Zmarła pierwsza dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka. "Odszedł wspaniały lekarz, człowiek wielkiego serca"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Funkcję dyrektora pełniła ponad 14 lat Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka"

Jak poinformowało Centrum Zdrowia Dziecka, profesor Maria Goncerzewicz zmarła 5 grudnia w wieku 103 lat. "Twórca i pierwszy Dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Odszedł wspaniały lekarz pediatra, naukowiec, organizator, ale przede wszystkim człowiek wielkiego serca" - czytamy na Facebooku CZD.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" Katarzyna Gardzińska, prof. Maria Goncerzewicz została powołana na stanowisko dyrektora Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie 16 marca 1976 roku. Nominacje odebrała z rąk ministra zdrowia prof. Mariana Śliwińskiego. Funkcję dyrektora pełniła przez ponad 14 lat (od marca 1976 do października 1990 roku).

Kierowała wysokospecjalistycznym szpitalem dla dzieci

"Od samego początku swej działalności wykazywała wybitne uzdolnienia kierownicze, szczególnie w okresie uruchamiania blisko 20 kolejno oddawanych do użytku nowych obiektów Centrum, jak również organizowania ich sprawnego funkcjonowania i doskonalenia poziomu usług zdrowotnych dla pacjentów" - przekazała Gardzińska.

Jak dodała, prof. Goncerzewicz nawiązywała liczne kontakty międzynarodowe. Współpracowała z szeregiem organizacji europejskich i pozaeuropejskich w zakresie opanowania najnowszej aparatury medycznej oraz szkolenia kadr.

Centrum Zdrowia Dziecka wspomina, że 15 października 1977 przyjęto pierwszych 40 małych pacjentów, w ciągu pierwszych pięciu lat było ich 144 808. Przyjmowano dzieci z kraju, ale także z zagranicy. Szpital od początku pełnił funkcję wysokospecjalistycznego szpitala dziecięcego, ośrodka naukowo-badawczego i szkoleniowego.     

Zmarła profesor Maria Goncerzewicz Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka"

Czasy okupacji i tragiczne losy braci

Centrum Zdrowia Dziecka przekazało także wspomnienia o profesor Marii Goncerzewicz. Jak czytamy, urodziła się 28 sierpnia 1917 roku w Brzeźnicy, powiecie Radomsko (radomszczańskim), niedaleko Częstochowy, jako dziewiąte dziecko w ziemiańskiej rodzinie Sukienników. Uczęszczała do gimnazjum w Częstochowie, mieszkając na stancji w Klasztorze Nazaretanek. W 1937 roku uzyskania świadectwo dojrzałości. We wrześniu 1939 roku wyjechała do Warszawy, by przystąpić do egzaminu wstępnego na Wydział Chemii Politechniki Warszawskiej. Plany pokrzyżował jej wybuch wojny we wrześniu 1939 roku. Jej brat Stanisław wraz z grupą oficerów opuścił Polskę i walczył w szeregach Armii generała Andersa.

Okres okupacji spędziła w Warszawie, pracując w Polskim Domu Handlowym, gdzie poznała swojego przyszłego męża, studenta prawa, który przybył do stolicy z Wielkopolski. W mieszkaniu przy Wilczej 68, gdzie po ślubie zamieszkała wraz z mężem Zygmuntem Goncerzewiczem, działała Podchorążówka, aż do wybuchu Powstania Warszawskiego. Odbywały się w nim kursy dla podchorążych, drukowano ulotki , które następnie magazynowano w beczkach w Polskim Domu Handlowym. Odkrycie przez Niemców magazynu spowodowało zatrzymania i egzekucje. Szkołę Podchorążych ukończył również najmłodszy brat Marii, 18-letni Teodor, który 1 sierpnia wyszedł z ich mieszkania z wiarą w zwycięstwo. Zginął w trzecim dniu Powstania Warszawskiego na Polach Mokotowskich, walcząc w szeregach Pułku "Baszta". Wojna nie oszczędziła dwóch kolejnych braci przyszłej profesor. Starszy brat Tadeusz, który 1939 przyjął święcenia kapłańskie, został po wybuchu wojny przewieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, który opuścił po kapitulacji Niemiec w stanie skrajnego wyniszczenia. Brat Edmund większość trwających walk spędził w lasach lubelskich, walcząc w Batalionach Chłopskich. Z kolei starsze siostry Eugenia i Ludwika podczas wojny ukrywały dzieci żydowskie.

Znalazła dom w Poznaniu

Maria we wrześniu 1943 rozpoczęła studia na tajnych kompletach Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Syna Andrzeja urodziła w maju 1944 roku w szpitalu przy ulicy Madalińskiego. Zbombardowany dom przy Wilczej, zatrzymania przez Niemców, ucieczka Zygmunta z Kampinosu, śmierć jego brata Heronima i wreszcie wspólna wędrówka wraz z bardzo chorym Andrzejem do Częstochowy - to ich losy po upadku Powstania Warszawskiego. Gdy wojna się zakończyła, Zygmunt rozpoczął poszukiwania mieszkania, najpierw w Warszawie, potem idąc pieszo w kierunku Poznania. Wreszcie rodzina znalazła dom w Poznaniu. Maria w 1945 roku wznowiła studia tym razem na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego, który ukończyła w 1949 roku. W okresie trwania studiów Goncerzewiczom urodziła się córka Ewa.

Początkowo pracowała jako lekarz w Poradni Rejonowej w dzielnicy Wilda. W 1950 została przyjęta w szeregi pracowników naukowo-dydaktycznych Kliniki Pediatrii AM w Poznaniu. Tu rozpoczyna się długoletni, niezwykle owocny okres w jej życiu, praca dla poprawy opieki zdrowotnej dzieci w Polsce, praca która wypełniła całe jej życie.

Funkcję dyrektora pełniła przez ponad 14 lat Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka"

Opublikowała ponad 300 prac, wykształciła 120 specjalistów

Wśród osiągnięć naukowych, w opublikowanych ponad 300 prac na wyróżnienie zasługują badania białka CRP w ocenie stanów zapalnych, które znalazły powszechne zastosowanie jako test diagnostyczny w badaniu aktywności procesu zapalnego. W latach 60. jako pierwsza w Polsce rozpoczęła badania nad etiopatogenezą fenyloketonurii, obejmujące badania genetyczne dzieci podejrzanych o tę chorobę.

Zmarła profesor Maria Goncerzewicz Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka"

Podniesienie wiedzy o tej chorobie stało się powodem wprowadzenia skriningu u noworodków, który stosowany jest obecnie. Miała kontakt z młodzieżą studencką, w czasie jej wieloletniej pracy w Akademii Medycznej w Poznaniu. Wśród wielu aktywności zawodowych bardzo wysoko została oceniona jej praca na stanowisku specjalisty wojewódzkiego z zakresu pediatrii na terenie ówczesnego województwa zielonogórskiego. Pełniła tę funkcje przeszło 20 lat. Regularne szkolenia lekarzy, pozwoliły na wykształcenie ponad 120 specjalistów I i II stopnia z zakresu pediatrii.

W marcu 1976 powołano prof. dr hab. n. med. Marię Goncerzewicz na stanowisko Dyrektora Centrum Zdrowia Dziecka będącym jednocześnie pomnikiem poświęconym dzieciom – ofiarom II wojny światowej.

Funkcję dyrektora pełniła przez ponad 14 lat Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka"

Centrum Zdrowia Dziecka uważane jest do chwili obecnej za najnowocześniejszy szpital dziecięcy w Polsce. Prowadzi działalność leczniczą, rehabilitacyjną, naukową i szkoleniową. W jego skład wchodzi 17 klinik, 29 samodzielnych poradni, apteka szpitalna oraz zespół specjalistycznych przychodni.

W połowie listopada informowaliśmy także o śmierci wybitnego chirurga doktora Marka Umińskiego:

Profesor Sieńko wspomina doktora Umińskiego
Profesor Sieńko wspomina doktora Umińskiego13.11 | Zachodniopomorska służba zdrowia żegna wybitnego chirurga Marka Umińskiego i wychowawcy wielu następców – między innymi marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Chirurg przegrał walkę z koronawirusem.tvn24

Autorka/Autor:katke/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego:  Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka"

Pozostałe wiadomości

W imieniu prezydenta Joe Bidena zdecydowanie potępiam ten atak na synagogę Nożyków - powiedział w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich stwierdził, że gdyby koktajl Mołotowa trafił kilkanaście centymetrów bardziej w lewo, mogłoby dojść do pożaru synagogi. Ambasador Izraela Jakow Liwne powiedział, że ci, którzy chcieli podpalić budynek, "starali się spalić relacje żydowsko-polskie, a nie możemy pozwolić im na skuteczność tego aktu".

Próba podpalenia synagogi Nożyków i jednoznaczne potępienie. "Łobuzom nie uda się nas podzielić"

Próba podpalenia synagogi Nożyków i jednoznaczne potępienie. "Łobuzom nie uda się nas podzielić"

Źródło:
TVN24, PAP

Komenda Stołeczna Policji przyjęła zgłoszenie w sprawie próby podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie. O sprawie informował też szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski. Skomentował ją prezydent Andrzej Duda.

"Ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków". Prezydent Duda potępił "haniebny atak"

"Ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków". Prezydent Duda potępił "haniebny atak"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca bmw zakończył jazdę w przydrożnym rowie. Policjanci ustalili, że był kompletnie pijany, a dodatkowo w ogóle nie powinien być na wolności.

Pijany wjechał do rowu. "Podczas wyciągania pojazdu, próbował nim odjechać"

Pijany wjechał do rowu. "Podczas wyciągania pojazdu, próbował nim odjechać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Każde złamanie prawa zostanie rozliczone - oznajmił minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński we wpisie w mediach społecznościowych. Odniósł się w nim do dzisiejszej publikacji RMF FM, w której portal pisze, że "prezes Prawa i Sprawiedliwości ma odpowiedzieć za zniszczenie i kradzież wieńca sprzed pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej". Wniosek o uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego miał już wpłynąć do Sejmu.

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Źródło:
tvn24.pl, tvnwarszawa.pl, RMF FM

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obserwowali go od jakiegoś czasu, w końcu zdecydowali się na odwiedziny i znaleźli narkotyki oraz kradziony rower. 37-latek został tymczasowo aresztowany.

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

"Magazyn" w piwnicy, a w nim spora ilość narkotyków i rower

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka w związku z majówką prowadzą wzmożone kontrole. - Niechlubny rekordzista, kierowca porsche, pomylił drogę publiczną z torem wyścigowym i pędził z zawrotną prędkością 205 kilometrów na godzinę - poinformował rzecznik otwockiej policji sierżant sztabowy Patryk Domarecki.

"Kierowca porsche pomylił drogę z torem wyścigowym, pędził 205 kilometrów na godzinę"

"Kierowca porsche pomylił drogę z torem wyścigowym, pędził 205 kilometrów na godzinę"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl