Wrocław

Len na rany

Wrocław

Len na rany
Tomasz Mildyn | TVN24 WrocławWynalazek naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego znowu doceniony

Leczą miażdżycę i ciężko gojące się rany. Mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, a także likwidują wolne rodniki. Opatrunki z lnu, wynalazek naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymał kolejną nagrodę.

- Od pacjentów mamy już od dawna sygnały, że są zadowoleni z wyników leczenia naszymi plastrami z lnu - cieszy się profesor Jan Szopa-Skórkowski z Uniwersytetu Wrocławskiego, pomysłodawca i twórca nowatorskich opatrunków. - Teraz zostaliśmy docenieni nagrodą Polski Produkt Przyszłości 2012. Czekamy aż doceni nas środowisko medyczne - dodaje.

Przyszłość w teraźniejszości

Len w przetworzonej formie, zmodyfikowany genetycznie, jako opatrunek LENPlast, przynosi ulgę pacjentom z trudno gojącymi się ranami.

- Jest niesamowity w swoich właściwościach - zachwala dr Magdalena Żuk z Uniwersytetu Wrocławskiego. - Opatrunki z lnu nie mają sobie równych. Trzydzieści lat walczyłem z ranami, które towarzyszą mojej cukrzycy. Pomogły dopiero opatrunki z lnu i to już po dwóch dniach stosowania - dodaje jeden z pacjentów.

Leczenie lnem przez fundację

Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego czekają teraz na kogoś, kto mógłby profesjonalnie zająć się dystrybucją. - Czeka nas też uruchomienie urzędniczej machiny, załatwianie formalności, tak żeby nasze opatrunki były łatwiej dostępne - tłumaczy Żuk. W tej chwili lniany lek można dostać jednie za pośrednictwem fundacji Leczenie Lnem.

Antybiotyk, żel i suplementy

Naukowcy z Dolnego Śląska pracują także nad kolejnymi wynalazkami. - Próbujemy stworzyć żel antyzakażeniowy, alnetrantywny antybiotyk o szerokim spektrum działania, oraz lniane suplementy - mówi Żuk.

Opatrunek z lnu nowej generacjiPARP

Autor: bieru/par

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości