Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

TVN Warszawa | Włochy

Fragmenty rafy w bagażu na Lotnisku Chopina. "Nie wiedział, że koralowce są objęte ochroną"

TVN Warszawa | Włochy

Autor:
dg/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
TVN24Na Lotnisku Chopina celnicy zatrzymali fragmenty rafy koralowej

W bagażu Polaka wracającego z Malediwów mazowieccy celnicy znaleźli fragmenty rafy koralowej. Sprawą mężczyzny zajmie się sąd, ponieważ koralowce są objęte ścisłą ochroną.

Jak przekazała Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, dwa fragmenty rafy koralowej zostały znalezione przez celników w jednym z bagaży na Lotnisku Chopina.

"Kupił w jednym ze sklepów na Malediwach"

- Rafę przewoził 30-letni Polak wracający z wakacji wyjaśnił, że kupił je w jednym ze sklepów na Malediwach. Nie wiedział, że koralowce rafotwórcze są objęte ochroną, a ich przywóz bez odpowiednich dokumentów jest zabroniony - poinformowała Pasieczyńska. Dodała, że fragmenty zostały zabezpieczone. O wymiarze kary dla 30-latka zdecyduje sąd.

Pasieczyńska podkreśliła, że destrukcyjna działalność człowieka, zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatyczne, a także rozwój turystyki stanowią olbrzymie zagrożenie dla rafy. - Koralowce obumierają, a towarzyszące im ekosystemy również przestają istnieć. Z tego powodu koralowce rafotwórcze objęte są ścisłą ochroną na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwaną także konwencją waszyngtońską CITES - przypomniała rzeczniczka IAS w Warszawie.

Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: IAS w Warszawie