Jak poinformował warszawski ratusz, umowa na budowę parkingu przesiadkowego Parkuj i Jedź przy stacji kolejowej Warszawa Jeziorki na linii Warszawa - Radom została podpisana w piątek 10 lipca. Wykonawca ma półtora roku od podpisania umowy na budowę parkingu na 138 samochodów oraz 40 rowerów. Zgodnie z kontraktem, w ramach inwestycji powstanie też stanowisko do ładowania pojazdów elektrycznych. Jako źródło energii mają posłużyć panele fotowoltaiczne.
Jak podkreślają urzędnicy, P+R Warszawa Jeziorki będzie dogodnym miejscem do przesiadek do pociągów i autobusów dla mieszkańców części Ursynowa oraz Piaseczna, Góry Kalwarii, Konstancina-Jeziorny, Tarczyna, Prażmowa i Lesznowoli.
Umowa opiewa na kwotę ok. 5,9 mln zł. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z funduszy europejskich - 3,5 mln zł - w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Mieszkańcy zabiegali o parking od dawna
Z podpisanej umowy zapewne cieszą się mieszkańcy osiedla sąsiadującego ze stacją kolejową. O budowę parkingu zabiegali od dawna, ponieważ korzystający z pociągów zastawiają samochodami pobliskie ulice. Pierwotnie parking miał powstać wraz z wiaduktem nad torami kolejowymi w śladzie ulicy Karczunkowskiej. Tak się jednak nie stało, a i oddanie do użytku samego wiaduktu było kilkukrotnie przekładane.
Mieszkańcy osiedla proponowali, by zastosować w tym miejscu tymczasowe rozwiązanie z wykorzystaniem nieużywanej drogi serwisowej. Na to jednak nie pozwalają przepisy.
P+R po raz 17
Jak zaznaczył ratusz, w Warszawie można już korzystać z 16 parkingów "Parkuj i jedź". Najnowszy - Młociny IV - został otwarty w lipcu 2018 roku. Obecnie trwają prace nad budową kolejnego - na Białołęce, przy stacji kolejowej Warszawa Żerań.
Parkingi P+R codziennie umożliwiają przesiadkę do Warszawskiego Transportu Publicznego ponad 4,3 tys. kierowcom samochodów oraz ponad 670 rowerzystom. Bezpłatnie mogą z nich korzystać osoby posiadające ważne bilety ZTM - krótkookresowe - dobowe, 3-dniowe, weekendowe oraz długookresowe - 30- i 90-dniowe.
Autorka/Autor: dg/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZTM