Mniej wypadków, więcej zabitych. 44 osoby nie żyją, ponad 730 zostało rannych na drogach w 2020 roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rzecznik policji o wypadkach na stołecznych ulicach (czerwiec 2020)
Rzecznik policji o wypadkach na stołecznych ulicach (czerwiec 2020)TVN24
wideo 2/10
Wypadki i kolizje na drogach garnizonu stołecznego w 2020 roku

Do ponad 260 wypadków mniej niż rok wcześniej doszło w Warszawie w 2020. Za tymi spadkami nie idzie jednak mniejsza liczba osób zabitych na drogach – tych było 44, czyli o dziewięć więcej niż w 2019.

Już na początku października Zarząd Dróg Miejskich alarmował, że w tym roku w wypadkach na terenie stolicy zginęło już 38 osób, czyli o trzy więcej więcej niż przez cały 2019. Od tego czasu ta liczba osób jeszcze wzrosła. Tym samym skończyła się tendencja spadającej od sześciu lat liczby ofiar wypadków na warszawskich drogach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Dane dotyczące kolizji, wypadków, rannych i zabitych na terenie stolicy i garnizonu warszawskiego w okresie od stycznia do listopada można znaleźć na stronie wydziału ruchu drogowego. Policja nie opublikowała jeszcze szczegółowego raportu podsumowującego cały rok 2020, jednak przekazała nam brakujące dane z grudnia. Wynika z nich, że w ubiegłym roku na terenie Warszawy doszło łącznie do 664 wypadków, w których zginęły 44 osoby, a 732 zostały ranne.

Liczba zabitych na stołecznych drogach w 2020 roku jest podobna do tej sprzed dwóch lat – w 2018 roku zginęły 43 osoby.

Dziewięć ofiar więcej

Policja zastrzegła jednak, że powyższe liczby mogą się nieznacznie różnić względem końcowego raportu podsumowującego ubiegły rok. Do KSP wciąż napływają dane za grudzień z komend powiatowych na terenie miasta, więc ostatecznie mogą pojawić się różnice w liczbie osób rannych czy wypadków. Inna jest bowiem kwalifikacja zdarzenia, jeśli poszkodowana w zdarzeniu drogowym osoba przebywa w szpitalu ponad siedem dni, a inna, jeśli wyjdzie po upływie kilku dni.

W 2019 roku na terenie Warszawy doszło łącznie do 929 wypadków. Zginęło w nich 35 osób, a 1067 rannych zostało rannych. W 2020 roku było 265 wypadków i 335 rannych mniej, ale o dziewięć ofiar śmiertelnych więcej.

Wypadki drogowe w Warszawie w 2018, 2019 i 2020 rokuTVN24, KSP

Mniej kolizji

Ponadto w Warszawie w ubiegłym roku doszło do ponad 23 600 kolizji drogowych. Nie znamy szczegółowych danych dotyczących kolizji na terenie miasta w 2019 roku (brakuje informacji o ich liczbie z grudnia 2019 roku), ale pewne jest to, że do listopada było ich niemal 24 tysiące. Oznacza to, że również pod tym względem 2019 był gorszy od 2020.

Warto zwrócić uwagę, że w 2019 roku każdego miesiąca (z wyjątkiem lipca i sierpnia) liczba kolizji w mieście była wyższa niż dwa tysiące. Z kolei w 2020 roku do więcej niż dwóch tysięcy kolizji doszło tylko w ciągu czterech miesięcy: przed pandemią w styczniu i lutym oraz we wrześniu i październiku. Rekordowo niskie pod tym względem były z kolei: marzec (1600 kolizji), kwiecień (1095) i maj (1550), zaś rekordowo wysokie – wrzesień (2202) i styczeń (2161).

Najwięcej wypadków w wakacje

Najczęściej do wypadków w 2020 roku dochodziło we wrześniu (83) i w okresie wakacyjnym – w czerwcu było ich 79, w lipcu 73 i w sierpniu 71. Duży spadek wypadków policja odnotowała w trakcie trwania największych restrykcji związanych z pandemią w marcu i w kwietniu oraz w listopadzie. Doszło wtedy kolejno do 40, 28 i 35 wypadków (w 2019 było to 64, 73 i 55).

Mniejsza liczba wypadków w tych miesiącach przełożyła się również na zmniejszenie liczby ofiar – w marcu na stołecznych drogach zginęła jedna osoba, w kwietniu i listopadzie po dwie. Po sześć osób zginęło w styczniu i czerwcu, natomiast po pięć w lutym, lipcu, wrześniu i październiku. Najmniej (po jednej) – w marcu i grudniu.

Wypadek autobusu na trasie S8Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Mniej wypadków na terenie garnizonu

Według danych KSP w 2020 roku na terenie całego garnizonu stołecznego, czyli Warszawy i ościennych powiatów, doszło do 1375 wypadków. To prawie 200 mniej niż rok temu, kiedy było ich 1563.

Spadki w liczbie wypadków widać było niemal przez cały ubiegły rok – więcej względem roku 2019 odnotowano ich tylko w lutym (20 wypadków więcej) i przez okres wakacji od czerwca do sierpnia (łącznie przez te trzy miesiące doszło do 36 wypadków więcej niż w poprzednim roku). Duży spadek wypadków na terenie garnizonu stołecznego widać również w marcu, kwietniu i maju. Rekordowy pod tym względem był kwiecień, kiedy wypadków było aż o 65 mniej. W marcu i maju ta liczba była mniejsza kolejno o 22 i 21.

Do mniejszej liczby wypadków dochodziło również jesienią, gdy w Polsce uderzyła druga fala pandemii – w październiku 2020 było ich o 27 mniej niż w październiku 2019, zaś w listopadzie i w grudniu mniej o 27 i 38.

Spadki również w liczbie ofiar na terenie garnizonu

Tendencja spadkowa utrzymała się również w liczbie zabitych na drogach garnizonu stołecznego – w 2020 roku zginęło w ten sposób 127 osób. To oznacza o ponad 30 ofiar mniej w porównaniu do roku 2019, kiedy w wypadkach drogowych śmierć poniosło 159 osób.

Najwięcej, bo aż 20 osób, zginęło w październiku. Był to jednocześnie wzrost o pięć względem poprzedniego roku.

Dużo mniej ofiar wypadków odnotowano z kolei w kwietniu, kiedy na drogach garnizonu zginęły w sumie cztery osoby – to o 13 mniej niż rok wcześniej. W lutym ofiar wypadków było siedem (mniej o dziewięć względem 2019), a w marcu pięć (mniej o siedem).

W październiku jedna osoba zginęła w zderzeniu auta i karetki "covidowej" w BroniszachMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Najczęstsza przyczyna wypadków

Policja nie opublikowała jeszcze raportu podsumowującego ubiegły rok, więc na razie dysponujemy tylko danymi do listopada. Wynika z nich, że do największej liczby wypadków na terenie samej stolicy dochodziło w środy (112), piątki (107) i czwartki (106). Najtragiczniejsze w skutkach były te piątkowe, w których zginęło 12 osób.

Najwyższa liczba wypadków w okresie od stycznia do listopada miała miejsce w popołudniowych godzinach szczytu między 14 a 18. Te wypadki również najczęściej kończyły się śmiercią (13), podobnie jak te w godzinach wieczornych między 18 a 22 (12 śmiertelnych wypadków).

Między styczniem a listopadem 2020 roku najwięcej wypadków spowodowanych było przez kierujących pojazdami - 93,6 procent wszystkich, a wśród nich przodowali kierowcy w wieku 25-39 lat (170 wypadków) oraz 40-59 (164).

Z danych policji wynika również, że najczęstszą przyczyną śmiertelnych wypadków w Warszawie było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (z tego powodu do listopada zginęło 10 osób), później nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych (8) i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (6). Do śmiertelnych wypadków dochodziło również w powodu nieprawidłowej zmiany pasa ruchu (3) i nieprawidłowego cofania (2).

Jeśli chodzi o śmiertelne wypadki z winy pieszego, to najczęściej dochodziło do nich z powodu przekraczania jezdni w miejscu niedozwolonym.

Do wypadku z udziałem tramwaju i pieszego , który przebiegał w niedozwolonym miejscu, doszło w lipcu na ProstejTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:Marcela Pęciak

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl