Hanka Ordonówna w młodości mieszkała na Woli. Odsłonięto tablicę upamiętniającą artystkę

Tablica upamiętniająca Hankę Ordonównę, słynną artystkę międzywojennej Polski, zawisła na murach ogrodzenia Szkoły Podstawowej numer 221 przy ulicy Żelaznej 71. Dom, w którym artystka się urodziła, znajdował się po drugiej stronie ulicy - przy Żelaznej 68.

Pomysł utworzenia pamiątkowej tablicy to inicjatywa Anny Marii Adamiak, śpiewaczki operowej i ekspertki w zakresie twórczości Hanki Ordonówny. Pomysł wsparły władze Woli.

Jedna z najsłynniejszych mieszkanek Woli

- Hanka Ordonówna jest prawdziwą ikoną międzywojennej Polski i jedną z najsłynniejszych mieszkanek Woli w historii – powiedział burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski.

- Wiemy, że mieszkańcom zależy na takim upamiętnieniu artystki, dlatego Komisja Kultury Rady Dzielnicy Wola w pełni popiera ten projekt – podkreśliła przewodnicząca komisji radna Ewa Widenka. - Uważamy, że Hanka Ordonówna, jak mało kto zasługuje na takie uhonorowanie, a adres przy Żelaznej 68 (tam urodziła się artystka - red. PAP) stanie się ciekawym i ważnym przystankiem na historycznej mapie Woli – dodała.

W 1990 roku na Powązki trafiła urna z prochami artystki. Później, w 2017 roku, na Woli powstał mural upamiętniający jej twórczość. We wtorek odsłonięta została pamiątkowa tablica z jej zdjęciem.

Album "100x100": Hanka Ordonówna
Album "100x100": Hanka Ordonówna
Źródło: NAC

"Miłość ci wszystko wybaczy"

Hanka Ordonówna, a właściwie Maria Anna Tyszkiewicz z domu Pietruszyńska, urodziła się 4 sierpnia 1902 roku na Woli. Słynna piosenkarka i tancerka całą młodość mieszkała w kamienicy przy ul. Żelaznej 68 i już jako nastolatka debiutowała na stołecznych scenach. Prawdziwą sławę przyniosła jej piosenka "Miłość ci wszystko wybaczy", dzięki której zyskała status międzynarodowej gwiazdy, występującej m.in. w USA, Niemczech czy Francji.

Czytaj także: Warszawa lat 30. na nieznanych zdjęciach francuskiego fotografa amatora

Slideshow dla Klaudii
Dzielnica Północna na zdjęciach francuskiego weterana
Źródło: The Pritzker Family National Photography Collection, The National Library of Israel
Czytaj także: