Jak oddać ważny głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Źródło:
tvn24.pl, PKW
Jak oddać ważny głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
Jak oddać ważny głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego?PKW
wideo 2/3
Jak oddać ważny głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego?PKW

Już w najbliższą niedzielę wybierzemy 53 europosłów na kolejną kadencję Parlamentu Europejskiego. Jak oddać ważny głos?

W niedzielę, 9 czerwca, w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wybierzemy 53 europosłów na kadencję 2024-2029. Łącznie obywatele 27 państw UE wybiorą 720 europarlamentarzystów.

Lokale wyborcze w naszym kraju będą otwarte od godz. 7:00 do godz. 21:00, kiedy to poznamy pierwsze sondażowe wyniki exit poll. Od piątku od godz. 24:00 będzie obowiązywała cisza wyborcza. Przypominamy, jak oddać ważny głos w tych wyborach.

ZOBACZ TEŻ: Jak głosować w wyborach europejskich 2024? To trzeba wiedzieć

Jak głosować w eurowyborach

9 czerwca po przybyciu do lokalu wyborczego należy okazać komisji wyborczej dokument ze zdjęciem umożliwiający potwierdzenie tożsamości. Może to być dowód osobisty, paszport, aplikacja mObywatel, a nawet legitymacja studencka lub prawo jazdy. Wtedy komisja sprawdzi, czy znajdujemy się w spisie wyborców i wyda kartę do głosowania, a wyborca musi potwierdzić ten fakt własnoręcznym podpisem.

W tych wyborach otrzymamy tylko jedną kartę do głosowania. Warto zwrócić uwagę, czy znajduje się na niej pieczęć obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej. Jeśli ich zabraknie, taka karta będzie nieważna.

Z lewej strony karty na górze będzie widniała informacja o numerze okręgu. Na karcie znajdą się listy kandydatów tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały je w danym okręgu. Każda z list ma podany w tytule numer i nazwę lub skrót nazwy komitetu wyborczego. Może mieć też jego symbol graficzny.

Karta do głosowania w wyborach do Parlamentu EuropejskiegoPKW

Po odnalezieniu listy kandydatów, na którą chcemy zagłosować, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata, wyłącznie na tej liście. Znak X to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Informacje o tym, jak poprawnie oddać głos, będą znajdowały się na dole kart.

Postawienie znaku X na więcej niż jednej liście albo niepostawienie go wcale będzie wiązało się z tym, że głos będzie nieważny. Jeśli wyborca postawiłby znak X przy więcej niż jednym kandydacie, ale na tej samej liście, wtedy głos będzie ważny, a pierwszeństwo do objęcia mandatu będzie mieć osoba, która znajdowała się wyżej na liście.

ZOBACZ TEŻ: Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: tvn24.pl, PKW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock