TVN Warszawa | Wola

Budowy drugiej linii metra i POW trwają. "Sytuacja może się jednak zmienić"

TVN Warszawa | Wola

Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwaszawa.pl
Kolejny etap prac przy POW
Kolejny etap prac przy POW
wideo 2/3
Tak wyglądają prace przy POW w marcu

Mimo trudnej sytuacji spowodowanej koronawirusem, na budowach odcinków drugiej linii metra i Południowej Obwodnicy Warszawy wykonawcy nie przerwali prac. Ale mogą pojawić się opóźnienia.

Jak zapowiadała w ubiegłym roku GDDKiA, planowany termin zakończenia wszystkich prac nad POW to trzeci kwartał tego roku. Nowe stacje drugiej linii metra mają być oddawane już od kwietnia. Prace mogą się jednak opóźnić ze względu na przypadki koronawirusa. W piątek rząd zadecydował o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Ograniczona jest działalność galerii handlowych, restauracji, pubów, klubów i kasyn. Władze Warszawy ciągle podkreślają, by mieszkańcy w miarę możliwości pracowali zdalnie z domu. Od poniedziałku na dwa tygodnie nieczynne są szkoły, przedszkola i żłobki. Miasto ograniczyło też prace urzędów.

- Sytuacja jest bardzo trudna. Najmniejszy problem jest z wolskim odcinkiem metra, który ma być otwarty 4 kwietnia. Prace tam już się zakończyły, pozostaje etap odbioru. Nasi podwykonawcy podjęli decyzję o zwolnieniu części pracowników do domów. Niektórzy przyjechali z innych miast, ale są też osoby z Ukrainy czy Białorusi, które potrzebowały jechać do rodzin. Pracownicy biurowi mogą pracować zdalnie z domu. Dostajemy również informacje od biur projektowych, że ze względu na ograniczoną liczbę osób, mogą pojawić się opóźnienia w projektowaniu. To wszystko wpływa na postęp prac, ale jeszcze ich nie zatrzymaliśmy mówi Bartosz Sawicki, rzecznik Gulermak - firmy wykonującej prace.

"Nie wykluczamy, że trzeba będzie zamknąć budowy"

- Sytuacja może zmienić się w każdej chwili. Póki co, zachowujemy wszystkie procedury: mierzymy pracownikom temperaturę, obserwujemy, czy nie mają żadnych objawów. Nie wykluczamy, że trzeba będzie zamknąć budowy. Dotyczy to zarówno prac prowadzonych przez budowie metra, jak i przy POW - dodaje rzecznik.

Rzeczniczka Metra Warszawskiego Anna Bartoń potwierdza i uspokaja, że prace przy budowie stacji metra trwają na razie zgodnie z planem. - Wykonawca prowadzi je terminowo - mówi krótko. Podobne informacje na temat POW przekazała rzeczniczka GDDKiA. - Wszystkie inwestycje na terenie województwa mazowieckiego trwają - powiedziała Małgorzata Tarnowska.

Autor:katke/r

Źródło: tvnwaszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości