"Silne, niezależne, odważne". O inspirujących kobietach na festiwalu "Niewinni Czarodzieje"

Źródło:
PAP
XVI Warszawski Niewinni Czarodzieje

Od środy, 17 listopada, przez 10 dni potrwa XVI Festiwal Warszawski "Niewinni Czarodzieje". "Naszą wyobraźnią całkowicie zawładną panie - kobiety sukcesu, prekursorki i idolki - indywidualistki - zapowiadają organizatorzy. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Warszawa - kobiecy żywioł".

"Silne, niezależne, odważne. Spełniające swoje marzenia i podejmujące ryzyko. Warszawianki z wyboru lub urodzenia. Współczesne i dawne mieszkanki stolicy. Biznesmenki, artystki, autorki, aktywistki, ale też słynne kucharki czy… przestępczynie. Zawsze nieszablonowe oraz fascynujące. Postacie znane z mediów, podręczników, czasopism, filmów i seriali – bez nich nie sposób zrozumieć dzisiejszej Warszawy" - czytamy w zapowiedzi festiwalu.

Festiwal Niewinni Czarodzieje. W tym roku poświęcony kobietom

Jak podkreślono, "podczas tegorocznej edycji Festiwalu Warszawskiego 'Niewinni Czarodzieje' główne role przypadną czarodziejkom naszych czasów". "Zainspirujemy się radami pań, które podążając za swoimi pasjami, odniosły w stolicy biznesowy sukces. Wysłuchamy historii kobiet, które porzuciły ojczyznę i na swój dom wybrały właśnie Warszawę. Porozmawiamy o fantazyjnych sukienkach tutejszych dziewczyn. Przypomnimy sylwetkę Lucyny Ćwierczakiewiczowej – autorki kultowej książki sprzed ponad 100 lat '365 obiadów za 5 złotych', niewiasty doskonale odnajdującej się zarówno w kuchni, jak i na salonach" - informuje Muzeum Powstania Warszawskiego (organizatorem jest jego oddział - Instytut Stefana Starzyńskiego).

Zaznaczono, że festiwal będzie okazją "do poznania romantycznych dusz polskich bohaterek filmowych i mrocznych wcieleń królowych przedwojennego półświatka". "Obejrzymy spektakl będący adaptacją opowiadania Agnieszki Osieckiej, który mówi o niezgodzie na szarą rzeczywistość. Zauroczymy się subtelnymi kompozycjami cenionej na całym świecie Hani Rani i zatańczymy w rytm elektronicznych opowieści Bovskiej, którą podczas koncertu poświęconego Korze wesprą inne wyjątkowe artystki - Katarzyna Nosowska, Mela Koteluk oraz Margaret" - napisano o programie wydarzenia.

Program festiwalu Niewinni Czarodzieje

Pierwszy dzień festiwalu (17 listopada) zaczyna się od spotkania w Hali Koszyki z Martą Sztokfisz - autorką publikacji "Pani od obiadów. Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Historia życia". Podczas spotkania nie zabraknie gotowania na żywo połączonego z degustacją potraw przygotowanych przez szefową kuchni Annę Klajmon.

Dzień później, w czwartek 18 listopada, w Pałacu pod Blachą (Loża Masońska) zaplanowano spotkanie i dyskusję pt. "Zabójcza płeć. Historie z warszawskiego półświatka". O najgłośniejszych zbrodniach i najsłynniejszych przestępczyniach przedwojennej stolicy opowiedzą: dr Agnieszka Haska i dr Jerzy Stachowicz – autorzy książki "Bezlitosne. Najokrutniejsze kobiety dwudziestolecia międzywojennego" oraz Iwona Kienzler – autorka m.in. publikacji "Zabójcy, wampirzyce, nierządnice. Zbrodnie i afery II RP".

W piątek, 19 listopada, na scenie Relaxu odbędzie się z kolei koncert poświęcony Korze - z gościnnym udziałem Katarzyny Nosowskiej, Meli Koteluk i Margaret. Twórczość wyjątkowej artystki zinterpretuje Bovska – wokalistka i kompozytorka, która w 2016 roku zawojowała polski rynek muzyczny swoimi nieszablonowymi utworami.

20 listopada, w sobotę, odbędzie się spotkanie i dyskusja w Samym Centrum Wszechświata pt. "Warszawianka z wyboru". Pojawią się influencerki: Sasha Bajek - twórczyni youtube'owego kanału "Rosjanka w Polsce", Soode z kanału "Irańczyk w Polsce" oraz Monica Zielinski prowadząca kanał "Monica Zielinski", które opowiedzą o swoich związkach z Warszawą, trudnościach życia w stolicy i różnicach kulturowych między Polską a ich macierzystymi krajami.

Na poniedziałek, 22 listopada, zaplanowano w teatrze Garnizon Sztuki spektakl pt. "Biała bluzka" na podstawie opowiadania Agnieszki Osieckiej. Bohaterką jest zakochana wariatka, pijaczka, niegodząca się na szarzyznę PRL-u. "Pisany przez Agnieszkę Osiecką w stanie wojennym monolog głównej bohaterki z samą sobą nie jest jednak studium samotności i nieprzystosowania. Widzimy bowiem, że w Elżbiecie drzemie ogromna siła. Jej dzikość, niezależność to wybór, sprzeciw, ucieczka od trywialności, zdobywania zaświadczeń, pobierania kartek i ciągłego załatwiania spraw. Tytułowa biała bluzka to gorset, w który za nic w świecie nie chce się wcisnąć" - przypominają organizatorzy.

23 listopada, we wtorek, w Big Book Cafe odbędzie się się z kolei spotkanie i dyskusja pt. "Warszawskie dziewczyny i ich sukienki. 1990 - 2021". Uczestnicy dowiedzą się, jak zmieniała się moda kobieca w Warszawie w ostatnim trzydziestoleciu. O stylach ubioru, wizerunkach kobiet i rewolucjach w naszych szafach na przestrzeni ostatnich 30 lat opowiedzą Joanna Klimas – projektantka mody, Aleksandra Zawadzka – dziennikarka i redaktorka, autorka książki "Moda vintage", oraz Karolina Sulej – pisarka i dziennikarka, autorką m.in. zbioru reportaży o polskiej modzie po 1990 roku.

Następnie w czwartek, 25 listopada, w Warsaw Spire, na 38. piętrze odbędą się warsztaty pt. "Firma jest kobietą". Uczestnicy porozmawiają z Igą Czubak – założycielką i prezeską firmy Roślinny Qurczak, Malką Kafką – prezeską zarządu spółki Food Quantum i założycielką sieci wegańskich restauracji Tel Aviv, Julią Sielicką-Jastrzębską – założycielką i właścicielką firmy Whisbear, oraz Anną Zdrojewską-Żywiecką – założycielką wydawnictwa Mamania i prezeską Grupy Wydawniczej Relacja.

W piątek, 26 listopada, odbędzie się koncert Hani Rani. Artystka ma na swoim koncie pięć albumów, w tym trzy autorskie. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, zdobywczynią m.in. pięciu Fryderyków, została również okrzyknięta "Odkryciem roku 2019". Istotną częścią jej muzycznej kariery jest komponowanie muzyki filmowej, za którą także została doceniona, zdobywając nagrodę w konkursie głównym na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Podczas listopadowego koncertu w warszawskim Palladium artystka wykona utwory z własnego repertuaru, a także interpretacje wybranych kompozycji Krzysztofa Komedy.

Ostatniego dnia festiwalu, 27 listopada, w Kinotece PKiN odbędzie się spotkanie o dyskusja pt. "Zakochane w Warszawie. O współczesnej kobiecie w polskim kinie". "Kim są współczesne Julie i jak się ubierają? Gdzie chodzą na randki i w kim się zakochują? Jak to się ma do warszawskiej rzeczywistości początków XXI wieku? Podczas spotkania połączonego z dyskusją obejrzymy fragmenty najpopularniejszych polskich komedii romantycznych i seriali ostatnich lat. A będziemy dyskutować w doborowym towarzystwie aktorki Joanny Brodzik, pisarki Doroty Masłowskiej oraz historyka i publicysty Grzegorza Sołtysiaka, autora m.in. książki 'Filmowy przewodnik po Warszawie'" - zachęcają organizatorzy.

Informowaliśmy również o tym, że MPW pozyskało dużą kolekcję lotniczych fotografii Warszawy z czasów II wojny światowej:

Spot promujący projekt "Korzenie Miasta"
Spot promujący projekt "Korzenie Miasta"Muzeum Powstania Warszawskiego

Autorka/Autor:katke/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MPW

Pozostałe wiadomości

Wśród zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego pomysłów dominują te dotyczące nowych dróg rowerowych, zieleni oraz miejsc do rekreacji. Głosy na wybrane projekty dzielnicowe i miejskie można oddawać od 15 czerwca.

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana na początku XX wieku, wysoka czynszowa kamienica przy ulicy Pięknej została wpisana do rejestru zabytków. Dzięki temu, że budynek przetrwał drugą wojnę światową, zachowały się w nim liczne elementy oryginalnego wystroju.

Jako jedna z nielicznych w tej części miasta przetrwała wojnę. Teraz jest zabytkiem

Jako jedna z nielicznych w tej części miasta przetrwała wojnę. Teraz jest zabytkiem

Źródło:
PAP

Latem na placu Zbawiciela piesi i klienci lokali gastronomicznych będą mieli więcej miejsca. Od 15 czerwca będzie tam obowiązywała specjalna organizacja ruchu - poinformował Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. Do końca września jeden pas na placu będzie wyłączony z ruchu samochodowego.

Powrót ogródków na plac Zbawiciela

Powrót ogródków na plac Zbawiciela

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci prowadzący poszukiwania Iwony Wieczorek mają informację, że związek z zaginięciem kobiety może mieć kierowca białego fiata cinquecento. Samochód przejeżdżał w pobliżu Parku Reagana w Gdańsku w dniu, w którym ostatni raz widziano 19-latkę. Policja opublikowała zdjęcie.

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Źródło:
Komenda Stołeczna Policji

Policjanci z Wołomina zatrzymali 64-latka i 72-latka podejrzanych o kradzież gotówki oraz markowych ubrań z samochodu zaparkowanego przy centrum handlowym. Mężczyznom grozi do pięciu lat więzienia.

Zabrali z zaparkowanego auta gotówkę, buty i ubrania. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Zabrali z zaparkowanego auta gotówkę, buty i ubrania. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek na ulicach Woli był prowadzony pościg za kierowcą auta, świadczącego usługę przewozu osób. Mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Po zatrzymaniu okazało się, że miał przy sobie nieznaną substancję.

Nie zatrzymał się do kontroli, przejechał na czerwonym świetle

Nie zatrzymał się do kontroli, przejechał na czerwonym świetle

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Szkole Podstawowej nr 404 w warszawskim Wawrze nadano imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gościem honorowym piątkowej uroczystości był założyciel fundacji Jerzy Owsiak.

WOŚP będzie patronować warszawskiej podstawówce

WOŚP będzie patronować warszawskiej podstawówce

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP

Mężczyzna, który miał zaatakować gazem Viki Gabor, a jej ojca także kilka razy uderzyć, usłyszał prokuratorskie zarzuty. 34-latek odpowie za spowodowanie lekkich obrażeń ciała u 53-latka. Ale konsekwencje zdarzenia ma ponieść również ojciec wokalistki - za wykroczenie drogowe.

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy kilka godzin walczyli z pożarem pod Górą Kalwarią. Ogień pojawił się w budynkach gospodarczych. - Jeden się spalił, w drugim nadpaleniu uległa konstrukcja dachu, do trzeciego pożar nie dotarł - przekazała straż pożarna.

Pożar pod Górą Kalwarią. Płonęły budynki gospodarcze

Pożar pod Górą Kalwarią. Płonęły budynki gospodarcze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki stanie miasteczko promujące idee równości, wolności i tolerancji wobec mniejszości, w szczególności społeczności LGBTQ+. Odbędzie się również przemarsz ulicami Śródmieścia. Policja może zdecydować o wyłączeniu ulic z ruchu. Autobusy i tramwaje będą kursowały objazdami.

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na ulicy Puławskiej. Na miejscu pracowały służby. Zdarzenie spowodowało korek w kierunku Piaseczna.

Zderzenie na Puławskiej. W aucie było kilkumiesięczne dziecko

Zderzenie na Puławskiej. W aucie było kilkumiesięczne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Oboje mieli po około półtora promila alkoholu w organizmie. Jechali wspólnie na hulajnodze. Podróż zakończyli uderzając w stojący samochód. 22-latka i 19-latek trafili do szpitala.

Pijani jechali na hulajnodze, uderzyli w zaparkowane auto

Pijani jechali na hulajnodze, uderzyli w zaparkowane auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali poszukiwanego trzema listami gończymi 34-latka. Ma na koncie przestępstwa narkotykowe. Od 2021 roku był nieuchwytny, często zmieniał miejsce pobytu. Mężczyzna wpadł w Warszawie.

"Łowcy cieni" zatrzymali 34-latka. Był poszukiwany trzema listami gończymi

"Łowcy cieni" zatrzymali 34-latka. Był poszukiwany trzema listami gończymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy policjanci zostali zaalarmowani o awanturującej się opiekunce, która przyszła odebrać dziecko z przedszkola. "Okazało się, że kobieta jest kompletnie pijana i pod opieką miała już półtoraroczne dziecko. Podczas interwencji znieważyła i naruszyła nietykalność cielesną policjantów" - informuje Marta Sulowska, rzeczniczka bemowskiej policji.

Pijana opiekunka przyszła odebrać dziecko z przedszkola. "W torebce miała butelkę wódki"

Pijana opiekunka przyszła odebrać dziecko z przedszkola. "W torebce miała butelkę wódki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Świadkowie zaalarmowali policję o rowerzyście, który według nich mógł być pijany. Mężczyzna jechał na rowerze z trzyletnią córką. Jak podała policja, 46-latek wydmuchał dwa promile. Dziecko trafiło pod opiekę matki, a ojciec poniesie konsekwencje.

Pijany ojciec wiózł na rowerze trzyletnią córkę

Pijany ojciec wiózł na rowerze trzyletnią córkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedną z ulubionych praskich ulic wypełnią w weekend koncerty, warsztaty, spacery i wystawy. Po raz trzeci Dom Kultury Praga organizuje Święto Ulicy Stalowej. Po Pradze będą jeździły historyczne tramwaje linii S.

Stalowa świętuje. Sąsiedzkie śniadanie, koncert balkonowy, pochód piesków

Stalowa świętuje. Sąsiedzkie śniadanie, koncert balkonowy, pochód piesków

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, um

Brodka - wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, reżyserka i laureatka Fryderyków - została zaproszona do współpracy przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Upamiętni 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Artystka objęła rolę kuratorki oraz dyrektorki artystycznej projektu "WAWA".

"Dźwiękami sięga do istoty człowieczeństwa". Koncert Brodki na 80. rocznicę Powstania Warszawskiego

"Dźwiękami sięga do istoty człowieczeństwa". Koncert Brodki na 80. rocznicę Powstania Warszawskiego

Źródło:
PAP

W domu przy ulicy Modlińskiej wybuchł pożar. Jak ustalili strażacy, jego przyczyną było zwarcie. O bezpieczeństwo osób postronnych i płynność ruchu w czasie działań gaśniczych zadbali strażnicy miejscy. Obecna była też policja.

Zwarcie i pożar przy Modlińskiej. Na ponad godzinę zamknęli jeden pas jezdni

Zwarcie i pożar przy Modlińskiej. Na ponad godzinę zamknęli jeden pas jezdni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przed bramą Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego, odbyła się demonstracja studentów w obronie Palestyny. Wiązała się też z zamknięciem bram UW. Będą one otwierane po sprawdzeniu tożsamości osób wchodzących i ich uprawnień do przebywania na terenie uczelni - zakomunikował rektor.

Studenci protestowali przed uniwersytetem. "Rektorze, gdzie jesteś, gdy mordują dzieci"

Studenci protestowali przed uniwersytetem. "Rektorze, gdzie jesteś, gdy mordują dzieci"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pociąg potrącił jedną osobę w Rembertowie, nie przeżyła. Jak poinformowały PKP PLK, "wtargnęła" ona na torowisko. Na miejscu pracowały służby. Pasażerowie podróżujący koleją musieli liczyć się z utrudnieniami.

Śmiertelne potrącenie na torach

Śmiertelne potrącenie na torach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nielegalnym wywozie z Polski obrazu Jacka Malczewskiego znanego jako "Rzeczywistość". - Nie udało się ustalić losów zarówno obrazu, jak i całej kolekcji lwowskiego kolekcjonera - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Skiba.

Koniec śledztwa w sprawie "aresztowanego" obrazu Jacka Malczewskiego

Koniec śledztwa w sprawie "aresztowanego" obrazu Jacka Malczewskiego

Źródło:
PAP

Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty w związku rozbojem dokonanym na na konwojentach. Łupem trzech Gruzinów i Ukraińca padła "znaczna ilość gotówki". Grozi im 12 lat więzienia. Pieniądze udało się odzyskać.

"Usłyszeli hałas i zauważyli mężczyzn ubranych w kominiarki". Napad na konwojentów przed kantorem

"Usłyszeli hałas i zauważyli mężczyzn ubranych w kominiarki". Napad na konwojentów przed kantorem

Źródło:
tvnwarszawa.pl