Zamknięte ulice dla aut i pieszych. W poniedziałek rocznica katastrofy

[object Object]
Zgromadzenia zarejestrowane na 10 kwietniaTVN24
wideo 2/4

10 kwietnia w Warszawie odbędzie się siedem zgromadzeń publicznych związanych z rocznicą katastrofy smoleńskiej. Do tego uroczystości państwowe i miejskie. Ratusz ostrzega o utrudnieniach w ruchu dla kierowców, pasażerów i pieszych. Ważne ulice w centrum będą zamknięte.

- Na tę chwilę mamy zgłoszonych siedem zgromadzeń publicznych, ale możemy spodziewać się jeszcze innych rejestracji - powiedziała w piątek na konferencji Ewa Gawor, dyrektor miejskiego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Główne obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej mają charakter uroczystości państwowych, na które ratusz nie wydaje pozwoleń. Ma jedynie obowiązek odmówić rejestracji zgromadzeń, które miałyby się odbyć w miejscach, w których te uroczystości zaplanowano.

Osiem zgromadzeń

Pierwsze zgromadzenie odbędzie się od godziny 8.00 do 22.00, na skrzyżowaniu Krakowskiego Przedmieścia i Trębackiej. Zostało zwołane przez osobę prywatną. - Będzie to zgromadzenie stacjonarne, z udziałem od 50 do 200 osób, organizowane w obronie wolności zgromadzeń - informowała Gawor.

Drugie odbędzie się w tych samych godzinach (8.00-22.00), na skwerze księdza Twardowskiego. Zostało zwołane przez osobę prywatną, ale związaną ze stowarzyszeniem Obywatele RP. Planowane na 500 osób, w celu uczczenia ofiar katastrofy smoleńskiej.

Zgromadzenia planowane na 10 kwietniaUM Warszawa

Trzecie zgromadzenie zaplanowano w godzinach od 14.00 do 16.00. Będzie to przemarsz, który rozpocznie się na pl. Krasińskich i dalej przejdzie ulicami Miodową, Senatorską - na pl. Zamkowy. Zgromadzenie odbędzie się - jak mówiła Gawor - w związku z siódmą rocznicą katastrofy i weźmie w nim udział 150 osób.

Czwarte organizowane jest od 17.00 do 22.00 i również będzie miało charakter przemarszu. Wystartuje na pl. Piłsudskiego. Dalej przejdzie ulicami: Focha, Moliera, Senatorską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem - do pl. Zamkowego. Zostało zgłoszone przez stowarzyszenie "Solidarni w Akcji", z udziałem 200 osób i również dotyczy uczczenia siódmej rocznicy katastrofy.

Piąte zgromadzenie zaplanowano w godzinach 18.00-22.00. Organizuje je stowarzyszenie Obywatele RP, które planuje udział 1000 osób. Również będzie to przemarsz - od pl. Piłsudskiego, później przejdzie ul. Focha i Trębacką do Krakowskiego Przedmieścia.

Szóste zgromadzenie zgłoszono przed Domem Polonii (od 18.00 do 22.00), przez osobę prywatną, przeciwko wykorzystaniu katastrofy smoleńskiej do celów politycznych. Organizatorzy przewidują udział od 100 do 500 osób.

Kolejne zgromadzenie odbędzie się również na skwerze księdza Twardowskiego, w godzinach 18.00-21.00. Zaplanowano je na 30 osób. Jego celem jest - jak informowała Gawor - zachęcanie do porozumienia ponad podziałami politycznymi.

Dyrektor Biura Bezpieczeństwa potwierdziła czwartkowe informacje dotyczące odwołania manifestacji poparci dla szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. - To wzbudziło dużo emocji, organizator odwołał i zarejestrował w innym miejscu, podając inny cel - powiedziała.

Stołeczne uroczystości związane z katastrofą smoleńską rozpoczną się o godz. 8.20, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Odczytane zostaną nazwiska ofiar katastrofy, będzie wspólna modlitwa i składanie wieńców. Odegrany zostanie utwór "Cisza".

Ograniczenia w ruchu 10 kwietniaUM Warszawa

Ratusz wydał 17 zakazów

Jak powiedziała Gawor, ratusz wydał łącznie 17 zakazów dotyczących organizacji zgromadzeń 10 kwietnia. - Związane były z terenem zajętym pod uroczystości państwowe - doprecyzowała i dodała, że to nie pierwsza taka sytuacja. - Od roku 2008 roku do roku bieżącego wydaliśmy łącznie 47 zakazów, w tym część dotyczyła zajętości terenu - stwierdziła.

10 zakazów dotyczyło osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością, cztery - Obywateli RP, dwa - Stowarzyszenia Solidarni 2010 i jedno - dla zwołanego przez Związek Zawodowy Rolników "Samoobrona".

Utrudnienia w ruchu

Michał Domaradzki, wicedyrektor miejskiego Biura Polityki Mobilności i Transportu ostrzegał, że wiele ważnych ulic będzie 10 kwietnia zamknięte. Ze względu na decyzję o czasowej organizacji ruchu, wydanej na wniosek wicepremiera Piotra Glińskiego.

Komunikacja miejska zostanie skierowana na objazdy. Jak mówił Domaradzki, autobusy pojadą trasą od skrzyżowania Krakowskie Przedmieście - Królewska, przez pl. Piłsudskiego, Moliera, następnie do Miodowej, w kierunku pl. Krasińskich.

Przez cały dzień w rejonie zamkniętych ulic znajdować się mają policjanci, którzy będą udzielać bieżącej informacji o utrudnieniach i objazdach.

kw/pm

Pozostałe wiadomości

Wybrany na drugą kadencję prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił we wtorek swoich zastępców. Na swoich stanowiskach pozostali: Renata Kaznowska, Tomasz Bratek oraz Aldona Machnowska-Góra. Nową twarzą w zarządzie będzie Adriana Porowska z Trzeciej Drogi.

Rafał Trzaskowski przedstawił zastępców. Nowa twarz w zarządzie miasta

Rafał Trzaskowski przedstawił zastępców. Nowa twarz w zarządzie miasta

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował we wtorek, że stołeczni radni otrzymali projekt uchwały obniżającej tymczasowo ceny za odbiór odpadów, a także projekt uchwały podnoszącej stawkę za przejazd taksówkami.

Tymczasowa obniżka opłat za odbiór śmieci. Zapowiedź prezydenta Warszawy

Tymczasowa obniżka opłat za odbiór śmieci. Zapowiedź prezydenta Warszawy

Źródło:
PAP

Na budowie 18-kondygnacyjnego hotelu na Pradze Południe doszło do wypadku. Poszkodowani zostali dwaj pracownicy, którzy spadli o pięć pięter. Obaj odnieśli poważne obrażenia.

Wypadek na budowie hotelu. Pracownicy spadli z wysokości kilku pięter

Wypadek na budowie hotelu. Pracownicy spadli z wysokości kilku pięter

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy podejrzanych o oszustwa i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Pokrzywdzeni w wyniku ich działalności wycenili straty na kwotę 250 tysięcy złotych. Kilka miesięcy temu śledczy zatrzymali trzech innych członków tej grupy.

Podawali się za bankowców, wyłudzali oszczędności. Szefowie grupy zatrzymani

Podawali się za bankowców, wyłudzali oszczędności. Szefowie grupy zatrzymani

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali podejrzanego o serię kradzieży. 30-latek ukrył się w schowku na pościel, gdy policjanci weszli do mieszkania jego partnerki.

Ukrył się w schowku na pościel. Efektu nie osiągnął, odpowie za liczne kradzieże

Ukrył się w schowku na pościel. Efektu nie osiągnął, odpowie za liczne kradzieże

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci złożyli wizytę 33-latkowi z Mokotowa. Jak podali, miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków, w tym mefedron, amfetaminę i kokainę. Mężczyzna trafił do aresztu.

Miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków

Miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Budowa torów tramwajowych w ciągu ulicy Rakowieckiej pomiędzy Puławską a aleją Niepodległości rozpocznie się w czerwcu - poinformował rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz. W kilku punktach jezdnia zostanie rozkopana, co oznacza spore utrudnienia dla kierowców.

"Rozprują" Rakowiecką w kilku miejscach. Podali termin rozpoczęcia prac

"Rozprują" Rakowiecką w kilku miejscach. Podali termin rozpoczęcia prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stołecznym ratuszu trwają prace nad projektem uchwały zmniejszającej wysokość stawek opłaty za śmieci - napisała do Rzecznika Praw Obywatelskich Agnieszka Jakubowska, dyrektor miejskiego Biura Gospodarowania Odpadami. Odpowiedź ta ma związek z licznymi skargami mieszkańców stolicy na metody ustalania, a także na wysokość stawek za odbiór odpadów. Jeszcze przed wyborami samorządowymi prezydent Rafał Trzaskowski zapowiadał obniżkę opłat od lipca.

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta stołeczny ratusz o obniżkę opłat za śmieci. Miałaby obowiązywać od lipca

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta stołeczny ratusz o obniżkę opłat za śmieci. Miałaby obowiązywać od lipca

Źródło:
PAP

Zarząd Dróg Miejskich potwierdził, że po przerwie jeden pas jezdni na placu Zbawiciela zostanie przeznaczony w sezonie letnim pod ogródki gastronomiczne. Urzędnicy podają też wstępną datę wdrożenia nowej organizacji ruchu.

Ogródki gastronomiczne wracają na plac Zbawiciela

Ogródki gastronomiczne wracają na plac Zbawiciela

Źródło:
tvnwarszawa.pl

29-latek zerwał złoty łańcuszek kobiecie idącej chodnikiem. Na pomoc ruszyli przechodnie i złapali złodzieja. Okazało się, że to nie pierwszy raz, kiedy 29-latek chciał dokonać kradzieży.

Zaatakował od tyłu, zerwał jej łańcuszek

Zaatakował od tyłu, zerwał jej łańcuszek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca samochodu osobowego uderzył w drzewo pod Grodziskiem Mazowieckim. Nie przeżył wypadku. Na miejscu pracowały służby.

Uderzył autem w drzewo, zginął

Uderzył autem w drzewo, zginął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz podsumował dotychczasowe efekty prac przy budowie wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicą Paryską na Saskiej Kępie. Pierwszy z nich ma być gotowy już w te wakacje.

Dwustumetrowa płyta nowego wiaduktu jest już gotowa

Dwustumetrowa płyta nowego wiaduktu jest już gotowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W rejonie stacji Chotomów (powiat legionowski) pociąg Kolei Mazowieckich śmiertelnie potrącił mężczyznę. Były utrudnienia w ruchu w obu kierunkach.

Śmiertelne potrącenie przez pociąg

Śmiertelne potrącenie przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Biblioteka Narodowa zaprasza na koncert z okazji otwarcia Pałacu Rzeczypospolitej. Po występie będzie można pierwszy raz w historii zwiedzić historyczny budynek oraz obejrzeć najcenniejsze skarby Biblioteki Narodowej od zdania "Dąbrówka przybyła do Mieszka" sprzed tysiąca lat, przez rękopisy Fryderyka Chopina do rękopisów "Małgośki" Agnieszki Osieckiej i "Murów" Jacka Kaczmarskiego.

Jego historia sięga XVII wieku. Po raz pierwszy otworzy się dla zwiedzających

Jego historia sięga XVII wieku. Po raz pierwszy otworzy się dla zwiedzających

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie śmierci młodego brygadzisty w sortowni odpadów. Na ławie oskarżonych zasiądzie osoba, która w dniu tragicznego wypadku pełniła obowiązki prezesa spółki.

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl