Samolot z Andrzejem Dudą zawrócił i lądował awaryjnie. Do Rzeszowa prezydent dotarł inną maszyną

Aktualizacja:
Autor:
katke,
dg/b/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Prezydent Andrzej Duda wylądował w Rzeszowie
Prezydent Andrzej Duda wylądował w RzeszowieTVN24
wideo 2/3
TVN24Prezydent Andrzej Duda wylądował w Rzeszowie

Samolot z Andrzejem Dudą na pokładzie musiał zawrócić na Lotnisko Chopina z powodu usterki. Maszyna leciała do Rzeszowa, gdzie planowano spotkanie prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych. Ostatecznie prezydent Duda odleciał inną maszyną.

Samolot wystartował z Warszawy, ale zawrócił po kilkudziesięciu kilometrach, w okolicach Warki. Zarejestrował to portal flightradar24, potwierdził także rzecznik Lotniska Chopina Piotr Rudzki. - Samolot musiał zawrócić, bezpiecznie lądował o godzinie 13.40 - podał rzecznik. Nie zdradził powodów przymusowego powrotu.

- Miało miejsce awaryjne lądowanie samolotu z prezydentem Dudą. Samolot zawrócił do Warszawy. Obecnie jesteśmy przed wylotem rezerwowego samolotu do Rzeszowa - przekazał po godzinie 14 szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. W kolejnym komunikacie dodał, że "program wizyty w Rzeszowie prezydentów Polski i USA zostanie nieznacznie zmieniony". - Po przylocie prezydenta Andrzeja Dudy do Rzeszowa nastąpi powitanie przez niego prezydenta Joe Bidena - dodał.

Według informacji tvn24.pl z kilku niezależnych źródeł, lądowanie prezydenckiego samolotu było spowodowane usterką techniczną trymera. To ważny element, który ma wpływ na efektywność działania usterzenia samolotu. Nasze źródła określają awarię jako poważną.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Ostatecznie prezydent Duda i jego współpracownicy odlecieli z Warszawy inną maszyną około godziny 14.30. Około 15 wylądował na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce. W Rzeszowie zaplanowane jest na dziś spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Joe Bidena z żołnierzami.

Sprawę zbada komisja Badania Wypadków Lotniczych

Jak podało Dowództwo Generalne w komunikacie na Twitterze, w piątek około 13 podczas lotu do Rzeszowa o statusie HEAD samolotem Boeing 737 należącym do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego "wystąpiła niesprawność uniemożliwiająca kontynuowanie lotu". "Dowódca załogi zgodnie z procedurą podjął decyzję o powrocie na lotnisko startu Warszawa Chopina" – poinformowało DGRSZ.

"Lądowanie przebiegło bez zakłóceń. Pasażerowie odbyli lot do Rzeszowa samolotem zapasowym. Zdarzenie będzie weryfikowane przez komisję Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego" – zapowiedziało Dowództwo.

Autor:katke, dg/b/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości