Tragedia na przejściu dla pieszych. Kiedy zgasły światła? Sprawdzili monitoring z tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Tramwaj potrącił pieszego na Broniewskiego
Tramwaj potrącił pieszego na Broniewskiego
Tramwaj potrącił pieszego na Broniewskiego

- Mieliśmy tego dnia obfite opady deszczu, wskutek których doszło do awarii oświetlenia - tak rzeczniczka drogowców mówi o miejscu, gdzie w piątek doszło do śmiertelnego potrącenia. Przekonuje jednak, że wypadek wydarzył się jeszcze przed tym, jak światła zgasły.

W piątek doszło w sumie do trzech śmiertelnych potrąceń z udziałem tramwajów. Tragiczna seria rozpoczęła się rano od wypadku na ulicy Broniewskiego. Skład linii 33 potrącił tam mężczyznę przechodzącego przez przejście dla pieszych. Poszkodowany zmarł w szpitalu.

Jak podaje Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich, zgłoszenie od motorniczego o zderzeniu wpłynęło do centrali o 6.43. Około siedmiu minut później na miejscu była ekipa nadzoru ruchu. Jak relacjonował reporter tvnwarszawa.pl Lech Marcinczak (dotarł około godziny 7), przejście, na którym doszło do wypadku, choć oznakowane, było nieoświetlone. Zapytaliśmy drogowców, dlaczego latarnie nie działały.

- 31 stycznia mieliśmy obfite opady deszczu, wskutek których doszło do awarii oświetlenia na odcinku od Krasińskiego do Elbląskiej. Mówimy tutaj o całym ciągu ulicy Broniewskiego, nie tylko o doświetlonym przejściu - wyjaśniła Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich. - Sukcesywnie wymieniamy przestarzałe oświetlenie, ale są jeszcze miejsca, gdzie tego nie zrobiliśmy. Na Broniewskiego oświetlenie jest z lat 70. Zarówno słupy, oprawy, jak i okablowanie podziemne wymagają modernizacji. Opady dostały się do skrzynki zasilającej i doszło do zwarcia jednego obwodu zasilającego - doprecyzowała.  

Później dodała, że monitoring, w którego posiadaniu są Tramwaje Warszawskie, "pokazuje, że w chwili wypadku funkcjonowało oświetlenie uliczne, jak i doświetlenie samego przejścia w miejscu wypadku". - Do awarii oświetlenia doszło już po samym zdarzeniu - podkreśliła Gałecka. Takie wnioski płynące z zapisu monitoringu potwierdził nam także rzecznik TW.

Kontrolowali dwa dni wcześniej

Rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich zwróciła uwagę, że dwa dni wcześniej pracownicy ZDM kontrolowali, czy oświetlenie na Broniewskiego funkcjonuje poprawnie. Nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości oprócz tego, że jedna latarnia była uszkodzona.

Zgłoszenie o awarii na tej ulicy drogowcy otrzymali dopiero w piątek o godzinie 18. - Tego samego dnia konserwator pojechał na miejsce, instalacja została natychmiastowo sprawdzona. 1 lutego oświetlenie zostało naprawione - zapewniła Gałecka.

Jak stwierdziła, wadą obecnego systemu jest to, że ZDM otrzymuje informację o awarii dopiero wtedy, kiedy zgłosi ją mieszkaniec albo pracownik. - Obecnie w kilku dzielnicach testujemy zdalny system powiadomień. Dzięki takiemu rozwiązaniu w razie awarii sam system oświetleniowy prześle do nas informację, że jest usterka i że na miejsce musi podjechać konserwator - poinformowała Gałecka.

Zarzuty dla motorniczego

Jak z kolei przekazał nam rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński, to, czy oświetlenie przyczyniło się do wypadku, będzie dopiero ustalane przez śledczych. - Na tym etapie śledztwa nie można tego stwierdzić. Okoliczności zdarzenia będą wyjaśnianie w toku postępowania - zaznaczył.

Po wypadku na Broniewskiego został zatrzymany motorniczy. Dzień później przesłuchano go w siedzibie prokuratury. - Mężczyzna usłyszał zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym - informował w niedzielę Łapczyński.

Zastrzegł, że 32-latek nie przyznał się do winy i tłumaczył, dlaczego nie dostrzegł pieszego. - Złożył obszerne wyjaśnienia. Stwierdził, że warunki pogodowe były złe, a pieszy był ubrany w ciemną odzież - dodał rzecznik.

Prokuratura wykluczyła, by motorniczy zażywał wcześniej środki odurzające lub pił alkohol. - Okoliczności tego zdarzenia wskazują na to, że to motorniczy naruszył reguły ostrożności. Istniały przesłanki, żeby przedstawić mu zarzut spowodowania wypadku - podkreślił prokurator.

Wobec mężczyzny zastosowano dozór policyjny.

Autorka/Autor:mp/r/ran/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Ta wycieczka szkolna rozpoczęła się falstartem. Powodem był autokar, który nie przeszedł kontroli. Policjanci z Piaseczna wykryli, że miał usterki w układzie hamulcowym. Pojazd nie wyjechał w drogę, konsekwencje poniósł kierowca.

Dzieci miały jechać na wycieczkę. Autokar miał uszkodzone hamulce

Dzieci miały jechać na wycieczkę. Autokar miał uszkodzone hamulce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymano trzech mężczyzn podejrzanych o oszustwo. Z ustaleń policji wynika, że podawali się za pracowników banku i przy użyciu kodów BLIK wypłacili pieniądze poszkodowanej kobiety. Wpadli przy bankomacie.

Oszustwo "na BLIK-a". Wielokrotnie podchodzili do bankomatu, zostali zatrzymani

Oszustwo "na BLIK-a". Wielokrotnie podchodzili do bankomatu, zostali zatrzymani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z motocyklistów "zyskał" punkty karne i na szybkiej przejażdżce stracił finansowo. Dozwoloną prędkość przekroczył o 120 kilometrów na godzinę.

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot lecący z Izmiru do Warszawy lądował awaryjnie na Lotnisku Chopina, na pokładzie było 117 osób. Lądowanie przebiegło bezpiecznie.

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Piesi ulicę Ostrobramską pokonują kładką. Niedługo się to zmieni. Na skrzyżowaniu Ostrobramskiej i Poligonowej zyskają przejście. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg.

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziewięć miesięcy po przywróceniu ruchu Puławska u zbiegu z Goworka wciąż jest placem budowy. Dokończenie prac blokuje brak ostatecznej wersji projektu, który pozwoli na wytyczenie ścieżek rowerowych. - Trwa opiniowanie i uzgadnianie kolejnych zmian - słyszymy w Tramwajach Warszawskich.

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek funkcjonariusze ABW na warszawskim Gocławiu oraz w Pruszkowie realizowali czynności na zlecenie i pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej we Wrocławiu - przekazał Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Prokuratury Regionalnej Łodzi poinformował, że śledztwo dotyczące miedzy innymi Michała Domaradzkiego, który był szefem Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa zostało umorzone. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Domaradzkiego w listopadzie 2022 roku. Chodziło o ujawnienie informacji niejawnych.

Śledztwo wobec byłego komendanta stołecznej policji umorzone

Śledztwo wobec byłego komendanta stołecznej policji umorzone

Źródło:
PAP

Na S7, na środku jezdni zatrzymał się kierowca fiata. Po chwili w jego auto uderzył mercedes. Kierowca fiata tłumaczył, że sięgnął po butelkę, by napić się wody. To jednak nie koniec jego kłopotów, okazało się, że nie miał uprawnień do kierowania.

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Źródło:
PAP

Na stacji paliw w miejscowości Brzeziny koło Łodzi samochód bez kierowcy toczył się wprost na butle z gazem. W środku był tylko pasażer - kilkuletni chłopiec. Pojazd w porę zatrzymał stołeczny strażnik miejski.

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Źródło:
PAP

Tomasz Tosza, obecnie jeszcze zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie, będzie pracować w warszawskim ratuszu. Śląskie miasto już kilka lat okrzyknięto najbezpieczniejszym w Polsce, a on uważany jest za autora tego sukcesu.

"Autor sukcesu" "najbezpieczniejszego miasta w Polsce" w stołecznym ratuszu

"Autor sukcesu" "najbezpieczniejszego miasta w Polsce" w stołecznym ratuszu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek w okolicach plaży w Serocku wyłowiono ciało. Policja potwierdziła, że to poszukiwany od soboty 19-latek.

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali 60-latkę podejrzaną o handel podrobionym towarem ze znakami znanych marek. W magazynie, który prowadziła, znaleźli towar o wartości 600 tysięcy złotych.

Miała butik, towar sprzedawała podczas transmisji w sieci. To były podróbki znanych marek

Miała butik, towar sprzedawała podczas transmisji w sieci. To były podróbki znanych marek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

To był bardzo krótki pobyt Dominikanki w Polsce. Na lotnisku jej dokumenty wzbudziły wątpliwości strażnika granicznego. Usłyszała zarzuty i powrotnym samolotem odleciała do Turcji.

Przyleciała z Turcji i od razu musiała tam wrócić

Przyleciała z Turcji i od razu musiała tam wrócić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W urzędzie próbował wymienić podrobione ukraińskie prawo jazdy na polskie, już oryginalne. Urzędniczka miała wątpliwości i zawiadomiła policję. 42-latkowi grozi kilka lat więzienia.

Kupił prawo jazdy i przyszedł wymienić je na oryginalne

Kupił prawo jazdy i przyszedł wymienić je na oryginalne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

40-latek, mając niemal 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, najpierw uderzył swoim autem w dzika, a następnie dachował. Pomogli mu dwaj mieszkańcy gminy Kozienice. Nie pozwolili mu też jednak uciec.

Uderzył w dzika i dachował w rowie. Świadkowie nie pozwolili uciec kierowcy

Uderzył w dzika i dachował w rowie. Świadkowie nie pozwolili uciec kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Piasecznie policjanci odnaleźli kilka rowerów. Teraz proszą o kontakt właścicieli lub osoby, który coś wiedzą o jednośladach ze zdjęć.

Szukają właścicieli odnalezionych rowerów

Szukają właścicieli odnalezionych rowerów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wyremontują obie jezdnie ulicy Czerniakowskiej, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Chełmską. Prace będą prowadzone w długi weekend. Kierowcy pojadą objazdami, podobnie komunikacja miejska.

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W długi weekend zmieni się rozkład jazdy komunikacji miejskiej. W Boże Ciało będzie obowiązywał świąteczny rozkład, a w piątek sobotni. Będą dodatkowe kursy na wybranych liniach, niektóre zostaną zawieszone.

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niezwykle niebezpiecznego krwotoku tętniczego doznała 42-letnia mieszkanka Woli, która przewróciła się w czasie rowerowej wycieczki na Starówkę. Pomocy udzielili jej strażnicy miejscy, których zaalarmował mąż poszkodowanej.

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Źródło:
tvnwarszawa.pl