Miejskie mieszkania na wynajem. Wyłoniono zwycięską koncepcję osiedla

Zwycięska koncepcja osiedla
Zwycięska koncepcja osiedla
Źródło: UM Warszawy

Osiedle powstanie przy ulicy 1 sierpnia, na warszawskich Włochach. Zwycięska koncepcja zakłada zabudowę z czterema "wieżami", usługami na parterze i łatwym dostępem do terenów parkowo-rekreacyjnych, znajdujących się w sąsiedztwie. W projekcie zaplanowano też ogrody deszczowe i pompy ciepła.

Jak podaje ratusz w komunikacie, Warszawa planuje i chce budować mieszkania na wynajem, które będą nowoczesne, wygodne i bardziej dostępne. "Wśród priorytetów przy projektowaniu takich miejsc jest m.in. zachowanie równowagi między wielkomiejskością a środowiskiem codziennego życia mieszkańców. Ważne są również zieleń i rozwiązania proekologiczne" - tłumaczą urzędnicy.

W konkursie na koncepcję zespołu budynków wielorodzinnych z mieszkaniami miejskimi i lokalami usługowymi przy ulicy 1 Sierpnia 30B w terminie wpłynęło 14 prac. Sąd konkursowy przyznał I, II i III nagrodę oraz jedno wyróżnienie.

Zwycięska koncepcja osiedla
Zwycięska koncepcja osiedla
Źródło: UM Warszawy

Co zawiera zwycięski projekt?

Koncepcja zwycięskiego projektu składa się z dwóch kwartałów zabudowy na planie litery C. Dziedzińce będą otwierać się na południowy zachód, odwracać od pobliskiej linii kolejowej. Wyższa część zabudowy z czterema 11-kondygnacyjnymi wieżami znajduje się w głębi działki, od strony północnej. Domy od frontu i ulicy 1 Sierpnia będą niższe, pięciokondygnacyjne.

Jak wyjaśnia ratusz, projektowane osiedle zostanie naturalnie "powiązane" z istniejącymi terenami parkowo-rekreacyjnymi w sąsiedztwie. Powstanie nowy park osiedlowy, który uzupełni i przedłuży tereny zieleni.

Pomiędzy budynkami osiedla znajdzie się wewnętrzna uliczka z osią usług w parterach. W pierwszym budynku zaplanowano też Miejsce Aktywności Lokalnej oraz placówkę opiekuńczą dla dzieci i młodzieży. Znajdzie się blisko terenów zieleni z boiskiem. W drugim budynku pojawi się cały ciąg usług komercyjnych. Architekci proponują m.in. kawiarnię. "Będzie tu można wygodnie mieszkać, robić zakupy i wypoczywać" - deklaruje ratusz.

Jak zaznaczono, dla projektantów ważne były aspekty proekologiczne. "Dlatego woda opadowa będzie tu retencjonowana. Powstaną ogrody deszczowe. Na niskich budynkach mają się pojawić zielone dachy, na wysokich - kolektory słoneczne współdziałające z gruntowymi pompami ciepła" - opisują urzędnicy.

Zwycięska koncepcja osiedla
Zwycięska koncepcja osiedla
Źródło: UM Warszawy

Ratusz: ważne było umiejętne wkomponowanie budynków w istniejące otoczenie

Miasto szukało w konkursie najlepszej koncepcji osiedla pod względem atrakcyjności i funkcjonalności. Sąd konkursowy brał pod uwagę łączną powierzchnię użytkową mieszkań oraz umiejętne wkomponowanie budynków w istniejące otoczenie.

"Pierwsza nagroda najlepiej spełnia oczekiwania miejskiego inwestora. Osiedle bardzo dobrze, atrakcyjnie przestrzennie i architektonicznie, wpisuje się w kontekst urbanistyczny. Skala zabudowy jest tak kształtowana, aby wykorzystać walory lokalizacji, zarazem dopasować się do terenu i jego ograniczeń (linia kolejowa, planowana trasa N-S)" - wyjaśnia ratusz.

Przeczytaj także: Rozpoczęła się przebudowa placu Defilad. "Zmieniamy tę przestrzeń w kawał normalnego, europejskiego miasta"

Pierwszą nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych brutto oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki zdobył projekt Górecki Architekci z Warszawy. Drugą nagrodę wynoszącą 30 tysięcy złotych otrzymała praca EMA Studio Sp. z o.o. i Archigrest z Warszawy; a trzecią, wynoszącą 15 tysięcy złotych brutto trafiła do Lab 3 Architekci Sp. z Poznania. Nagrodę w formie wyróżnienia, czyli pięć tysięcy złotych, otrzymała Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj ze Szczecina.

W sądzie konkursowym pracowali m.in. Monika Kryk, zastępczyni burmistrza dzielnicy Włochy i Wanda Stolarska, zastępczyni dyrektorki Biura Architektury i Planowania Przestrzennego (BAiPP). Funkcję przewodniczącego pełnił Zbigniew Maćków, przedstawiciel Oddziału Wrocławskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Program Nowe Centrum Warszawy
Wiceprezydent o inwestycjach na placach (24.05.2023)
Źródło: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Czytaj także: