"Silne, niezależne, odważne". O inspirujących kobietach na festiwalu "Niewinni Czarodzieje"

Źródło:
PAP
XVI Warszawski Niewinni Czarodzieje

Od środy, 17 listopada, przez 10 dni potrwa XVI Festiwal Warszawski "Niewinni Czarodzieje". "Naszą wyobraźnią całkowicie zawładną panie - kobiety sukcesu, prekursorki i idolki - indywidualistki - zapowiadają organizatorzy. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Warszawa - kobiecy żywioł".

"Silne, niezależne, odważne. Spełniające swoje marzenia i podejmujące ryzyko. Warszawianki z wyboru lub urodzenia. Współczesne i dawne mieszkanki stolicy. Biznesmenki, artystki, autorki, aktywistki, ale też słynne kucharki czy… przestępczynie. Zawsze nieszablonowe oraz fascynujące. Postacie znane z mediów, podręczników, czasopism, filmów i seriali – bez nich nie sposób zrozumieć dzisiejszej Warszawy" - czytamy w zapowiedzi festiwalu.

Festiwal Niewinni Czarodzieje. W tym roku poświęcony kobietom

Jak podkreślono, "podczas tegorocznej edycji Festiwalu Warszawskiego 'Niewinni Czarodzieje' główne role przypadną czarodziejkom naszych czasów". "Zainspirujemy się radami pań, które podążając za swoimi pasjami, odniosły w stolicy biznesowy sukces. Wysłuchamy historii kobiet, które porzuciły ojczyznę i na swój dom wybrały właśnie Warszawę. Porozmawiamy o fantazyjnych sukienkach tutejszych dziewczyn. Przypomnimy sylwetkę Lucyny Ćwierczakiewiczowej – autorki kultowej książki sprzed ponad 100 lat '365 obiadów za 5 złotych', niewiasty doskonale odnajdującej się zarówno w kuchni, jak i na salonach" - informuje Muzeum Powstania Warszawskiego (organizatorem jest jego oddział - Instytut Stefana Starzyńskiego).

Zaznaczono, że festiwal będzie okazją "do poznania romantycznych dusz polskich bohaterek filmowych i mrocznych wcieleń królowych przedwojennego półświatka". "Obejrzymy spektakl będący adaptacją opowiadania Agnieszki Osieckiej, który mówi o niezgodzie na szarą rzeczywistość. Zauroczymy się subtelnymi kompozycjami cenionej na całym świecie Hani Rani i zatańczymy w rytm elektronicznych opowieści Bovskiej, którą podczas koncertu poświęconego Korze wesprą inne wyjątkowe artystki - Katarzyna Nosowska, Mela Koteluk oraz Margaret" - napisano o programie wydarzenia.

Program festiwalu Niewinni Czarodzieje

Pierwszy dzień festiwalu (17 listopada) zaczyna się od spotkania w Hali Koszyki z Martą Sztokfisz - autorką publikacji "Pani od obiadów. Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Historia życia". Podczas spotkania nie zabraknie gotowania na żywo połączonego z degustacją potraw przygotowanych przez szefową kuchni Annę Klajmon.

Dzień później, w czwartek 18 listopada, w Pałacu pod Blachą (Loża Masońska) zaplanowano spotkanie i dyskusję pt. "Zabójcza płeć. Historie z warszawskiego półświatka". O najgłośniejszych zbrodniach i najsłynniejszych przestępczyniach przedwojennej stolicy opowiedzą: dr Agnieszka Haska i dr Jerzy Stachowicz – autorzy książki "Bezlitosne. Najokrutniejsze kobiety dwudziestolecia międzywojennego" oraz Iwona Kienzler – autorka m.in. publikacji "Zabójcy, wampirzyce, nierządnice. Zbrodnie i afery II RP".

W piątek, 19 listopada, na scenie Relaxu odbędzie się z kolei koncert poświęcony Korze - z gościnnym udziałem Katarzyny Nosowskiej, Meli Koteluk i Margaret. Twórczość wyjątkowej artystki zinterpretuje Bovska – wokalistka i kompozytorka, która w 2016 roku zawojowała polski rynek muzyczny swoimi nieszablonowymi utworami.

20 listopada, w sobotę, odbędzie się spotkanie i dyskusja w Samym Centrum Wszechświata pt. "Warszawianka z wyboru". Pojawią się influencerki: Sasha Bajek - twórczyni youtube'owego kanału "Rosjanka w Polsce", Soode z kanału "Irańczyk w Polsce" oraz Monica Zielinski prowadząca kanał "Monica Zielinski", które opowiedzą o swoich związkach z Warszawą, trudnościach życia w stolicy i różnicach kulturowych między Polską a ich macierzystymi krajami.

Na poniedziałek, 22 listopada, zaplanowano w teatrze Garnizon Sztuki spektakl pt. "Biała bluzka" na podstawie opowiadania Agnieszki Osieckiej. Bohaterką jest zakochana wariatka, pijaczka, niegodząca się na szarzyznę PRL-u. "Pisany przez Agnieszkę Osiecką w stanie wojennym monolog głównej bohaterki z samą sobą nie jest jednak studium samotności i nieprzystosowania. Widzimy bowiem, że w Elżbiecie drzemie ogromna siła. Jej dzikość, niezależność to wybór, sprzeciw, ucieczka od trywialności, zdobywania zaświadczeń, pobierania kartek i ciągłego załatwiania spraw. Tytułowa biała bluzka to gorset, w który za nic w świecie nie chce się wcisnąć" - przypominają organizatorzy.

