Od środy, 17 listopada, przez 10 dni potrwa XVI Festiwal Warszawski "Niewinni Czarodzieje". "Naszą wyobraźnią całkowicie zawładną panie - kobiety sukcesu, prekursorki i idolki - indywidualistki - zapowiadają organizatorzy. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Warszawa - kobiecy żywioł".
"Silne, niezależne, odważne. Spełniające swoje marzenia i podejmujące ryzyko. Warszawianki z wyboru lub urodzenia. Współczesne i dawne mieszkanki stolicy. Biznesmenki, artystki, autorki, aktywistki, ale też słynne kucharki czy… przestępczynie. Zawsze nieszablonowe oraz fascynujące. Postacie znane z mediów, podręczników, czasopism, filmów i seriali – bez nich nie sposób zrozumieć dzisiejszej Warszawy" - czytamy w zapowiedzi festiwalu.
Festiwal Niewinni Czarodzieje. W tym roku poświęcony kobietom
Jak podkreślono, "podczas tegorocznej edycji Festiwalu Warszawskiego 'Niewinni Czarodzieje' główne role przypadną czarodziejkom naszych czasów". "Zainspirujemy się radami pań, które podążając za swoimi pasjami, odniosły w stolicy biznesowy sukces. Wysłuchamy historii kobiet, które porzuciły ojczyznę i na swój dom wybrały właśnie Warszawę. Porozmawiamy o fantazyjnych sukienkach tutejszych dziewczyn. Przypomnimy sylwetkę Lucyny Ćwierczakiewiczowej – autorki kultowej książki sprzed ponad 100 lat '365 obiadów za 5 złotych', niewiasty doskonale odnajdującej się zarówno w kuchni, jak i na salonach" - informuje Muzeum Powstania Warszawskiego (organizatorem jest jego oddział - Instytut Stefana Starzyńskiego).
Zaznaczono, że festiwal będzie okazją "do poznania romantycznych dusz polskich bohaterek filmowych i mrocznych wcieleń królowych przedwojennego półświatka". "Obejrzymy spektakl będący adaptacją opowiadania Agnieszki Osieckiej, który mówi o niezgodzie na szarą rzeczywistość. Zauroczymy się subtelnymi kompozycjami cenionej na całym świecie Hani Rani i zatańczymy w rytm elektronicznych opowieści Bovskiej, którą podczas koncertu poświęconego Korze wesprą inne wyjątkowe artystki - Katarzyna Nosowska, Mela Koteluk oraz Margaret" - napisano o programie wydarzenia.
🔥 Daj się porwać warszawskiemu kobiecemu żywiołowi i weź udział w Festiwalu Warszawskim Niewinni Czarodzieje 🔥 W...
Posted by Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje on Tuesday, November 16, 2021
Program festiwalu Niewinni Czarodzieje
Pierwszy dzień festiwalu (17 listopada) zaczyna się od spotkania w Hali Koszyki z Martą Sztokfisz - autorką publikacji "Pani od obiadów. Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Historia życia". Podczas spotkania nie zabraknie gotowania na żywo połączonego z degustacją potraw przygotowanych przez szefową kuchni Annę Klajmon.
Dzień później, w czwartek 18 listopada, w Pałacu pod Blachą (Loża Masońska) zaplanowano spotkanie i dyskusję pt. "Zabójcza płeć. Historie z warszawskiego półświatka". O najgłośniejszych zbrodniach i najsłynniejszych przestępczyniach przedwojennej stolicy opowiedzą: dr Agnieszka Haska i dr Jerzy Stachowicz – autorzy książki "Bezlitosne. Najokrutniejsze kobiety dwudziestolecia międzywojennego" oraz Iwona Kienzler – autorka m.in. publikacji "Zabójcy, wampirzyce, nierządnice. Zbrodnie i afery II RP".
W piątek, 19 listopada, na scenie Relaxu odbędzie się z kolei koncert poświęcony Korze - z gościnnym udziałem Katarzyny Nosowskiej, Meli Koteluk i Margaret. Twórczość wyjątkowej artystki zinterpretuje Bovska – wokalistka i kompozytorka, która w 2016 roku zawojowała polski rynek muzyczny swoimi nieszablonowymi utworami.
20 listopada, w sobotę, odbędzie się spotkanie i dyskusja w Samym Centrum Wszechświata pt. "Warszawianka z wyboru". Pojawią się influencerki: Sasha Bajek - twórczyni youtube'owego kanału "Rosjanka w Polsce", Soode z kanału "Irańczyk w Polsce" oraz Monica Zielinski prowadząca kanał "Monica Zielinski", które opowiedzą o swoich związkach z Warszawą, trudnościach życia w stolicy i różnicach kulturowych między Polską a ich macierzystymi krajami.
Na poniedziałek, 22 listopada, zaplanowano w teatrze Garnizon Sztuki spektakl pt. "Biała bluzka" na podstawie opowiadania Agnieszki Osieckiej. Bohaterką jest zakochana wariatka, pijaczka, niegodząca się na szarzyznę PRL-u. "Pisany przez Agnieszkę Osiecką w stanie wojennym monolog głównej bohaterki z samą sobą nie jest jednak studium samotności i nieprzystosowania. Widzimy bowiem, że w Elżbiecie drzemie ogromna siła. Jej dzikość, niezależność to wybór, sprzeciw, ucieczka od trywialności, zdobywania zaświadczeń, pobierania kartek i ciągłego załatwiania spraw. Tytułowa biała bluzka to gorset, w który za nic w świecie nie chce się wcisnąć" - przypominają organizatorzy.
23 listopada, we wtorek, w Big Book Cafe odbędzie się się z kolei spotkanie i dyskusja pt. "Warszawskie dziewczyny i ich sukienki. 1990 - 2021". Uczestnicy dowiedzą się, jak zmieniała się moda kobieca w Warszawie w ostatnim trzydziestoleciu. O stylach ubioru, wizerunkach kobiet i rewolucjach w naszych szafach na przestrzeni ostatnich 30 lat opowiedzą Joanna Klimas – projektantka mody, Aleksandra Zawadzka – dziennikarka i redaktorka, autorka książki "Moda vintage", oraz Karolina Sulej – pisarka i dziennikarka, autorką m.in. zbioru reportaży o polskiej modzie po 1990 roku.
Następnie w czwartek, 25 listopada, w Warsaw Spire, na 38. piętrze odbędą się warsztaty pt. "Firma jest kobietą". Uczestnicy porozmawiają z Igą Czubak – założycielką i prezeską firmy Roślinny Qurczak, Malką Kafką – prezeską zarządu spółki Food Quantum i założycielką sieci wegańskich restauracji Tel Aviv, Julią Sielicką-Jastrzębską – założycielką i właścicielką firmy Whisbear, oraz Anną Zdrojewską-Żywiecką – założycielką wydawnictwa Mamania i prezeską Grupy Wydawniczej Relacja.
W piątek, 26 listopada, odbędzie się koncert Hani Rani. Artystka ma na swoim koncie pięć albumów, w tym trzy autorskie. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, zdobywczynią m.in. pięciu Fryderyków, została również okrzyknięta "Odkryciem roku 2019". Istotną częścią jej muzycznej kariery jest komponowanie muzyki filmowej, za którą także została doceniona, zdobywając nagrodę w konkursie głównym na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Podczas listopadowego koncertu w warszawskim Palladium artystka wykona utwory z własnego repertuaru, a także interpretacje wybranych kompozycji Krzysztofa Komedy.
Ostatniego dnia festiwalu, 27 listopada, w Kinotece PKiN odbędzie się spotkanie o dyskusja pt. "Zakochane w Warszawie. O współczesnej kobiecie w polskim kinie". "Kim są współczesne Julie i jak się ubierają? Gdzie chodzą na randki i w kim się zakochują? Jak to się ma do warszawskiej rzeczywistości początków XXI wieku? Podczas spotkania połączonego z dyskusją obejrzymy fragmenty najpopularniejszych polskich komedii romantycznych i seriali ostatnich lat. A będziemy dyskutować w doborowym towarzystwie aktorki Joanny Brodzik, pisarki Doroty Masłowskiej oraz historyka i publicysty Grzegorza Sołtysiaka, autora m.in. książki 'Filmowy przewodnik po Warszawie'" - zachęcają organizatorzy.
Autorka/Autor: katke/r
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: MPW