyka był samorządowcem w Tychach, w tym radnym, wiceprezydentem ds. gospodarki przestrzennej oraz wicemarszałkiem woj. śląskiego w latach 2016-2018. Pracował również w biznesie - w jednej z polskich firm odpowiadał m.in. za organizację obsługi prawnej.
Michał Gramatyka urodził się w 1971 roku. Ukończył prawo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i uzyskał stopień doktora nauk prawnych na tej samej uczelni. Z zawodu jest radcą prawnym, biegłym sądowym, jest też autorem i współautorem publikacji z zakresu kryminalistyki.
LISTA NR 2. Marcin Sypniewski
Na czele listy Konfederacji znalazł się Marcin Sypniewski, sekretarz tej partii oraz wiceprezes Nowej Nadziei. W ostatnich wyborach parlamentarnych bezskutecznie ubiegał się o mandat posła z okręgu nr 4 (Bydgoszcz), uzyskując 17 157 głosów.
Jak pisze na swojej stronie, z wykształcenia jest prawnikiem - ukończył Uniwersytet Gdański. Prowadzi też własną kancelarię, która zajmuje się odszkodowaniami. Ponadto jest wiceprezesem Kongresu Polskiego Biznesu i autorem kilkunastu publikacji z zakresu zamówień publicznych.
LISTA NR 3. Janusz Korwin-Mikke
Listę Bezpartyjnych Samorządowców otwiera Janusz Korwin-Mikke, członek partii KORWiN. Polityk był już w przeszłości europosłem - został wybrany w 2014 roku, uzyskując 67 928 głosów. W 2018 roku zrzekł się jednak mandatu. O swojej rezygnacji pisał w mediach społecznościowych tak: "Wracam do polskiej polityki, w Brukseli marnowałem potworną ilość czasu, a ja chcę go wykorzystać jak najlepiej, bo w Polsce dzieje się bardzo źle. Przypominam, że to my jesteśmy jedyną realną opozycją, i dlatego reżym nie dopuszcza nas do mediów. A poza tym sądzę, że Unia Europejska powinna zostać zniszczona".
Korwin-Mikke był posłem na Sejm w I i IX kadencji. W ostatnich wyborach z 2023 roku ubiegał się o mandat, jednak nie udało się mu go uzyskać (zdobył 9 939 głosów). W ostatnich wyborach samorządowych w 2024 roku ubiegał się o urząd prezydenta Warszawy, jednak również bezskutecznie (zdobył 10 839 głosów, czyli 1,40 proc. poparcia). W przeszłości startował też w wielu innych wyborach, m.in. na urząd prezydenta RP.
Był założycielem kilku partii - Unii Polityki Realnej, Kongresu Nowej Prawicy, partii KORWiN i partii Wolność. Jest autorem wielu kontrowersyjnych wypowiedzi, dotyczących m.in. kobiet. W 2017 roku uznał podczas debaty w PE, że kobiety są "słabsze, mniejsze i mniej inteligentne", za co został wówczas ukarany. W 2023 roku mówił zaś, że "tu nie chodzi o to, żeby kobiet było mało. Chodzi o to, żeby nie głosowały, a jeżeli my mężczyźni nie chcemy kogoś wybrać, to już jest nasza sprawa".
Janusz Korwin-Mikke urodził się w 1942 roku w Warszawie. Z wykształcenia jest filozofem - ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim.
LISTA NR 4. Tomasz Skóra
Na czele listy komitetu Polexit znalazł się Tomasz Skóra, członek partii Kongres Nowej Prawicy. Z informacji przekazanych PKW wynika, że z zawodu jest dyrektorem finansowym i mieszka w Dąbrowie Górniczej. W mediach społecznościowych podaje, że urodził się w 1961 roku i studiował na Politechnice Śląskiej.
LISTA NR 5. Borys Budka
"Jedynką" na liście Koalicji Obywatelskiej został Borys Budka, do niedawna minister aktywów państwowych w rządzie Donalda Tuska. Obecnie jest także posłem KO z Katowic - w wyborach z 2023 roku uzyskał 101 258 głosów - oraz wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej.
Budka był posłem także w trzech poprzednich kadencjach Sejmu, nieprzerwanie od 2011 roku. Od maja do listopada 2015 roku był ministrem sprawiedliwości w rządzie Ewy Kopacz. W latach 2020-2021 był przewodniczącym PO. Wcześniej, od 2002 do 2011 roku, był radnym rady miejskiej w Zabrzu, jej wiceprzewodniczącym oraz przewodniczącym.
Borys Budka urodził się w 1978 roku w Czeladzi. Ukończył prawo na Uniwersytecie Śląskim oraz uzyskał tytuł doktora ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Obecnie jest również adiunktem w Katedrze Transformacji Energetycznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
LISTA NR 6. Maciej Konieczny
Śląską listę Lewicy otwiera Maciej Konieczny. Jest członkiem partii Lewica Razem, w przeszłości był jednym z założycieli partii Razem. Obecnie Konieczny jest posłem wybranym z Katowic, w wyborach z 2023 roku uzyskał 17 901 głosów. Posłem był również w poprzedniej kadencji Sejmu, wówczas wybrano go z list SLD z wynikiem 22 262 głosy.
Maciej Konieczny urodził się w 1980 roku w Gliwicach. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Na stronie partii Razem można przeczytać, że "w ciągu ostatnich 15 lat był magazynierem, ochroniarzem, sprzedawcą, aż w końcu dziennikarzem i doradcą samorządów" i "od kilkunastu lat aktywnie działa politycznie na rzecz godnych warunków pracy, sprawiedliwych podatków i państwa, które nie zostawia nikogo za burtą".
LISTA NR 7. Jadwiga Wiśniewska
O mandat z pierwszego miejsca listy Prawa i Sprawiedliwości ubiega się Jadwiga Wiśniewska, obecna europosłanka PiS. W wyborach z 2019 roku zdobyła 409 373 głosy. W PE zasiadała również w poprzedniej kadencji - w wyborach z 2014 roku zagłosowały na nią 44 763 osoby. Wcześniej, kandydując z Częstochowy, była posłanką na Sejm V, VI i VII kadencji. Była także m.in. radną powiatu myszkowskiego w latach 2002-2005.
Jadwiga Wiśniewska urodziła się w 1963 roku w Myszkowie. Ukończyła studia z nauczania początkowego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie.
LISTA NR 8. Małgorzata Grzywa
Lista nr 8 to kandydaci zarejestrowani przez komitet wyborczy Normalny Kraj. Na Śląsku otwiera ją bezpartyjna Małgorzata Grzywa, ekonomistka zamieszkująca Stawy Monowskie.
LISTA NR 9. Maciej Mol
Kandydatów na Śląsku wystawił także komitet wyborczy Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców. "Jedynką" na tej liście został Maciej Mol, członek partii o tej samej nazwie. Maciej Mol jest przedsiębiorcą z Katowic, ma 56 lat. W ostatnich wyborach samorządowych bezskutecznie starał się o mandat radnego sejmiku województwa śląskiego.
LISTA NR 10. Marek Janik
Dziesiątym komitetem, który zarejestrował kandydatów na Śląsku, jest Ruch Naprawy Polski. O mandat w PE z pierwszego miejsca jego listy walczy Marek Janik, politolog z Pyrzowic. Janik nie jest członkiem żadnej partii.
ZOBACZ TEŻ: Kandydaci do Parlamentu Europejskiego 2024. Okręg nr 11 - województwo śląskie [pełna lista]
Źródło: PKW, tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP