Przygotuj się na:

STULECIE BITWY WARSZAWSKIEJ

W środę odbędzie się próba generalna przed obchodami Święta Wojska Polskiego na placu Piłsudskiego. W sobotę na placu Piłsudskiego odbędą się uroczystości państwowe. Będą utrudnienia w ruchu dla kierowców, a także pasażerów komunikacji miejskiej.

Zbudują nowy parking P+R na obrzeżach Warszawy

TVN Warszawa | Ursynów

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plBrak parkingu w obrębie wiaduktu

Parking na 138 aut powstanie przy stacji kolejowej Warszawa Jeziorki, w południowo-zachodniej części Ursynowa. Miasto właśnie podpisało umowę na jego budowę. Warszawiacy oraz mieszkańcy okolicznych gmin będą mogli z niego skorzystać za około półtora roku.

Jak poinformował warszawski ratusz, umowa na budowę parkingu przesiadkowego Parkuj i Jedź przy stacji kolejowej Warszawa Jeziorki na linii Warszawa - Radom została podpisana w piątek 10 lipca. Wykonawca ma półtora roku od podpisania umowy na budowę parkingu na 138 samochodów oraz 40 rowerów. Zgodnie z kontraktem, w ramach inwestycji powstanie też stanowisko do ładowania pojazdów elektrycznych. Jako źródło energii mają posłużyć panele fotowoltaiczne.

Jak podkreślają urzędnicy, P+R Warszawa Jeziorki będzie dogodnym miejscem do przesiadek do pociągów i autobusów dla mieszkańców części Ursynowa oraz Piaseczna, Góry Kalwarii, Konstancina-Jeziorny, Tarczyna, Prażmowa i Lesznowoli.

Umowa opiewa na kwotę ok. 5,9 mln zł. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z funduszy europejskich - 3,5 mln zł - w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Wizualizacja parkingu przy Karczunkowskiej Wizualizacja parkingu przy Karczunkowskiej ZTM

Mieszkańcy zabiegali o parking od dawna

Z podpisanej umowy zapewne cieszą się mieszkańcy osiedla sąsiadującego ze stacją kolejową. O budowę parkingu zabiegali od dawna, ponieważ korzystający z pociągów zastawiają samochodami pobliskie ulice. Pierwotnie parking miał powstać wraz z wiaduktem nad torami kolejowymi w śladzie ulicy Karczunkowskiej. Tak się jednak nie stało, a i oddanie do użytku samego wiaduktu było kilkukrotnie przekładane.

Mieszkańcy osiedla proponowali, by zastosować w tym miejscu tymczasowe rozwiązanie z wykorzystaniem nieużywanej drogi serwisowej. Na to jednak nie pozwalają przepisy.

P+R po raz 17

Jak zaznaczył ratusz, w Warszawie można już korzystać z 16 parkingów "Parkuj i jedź". Najnowszy - Młociny IV - został otwarty w lipcu 2018 roku. Obecnie trwają prace nad budową kolejnego - na Białołęce, przy stacji kolejowej Warszawa Żerań.

Parkingi P+R codziennie umożliwiają przesiadkę do Warszawskiego Transportu Publicznego ponad 4,3 tys. kierowcom samochodów oraz ponad 670 rowerzystom. Bezpłatnie mogą z nich korzystać osoby posiadające ważne bilety ZTM - krótkookresowe - dobowe, 3-dniowe, weekendowe oraz długookresowe - 30- i 90-dniowe.

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZTM