Mieszkańcy skarżą się, że woda w Kanale Wawerskim jest coraz gorszej jakości. Stołeczny ratusz odpowiada zapowiedzią kontroli w oczyszczalni ścieków "Cyraneczka", którą urzędnicy mają przeprowadzić jeszcze we wrześniu.
Badania zlecone przez WWF wykazują, że w wodzie przekroczone zostały stężenia metali ciężkich, w tym chromu. Wyniki badań zleconych przez warszawski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska również wykazały, że ścieki wpływają na jakość wód Kanału Wawerskiego.
Przekroczone stężenia metali ciężkich
Strażnicy Rzek WWF w lipcu pobrali próbki wody z Kanału Wawerskiego w dzielnicy Wesoła. Zarówno oni, jak i mieszkańcy, mieli wątpliwości co do czystości wody. Do kanału odprowadzana jest m.in. woda z oczyszczalni ścieków "Cyraneczka". Próbki pobrał również WIOŚ.
WWF dysponuje wynikami, które wykazały, że przekroczone zostały stężenia metali ciężkich, w tym chromu, a także związków azotu i fosforu.
Rzeczniczka Fundacji WWF Polska Agnieszka Veljković podkreśliła, że próbka do badań laboratoryjnych została również pobrana powyżej możliwego źródła skażenia – ta próbka prezentowała typowe parametry charakterystyczne dla zmodyfikowanego, aczkolwiek zdrowego cieku wodnego.
Wyniki badań WIOŚ
Z badań zleconych przez WIOŚ wynika "wpływ ścieków na jakość wód Kanału w zakresie m.in azotu ogólnego, fosforu ogólnego, przewodności elektrolitycznej chlorków i siarczanów". W wynikach zaznaczono, że w wodach Kanału Wawerskiego występuje chrom, jednak "nie stwierdzono jego wpływu na jakość wody w Kanale Wawerskim". Próbki pobrano poniżej i powyżej oczyszczalni, a także bezpośrednio z miejsca zrzutu ścieków.
Według rzeczniczki WWF wyniki WIOŚ pokazują znaczne pogorszenie jakości wody poniżej oczyszczalni, szczególnie w zakresie przewodności elektrolitycznej (wskazującej na zasolenie wód) oraz biogenów – azotu i fosforu. - WIOŚ stwierdził także przekroczenie norm wynikających z aktualnego pozwolenia wodnoprawnego dla oczyszczalni, uzyskanego w lutym 2024 roku. Przekroczone zostały normy dla azotu ogólnego - dodała Veljković.
- Badania WIOŚ wykazały, że zawartość azotu w Kanale Wawerskim poniżej ujścia oczyszczalni wzrasta nawet 24-krotnie (12.08.2024), fosforu nawet 30-krotnie (30.07.2024), a przewodność elektrolityczna wzrasta nawet trzykrotnie (co świadczy o pojawieniu się w wodzie chlorków i siarczków) - przekazała rzeczniczka WWF.
Mając to na uwadze, WIOŚ w Warszawie pismem z dnia 29 sierpnia wystąpił do Dyrektora RZGW w Warszawie o podjęcie działań.
- Zgodnie z informacjami dostarczonymi przez WIOŚ, w ramach kontroli oczyszczalni dwukrotnie w sierpniu badano stężenia chromu ogólnego i chromu VI (tworzy związki rakotwórcze) bezpośrednio w ściekach i w odróżnieniu od próbek pobranych przez WWF Polska w lipcu br. i przebadanych w laboratorium, nie stwierdzono przekroczenia norm tego pierwiastka - zaznaczyła Agnieszka Veljković.
Wyjaśniła, że badania przeprowadzone na zlecenie WWF opierały się na próbkach pobieranych w momencie widocznego i wyczuwalnego pogorszenia jakości wód.
Interwencja ratusza
Na apele mieszkańców odpowiedział stołeczny ratusz. Rzeczniczka ratusza Monika Beuth przekazała, że odpowiedzialność w zakresie kontroli gospodarowania wodami Kanału Wawerskiego spoczywa na Wodach Polskich i Inspekcji Ochrony Środowiska.
- Miasto formalnie nie zarządza kanałem, ale mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, na początku sierpnia Biuro Ochrony Środowiska pisemnie interweniowało u obu podmiotów z prośbą o zajęcie się niepokojącymi sygnałami od mieszkańców i przekazało im pismo od lokalnego stowarzyszenia dotyczące zanieczyszczenia Kanału - dodała.
Prezydent Warszawy zdecydował w ramach swoich kompetencji o przeprowadzeniu kontroli u zarządcy oczyszczalni ścieków "Cyraneczka".
- Sprawdzone zostaną między innymi ciągłość i niezawodność odbioru i odprowadzania ścieków, spełnianie wymagań w zakresie ochrony środowiska, sprawność urządzeń służących do odprowadzania i oczyszczania ścieków oraz skuteczność usuwania uszkodzeń i awarii. Kontrola ma zostać przeprowadzona w tym miesiącu - podkreśliła rzeczniczka.
Półtora roku temu, 5 grudnia 2022 roku mieszkańcy zgłosili do urzędu informację o niepokojącym zapachu przy Kanale Wawerskim. Pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska przeprowadzili oględziny, które potwierdziły pogorszenie się stanu wody.
Autorka/Autor: katke
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl