"Bez powstańców Warszawa nie miałaby tej bohaterskiej, niezłomnej i niepokornej duszy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
"To jest część naszej tożsamości, naszej duszy"
"To jest część naszej tożsamości, naszej duszy"TVN24
wideo 2/3
"To jest część naszej tożsamości, naszej duszy"TVN24

Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotkali się z powstańcami warszawskimi. - W tej trudnej rzeczywistości jesteście dla nas wszystkich drogowskazem. Dzięki wam spotykamy się co roku, możemy podać sobie dłoń. Na chwilę zapominamy o podziałach i skupiamy się na tym, co nas łączy - mówił podczas uroczystości w Parku Wolności Rafał Trzaskowski. Andrzej Duda dzisiejszą Polskę i Warszawę nazwał "wielkim pomnikiem powstańców warszawskich".

W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbyło się spotkanie powstańców i ich rodzin z prezydentami: Polski Andrzejem Dudą i Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

- Walczyliście w obronie wolności i niepodległości Rzeczpospolitej. Spotykamy się teraz, w tym trudnym czasie, ale chcemy was zapewnić, że zawsze będziecie dla nas wzorem i przykładem ludzi, którzy nigdy się nie poddali, którzy walczyli do końca - zwrócił się do powstańców zgromadzonych w Parku Wolności Jan Ołdakowski, dyrektor muzeum. - Pokazaliście, że wspólnota zjednoczona męstwem i duchem potrafi stawić czoła złu. Ta lekcja jest wyjątkowa właśnie dziś, w momencie kiedy tyko wspólnie możemy przejść przez ten trudny czas - zaznaczył.

"Spotykamy się w trudnych okolicznościach"

Na początku uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia dla powstańców warszawskich oraz osób zaangażowanych w pielęgnowanie historii wydarzeń 1944 roku.

- Spotykamy się w tym roku tradycyjnie tutaj w Muzeum Powstania Warszawskiego, tym absolutnie jednym z najpiękniejszych i najważniejszych muzeów w Polsce, ale w nietypowych okolicznościach. W trudnych okolicznościach. W jakże zmniejszonym w stosunku do tego, co zawsze gronie. Spotykamy się niezmiennie i dziękuję Bogu, że po raz kolejny są z nami w tym miejscu powstańcy warszawscy - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Podkreślił przy tym, że są oni "największymi bohaterami" nie tylko kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego, ale także "największymi bohaterami naszych czasów". - Bo to nie tylko służba w konspiracji. To nie tylko służba i krew przelana w czasie Powstania Warszawskiego, ale to później całe lata działalności i służenia Polsce. Bardzo często działalności opozycyjnej, zmierzającej do tego, by ta Polska była prawdziwe wolna, niepodległa, suwerenna - zaznaczył.

Prezydent wyjaśnił, że wręczając podczas czwartkowej uroczystości Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości, chciał uhonorować nie tylko bohaterstwo i niezwykłe czyny powstańców z okresu II wojny światowej i z 1944 roku, ale także ich służbę realizowanej do dziś. - Realizujecie (tę służbę - red.) cały czas, poprzez obecność i spotkania z młodzieżą. Poprzez to, że mogą was dotknąć, zobaczyć i posłuchać. Poprzez to, że jesteście w gotowości - wyliczał Andrzej Duda.

"Zawsze gotowi do służby"

W swoim przemówieniu podziękował także wolontariuszom, którzy w czasie największych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, zaangażowali się w akcję "Obiady dla bohaterów". - Rozmawiałem z wolontariuszami. Jakże często mówili mi, że powstańcy mówili im: "Zaraz, ale to ja chciałbym pomagać. To ja pójdę pomagać, czuję się na siłach". To jest właśnie pokazanie, kim są powstańcy warszawscy. Zawsze gotowi do służby dla Rzeczpospolitej, służby dla drugiego człowieka - mówił prezydent.

Nie zabrakło odwołania do nadchodzących obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej. Jak zauważył prezydent, "tamto wielkie zwycięstwo" odnieśli ojcowie i matki powstańców warszawskich. Za niezwykle wymowne uznał on fakt, że to pokolenie wychowało swoje dzieci w sposób, że one "bez wahania, mając tylko lat naście, dopiero wchodząc w życie, stanęło do walki, gotowe poświęcić wszystko dla ojczyzny".

- Tym bardziej wielka odpowiedzialność, w moim poczuciu, spoczywa dzisiaj na nas, na tym pokoleniu, które jest pokoleniem wnuków. Pokoleniu, którego rodzice wychowani przez powstańców warszawskich odzyskali dla Polski pełną niepodległość i suwerenność. Poprzez opór wobec komunizmu, poprzez wielki ruch Solidarności, poprzez wytrzymanie prześladowań. Co wszystko było już lekkie, w porównaniu do tego, co w powstaniu trzeba było z siebie dać - ocenił prezydent.

"To nasza odpowiedzialność przed wami"

Andrzej Duda wyraził zadowolenie z faktu, że za kilka dni w Warszawie odsłonięty zostanie pomnik Stanisława Jankowskiego, ps. Agaton, żołnierza Powstania Warszawskiego, cichociemnego, którego - zdaniem prezydenta - "historia życia wystarczyłaby na taki film, że trudno byłoby w ogóle uwierzyć w scenariusz". Prezydent przypomniał, że Jankowski po wojnie należał do budowniczych Warszawy - między innymi budował MDM i trasę W-Z.

Mówił również o odznaczonym dziś pośmiertnie Michale Borowskim, naczelnym architekcie Warszawy, określając go "głównym architektem Warszawy, który swoją służbą dla stolicy (...) nadał jej to najbardziej współczesne oblicze".

Zwracając się do powstańców, prezydent wyraził nadzieję, że te dwa wydarzenia zostaną przyjęte jako "symbol ciągłości pokoleń w budowaniu". - Chcemy ten wielki pomnik powstańców warszawskich, jakim jest rozwijająca się pięknie Warszawa i cała Polska, o którą przecież walczyli, także budować dla Państwa i dla przyszłych pokoleń, jako wasz pomnik, jako to, co przyszłym pokoleniom przekażemy - mówił.

- To nasza odpowiedzialność przed wami, żeby ten polski sztandar dalej nieść, nie tylko z odwagą, ale przede wszystkim z wielką odpowiedzialnością, której wam, bohaterom Warszawy i Polski, nigdy nie zabrakło - powiedział Duda.

"Część kodu genetycznego"

- To dla mnie olbrzymi zaszczyt stać tutaj przed państwem w 76. rocznicę Powstania Warszawskiego. To zaszczyt dla mnie jako prezydenta Warszawy, ale też dla zwykłego warszawiaka, który został wychowany w kulcie powstania - rozpoczął przemówienie Rafał Trzaskowski. - Pamiętam lata 70., kiedy w Warszawie jeszcze były domy zrujnowane w czasie powstania. Kiedy jako dzieciak obserwowałem, jak odbudowany był Zamek Królewski. Jak ciocia opowiadała mi o powstaniu, o każdym zaułku Warszawy i o tym, jak wyglądało codziennie życie w Powstaniu Warszawskim. O pamięci swojego brata. O tym, jak wychodziła z kanału na ulicy Bielańskiej. Opowiadała, że powstańcy nie tylko walczyli o wolną Polskę, ale przede wszystkim o godność ludzką - wymieniał Trzaskowski.

Prezydent stolicy nazwał pamięć o powstaniu "częścią naszej tożsamości". - Nie tylko warszawianek i warszawiaków, ale wszystkich Polek i Polaków w całym kraju - zastrzegł. - To część naszej duszy i zawsze będziemy wierni pamięci powstania, bo to dla nas symbol najważniejszy. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że bez powstania nie byłoby wolnej Polski, bez jego uczestników, bez ich niestrudzonej pracy na rzecz Polski i Warszawy, Warszawa nie wyglądałaby tak jak dzisiaj. Nie miałaby tej bohaterskiej, niezłomnej, niepokornej duszy. To część naszego kodu genetycznego - podkreślił prezydent stolicy.

Pamięć o powstaniu łączy

Zwrócił również uwagę na pojednawczy charakter pamięci o powstaniu. - Dzisiaj, w tej trudnej rzeczywistości, wy jesteście dla nas wszystkich drogowskazem. Dzięki wam spotykamy się co roku, możemy podać sobie dłoń i wszyscy mówimy te same słowo. Na chwilę zapominamy o zgiełku dnia codziennego, ewentualnych podziałach i skupiamy się na tym, co nas łączy, na charakterze powstańców i wartościach, które wam przyświecały, które będą dla nas drogowskazem bez względu na to, gdzie w tym momencie będziemy - mówił Trzaskowski.

- Pomagacie nam w zgodzie myśleć o tym, co nas łączy, to w dzisiejszych dniach wasza olbrzymia zasługa. Zawsze będziemy pamiętali to, co zrobiliście dla Polski i Warszawy. Zawsze będziemy to nosić w sercu i duszy - zakończył.

"Nie przypominam sobie z historii, żeby Polska była agresorem"

Podczas uroczystości głos zabrał także Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Zwrócił się w nim do najmłodszego pokolenia. - Patriotyzmu teoretycznie można uczyć się z historii, ale praktycznie uczymy się go w domu rodzinnym - stwierdził. Jego zdaniem to "właśnie patriotyzm i miłość ojczyzny" sprawiły, że jego pokolenie wzięło udział w Powstaniu Warszawskim. - A przecież z historii wiedzieliśmy, jakimi represjami kończyły się poprzednie powstania - zaznaczył Żukowski.

Dodał też, że w czasie pokoju od młodzieży nie wymaga się patriotyzmu przejawiającego się takimi poświęceniami. - Wystarczy nauka i praca dla Polski, oraz godne reprezentowanie ojczystego kraju w świecie - wyjaśnił.

- Czy współczesnym pokoleniom urodzonym po roku 2000, a więc 10 lat po odzyskaniu niepodległości i patrzącym na pięknie rozwijający się kraj i kochaną stolicę, łatwo jest zrozumieć zagrożenia wynikające z wojny i wyobrazić sobie miasta w gruzach, a rannych i zabitych porzuconych na ulicach? - zastanawiał się. - Nie przypominam sobie z historii, żeby od wieków Polska była agresorem. Natomiast czterokrotnie, ci sami sąsiedzi - czyli Niemcy z zachodu i Rosja ze wschodu - dokonywali rozbioru naszej ojczyzny i Polska znikała z mapy Europy. Nasze obecne członkostwo w Zjednoczonej Europie eliminuje zagrożenie agresji z zachodu. Przyjazna współpraca z państwami środkowej Europy wzmacnia naszą pozycję. Czy współczesne pokolenia doceniają to? - pytał Żukowski.

"Chodzi o to, żebyśmy byli razem"

Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Halina Jędrzejewska, ps. Sławka podziękowała podczas uroczystości wszystkim, którzy zajmują się edukowaniem na temat Powstania Warszawskiego. - To jest dla nas najważniejsze, żeby młodzież wiedziała, jak naprawdę było z powstaniem - zaznaczyła.

Wyraziła także wdzięczność dla organizatorów rocznicowych uroczystości. - Chciałabym bardzo serdecznie podziękować tym, którzy spowodowali, że jesteśmy tu, jak co roku i jesteśmy razem. I chcielibyśmy, żebyśmy zawsze mogli być razem, żeby nie było rozdziałów: na lepszych, gorszych, tych, którzy byli bardziej wspaniali, mniej wspaniali w walce. Chodzi o to, żebyśmy byli razem i razem zawsze myśleli o naszym kraju, naszej Polsce i naszej kochanej Warszawie. Żebyśmy byli gotowi dla niej żyć, pracować i żeby starać się, żeby jak dotąd się rozwijała i kwitła - apelowała.

Obchody w cieniu pandemii

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczęły się w ubiegły piątek od koncertu Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik w programie "Astronomia poety. Baczyński" w Sali pod Liberatorem w MPW.

Akcja "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" w tym roku, zamiast na placu Piłsudskiego, odbędzie się również w Parku Wolności (1 sierpnia). We wspólnym śpiewaniu powstańczych piosenek z udziałem orkiestry i chóru uczestniczyły w poprzednich latach tysiące warszawiaków, tym razem liczba uczestników została ograniczona. Odbędzie się natomiast transmisja na Facebooku.

1 sierpnia punktualnie o godzinie 17.00 Warszawa jak co roku zatrzyma się, by oddać hołd powstańcom. A gdy syreny umilkną, w 350 miejscach pamięci wolontariusze będą rozdawać znaczki Polski Walczącej w ramach akcji "Wolność łączy".

Więcej o tegorocznych obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego przeczytasz tutaj.

Autorka/Autor:mp/kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich dwudziestu lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmienili miejsca zamieszkania, by uniknąć kar za błędy przeszłości. Nie udało się. Na trop poszukiwanych trafili policjanci z komendy w Piasecznie. 39-latek za kratami spędzi osiem miesięcy, a 63-latek - rok.

Byli zdziwieni, że policjanci ich znaleźli

Byli zdziwieni, że policjanci ich znaleźli

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Wyszkowa (Mazowieckie) zatrzymali 51-latkę podejrzaną o dokonanie kilku kradzieży z włamaniem. Podczas przesłuchania kobieta przyznała się do popełnionych czynów. Policjantom tłumaczyła, że zainspirowały ją seriale kryminalne.

Przyznała się do kilku włamań i kradzieży, zainspirowały ją seriale kryminalne

Przyznała się do kilku włamań i kradzieży, zainspirowały ją seriale kryminalne

Źródło:
PAP

Poznał w sieci kobietę, która zaproponowała mu założenie sklepu internetowego na azjatyckiej platformie sprzedażowej. Oferta była kusząca, skończyło się na stracie setek tysięcy złotych.

Zainwestował w "azjatycki sklep", stracił ponad 300 tysięcy złotych

Zainwestował w "azjatycki sklep", stracił ponad 300 tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez pierwsze pięć dni maja postój auta w warszawskiej Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego będzie darmowy.

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Źródło:
PAP

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę. Kilka godzin później do sprawy odnieśli się aktywiści.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl