Przygotuj się na:

AWARYJNA NAPRAWA NA PIASTÓW ŚLĄSKICH

Drogowcy w trybie awaryjnym naprawią nawierzchnię ulicy Piastów Śląskich od Żołnierzy Wyklętych do Powstańców Śląskich. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu, co oznacza utrudnienia dla kierowców i pasażerów.

TVN Warszawa | Wawer

Słynna falenicka sosna została pomnikiem przyrody

TVN Warszawa | Wawer

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Pochyła sosna
Lech Marcinczak, tvnwarszawa.plPochyła sosna

Wcześniej groziła jej wycinka, teraz została pomnikiem przyrody. Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta przyjęli uchwałę, w której ustanowili sosnę falenicką pomnikiem przyrody.

Słynna sosna falenicka stała się pomnikiem przyrody, o co zabiegał zarówno stołeczny, jak i dzielnicowy ratusz oraz okoliczni mieszkańcy. Podczas czwartkowej sesji radni przyjęli uchwałę, która ustanawia sosnę falenicką pomnikiem przyrody. Za głosowało 52 radnych, 6 radnych wstrzymało się od głosu.

Jeden z symboli

Charakterystycznie wygięta nad ulicą sosna jest jednym z symboli dzielnicy Wawer. Pochylającemu się nad jezdnią drzewu wcześniej groziła wycinka z powodu rozbudowy linii kolejowej do Otwocka, jednak sosnę udało się obronić, a urzędnicy Biura Ochrony Środowiska rozpoczęli działania, by została pomnikiem przyrody. W czwartek na sesji warszawscy radni zadecydowali o objęciu jej ochroną.

Projekt uchwały Rady Miasta w tej sprawie został przesłany do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w kwietniu tego roku. RDOŚ odmówił jednak uzgodnienia, na co prezydent Warszawy złożył zażalenie. W połowie października Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w całości uchylił wcześniejsze postanowienie RDOŚ i otworzył drogę do tego, aby sosna otrzymała status pomnika przyrody.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jak napisano w uzasadnieniu do uchwały, jej realizacja pociąga za sobą skutki finansowe dla budżetu miasta. Na koszty te składa się m.in. oznakowanie pomnika przyrody w kwocie ok. 35 zł. Pozostałych kosztów, związanych z prowadzonymi w ramach czynnej ochrony zabiegami pielęgnacyjnymi i ekspertyzami dendrologicznymi wykonywanymi w zależności od potrzeb, w chwili obecnej nie można oszacować. "Środki na ten cel znajdują się w rocznym planie zamówień publicznych Biura Ochrony Środowiska" - podano.

"Podjęcie uchwały Rady Warszawy w sprawie ustanowienia, sosny pospolitej, pomnikiem przyrody może skutkować roszczeniami PKP PLK S.A. w związku z ograniczeniem sposobu korzystania z nieruchomości" - napisano w uzasadnieniu.

Uchwała zostanie ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Wita wjeżdżających do stolicy

Słynna sosna ma około 50 lat, 7,5 metra wysokości i 212 m obwodu. Drzewo wita wjeżdżających do stolicy od południowego wschodu. To symbol Falenicy i wizytówka lokalnej przyrody. W 2020 r. jako jedyne warszawskie drzewo wzięła udział w ogólnopolskim konkursie na Drzewo Roku i zajęła w nim II miejsce.

Pochyła sosnaLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

Autor:katke/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta

Pozostałe wiadomości