Którzy kandydaci z województwa małopolskiego i świętokrzyskiego mają największe szanse na miejsce w europarlamencie? Była premier Beata Szydło i były minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz to nie jedyne znane nazwiska na "jedynkach" w okręgu nr 10.
Już w niedzielę Polacy zdecydują o tym, kto zostanie posłem do Parlamentu Europejskiego na lata 2024-2029. W okręgu nr 10, czyli w województwie małopolskim i świętokrzyskim, dziesięć komitetów wyborczych wystawiło kandydatów. Na "jedynkach" znajdziemy polityków znanych z polskiego parlamentu i samorządu, a także osoby, które miały już okazję pracować w PE. Oto lista wszystkich "jedynek" w okręgu nr 10.
LISTA NR 1. Adam Jarubas
Adam Jarubas startuje z pierwszego miejsca Komitetu Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe (lista nr 1). Jarubas jest członkiem i byłym wiceprezesem PSL, europosłem IX kadencji (2019-2024). W Parlamencie Europejskim pełnił dotychczas funkcję przewodniczącego Podkomisji Zdrowia Publicznego, jest także członkiem Konferencji Przewodniczących Komisji, Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności oraz Delegacji ds. Stosunków z Japonią.
Urodził się w 1974 roku. Z wykształcenia jest historykiem. Absolwent historii na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. Ukończył studia podyplomowe "Zarządzanie w warunkach Unii Europejskiej" oraz "Zarządzanie administracją i rozwojem lokalnym". W latach 2006-2018 marszałek województwa świętokrzyskiego, był również posłem VII kadencji (2011-2015). W 2015 wystartował w wyborach prezydenckich. Otrzymał 238 761 głosów.
LISTA NR 2. Konrad Berkowicz
Konrad Berkowicz to "jedynka" na liście nr 2, czyli Komitetu Konfederacja Wolność i Niepodległość. Wiceprezes partii Nowa Nadzieja, w przeszłości dwukrotnie ubiegał się o mandat w PE: w 2014 roku był dwójką na liście Kongresu Nowej Prawicy. Zdobył wówczas ponad 23 tysiące głosów. Do europarlamentu jednak nie wszedł, bo wyprzedził go Stanisław Żółtek, który pozyskał prawie 29 tys. wyborców. Pięć lat później zdobył ponad 50 tys. głosów, ale jego komitet - Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy - nie przekroczył progu wyborczego.
Urodził się w 1984 roku. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, poseł Konfederacji IX i X kadencji. W obecnej kadencji należy do sejmowych Komisji : Edukacji, Nauki i Młodzieży, Etyki Poselskiej oraz Polityki Senioralnej. W tegorocznych wyborach samorządowych kandydował w wyborach na prezydenta Krakowa. Wcześniej o fotel prezydenta Krakowa ubiegał się w 2014 i 2018 roku.
LISTA NR 3. Stanisław Skuza
Lista nr 3 to kandydaci Komitetu Wyborczego Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy - Normalna Polska w Normalnej Europie. Liderem na tej liście jest Stanisław Skuza, bezpartyjny przedsiębiorca. Skuza kandydował w tegorocznych wyborach do sejmiku województwa świętokrzyskiego. Zdobył 285 głosów i nie uzyskał mandatu. O miejsce w sejmiku bezskutecznie starał się również w poprzednich wyborach. W 2018 roku uzyskał 934 głosy.
LISTA NR 4. Stanisław Żółtek
Jedynką Komitetu Wyborczego Polexit jest Stanisław Żółtek, prezes partii PolExit, członek Kongresu Nowej Prawicy. Urodził się w 1956 roku. Przez lata związany był z Unią Polityki Realnej Janusza Korwin-Mikkego. W latach 1997-1998 wiceprezydent Krakowa, od 2014 do 2019 roku europoseł. W europarlamencie zasiadał między innymi w Komisji Budżetowej, był członkiem Delegacji ds. Stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.
W 2020 roku Żółtek wystartował w wyborach prezydenckich. Otrzymał nieco ponad 45 tysięcy głosów i nie wszedł do drugiej tury. Przed głosowaniem popularny stał się mem przedstawiający kandydata w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego z podpisem: "Panie kierowniku, wysoka izbo. Wnoszę wniosek formalny o poratowanie szlugiem". Prezydent Andrzej Duda, zapytany podczas sesji Q&A w mediach społecznościowych w maju 2020 roku, czy "poratowałby szlugiem" Żółtka, odpowiedział: "Ja nie mógłbym poratować, bo od trzech lat nie palę papierosów".
LISTA NR 5. Bartłomiej Sienkiewicz
Listę Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej otwiera Bartłomiej Sienkiewicz - od grudnia 2023 do maja 2023 roku minister kultury, który w rządzie Donalda Tuska zasłynął radykalnymi zmianami w TVP. Swoją kampanię zaczął z niemałym opóźnieniem, bo dopiero po 13 maja, kiedy został odwołany - po złożeniu rezygnacji - z resortu kultury i dziedzictwa narodowego.
Urodził się w 1961 roku. Jest prawnukiem polskiego pisarza i noblisty Henryka Sienkiewicza. Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 80. aktywnie udzielał się w opozycji demokratycznej. Działał w krakowskiej Niezależnej Oficynie Studentów, a także Niezależnym Zrzeszeniu Studentów.
W 1990 roku współtworzył Urząd Ochrony Państwa - pracował w nim do 2002 roku. W latach 90. współtworzył Ośrodek Studiów Wschodnich i był jego wicedyrektorem ds. programowych w latach 1991-1993 i 1996-2001. W latach 2003-2005 pełnił funkcję doradcy przy marszałku Sejmu Macieju Płażyńskim. W kolejnych latach założył firmę analityczną, zajmującą się szacowaniem ryzyka inwestycji oraz badaniem otoczenia konkurencyjnego, publikował w prasie oraz pracował jako wykładowca akademicki.
Od 2013 do 2014 roku Sienkiewicz kierował resortem spraw wewnętrznych. W 2019 roku po raz pierwszy został posłem na Sejm - z listy KO. W grudniu 2023 roku objął tekę ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W styczniu posłowie opozycji chcieli go odwołać za działania związane ze zmianami w mediach publicznych. Wniosek o wyrażenie wotum nieufności został jednak odrzucony przez Sejm. Minister kultury podał się do dymisji w związku ze startem w wyborach do PE.
LISTA NR 6. Andrzej Szejna
Listę Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica w okręgu nr 10 otwiera Andrzej Szejna, dotychczasowy wiceminister spraw zagranicznych, wiceprzewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Nowej Lewicy, a także wiceprzewodniczący Partii Europejskich Socjalistów. - Na tej liście połowa to są panie, a połowa to panowie, więc po raz kolejny Lewica podkreśla zasadę równości - mówił Szejna podczas konferencji prasowej w maju. Wybory do PE określił wówczas jako "kluczowe i wyjątkowe".
Urodził się w 1973 roku. Z zawodu adwokat i radca prawny, studiował ekonomię w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Był wiceministrem gospodarki, pracy i polityki społecznej (2003-2004), wiceministrem w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej (2004) i posłem do Parlamentu Europejskiego (2004-2009). W latach 2019-2023 wiceprzewodniczący Delegacji Sejmu i Senatu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Poseł na Sejm IX i X kadencji.
LISTA NR 7. Beata Szydło
Listę Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość otwiera Beata Szydło, polityczka Prawa i Sprawiedliwości zasiadająca w Parlamencie Europejskim od 2019 roku. W poprzednich eurowyborach była premier zdobyła 525 811 głosów, co było najlepszym wynikiem w kraju.
Urodziła się w 1963 roku. Absolwentka etnografii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz podyplomowych studiów z zarządzania kulturą w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i zarządzania samorządem terytorialnym na Akademii Ekonomicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny - red.).
Posłanką PiS była od 2005 roku. Po katastrofie smoleńskiej, w której zginęło wielu czołowych polityków PiS, w tym dwie główne specjalistki od gospodarki Grażyna Gęsicka i Aleksandra Natalli-Świat, Szydło, jako członkini sejmowej Komisji Finansów Publicznych, zaczęła reprezentować partię w debatach gospodarczych. W lipcu 2010 roku została niespodziewanie wybrana na wiceprezesa PiS. Był to okres kolejnego "exodusu" z tego ugrupowania - PiS opuszczali założyciele formacji Polska Jest Najważniejsza, m.in. Joanna Kluzik-Rostkowska, Paweł Poncyljusz czy Elżbieta Jakubiak.
Na początku 2015 roku została wybrana na szefową sztabu kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudy. W listopadzie tego samego roku, po zwycięstwie PiS w wyborach parlamentarnych, została premier. Po pierwszym posiedzeniu nowego rządu wystąpiła na konferencji prasowej tylko na tle polskich flag. - Cieszę się, że w tych trudnych czasach jesteśmy członkiem UE i NATO. (...) Natomiast przyjęliśmy taką zasadę, i tak to będzie realizowane, że posiedzenie polskiego rządu, wypowiedź po posiedzeniu polskiego rządu, będziemy realizować na najpiękniejszych, moim zdaniem, biało-czerwonych flagach - mówiła Szydło w 2015 roku. Szefową rządu pozostała do grudnia 2017 roku, gdy zastąpił ją Mateusz Morawiecki.
LISTA NR 8. Andrzej Kasela
W okręgu nr 10 zarejestrowano też kandydatów Komitetu Wyborczego Normalny Kraj. Listę komitetu otwiera Andrzej Kasela - bezpartyjny przedsiębiorca z Myślenic. "W poczuciu odpowiedzialności za swój kraj kandyduję do Parlamentu Europejskiego, nie dla siebie, ale dla Nas wszystkich, Polaków" - czytamy na profilu Kaseli w mediach społecznościowych.
LISTA NR 9. Marcin Jagodziński
Jedynką Komitetu Wyborczego Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców w okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie jest Marcin Jagodziński, przedsiębiorca, członek partii Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców. Mieszka w Bizorędzie.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 / Marcin Obara/PAP / Rafał Guz/PAP