Wizyta wiceprezydenta USA. Sprawdź, gdzie nie wjedziesz i nie zaparkujesz

Wiceprezydent przyleci do WarszawyDafne Perez/PAP/EPA / Urząd miasta

Do stolicy zamiast prezydenta USA Donalda Trumpa przyleciał jego zastępca - Mike Pence. Zamknięte są niektóre ulice oraz wprowadzone zostały zmiany w parkowaniu.

"Szczególne wymogi bezpieczeństwa towarzyszące tej wizycie, a także zmiany związane z organizacją uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej będą szczególnie widoczne na drogach" - podał urząd miasta.

Choć prezydent USA Donald Trump przełożył wizytę, to w Warszawie 1 września pojawił się Mike Pence wraz z małżonką. Mają zostać w stolicy do 2 września.

Ze zmianami muszą liczyć się kierowcy, piesi i rowerzyści.

O ZMIANACH W ROZKŁADACH PRZECZYTAJ TUTAJ

Jak informuje ratusz, w czasie wizyty, kierowcy nie będą mogli zostawić samochodów w miejscach, gdzie będzie przejeżdżała kolumna z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych oraz w odległości 50 metrów od ulic poprzecznych.

"Wprowadzone zostaną zakazy zatrzymywania się wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. Zakazy będą dotyczyły także wyznaczonych miejsc postojowych, zatok i chodników. Ponadto z ulic tych zniknie łącznie ponad 1000 koszy na śmieci" – podaje w komunikacie ratusz.

Ulice, którymi mają poruszać się delegacje, a także drogi krzyżujące się z nimi, będą zamykane już na półtorej godziny przed planowanym przejazdem. Wszystkie te zmiany będą utrudniały poruszanie się po Ochocie i Śródmieściu.

Kierowcy nie pojadą ulicami w rejonie placu Piłsudskiego i Starego Miasta. Dodatkowo na niektórych ulicach w rejonie Starego Miasta zostanie wprowadzony zakaz wjazdu samochodów ciężarowych.

Ograniczenia dotkną także pieszych. Niedostępne będą place: Piłsudskiego, Teatralny i Zamkowy. Wygrodzone zostaną także obszary w rejonie hoteli.

Droga z Lotniska Chopina, czyli ulice Żwirki i Wigury, Raszyńska i Jerozolimskie, nie będzie zamknięta dla ruchu, ale kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w czasie przejazdu kolumn z gośćmi.

Śródmieście - zmiany w ruchu i parkowaniuUM

Utrudnienia w rejonie placu Piłsudskiego:

Od piątku od godziny 22.00 do niedzieli do północy wyłączone z parkowania będą ulice:

Wierzbowa, Skwer Książąt Czartoryskich od Senatorskiej do Ambasady Królestwa Belgii, Canaletta, Niecała, Fredry (włącznie z parkingiem znajdującym się na końcu ulicy przy Ogrodzie Saskim), plac Teatralny (wraz z parkingiem przed Teatrem Wielkim Operą Narodową), plac Piłsudskiego (wraz z parkingiem przed Hotelem Europejskim), plac Małachowskiego, Mazowiecka, Traugutta, pasaż Niżyńskiego, Czackiego, Trębacka, Kozia (droga wewnętrzna łącząca ulicę Focha z Wierzbową, Focha, Moliera, Nowy Przejazd.

Od piątku od godziny 22 do poniedziałku do godziny 20 wyłączone z parkowania będą ulice:

Królewska (od ulicy Krakowskie Przedmieście do Marszałkowskiej), Krakowskie Przedmieście (od Królewskiej do Miodowej), Miodowa (od Krakowskie Przedmieście do ul. Senatorskiej, Tokarzewskiego-Karaszewicza (wraz z parkingiem przed gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa), Ossolińskich.

Od soboty od godziny 22 do niedzieli do północy wyłączone z parkowania będą ulice:

Senatorska (od Wierzbowej do Nowy Przejazd), Wierzbowa, plac Piłsudskiego, Focha, Moliera, Królewska (od placu S. Małachowskiego do Krakowskie Przedmieście), pasaż Niżyńskiego (od Traugutta do Królewskiej), plac Małachowskiego, Tokarzewskiego-Karaszewicza, Trębacka, Ossolińskich (zostanie utrzymany wjazd do parkingu podziemnego hotelu od ulicy Krakowskie Przedmieście).

Plac Piłsudskiego - zmiany w ruchu i parkowaniuUM

Ponadto – jak podaje ratusz - od godziny 22.00 w sobotę do północy w niedzielę ograniczone będzie poruszanie się samochodów ciężarowych na Senatorskiej oraz na obszarze ograniczonym ulicami: Marszałkowska, Królewska, plac Małachowskiego, Mazowiecka, Traugutta, Czackiego, pasaż Niżyńskiego, plac Piłsudskiego, Focha, Moliera, Wierzbowa.

Wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy na całej długości pasażu Niżyńskiego oraz ulic Canaletta i Koziej. Dodatkowo – w niedzielę - przez cały dzień piesi nie skorzystają z placu Piłsudskiego oraz placu Teatralnego.

Utrudnienia w rejonie placu Zamkowego

Jeżeli chodzi o plac Zamkowy, od piątku od godziny 22 do niedzieli do północy wyłączone z parkowania są ulice:

plac Zamkowy (wraz z Dziedzińcem Trójkątnym), Senatorska, Podwale, Nowomiejska, Freta (od Nowomiejskiej do Długiej), Długa (od Miodowej do Freta), Miodowa (od Senatorskiej do Długiej), Kilińskiego, Kapitulna, Piekarska, Zapiecek, Wąski Dunaj (od Podwale do Piwnej), Piwna, Świętojańska (od Zamkowego do Zapiecek), Dziekania, Kanonia, Jezuicka, Celna, Brzozowa, Mostowa, Boleść, Grodzka, Nowy Zjazd, Bugaj, Wybrzeże Gdańskie (po stronie zachodniej od ulicy Boleść do Grodzkiej), parking pod „Solidarności” pomiędzy Grodzką a Nowy Zjazd, estakady zjazdowe i wjazdowe z i na most Śląsko-Dąbrowski, parking przy budynku Mazowieckiego Centrum Stomatologii.

Z kolei od soboty, od godziny 22 do poniedziałku do godziny 20.00 samochodów nie zostawimy: Karowa (od Krakowskiego Przedmieścia do Browarnej), parking przed kościołem pw. Wniebowzięcia NMP i Świętego Józefa (przy ul. Krakowskie Przedmieście między Pałacem Prezydenckim a skwerem Adama Mickiewicza), Krakowskie Przedmieście (od parkingu przed kościołem pw. Wniebowzięcia NMP i Świętego Józefa do budynku Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Bednarska.

W tym czasie na ulicy Bednarskiej zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy.

Od soboty od godziny 22.00 do niedzieli do północy wyłączone z ruchu są ulice: plac Zamkowy (wraz z tak zwanym Dziedzińcem Trójkątnym, Podwale, Kilińskiego, Kapitulna, Bugaj.

Jak zastrzegają urzędnicy, policja może zdecydować o zamknięciu mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Zabronione będzie też poruszanie się samochodów ciężarowych na obszarze ograniczonym ulicami: Krakowskie Przedmieście, Miodowa, Freta, Mostowa, Bugaj, Grodzka, al. "Solidarności", Długa.

Na całej długości Kilińskiego, Podwala oraz Senatorskiej od Miodowej do Podwala zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy. Ponadto 1 września przez cały dzień wyłączone z ruchu pieszego będą plac Zamkowy oraz tzw. Dziedziniec Trójkątny.

Stare Miasto - zmiany w ruchu i parkowaniuUM

Utrudnienia w rejonie hoteli

Obostrzenia zostaną również wprowadzone w rejonie hoteli.

Już od piątku, od godziny 16.00 do poniedziałku do godziny 20.00 samochodu nie zostawimy: Jerozolimskie (od Chałubińskiego do Emilii Plater), Emilii Plater (od Jerozolimskich do Nowogrodzkiej), Nowogrodzka (od Emilii Plater do Chałubińskiego), Chałubińskiego (od Nowogrodzkiej do Jerozolimskich), parking przy skrzyżowaniu ulic Emilii Plater i Nowogrodzkiej, parking przy hotelu od strony Nowogrodzkiej, parking pod wiaduktem Chałubińskiego.

Dwie godziny później zamknięta dla samochodów zostanie ulica Emilii Plater – od Jerozolimskich do Nowogrodzkiej.

Ponadto od godziny 18.00 ograniczone będzie poruszanie się samochodów ciężarowych na ulicach: Nowogrodzkiej od Pankiewicza do Chałubińskiego, Emilii Plater od Wspólnej do ul. Nowogrodzkiej.

Trakt Królewski - zmiany w ruchu i parkowaniuUM

Od piątku od godziny 10.00 do niedzieli do godziny 22.00 wyłączone z parkowania są ulice: Emilii Plater od Śliskiej do Siennej (strona zachodnia), Śliska od Emilii Plater do Sosnowej, Sosnowa od Śliskiej do Siennej, Sienna od Sosnowej do Emilii Plater.

Od soboty od godziny 8.00 do niedzieli do północy wyłączone z ruchu kołowego będzie Emilii Plater po stronie zachodniej od Pańskiej do Złotej oraz po stronie wschodniej od Jerozolimskich do Świętokrzyskiej.

Ponadto od 31 sierpnia od godziny 8.00 do 1 września do północy zakazane zostanie poruszanie się samochodów ciężarowych na ulicach: Emilii Plater, Śliska, Sienna.

Na Pańskiej zostaną wprowadzone dwa kierunki ruchu (bez możliwości wyjazdu na Emilii Plater). Ograniczony zostanie także ruch pieszych w rejonie hotelu.

Od piątku od godziny 10.00 do niedzieli do północy wyłączone z parkowania są ulice: Belwederska od drogi wewnętrznej przy Hotelu Regent Warsaw do ul. Spacerowej, Spacerowa (strona wschodnia) od Belwederskiej do drogi wewnętrznej przy hotelu.

Od soboty od godziny 22.00 do poniedziałku do godziny 20.00 wyłączone z parkowania są ulice: Belwederska od Bagateli do ul. Spacerowej, skwer Giedroycia, Bagatela od Ujazdowskich do Flory.

Ponadto od soboty od godz. 8.00 do niedzieli do północy wyłączone z ruchu zostały drogi rowerowe: wzdłuż Belwederskiej od drogi wjazdowej do Hotelu Regent Warsaw do Spacerowej, wzdłuż Spacerowej od Belwederskiej do wjazdu do hotelu.

Ograniczony zostanie także ruch pieszych w rejonie hotelu.

Lotnisko Chopina i trasa do centrum

Od piątku od godz. 20.00 do poniedziałku do północy wyłączone z parkowania (dotyczy także wyznaczonych miejsc parkingowych, zatok oraz chodnika) są ulice: Żwirki i Wigury, Krzyckiego, Raszyńska, plac Zawiszy, Jerozolimskie od Raszyńskiej do mostu Józefa Poniatowskiego, Marszałkowska od Jerozolimskich do Senatorskiej, Nowy Świat od ronda Ch. de Gaulle’a do placu Trzech Krzyży, plac Trzech Krzyży, Aleje Ujazdowskie, plac Na Rozdrożu.

Od piątku od godziny 20.00 do poniedziałku do północy wyłączone z parkowania (dotyczy także wyznaczonych miejsc parkingowych, zatok oraz chodnika) są ulice: aleja 3 Maja oraz parkingi na alei 3 Maja pod mostem Józefa Poniatowskiego, estakady wjazdowe oraz zjazdowe na i z mostu Józefa Poniatowskiego oraz Wisłostrady, Wybrzeże Kościuszkowskie od mostu Józefa Poniatowskiego do mostu Śląsko-Dąbrowskiego, a także powierzchnie pod mostem Józefa Poniatowskiego.

Tak wyglądała poprzednia wizyta Donalda Trumpa w Polsce:

[object Object]
Hotel jak twierdza, snajperzy i "bestia". Tak służby pilnują bezpieczeństwa TrumpaTVN24
wideo 2/7

kz/ran

Źródło zdjęcia głównego: Dafne Perez/PAP/EPA / Urząd miasta

Pozostałe wiadomości

W mediach społecznościowych opublikowano nagranie, na którym kierowca pędzi blisko 300 kilometrów na godzinę. Na naklejce przedniej szyby da się odczytać numer rejestracyjny, a ze względu na charakterystyczną kładkę dla pieszych, można rozpoznać także miejsce szaleńczego rajdu. Nagranie analizują policjanci.

Na liczniku 290 kilometrów na godzinę. Policja szuka kierowcy z nagrania

Na liczniku 290 kilometrów na godzinę. Policja szuka kierowcy z nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ulica Puławska w kierunku Ursynowa zyska nowy asfalt. Prace będą prowadzone w weekend. W poniedziałek ulica będzie przejezdna na całej szerokości. A już w sobotę zostanie otwarte dla kierowców skrzyżowanie Sobieskiego z Dolną.

W poniedziałek udrożnią Puławską. W sobotę otworzą newralgiczne skrzyżowanie

W poniedziałek udrożnią Puławską. W sobotę otworzą newralgiczne skrzyżowanie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W piątek rano na Saskiej Kępie w odstępie 15 minut doszło do dwóch pożarów: jeden na ulicy Londyńskiej, drugi na Międzynarodowej. W ich wyniku uszkodzonych zostało łącznie pięć samochodów. Policja wyjaśnia, czy doszło do podpalania i czy stoi za nim ta sama osoba.

Dwa pożary w ciągu 15 minut, pięć aut zostało uszkodzonych

Dwa pożary w ciągu 15 minut, pięć aut zostało uszkodzonych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się autobus i auto osobowe. Pierwszy z pojazdów przeciął barierki i wylądował w zaroślach. Podróżowały nim 33 osoby. Jedna trafiła do szpitala.

Po zderzeniu z autem autobus wjechał w zarośla. Podróżowały nim 33 osoby

Po zderzeniu z autem autobus wjechał w zarośla. Podróżowały nim 33 osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Płockiem dachowało auto osobowe, jego kierowca nie przeżył wypadku. Na czas działań policji, wyjaśniającej okoliczności zdarzenia, lokalna droga jest zablokowana.

"Zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Zginął na miejscu"

"Zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Zginął na miejscu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek wieczorem rowerzyści opanują cztery dzielnice Warszawy: Śródmieście, Ochotę, Pragę Południe oraz Żoliborz. Warszawska Masa Krytyczna wyruszy z placu Zamkowego. Trasa liczy 22 kilometry.

Wieczorem Masa Krytyczna. Rondo Dmowskiego rowerzyści objadą aż cztery razy

Wieczorem Masa Krytyczna. Rondo Dmowskiego rowerzyści objadą aż cztery razy

Źródło:
PAP

Do końca października tramwaje nie będą jeździły ulicą Jagiellońską między rondem Starzyńskiego a pętlą na Żeraniu. Powodem jest budowa dojazdu do powstającego w okolicy osiedla. Uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza.

Deweloper buduje osiedle. Jagiellońska miesiąc bez tramwajów

Deweloper buduje osiedle. Jagiellońska miesiąc bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 29 września, odbędzie się 46. Nationale Nederlanden Maraton Warszawski. Trasa prowadzi przez siedem dzielnic. - Jest naprawdę ciekawa. To jedyna okazja, żeby obejrzeć miasto ze środka ulicy - zauważa Adam Kszczot, medalista mistrzostw świata i Europy, który jest ambasadorem imprezy.

"Maraton gwarantuje pełen przekrój emocji". Pobiegną przez siedem dzielnic

"Maraton gwarantuje pełen przekrój emocji". Pobiegną przez siedem dzielnic

Źródło:
PAP

Podróżujący przez Rembertów 23-latka został zatrzymany do policyjnej kontroli, ponieważ w obszarze zabudowanym jechał ponad 100 kilometrów na godzinę. W dodatku, jak podała policja, w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę.

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracowały służby.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

Na ulice Śródmieścia wyjdą dzisiaj ojcowie, którzy sprzeciwiają się izolowaniu dzieci po rozwodzie i domagają, by miały one dostęp do obojga rodziców. Uczestnicy manifestacji spotkają się przed Rotundą i przejdą w stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe są utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek pracownicy Beko z Łodzi i Wrocławia protestowali przed Ambasadą Turcji w Warszawie. Beko to firma z tureckim kapitałem. Na początku września ogłosiła plan zwolnień. Około 1800 osób ma stracić pracę. - Niby firma światowa, jakość produkujemy światową, a jednak wykonanie tragedia, bo zwalniają ludzi, którzy najlepiej pracują - powiedział Krzysztof Domagała, przewodniczący MOZ NSZZ "Solidarność".

Gigant zwolni 1800 osób. Protest w Warszawie

Gigant zwolni 1800 osób. Protest w Warszawie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kontroler ruchu lotniczego wydał zgodę na zajęcie pasa i start samolotu egipskiego przewoźnika. Chwilę później zgodę cofnął, samolot jednak stanął na pasie. W tym czasie do lądowania podchodziła inna maszyna, której pilot, aby uniknąć kolizji, na wysokości zaledwie 280 metrów musiał przerwać podejście w końcowej fazie lądowania. Z powodu wyłączenia jednego z pasów na Okęciu do podobnych sytuacji w ciągu ostatnich kilku dni dochodziło kilkukrotnie.

Za ciasno na pasie startowym, piloci musieli przerywać lądowania

Za ciasno na pasie startowym, piloci musieli przerywać lądowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji odniosła się do kwestii nielegalnych wyścigów organizowanych na ulicach Warszawy i ościennych powiatach. Wskazała na trudności związane ze zwalczaniem tego zjawiska. Funkcjonariusze zapewniają też, że nie bagatelizują problemu.

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie  nielegalnych wyścigów jest trudne

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie nielegalnych wyścigów jest trudne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy - mówiła w czwartek ministra kultury Hanna Wróblewska, tłumacząc przyczyny zwolnienia dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry. Na jego stanowisko powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że wystawę stałą muzeum otworzy ze swoim poprzednikiem.

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

Źródło:
PAP

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

W czwartek rano w bloku na warszawskim Ursynowie wybuchł pożar. Spłonęło mieszkanie znajdujące się na siódmym piętrze. Jedna osoba nie żyje.

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl