S5 kawałek po kawałku. Chcą skończyć do 2017 r.

Wrocław

TVN 24 Poznań | Adrian TylczyńskiPierwotnie droga S5 miała być gotowa na Euro 2012

Na trzeci kwartał zaplanowano ogłoszenie przetargów na budowę drogi S5 na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. Budowa ok. 200 km trasy na terenie dwóch województw powinna zakończyć się do 2017 r. Inwestycja ma opóźnienie.

S5 ma połączyć Grudziądz, Poznań i Wrocław.

- Po wybudowaniu trasy, podróż z Wrocławia do granicy województwa zajmie pół godziny - mówił Robert Radoń, dyrektor oddziału GDDKiA we Wrocławiu, podczas poniedziałkowej konferencji, na której przedstawiono plan budowy drogi ekspresowej.

Jak poinformował Radoń, przetargi na budowę dolnośląskiego odcinka trasy, o długości około 50 km, zostaną ogłoszone pod koniec czerwca.

Trasa ma mieć po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Na jej dolnośląskim odcinku powstanie ponad 100 obiektów inżynieryjnych - mostów, wiaduktów oraz przepustów. Koniec inwestycji zaplanowany jest tu na 2016 rok.

Odcinek po odcinku

Z kolei na terenie woj. wielkopolskiego trasa S5 będzie liczyć 160 km.

- W zeszłym roku udało się oddać do użytku 35-kilometrowy fragment trasy S5, zwany też Wschodnią Obwodnicą Poznania - przypomniał Marek Napierała, dyrektor oddziału GDDKiA w Poznaniu.

Dodał również, że jesienią powinna zakończyć się budowa niemal 30-kilometrowego odcinka S5 Kaczkowo-Korzeńsko.

- Zostały nam jeszcze cztery odcinki do zrealizowania: Gniezno-Mielno, Poznań-Wronczyn, Radomicko-Kaczkowo oraz Wronczyn-Radomicko - wyliczył Napierała.

W zeszłym tygodniu został ogłoszony już przetarg na ponad 18-kilometrowy odcinek Gniezno-Mielno. Ma być to kontynuacja i przedłużenie Wschodniej Obwodnicy Poznania. Ten odcinek doprowadzi trasę S5 do granicy z województwem kujawsko-pomorskim. Jego budowa planowo ma zakończyć się w 2016 roku.

Przetargi na odcinki Poznań-Wronczyn oraz Radomicko-Kaczkowo mają zostać ogłoszone w trzecim kwartale tego roku, a inwestycje powinny zakończyć się do końca 2016 roku.

- Ze względu na problemu natury środowiskowej, przetarg na odcinek Wronczyn-Radomicko zostanie ogłoszony w przyszłym roku i tu prace mogłaby się zakończyć w połowie 2017 roku - dodał Napierała.

Autor: balu/mz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań | Adrian Tylczyński