W wyborach do sejmików wojewódzkich 33 procent poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości, 26,7 procent dla Koalicji Obywatelskiej, 13,6 procent dla Polskiego Stronnictwa Ludowego - to wyniki sondażu Ipsos uzupełnionego o pierwsze dane z Państwowej Komisji Wyborczej. Oznacza to, że PiS i Koalicja umacniają się na swoich pozycjach, ludowcy zaś tracą. PiS zwycięża łącznie w dziewięciu województwach, zaś Koalicja Obywatelska - w siedmiu.
Niedzielne wybory samorządowe trwały w całej Polsce od godziny 7 do 21.
W poniedziałek rano podane zostały tak zwane wyniki late poll, a więc wyniki sondażowe z 1160 komisji zebrane przez Ipsos (tak zwane exit poll) uzupełnione o pierwsze dane cząstkowe podawane przez Państwową Komisję Wyborczą.
Wynika z nich, że Prawo i Sprawiedliwość uzyskało w wyborach do sejmików wojewódzkich 33 proc. poparcia, a druga Koalicja Obywatelska 26,7 proc. Trzecie było PSL z 13,6 proc. głosów.
Dalsze miejsca zajęły Sojusz Lewicy Demokratycznej - 6,6 proc., Kukiz'15 - 5,9 proc., Bezpartyjni Samorządowcy - 5,8 proc., Partia Razem oraz Wolność w Samorządzie - oba po 1,5 proc., Ruch Narodowy - 1,3 proc., partia Zielonych - 1,1 proc.
Frekwencja, według sondażowych wyników late poll, wyniosła 53,4 proc.
Niedzielne wyniki exit poll
Wcześniej, jeszcze w niedzielę wieczorem, podawano wyniki exit poll, czyli sondażu Ipsos jeszcze bez informacji z PKW. Według nich Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do sejmików wojewódzkich zdobyło w całym kraju nieznacznie mniej głosów - 32,3 procent. Druga Koalicja Obywatelska miała dwa punkty procentowe mniej, zdobywając 24,7 proc., a trzeci PSL trzy punkty procentowe więcej - 16,6 proc. poparcia.
Dalsze miejsca zajmowali: Bezpartyjni Samorządowcy i Kukiz'15 - oba ugrupowania po 6,3 proc., Sojusz Lewicy Demokratycznej - 5,7 proc., Wolność w Samorządzie - 1,5 proc., Partia Razem - 1,4 proc., Ruch Narodowy RP - 1,2 proc. Partia Zielonych - 1,0 proc.
Inne komitety wyborcze w wyborach do sejmików wojewódzkich uzyskały łącznie 3,0 proc. głosów.
Pod względem liczby zdobytych mandatów Prawo i Sprawiedliwość wygrało w dziewięciu województwach, a Koalicja Obywatelska w siedmiu.
Frekwencja w wyborach wynosiła, według wyników exit poll, 51,3 procent.
Dwie konferencje PKW
Na ostatniej konferencji w czasie trwania ciszy wyborczej zastępca przewodniczącego PKW Sylwester Marciniak poinformował, że do godziny 17 najwyższa frekwencja była w województwie mazowieckim i wyniosła 45,31 proc., świętokrzyskim - 43,95 proc. i w podlaskim - 42,97 proc.
Najniższa frekwencja do godziny 17 odnotowana została w województwie opolskim - 37 proc.
Wybory samorządowe 2014 roku
W wyborach samorządowych do sejmików w 2014 roku pod względem liczby zdobytych mandatów PO wygrała w ośmiu województwach, PiS - w sześciu, a PSL - w dwóch.
Pod względem procentowego poparcia wybory wygrało natomiast PiS z wynikiem 26,85 proc., przed PO z 26,36 proc., PSL z 23,68 proc. i SLD z 8,78 proc.
Frekwencja w całym kraju w 2014 roku wyniosła w pierwszej turze wyborów samorządowych 47,21 proc. dla sejmików i 47,4 proc. w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Niemal 50 tysięcy miejsc do obsadzenia
W wyborach samorządowych w 2018 roku wybieranych było blisko 47 tysięcy radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tysiąca wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Druga tura wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta - tam, gdzie nie dojdzie do rozstrzygnięcia w pierwszej turze - odbędzie się 4 listopada.
Autor: mm//rzw / Źródło: TVN24, PAP