Przasnyska do przebudowy. Radny boi się "betonozy", dzielnica odpowiada

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Ulica Przasnyska na Żoliborzu zostanie przebudowana
Ulica Przasnyska na Żoliborzu zostanie przebudowana
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Ulica Przasnyska na Żoliborzu zostanie przebudowanaMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Nierówna, pełna dziur i chaotycznie połatana ulica Przasnyska na Żoliborzu potrzebuje pilnego remontu. Ten został już zaplanowany, jednak w przetargu nie udało się wybrać wykonawcy. Tymczasem radny Łukasz Porębski z Miasto Jest Nasze zarzuca dzielnicy, że urzędnicy chcą kosztem zieleni i przestrzeni dla pieszych wyznaczyć miejsca parkingowe. Dzielnica uspokaja: zadecydują mieszkańcy.

O przygotowaniach do przebudowy Przasnyskiej od Krasińskiego do Duchnickiej wraz z budową ronda na skrzyżowaniu z Rydygiera urząd dzielnicy Żoliborz poinformował w środowym komunikacie. Już na wstępie nie miał dobrych informacji. Ogłoszony w czerwcu przetarg został unieważniony ze względu na zbyt drogie oferty przedstawione przez wykonawców. Na przebudowę urząd zabezpieczył nieco ponad 8,9 mln zł. W przetargu oferty złożyły dwie firmy: Balzola Polska (12,9 mln zł) oraz WEGARTEN (9,2 mln zł). Dzielnica zapowiedziała, że będzie szukać dodatkowych środków. Postępowanie zostanie powtórzone, najprawdopodobniej jeszcze w tym roku.

Inwestycja będzie realizowana w formule "zaprojektuj i wybuduj". "Wykonawca zobowiązany będzie do przygotowania koncepcji architektonicznej przebudowy ulicy Przasnyskiej, która następnie zostanie skonsultowana z mieszkańcami. W kolejnym etapie wykonany zostanie ostateczny projekt przebudowy uwzględniający zebrane wnioski, uwagi i wytyczne, a następnie wraz z nim przygotowana będzie kompletna wielobranżowa dokumentacja projektowa" – czytamy w komunikacie żoliborskiego ratusza.

Radny zgłasza zastrzeżenia

Jak zauważył żoliborski radny Łukasz Porębski (Miasto Jest Nasze), wątpliwości budzą założenia projektu. Według niego urzędnicy zaplanowali zmianę parkowania z równoległego na prostopadłe. Miejsca parkingowe miałyby się znaleźć pomiędzy rosnącymi przy ulicy kasztanowcami, co pokazał na zamieszczonej w mediach społecznościowych animacji. Z kolei drogi rowerowe mają się krzyżować z chodnikami, co zdaniem radnego, jest bardzo niebezpieczne dla pieszych.

"Projekt zakłada niepotrzebną ingerencję w zieleń oraz planowane niszczenie systemu korzeniowego drzew. Brakuje natomiast bezpiecznego dla pieszych układu chodników, które nie krzyżują się z drogami rowerowymi oraz infrastruktury uspokajającej ruch samochodów. Nie znajduję uzasadnienia dla konieczności budowy prostopadłych miejsc parkingowych na wysokości adresu Przasnyska 6 tj. w miejscu, gdzie obecnie obowiązuje parkowanie równoległe. Nie ma też potrzeby wprowadzania parkowania przy Przasnyskiej od strony Duchnickiej, w rejonie gdzie obecnie nie ma parkingów" - napisał w interpelacji do burmistrza Żoliborza Pawła Michalca radny Porębski.

Jego zdaniem całość remontu Przasnyskiej powinna prowadzić do ograniczenia prędkości do 30 km/h, zwężenia jezdni, wprowadzenia dodatkowych elementów infrastruktury ograniczających prędkość. Porębski zaznaczył, że parkowanie równoległe powinno zostać zachowane.

Urząd dzielnicy: projekt przebudowy dopiero powstanie

Urząd dzielnicy podkreślił w komunikacie, że "załączony do programu funkcjonalno–użytkowego (PFU) rysunek był opracowaniem technicznym, adresowanym do potencjalnych wykonawców". "Sporządzony został wyłącznie na potrzeby oszacowania kosztów inwestycji oraz przybliżonego zilustrowania zakresu zadań, co nie jest możliwe do określenia jedynie w formie opisowej. Nigdy nie był i nie będzie on projektem wykonawczym" - podkreślono w komunikacie. Urząd wskazał, że wykonawca przebudowy będzie zobowiązany do "opracowania koncepcji rozwiązania projektowego przebudowywanej ulicy i skrzyżowań, uzyskania potrzebnych opinii, opracowania rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych oraz dokumentacji projektowej przebudowy ulicy i jej skrzyżowań wraz z sieciami uzbrojenia terenu oraz uzyskanie potrzebnych uzgodnień". Żoliborski ratusz zapewnił również, że wykonawca jest zobowiązany do przestrzegania miejscowego planu zagospodarowania i poszanowania istniejącego drzewostanu.

Zdaniem Porębskiego, urząd dzielnicy dość precyzyjnie opisał, czego oczekuje od tego projektu. - Konsultacje, o których mówi urząd, powinny być zorganizowane przed publikacją dokumentacji przetargowej - stwierdził w rozmowie z tvnwarszawa.pl Porębski. - Mieszkańcom zostaną pokazane gotowe warianty, choć tak naprawdę nie wiadomo, ile ich będzie - stwierdził. - To, co zaproponował urząd nie przystaje do współczesnych standardów. Te rozwiązania nie zabezpieczają drzew i zieleni. W dobie kryzysu klimatycznego powinniśmy zmniejszać powierzchnię zabetonowaną, a nie ją powiększać - dodał radny.

Jak wyjaśniła w rozmowie z tvnwarszawa.pl Donata Wancel, rzeczniczka prasowa Żoliborza, urząd nie chce narzucać z góry ustalonych rozwiązań. - Ograniczeni jesteśmy do wymagań wynikających z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz obowiązującego prawa. Musimy przy tym przyjąć jakieś założenia kosztowe, dlatego w programie funkcjonalno-użytkowym staramy się uwzględnić maksymalne możliwe parametry, w tym m.in. maksymalną liczbę miejsc parkingowych, maksymalną długość ścieżki rowerowej, szerokość ulicy czy chodnika, a także powierzchnię zieleni, liczbę drzew i krzewów - powiedziała Wancel. Stwierdziła, że w tym przypadku rysunek techniczny powinien zakładać maksymalną liczbę możliwych do wyznaczenia miejsc parkingowych, aby móc oszacować koszty inwestycji na wypadek, gdyby mieszkańcy oczekiwali właśnie takich rozwiązań. - W przypadku jednoznacznego zasugerowania w opisie zamówienia wybudowania miejsc równoległych, a zmiany oczekiwań mieszkańców na skośne lub prostopadłe miejsca parkingowe, mielibyśmy do czynienia z niedoszacowaniem kosztów inwestycji i ponownym brakiem środków na jej realizację - podkreśliła urzędniczka.

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24