23 listopada, we wtorek, w Big Book Cafe odbędzie się się z kolei spotkanie i dyskusja pt. "Warszawskie dziewczyny i ich sukienki. 1990 - 2021". Uczestnicy dowiedzą się, jak zmieniała się moda kobieca w Warszawie w ostatnim trzydziestoleciu. O stylach ubioru, wizerunkach kobiet i rewolucjach w naszych szafach na przestrzeni ostatnich 30 lat opowiedzą Joanna Klimas – projektantka mody, Aleksandra Zawadzka – dziennikarka i redaktorka, autorka książki "Moda vintage", oraz Karolina Sulej – pisarka i dziennikarka, autorką m.in. zbioru reportaży o polskiej modzie po 1990 roku.

Następnie w czwartek, 25 listopada, w Warsaw Spire, na 38. piętrze odbędą się warsztaty pt. "Firma jest kobietą". Uczestnicy porozmawiają z Igą Czubak – założycielką i prezeską firmy Roślinny Qurczak, Malką Kafką – prezeską zarządu spółki Food Quantum i założycielką sieci wegańskich restauracji Tel Aviv, Julią Sielicką-Jastrzębską – założycielką i właścicielką firmy Whisbear, oraz Anną Zdrojewską-Żywiecką – założycielką wydawnictwa Mamania i prezeską Grupy Wydawniczej Relacja.

W piątek, 26 listopada, odbędzie się koncert Hani Rani. Artystka ma na swoim koncie pięć albumów, w tym trzy autorskie. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, zdobywczynią m.in. pięciu Fryderyków, została również okrzyknięta "Odkryciem roku 2019". Istotną częścią jej muzycznej kariery jest komponowanie muzyki filmowej, za którą także została doceniona, zdobywając nagrodę w konkursie głównym na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Podczas listopadowego koncertu w warszawskim Palladium artystka wykona utwory z własnego repertuaru, a także interpretacje wybranych kompozycji Krzysztofa Komedy.

Ostatniego dnia festiwalu, 27 listopada, w Kinotece PKiN odbędzie się spotkanie o dyskusja pt. "Zakochane w Warszawie. O współczesnej kobiecie w polskim kinie". "Kim są współczesne Julie i jak się ubierają? Gdzie chodzą na randki i w kim się zakochują? Jak to się ma do warszawskiej rzeczywistości początków XXI wieku? Podczas spotkania połączonego z dyskusją obejrzymy fragmenty najpopularniejszych polskich komedii romantycznych i seriali ostatnich lat. A będziemy dyskutować w doborowym towarzystwie aktorki Joanny Brodzik, pisarki Doroty Masłowskiej oraz historyka i publicysty Grzegorza Sołtysiaka, autora m.in. książki 'Filmowy przewodnik po Warszawie'" - zachęcają organizatorzy.

Informowaliśmy również o tym, że MPW pozyskało dużą kolekcję lotniczych fotografii Warszawy z czasów II wojny światowej:

Spot promujący projekt "Korzenie Miasta"
Spot promujący projekt "Korzenie Miasta"Muzeum Powstania Warszawskiego

Autorka/Autor:katke/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MPW

Pozostałe wiadomości

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Egzotyczne zwierzę czworonóg wytropił w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W poniedziałek, 22 lipca po raz kolejny ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci. To hołd dla ofiar akcji deportacyjnej przeprowadzonej w getcie warszawskim.

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano nie działały cztery stacje na centralnym odcinku pierwszej linii metra. Powodem był pozostawiony bagaż. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Utrudnienia w metrze przez pozostawiony bagaż

Utrudnienia w metrze przez pozostawiony bagaż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Panoramę Warszawy z 46. piętra można podziwiać z budynku Varso Tower, wchodzącego w skład kompleksu biurowo-usługowego Varso Place. Na tvnwarszawa.pl pokazujemy najświeższe zdjęcia.

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę strażacy prowadzili poszukiwania 32-latka na Wiśle w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Niestety odnalezionego mężczyzny nie udało się uratować. Równie tragicznie zakończyła się akcja ratunkowa na Jeziorze Zegrzyńskim w Nieporęcie, podczas której z wody wyciągnięto 33-letniego mężczyznę.

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Aktualizacja:
Źródło:
tvnnwarszawa.pl, PAP

Na Czerniakowskiej zderzyły się dwa samochody. Jeden przeleciał przez barierę energochłonną i zakończył jazdę na poręczy kładki dla pieszych. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę w alei Krakowskiej doszczętnie spłonął samochód osobowy. Na szczęście podróżującym osobom udało się opuścić pojazd, przed rozwinięciem się pożaru.

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na autostradzie A2 pod Grodziskiem Mazowieckim zapaliła się ciężarówka, przewożąca warzywa. Pojazd stanął w płomieniach, a nad okolicą unosił się gęsty dym. Do akcji gaśniczej ruszyli strażacy.

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Garwolina przejął się losem małego dzika. Przygarnął do mieszkania w bloku zwierzę, która błąkało się po lesie. Sąsiedzi wezwali policję. Mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna.

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl