W wyborach do Parlamentu Europejskiego o mandat z pierwszych miejsc w Warszawie i części województwa mazowieckiego walczą: Michał Kobosko, Krystian Kamiński, Marek Woch, Tomasz Kwiatkowski, Marcin Kierwiński, Robert Biedroń i Małgorzata Gosiewska. Co warto wiedzieć o liderach list z okręgu numer 4?
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Wybierzemy w nich 53 europosłów na kadencję 2024-2029. W okręgu nr 4, obejmującym Warszawę i osiem powiatów woj. mazowieckiego: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński, swoich kandydatów wystawiło siedem komitetów wyborczych. Kto znalazł się na czele list i co wiadomo o tych osobach? Oto wszystkie "jedynki" z Warszawy i okolicznych powiatów.
LISTA NR 1. Michał Kobosko
"Jedynką" na liście Trzeciej Drogi jest polityk Polski 2050 Michał Kobosko. Obecnie jest on posłem - w wyborach parlamentarnych 15 października startował z Warszawy i uzyskał 61 452 głosy.
Kobosko urodził się w 1968 roku. Ukończył studia licencjackie z zarządzania i przywództwa na Uniwersytecie SWPS. W latach 90. rozpoczął pracę jako dziennikarz, którym był przez ponad 20 lat. Pracował m.in. w "Gazecie Wyborczej" i "Pulsie Biznesu", był redaktorem naczelnym "Forbes", "Newsweeka", "Dziennika Gazety Prawnej" i "Wprost".
W politykę zaangażował się w 2019 roku wraz z kampanią prezydencką Szymona Hołowni, a później jako współtwórca Polski 2050, której obecnie pozostaje pierwszym wiceprzewodniczącym.
LISTA NR 2. Krystian Kamiński
Na czele listy Konfederacji znalazł się Krystian Kamiński, członek partii Konfederacja Wolność i Niepodległość. Kamiński był posłem w poprzedniej kadencji - w 2019 roku startował z Zielonej Góry i zdobył 14 251 głosów. W wyborach z 2023 roku mimo lepszego wyniku (15 815 głosów) nie udało mu się uzyskać mandatu.
Kamiński urodził się w 1983 roku w Zielonej Górze. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz studia podyplomowe z zarządzania ochroną informacji niejawnej na Uniwersytecie Zielonogórskim.
LISTA NR 3. Marek Woch
Listę Bezpartyjnych Samorządowców otwiera Marek Woch, prawnik z Kąkolewnicy w województwie lubelskim, w powiecie radzyńskim. Woch startował w ostatnich wyborach do Sejmu z okręgu nr 6 (Lublin), ale zdobyte 2500 głosów nie pozwoliło mu na uzyskanie mandatu.
LISTA NR 4. Tomasz Kwiatkowski
Na czele listy komitetu Polexit znalazł się Tomasz Kwiatkowski, pochodzący z Raszyna rolnik. Nie należy do żadnej partii politycznej.
LISTA NR 5. Marcin Kierwiński
"Jedynką" na liście Koalicji Obywatelskiej został Marcin Kierwiński, do niedawna minister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Donalda Tuska. Obecnie jest posłem na Sejm - w ostatnich wyborach uzyskał 51 828 głosów, startując z okręgu nr 16 (Płock). Posłem był też w przeszłości w VII, VIII i IX kadencji.
Od 2020 roku Kierwiński jest sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej. W 2015 roku był sekretarzem stanu w kancelarii premier Ewy Kopacz, a w latach 2010-2011 wicemarszałkiem woj. mazowieckiego.
Kierwiński urodził się w 1976 roku. Ukończył studia z elektroniki biomedycznej oraz z zarządzania i marketingu na Politechnice Warszawskiej, a także studia podyplomowe z zarządzania infrastrukturą IT w Instytucie Organizacji i Zarządzania w Przemyśle "Orgmasz".
O swoim starcie w eurowyborach Kierwiński mówił w "Kropce nad i" w TVN24: - My jesteśmy cały czas na wojnie z PiS-em, wojnie o przyzwoitość, praworządność, o rozliczenie tego, co się działo przez osiem lat. I czasami jest tak, że na tym froncie różni żołnierze są na różnych odcinkach. Przez pięć miesięcy miałem zaszczyt i przyjemność pracować w rządzie pana premiera Donalda Tuska. Bardzo wiele rzeczy, jeżeli chodzi o czyszczenie spraw w policji, chociażby rozliczanie, udało się zrobić. Myślę, że większość rzeczy jest naprowadzona na właściwy kierunek.
LISTA NR 6. Robert Biedroń
Warszawską listę Lewicy otwiera Robert Biedroń, który jest europosłem od 2019 roku. Wówczas zdobył 96 388 głosów i uzyskał mandat, startując z list utworzonej przez siebie w tym samym roku partii Wiosna. W Parlamencie Europejskim został przewodniczącym Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia, zasiada też w Komisji Budżetowej i Komisji Spraw Zagranicznych.
Obecnie Biedroń jest współprzewodniczącym Nowej Lewicy, ugrupowania powstałego z połączenia Wiosny i SLD. W latach 2011-2014 był posłem na Sejm VII kadencji, wybranym z ramienia Ruchu Palikota. Startował wówczas z okręgu nr 26 (Gdynia) i uzyskał 16 919 głosów. W 2014 roku został wybrany prezydentem Słupska, którym pozostał do 2018 roku. Biedroń jest także działaczem na rzecz praw człowieka. Założył organizację pozarządową Kampania Przeciw Homofobii, której prezesem był w latach 2001-2009.
Biedroń urodził się w 1976 roku. Ukończył studia z nauk politycznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Od ponad 20 lat jest w związku z Krzysztofem Śmiszkiem, obecnym sekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, który również kandyduje w tych eurowyborach.
LISTA NR 7. Małgorzata Gosiewska
O mandat z pierwszego miejsca listy Prawa i Sprawiedliwości ubiega się Małgorzata Gosiewska. Obecnie jest ona posłanką PiS z Warszawy - w ostatnich wyborach do Sejmu uzyskała 36 523 głosy. W przeszłości była posłanką V, VII, VIII i IX kadencji. W latach 2019-2023 była wicemarszałkiem Sejmu.
Gosiewska urodziła się w 1966 roku w Gdańsku. Nie ma wykształcenia wyższego - ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Czersku. W latach 90. należała do Porozumienia Centrum, a od 2001 roku do Prawa i Sprawiedliwości. Jak przyznała na swojej stronie internetowej, była bliską współpracowniczką Lecha Kaczyńskiego, który "był i jest dla niej ogromnym autorytetem". Gosiewska była pierwszą żoną Przemysława Gosiewskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
ZOBACZ TEŻ: Wybory do europarlamentu 2024. Okręg nr 4 - kto kandyduje w Warszawie i okolicznych powiatach? [pełna lista]
Źródło: PKW, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Marcin Obara, Paweł Supernak, Tomasz Gzell, Leszek Szymański/PAP